Save Money in this Sunday's paper

comments

Prep Results 05.03.14

SOFTBALL

WEST LINCOLN 3,

BANDYS 2

WL0100002391
B0000020252

Late Friday

LAKE NORMAN 4,

NORTH IREDELL 2

LN02002004101
NI1000001291

BASEBALL

HIGHLAND TECH 2,

PINE LAKE PREP 1

PLP00000011
HT101000X2

WP- Guffey. LP- Connolly.

Leading hitters- PLP: Cohen 91-3), Tucciarone (1-2, 3B); HT: Guffey (1-3), Baucom (1-3), CRaft (1-2).

SPAA Championship

CARMEL CHRISTIAN 5,

STATESVILLE CHRISTIAN 0

SC0000000036
CC002021X571

WP- Ken Alexander. LP- Brian Godwin.

Leading hitters- SC: Brian Godwin (1-3); CC: Heath McKay (2-3), Baylor Molnar (1-2).

SOCCER

MYERS PARK 9,

INDEPENDENCE 0

Scoring- Megan Goodling 2, Elizabeth Wallace 2, Virginia McNeil, Abby Givens, Grace Hylinski, Emma Grace Lloyd, Mary Coughter

Late Friday

BANDYS 3,

BUNKER HILL 1

Scoring- B: Katie Spaulding 3; BH: Vuliana Lopez.

LACROSSE

BOYS

PROVIDENCE DAY 13,

CHARLOTTE COUNTRY DAY 6

Scoring- PDS: Kyle Asher, Dalton Rabb 3, Jake Swimmer 3, Hayes Donahue, Garrett Lunking, Parker Mosack, John Velardo; CCDS: Peter Pitroff 3, Henry Davis 2, Redmond Teague.

TENNIS

4A West Regional Results

First Round

Singles: Josh Du Toit (AK) Bye; Perry Hicks (M) d. Torsten Byrnes (B) 6-4, 2-6, 6-4; Tyler Armato (HW) d. Dristen Trate (W) 4-6, 7-6, 6-1; Grant Patton (SM) d. Parker Teal (JMR) 6-2, 6-3; Riley Brosnan (CC) d. Daniel Lee (MP) 6-2, 6-3; Eleck Hensley (MCD) d. Ky Mo Baek (JMR) 6-2, 6-2; Spencer Llewellyn (M) d. Gage Moore (ALB) 6-0, 6-2; Luis Fernando Martinez (HW) d. Karthik Arunkumar (AK) 6-4, 3-6, 7-5.

Doubles: Dillon/Robinson (MP) d. Bachner/Ocejo (JMR) 6-0, 6-0; Toth/Bailey (PR) d. Stechly/Sowers (M) 6-4, 7-6; Horecky/Baker (TCR) d. Spinetto/Lampkins (W) 6-3, 6-4; Nestor/Clementi (CC) d. Kennedy/Givens (H) 5-7, 6-1, 7-5; Wydra/Wydra (H) d. Robertson/Watson (AK) 6-3, 6-0; Dow/Bruin (LN) d. Puckett/Sanchez (ALB) 6-1, 6-0; Menkhaus/Deering (CC) d. Teal/Teal (JMR) 6-0, 6-3; McGowan/Issacs (P) d. Frank/Werder (MP) 6-0, 6-0.

Quarterfinals

Singles: Josh Du Toit (AK) d. Perry Hicks (M) 6-0, 6-1; Grant Patton (SM) d. Tyler Armato (HW) 6-4, 6-0; Ruley Brosnan (CC) d. Eleck Hensley (MCD) 6-0, 6-1; Luis Fernando Martinez (HW) d. Spencer Llewellyn (M) 7-6, 6-2.

Doubles: Dillon/Robinson (MP) d. Toth/Bailey (PR) 6-4, 6-3; Horecky/Baker (TCR) d. Nestor/Clementi (CC) 6-2, 6-3; Wydra/Wydra (H) d. Dow/Bruin (LN) 6-2, 6-4; Menkhaus/Deering (CC) d. McGowan/Isaacs (P) 6-4, 6-2.

Semifinals

Singles: Josh Du Toit (AK) d. Grant Patton (SM) 6-0, 6-1; Riley Brosnan (CC) d. Fernando Martinez (HW) 6-0, 6-1.

Doubles: Horecky/Baker (TCR) d. Dillon/Robinson (MP) 6-2, 6-3; Wydra/Wydra (H) d. Menkhaus/Deering (CC) 6-2, 6-4.

Finals

Singles: Josh Du Toit (AK) d. Riley Brosnan (CC) 6-0, 6-1.

Doubles: Wydra/Wydra (H) d. Horeck/Baker (TCR) 3-6, 7-6, 6-2.

Consolation Final

Singles: Grant Patton (SM) d. Luis Fernando Martinez (HW) 5-7, 6-4, 6-4.

Doubles: Dillon/Robinson (MP) d. Menkhaus/Deering (CC) 6-0, 6-4.

Late Friday

COVENANT DAY 9, CHARLOTTE CHRISTIAN 0

Singles: Spencer Daniels (CDS) d. Destin Cassier 7-6(6), 6-2; Hunter Harbin (CDS) d. Josh Walker 6-0, 6-1; Davis Riggin (CDS) d. Sam Carlton 6-0, 6-1; Caleb Keaton (CDS) d. Tanner Norris 6-0, 6-0; Holden Cantrell (CDS) d. Jackson Norris 6-1, 6-0; Matthew Ladnier (CDS) d. Jin Huang 6-0, 6-1.

Doubles: Riggins/Daniels (CDS) d. Cassier/Walker 8-6; Harbin Keaton (CDS) d. Carlton/Norris 8-1; Cantrell/Ladnier (CDS) d. J.Norris/James Ozer 8-6.

TRACK & FIELD

2A Midwest Results

GIRLS

Team Scores: Monroe 147, Mt. Pleasant 68, West Wilkes 60, West Stokes 53, North Rowan 41, West Davidson 40, South Stokes 32, North Wilkes 30, Wilkes Central 28, Surry Central 25, Forbush 23, Forest Hills 21, Ashe County 18, Thomasville 17, Salisbury 17, North Surry 16, West Stanly 13, Carver 13, Parkwood 12, Lexington 11, East Davidson 11.

Individual Results: Shot Put: Alex Cooke (NS) 41-06.50; Discus: Cheyenne Gloster (SAL) 128-08; Long Jump: Akeyra Hailey (MON) 16-08.00; Triple Jump: Julice Crowder (MON) 34-11.00; High Jump: Sydney Combs (SS) 4-10.00; Pole Vault: Emily Bey (MTP) 10-00.00; 3,200 Relay: Lomax, Parker, Leisman, Stanley (MTP) 10:23.35; 100 Hurdles: Akeyra Hailey (MON) 16.15; 100: Reneazia Collins (MON) 12.32; 800 Relay: Hailey, Crowder, Gwehi, Collins (MON) 1:43.98; 1,600: Brittany Stanley (MTP) 5:18.53; 400 Relay: Fisher-Triangle, Eskridge, Gunnell, Oliver (WS) 51.31; 400: Reneazia Collins (MON) 56.71; 300 Hurdles: Asha Jordan (MON) 48.22; 800: Brittany Stanley (MTP) 2:25.30; 200: Reneazia Collins (MON) 25.54; 3,200: Callie Wynn (WD) 11:56.69; 1,600 Relay: Eskridge, Oliver, Stone, Gunnell (WS) 4:22.80; Shot Put Wheelchair: Courtney Booze (WS) 8-04.74; Discus Wheelchair: Courtney Booze (WS) 18-01.

BOYS

Team Scores: Forest Hills 100, Carver 80, Mt. Pleasant 71.5, Monroe 63, Surry Central 46, North Rowan 43.5, Central Academy 39, West Wilkes 32, South Stokes 29, Ashe County 28, Salisbury 26, Forbush 25, North Wilkes 19.5, Thomasville 18, Parkwood 18, West Stokes 17, Wilkes Central 13, Lexington 12, East Davidson 8, North Surry 5.5, West Davidson 3, West Stanly 1.

Individual Results: Shot Put: Kendric Horton (WC) 49-01.50; Discus: Nathan London (CARV) 149-02; Long Jump: Desmond Lindsey (FH) 44-04.00; High Jump: Desmond Lindsey (FH) 6-06.00; Pole Vault: Cody Mcbride (WS) 12-00.00; 3,200 Relay: Akindahunsi, Honeycutt, Lambert, Holland (MTP) 8:26.10; 110 Hurdles: Shareef Walker (NR) 14.96; 100: Brian Sessoms (CARV) 10.90; 800 Relay: Barbour, Crowder, Louallen, Ashecraft (FH) 1:30.23; 1,600: Barbour, Crowder, Louaalen, Ashecraft 42.77; 400: Josh Martin (NW) 51.65; 300 Hurdles: Dylan Andrade (FOR) 40.10; 800: Elijah Inuwa (CA) 2:01.01; 200: Brian Sessoms (CARV) 22.08; 3,200: Daniel Alvarez (SC) 10:28.90; 1,600 Relay: Roddy, Neal, Mcafee, Robinson (MON) 3:31.61.

Buccaneer Classic Relays

At Charlotte Country Day School

GIRLS

Team Scores: Providence Day 123.5, Marvin Ridge 116, Charlotte Christian 49, Charlotte Latin 41, Cannon 25, Charlotte Country Day 23. Cuthbertson 22, Forsyth Country Day 20.5, Metrolina Christian 18, Northside Christian 18, Victory Christian 17.5, Covenant Day 16, Sun Valley 9, North Forsyth 8, Grace Academy 8, Southlake Christian 7, Carmel Christian 5.5, North Gaston 4, Johnson Ferry Christian 2.

Individual Results: 100: Anna Cockrell (PDS) 12.20; 400: Nikolete Hurrinus (CUTH) 57.38; 1,600: Alexa King (MR) 5:13.09; 400 Hurdles: Anna Cockrell (PDS) 1:04.86;

400 Relay: Gill, Norwood, Maxwell, Cox (CCS) 52.07; 800 Relay: Jant, Marks, Ferrette, Eziri (PDS) 1:49.74; 1,600 Relay: Whelan, Edwards, Naod, Cockrell (PDS) 4:06.41; 3,200 Relay: Harper, Hicks, Maher, King (MR) 9:36.66; High Jump: Melina Klesse (MR) 4-08.00; Pole Vault: Mariel Finger (NG) 11-06.00; Long Jump: Kaytlyn Gill (CCS) 17-11.75; Triple Jump: Kaytlyn Gill (CCS) 37-03.75; Shot Put: Ngozi Frances Obuseh (MR) 33-02.00; Discus: Renee Parris (PDS) 92-07.

BOYS

Team Scores: Providence Day 84, Charlotte Latin 72, Marvin Ridge 49, Victory Christian 47, Sun Valley 47, Charlotte Country Day 42, Charlotte Christian 41, Forsyth Country Day 28, Metrolina Christian 28, Cuthbertson 13, Northside Christian 11, Woodlawn 11, Covenant Day 9, North Forsyth 8, Cary 8, Legacy Charter 7, Davidson Day 6, Grace Academy 6, Mallard Creek 5, Jay M. Robinson 5, Southlake Christian 5, Cannon 4.

Individual Results: 100: Christian Mackey (CLS) 11.20; 400: Christian White (CLS) 48.43; 1,600: Nick Linder (PDS) 4:23.75; 400 Hurdles: Danny Morrow (PDS) 57.09; 400 Relay: Mackey, Tuttle, Powell, Rouse (CLS) 43.73; 800 Relay: Tuttle, White, Mackey, Hightower 1:31.81; 1,600 Relay: Morrow, Pierpoint, Linder, Gray (PDS) 3:26.27; 3,200 Relay: Glenn, Barr, Gray, Linder (PDS) 8:18.37; High Jump: Daniel Lauffenburger (FCD) 6-01.00; Pole Vault: Bailey Frederick (MR) 13-06.00; Long Jump: Jason Pierre (SV) 20-11.50; Triple Jump: Jordan Dallam (NSC) 41-01.00; Shot Put: Alex Tate (MR) 51-04.50; Discus: Marcus Abraham (VC) 154-02.

Local

eGolf: Columbia Open

Columbia Country Club

Par 71; 7,150 yards

Final results

Sunny Kim70-67-65-67-269 -15

Seamus Power69-67-67-69-272 -12

Adam Stephenson70-65-70-68-273 -11

Matthew Ryan70-70-67-67-274 -10

Ted Brown70-68-67-69-274 -10

Ryan Sullivan65-67-68-74-274 -10

Chris McCartin72-65-72-67-276 -8

Jack Fields71-65-72-68-276 -8

Ryan Nelson70-70-67-69-276 -8

Travis Ross69-64-73-70-276 -8

Phillip Mollica67-67-72-71-277 -7

Will Collins67-69-72-70-278 -6

Jesse Hutchins71-69-68-70-278 -6

Jimmy Lytle67-75-69-67-278 -6

T.J. Howe68-70-72-70-280 -4

Brian Vranesh70-71-69-70-280 -4

Lanto Griffin72-70-68-70-280 -4

David Holmes69-69-70-72-280 -4

Drew Weaver69-68-68-75-280 -4

Vaita Guillaume71-70-69-71-281 -3

Abbie Valentine67-72-70-72-281 -3

Josh Persons70-67-71-73-281 -3

Frank Adams III70-69-72-72-283 -1

Tadd Fujikawa71-71-71-70-283 -1

Matt Schall72-67-68-76-283 -1

Bobby MacWhinnie68-70-70-76-284 E

Reed Darsie71-68-75-70-284 E

Dykes Harbin70-69-72-75-286 +2

Kyle Blackston71-70-71-74-286 +2

Kyle Peterman72-68-75-71-286 +2

Anthony Aloi72-70-73-71-286 +2

David Watkins73-69-73-71-286 +2

Brandon Smith65-73-74-76-288 +4

Michael Kinkopf71-70-72-75-288 +4

Daniel Claytor71-70-74-73-288 +4

Luke Hopkins69-71-71-78-289 +5

Dustin Groves70-70-75-74-289 +5

Zach Edmondson72-70-75-72-289 +5

Mark Kriston73-69-74-77-293 +9

Scott Lam76-66-77-75-294 +10

Capital City Tournament

Hillcrest Golf Course

Orangeburg, S.C.

100 Players

Super Senior Flight 74-90

Calvin Dawkins78-70=148

Steve Hay76-75=151

Tim Harris77-76=153

Sam Barnette82-79=161

John Smith78-83=161

Moses Williams83-79=162

Coley Jeter74-89=163

Ernest Bowles77-90=167

Dan Myers81-86=167

James “Shorty” Williams90-78=168

Al “Jelly” Blair89-86=171

Ben Dawson89-86=175

Henry Flapp84-93=177

Melvin Baker94-NC

Championship Flight 70-77

Walt Worthen77-71=148

Lee Pitts72-76=148

Ed Johnson75-77=152

Tony Banks74-78=152

Ricky Brown74-83=157

C.C. Clarke76-81=157

Randy Floyd76-81=157

Willie Fields70-WD

First Flight 78-84

Colonel Hopper78-72=150

Martin Kershaw79-74=153

Victor Brown80-73=153

Vincent Harris78-78=156

Reuben Gadsden82-75=157

Derrick Simpson80-78=158

Darryal Watts82-78=160

Calvin Thomas78-84=162

Terry “Turkey” Garrett82-80=162

Ricky Hill81-82=163

Guy Morrison83-81=164

Mike Glover82-83=165

Odell Price84-81=165

Mitchell Smith81-87=168

Ken Roberts84-85=169

Willie Wood84-89=173

Spence Lester83-94=177

E. Carr78-NC

Morando Lewis78-NC

Rip Jones79-WD

Ernest Hardaway81-WD

Mack Benton81-WD

Second Flight 85-91

Virgil Wynn86-78=164

Al Bradley87-80=167

Harrison Pitts85-82=167

Fred Walker86-83=169

Larry Watkins87-83=170

John Love85-85=170

T. Callaway86-85=171

Bobby “Coach” Andrews85-86=171

Ty Young85-88=173

Willie Green91-85=176

Doc Mclean90-87=177

Bayne Green89-89=178

Ray Thomas91-87=178

Tommy Simpson88-91=179

Ed Buggs90-89=179

Charles Hampton91-89=180

Don DeBouse88-93=181

Pap Dinkins91-91=182

Charlie Clark90-93=183

Bernard Bentley85-99=184

Ray Ingram91-96=187

Third Flight

Ray Johnson93-86=179

Joe Hudson96-86=182

Joe Griggs96-88=184

Reggie Sellers97-88=185

S.J. Green96-90=186

James Dillard94-83=187

John Henry Mitchell95-98=193

Ira Jones97-96=193

Michael Linhardt95-100=195

Thad Washington94-102=196

Montriss Allen99-98=197

George Redmond97-101=198

Sam Fleming96-104=200

Pat Kennedy (Busted Out)99-81=180

Otis Green93-NC

Willie Wood94-NC

Fourth Flight100-122

Frank Summers101-92=193

Eugene Cook102-91=193

Ollie Wineglass101-96=197

Richard Robinson101-101=202

Joe Keitt100-103=203

Ron Moore102-101=203

Shelia Hinton102-101=203

Roy Jackson105-101=206

Byron Hunt103-104=207

Verner Jennings102-108=210

Ernest Middleton107-104=211

James Bowditch115-99=214

Roosevelt Mosley108-110=218

Charles Whiteside121-99=220

Ty Allen101-119=220

Ace Drakeford106-117=223

Doug Dennis122-108=230

Don Rouse (Busted Out)100-88=188

Hole-In-One

Bill Dyer aced 165-yard No. 9 at Salisbury Country Club on Friday with a 6-iron. It was his first.

Hide Comments

This affects comments on all stories.

Cancel OK

The Charlotte Observer welcomes your comments on news of the day. The more voices engaged in conversation, the better for us all, but do keep it civil. Please refrain from profanity, obscenity, spam, name-calling or attacking others for their views.

Have a news tip? You can send it to a local news editor; email local@charlotteobserver.com to send us your tip - or - consider joining the Public Insight Network and become a source for The Charlotte Observer.

  Read more



Hide Comments

This affects comments on all stories.

Cancel OK

The Charlotte Observer welcomes your comments on news of the day. The more voices engaged in conversation, the better for us all, but do keep it civil. Please refrain from profanity, obscenity, spam, name-calling or attacking others for their views.

Have a news tip? You can send it to a local news editor; email local@charlotteobserver.com to send us your tip - or - consider joining the Public Insight Network and become a source for The Charlotte Observer.

  Read more


Quick Job Search
Salary Databases
Your 2 Cents
Share your opinion with our Partners
Learn More
CharlotteObserver.com