Business

May 16, 2014

Price check: Charlotte’s biggest grocery rivals

The Observer compared a basket of 15 staple items at four Charlotte-area grocery stores on Monday, May 12.
Price check: Charlotte’s biggest grocery rivals

The Observer compared a basket of 15 staple items at four Charlotte-area grocery stores on Monday, May 12. The comparison included Charlotte’s top three grocers by market share – Walmart, Harris Teeter and Food Lion – and high-profile new entrant Publix. For accurate comparisons, base prices – not sale prices – were used.

Nature’s Own whole wheat bread, 20-ounce loaf Barilla spaghetti, 16-ounce box Swanson’s Natural Goodness chicken stock, 32-ounce box Jif peanut butter, regular, 16-ounce jar Special K cereal, regular, 18-ounce box Long-grain white rice, 1 lb. Cantaloupe, 1 whole Bananas, 1 lb. Russet/Idaho potatoes, 5-pound bag Baby-cut carrots, 2 pounds Skinless, boneless chicken breasts, 1 lb. Jimmy Dean pork sausage, regular flavor, 1 lb. roll 1 dozen grade A large eggs Nonfat milk, 1 gallon Land O’Lakes unsalted butter, 1 lb. Total price
Food Lion $3.59 $1.79 $2.39 $3.19 $4.29 $0.77 $2.49 $0.58 $3.49 $2.79 $2.49 $4.49 $1.69 $3.99 $4.89 $42.92
Harris Teeter $2.79 $1.69 $2.59 $3.19 $4.99 $1.19 $3.49 $0.65 $3.99 $3.38 $4.99 $4.85 $1.69 $3.99 $4.79 $48.26
Publix $3.39 $1.39 $2.69 $3.09 $4.73 $0.99 $2.50 $0.65 $4.29 $3.38 $4.59 $4.99 $1.69 $3.79 $4.99 $47.15
Walmart $2.28 $1.28 $1.98 $2.78 $3.68 $0.72 $1.98 $0.57 $3.97 $2.68 $1.99 $3.50 $1.98 $3.88 $4.38 $37.65

Note – At Harris Teeter and Publix, 2-pound packages of carrots were unavailable on the day of the comparison, so the price listed reflects the cost of two, one-pound bags. In addition, the chicken prices in the chart reflect the cost at the stores' meat case. Prices may differ at the service counter, and the per-pound cost may vary by size of package, such as value packs.

Buitoni four-cheese ravioli in 20-ounce packages were available at three of the stores, but not at Food Lion. Although the price was not included in the overall comparison, here is how much the Buitoni ravioli cost at each of the three stores that carried it: Harris Teeter, $8.99; Publix, $6.89; Walmart, $5.98.

Ely Portillo and Kathleen Purvis

Related content

Comments

Videos

Editor's Choice Videos