Education

June 8, 2014

High school graduation schedule

WEDNESDAY, JUNE 11

Mecklenburg County: East Mecklenburg, 8:30 a.m., Bojangles’ Coliseum; Northwest School of the Arts, 9 a.m., Ovens Auditorium; West Mecklenburg, noon, Bojangles’ Coliseum; Harding University, 3:30 p.m., Bojangles’ Coliseum; Performance Learning Center, 4 p.m., Ovens Auditorium.

THURSDAY, JUNE 12

Mecklenburg County: (at Bojangles’ Coliseum) Providence, 8:30 a.m.; South Mecklenburg, noon; Butler, 3:30 p.m.

Alexander County : Alexander Central, 7:30 p.m.

Burke County : (at campuses) Draughn, 7:30 p.m.; Freedom, 7:30 p.m.

Caldwell County: (at campus stadiums) Hibriten, 7 p.m.; South Caldwell, 7 p.m.; West Caldwell, 7 p.m.

Catawba County: Bunker Hill, 7 p.m., Catawba Valley Community College multipurpose center.

Lincoln County: (at campuses) East Lincoln, 7 p.m.; North Lincoln, 7 p.m.; West Lincoln, 7 p.m.

Rowan County: (at Catawba College unless otherwise noted) East Rowan, 8 a.m.; West Rowan, 8 a.m., at campus; Carson, 10 a.m., at campus; South Rowan, noon; North Rowan, 4 p.m.; Henderson Independent School, 6 p.m.; Salisbury, 8 p.m.

Union County: Sun Valley, 9:30 a.m., Cabarrus Arena and Events Center; Weddington, 10 a.m., Winthrop Coliseum; Porter Ridge, 12:30 p.m., Cabarrus Arena and Events Center; Central Academy, 3 p.m., Winthrop Coliseum; Piedmont, 4 p.m., Cabarrus Arena and Events Center; Cuthbertson, 7 p.m., Winthrop Coliseum.

FRIDAY, JUNE 13

Mecklenburg County: Garinger, 8:30 a.m., Bojangles Coliseum; Marie G. Davis, 10 a.m., Sheraton Hotel; North Mecklenburg, noon, Bojangles Coliseum; Mallard Creek, 3:30 p.m., Bojangles Coliseum.

Burke County : (at campuses) East Burke, 7:30 p.m.; Patton, 7:30 p.m.

Cabarrus County: (Cabarrus Arena and Events Center) Performance Learning Center, 9 a.m.; Concord, 12:30 p.m.; Central Cabarrus, 4 p.m.; Cox Mill, 7:30 p.m.

Catawba County: Maiden, 7 p.m., Catawba Valley Community College multipurpose room; Hickory, 8 p.m., campus stadium; Newton-Conover, 8 p.m., campus stadium.

Lincoln County : Lincolnton, 7 p.m.

Richmond County: Richmond Senior, 8 p.m.

Rutherford County : Chase, 8 p.m.

Stanly County: Gray Stone Day, 7 p.m.

Union County: Monroe, 9 a.m., at Wingate University's Austin Auditorium; Marvin Ridge, 10:30 a.m., at Winthrop Coliseum; Parkwood, 6 p.m., at Wingate University's Byrnes Auditorium; Forest Hills, 8 p.m., at campus stadium.

SATURDAY, JUNE 14

Mecklenburg County: (at Bojangles Coliseum) Ardrey Kell, 12:30 p.m.; Independence, 4 p.m.; Hough, 7:30 p.m.

Cabarrus County: (at Cabarrus Arena and Events Center) Hickory Ridge, 9 a.m.; Jay M. Robinson, 12:30 p.m.; Mount Pleasant, 4 p.m.; Northwest Cabarrus, 7:30 p.m.

Catawba County: (at Catawba Valley Community College multipurpose center) Fred T. Foard, 10 a.m.; Bandys, 2 p.m.; St. Stephens, 7 p.m.

Gaston County: (at campuses) Ashbrook, 9 a.m.; Bessemer City, 9 a.m.; Cherryville, 9 a.m.; East Gaston, 9 a.m.; Forestview, 9 a.m.; Highland Tech, 11 a.m.; Hunter Huss, 9 a.m.; North Gaston, 9 a.m.; South Point, 9 a.m.

Iredell County: (at campus stadiums) Statesville, 8:30 a.m.; Lake Norman, 8:30 a.m.; Mooresville, 8:30 a.m.; North Iredell, 8:30 a.m.; South Iredell, 8:30 a.m.; West Iredell, 8:30 a.m.

Rutherford County : R-S Central, 8 p.m.

Stanly County: (at Stanly Agri-Civic Center) West Stanly, 9 a.m.; Albemarle, 1 p.m.; North Stanly, 4 p.m.; South Stanly, 8 p.m.

Watauga County: Watauga, 10 a.m., Appalachian State University's Holmes Convocation Center.

SUNDAY, JUNE 15

Mecklenburg County: (at Bojangles Coliseum) Olympic, 2 p.m.; Berry Academy, 5:30 p.m.

Rutherford County: East Rutherford, 8 p.m.

MONDAY, JUNE 16

Mecklenburg County: Vance, 8:30 a.m., Bojangles Coliseum; Rocky River, noon, Bojangles Coliseum; Hopewell, 3:30 p.m., Bojangles Coliseum; Myers Park, 4 p.m., Time Warner Cable Arena; West Charlotte, 7:30 p.m., Time Warner Cable Arena.

Related content

Comments

Videos

Editor's Choice Videos