All-Observer 2014: Girls’ track

06/14/2014 6:38 PM

06/14/2014 8:00 PM

First Team

100: Anna Cockrell, Providence Day, So.: Ran a personal-best, Observer-best 11.97 to win the NCISAA 3A state championship.

200: Courtney Blanden, Weddington, Sr.: Virginia Tech signee ran an Observer-best 24.62 at the Taco Bell Classic, also finished 3rd-place at 3A states.

400: Reneazia Collins, Monroe, Sr.: 2A state championship MVP won three individual state titles and one relay including an Observer-best 56.39 here, North Carolina A&T signee.

800: Malia Ellington, Community School of Davidson, Jr.: Won three individual 1A state championships, also ran an Observer-best 2:11.56 at Champions Tune-Up.

1600: Malia Ellington, Community School of Davidson, Jr.: Ran the state’s second-best time of 4:49.47 at the Penn Relays Carnival, also won 1A state title.

3200: Malia Ellington, Community School of Davidson, Jr.: Broke a 12-year old, Mecklenburg County record here, posting a 10:30.07 at the Raleigh Relays, also won 1A state title.

100 hurdles: Anna Cockrell, Providence Day, So.: Another NCISAA 3A state title, another personal-best at 13.73 (state meet record), which was also the 2nd-best time in the state this season.

300 hurdles: Anna Cockrell, Providence Day, So.: Ran the best time in the state when it mattered most with a 42.68, which was also a state meet record.

4x100relay: Northwestern (Jada Barnes, Taylor Kirkland, Brianna Lewis, Adia Simpkins, Aubriana Thompson, Nadia White): Trojans won S.C. AAAA state championship in Observer-best 47.32, also best time in the state all season.

4x200 relay: Monroe (Akeyra Hailey, Julice Crowder, Simone Gwehi, Reneazia Collins): Redhawks’ quartet repeated as 2A state champions in meet record time (1:41.65).

4x400 relay: Berry (Erica Williams, Alysa Dempsey, Maya Grier, Sydney Jenkins): Cardinals’ ran an Observer-best 3:58.34 to finish 6th-place at 4A state meet.

4x800 relay: Myers Park (Abby Watkins, Mary Prouty, Story Gourley, Meg Greene): Mustangs’ ran Observer-best 9:25.08 to finish as 4A West Regional runner-up, also finished 6th at 4A state meet.

Long Jump: Tylia Moses, Rock Hill, So.: Finished 4th at S.C. AAAA state meet with a personal-best, Observer best 18-8 jump.

Triple Jump: Tylia Moses, Rock Hill, So.: Jumped Observer-best, personal-best 38-2 in AAAA state qualifier, also state runner-up.

High Jump: Elizabeth Olesen, Hickory Ridge, Jr.: Jumped 5-9, the state’s 2nd-best of the season, to win 3A Midwest Regional, also finished 3rd at 3A state meet.

Pole Vault: Mariel Finger, North Gaston, Sr.: Jumped a personal-best 12-0 (2nd-best in state this season) to win the Taco Bell Classic, 3A West Regional champion, 3A state runner-up.

Shot Put: Alycia Springs, Mallard Creek, So.: 4A state champion made the state’s best throw of the season 45-8 to win 4A West Regional title.

Discus: Bryanna Hames, Myers Park, Sr.: Elon signee had the best throw (159-5) of the season by more than 17-feet on April 2 at Myers Park home meet, also 4A state champion.

Second Team

100: Courtney Blanden, Weddington, Sr.

200: Reneazia Collins, Monroe, Sr. and Gabrielle Cunningham, Mallard Creek, Jr.

400: Nikolete Hurrinus, Cuthbertson, Sr.

800: Grace Sullivan, Providence, Jr.

1600: Grace Sullivan, Providence, Jr.

3200: Alexa King, Marvin Ridge, Fr.

110 hurdles: Gabrielle Cunningham, Jr.

300 hurdles: Kaylah Ruff, Hickory, Jr. and Amaka Awuruonye, Olympic, Jr.

4x100 relay: Berry (Alliyah Barnes, Manneja Cordray, Passion Firms, Maya Grier).

4x200 relay: Berry (M. Grier, A. Barnes, A. Dempsey, E. Williams).

4x400 relay: Northwestern (Andi Enabenter, Taylor Kirkland, Brianna Lewis, Simone Robinson, Alicia Sanchez, Adia Simpkins).

4x800 relay: Lake Norman (Melissa Zammitti, Zoey Bezanson, Reagan Portelance, Holly Bailey).

Long Jump: Kaytlyn Gill, Charlotte Christian, Sr.

Triple Jump: Olivia Walker, Hopewell, Jr.

High Jump: Brittany Small, East Rowan, So.

Pole Vault: Liz Wood, Cuthbertson, Sr. and Alison Seramur, Watauga, Sr.

Shot Put: Mohogany Baker, Berry, Sr.

Discus: Cheyenne Gloster, Salisbury, Sr.

Girls Track Co-Runners of the Year: Anna Cockrell, Providence Day and Malia Ellington, Community School of Davidson

Girls Track Co-Field Athletes of the Year: Bryanna Hames, Myers Park and Alycia Springs, Mallard Creek

Girls Track Coach of the Year: Nichole Jackson, Monroe

Sports Videos

Join the Discussion

Charlotte Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Terms of Service