Latest News

Prep Results 02.12.2015

Girls’ Basketball

Butler 61,

Independence 27

BHS: Fairen Sutton 16, Keyanah Richardson 13, Hauser 5, Green 9, Leigh 9, Barrett 4, Thompson 4, Jones.

IHS: Small 7, Reed 7, Fletcher 2, Wilson 2, Harden 1, Gregg 4, Thomas 2, Jackson 2

BHS 18 15 19 9 61
IHS 10 5 6 6 27

Hough 58,

Vance 44

VHS 11 9 10 14 44
HHS 12 16 15 15

Providence Day 42,

Charlotte Christian 19

PDS: Janelle Bailey 14, Kennedy Boyd 10, Whalen 6, Harper 4, Ives 4, Gallant 2, Brown 2.

CCS: Phills 9, Patton 6, Mason 4.

PDS 13 12 9 8 42
CCS 6 9 3 1 19

Christ the King 71,

Arborbrook 53

CTK: Catherine Strickland 30, Anne Mundy 19, Mary Selzer 17, McAfee 4, Fernando.

AHS: Allie Moubray 18, Lydia Silver 13, Audrey Freemon 11, Silver 4, Peasde 2, Peasley 2, Bottle 2, Boutass.

CTK 21 15 22 13 71
AHS 18 7 5 23 53

Charlotte Latin 49,

Covenant Day 30

CLS (15-9): Herron 6, Peters 2, Dowell 8, Cydne Pennington 21, McCarter 3, Charles, Dickey 6, Scott 2.

CDS (14-14): Stone 2, Erica Van Dusen 12, Hannah Billiard 10, Pierce 6.

CLS 16 6 15 12 49
CDS 4 6 11 9 30

Northside Christian 63,

Southlake Christian 14

NCA: Eleah Parker 23, Shamani Stafford 12, McLean 7, Leak 6, Calabrese 6, Brown 5, Leak 3, Vickers.

SLC: Fucini 4, Bolen 4, Sanders 2, Washington 2, Clay 2.

NCA 17 29 11 6 63
SLC 2 2 4 6 14

Alexander Central 49,

North Iredell 37

NI (6-8): Regan Allen 14, Lacey Fox 13, Liles 4, Blevins 2, Hawkins 2, Howard 2.

AC (12-2): Madi Suddreth 21, Cook 8, Blankenship 8, Chapman 6, Gilleland 4, King 2.

NI 14 6 8 9 37
AC 13 11 12 13 49

Mallard Creek 58,

North Mecklenburg 39

MC: Kayla Brown 19, Davis 5, Richardson 3, Emya Price 14, Rushing 5 Tycara Allen 11.

NM: Lester 2, Addison 2, Hayward 6, Lutz 9, Stokes 2, Haynes 5, Monell Dunlap 12.

MC 17 11 18 12 58
NM 8 8 6 17 39

Jay M Robinson 54,

West Charlotte 40

JMR: Sydni Bickford 22, Kelsi Mahoney 18, Vaughters 4, Glass 2, Missenheimer 2, Scott 2, Jordan 4.

WC: O. Holland 11, Donaldson 9, Nesbit 9, Stewert 7, Melton 2, Gaston 2.

JMR 13 9 14 18 54
WC 6 6 13 15 40

Carmel Christian 39,

Hickory Christian 26

CC: Sarah Thomsen 19, Lawrence 7, Shaw 7.

HC: Madison Colbert 11, Power 7.

CC 8 8 11 12 39
HC 6 3 10 7 26

Concord First Assembly 61,

Hickory Grove 46

CFA: E. Brooks 5, Bennett 2, Mobley 7, Wright 34, Pulley 5, McNeil 2, Peay 6.

HGC: Bradford 8, Cherry 11, Bearden 6, Brown 2, Simmons 5, Bennett 5, Dobner 9.

CFA 18 11 20 12 61
HGC 20 8 4 14 46

Boys’ Basketball

Victory Christian 84,

United Faith 38

VC: Gadsden 22, Izundu 21, Davis 17, Alston 8, Goetry 6, Stephens 3, Martin 2.

UF: Bennett 17, Brown 4, Ime 2,'Swiller 6, Vezalos 5, Norton 4.

VC 32 16 25 12 84
UF 12 9 13 4 38

Fletcher 87,

Carolina Christian 56

CCA: Armstrong 28, Hines 23, Howell 2, Sims 3.

FHS: Montgomery 14, Hasan 27, Campbell 20, Dougherty 10, Gantt 9, Morgan 3, Ferguson 2, Gore 2.

CCA 19 10 13 14 56
FHS 26 25 21 15 87

Providence Day 62,

Charlotte Christian 54

CCS: Brown 6, Snuggs 2, McLinton 9, Peterson 4, Trey Phills 26, Greig 3, Mason 4.

PDS: Chaz Raye 13, Grant Williams 16, Lee 5, Wertz 5, Felder 3, Johnson 2, Josh Howard 18.

CCS 8 8 24 14 54
PDS 23 9 13 17 62

North Mecklenburg 94,

Mallard Creek 46

NM: CJ Bryce 19, Taj Middleton 24, Davion Mintz 12, Nolan Beasley 11, Garst 1, Coles 5, Wacker 6, Joyner 6, Martin 6, Rogers 4.

MC: Sanders 2, Thomas 4, Faison 8, Grier 8, Porter 4, Mason 4, Reed 4, Larry Watkins 12.

NM 25 26 23 20 94
MC 11 8 8 19 46

Alexander Central 61,

North Iredell 40

NI (8-6): Justin Myers 12, Chambers 6, St. John 6, Ruppe 5, Summers 4, Horton 3, Allison 2, Falls 2.

AC (18-6): Ty Ireland 15, Ethan Bowman 13, Wicker 8, Watts 7, Lingle 5, Gant 5, Simmons 4, Bumgarner 2, Presnell 2.

NI 7 5 16 12 40
AC 15 19 17 10 61

Charlotte Latin 77,

Covenant Day 44

CLS: David Herrmann 11, Farr 4, Williams 4, Bonner 4, Vandiver 2, Nabatoff 2, Jones 7, Jordan 6, Daniel Jones 18, Parker Julian 11.

CDS: Bryant 3, Johnson 8, Christian Vandevelde 12, Johnson 5, Moseley 2, Biggerstaff 6, Swann, Glass 2, Shanahan 5.

CLS 14 24 24 15 77
CDS 11 4 11 18 44

Lake Norman 58,

Mooresville 53

LN: Ford 23, Seacat 14, Scott 7, Gill 5, Simms 5, Angelucci 2, Green 2.

MHS: T.J. Daniels 11, Kellen Hull 10, Alex Beatty 10, Greenwell 6, Usry 4, Vanderburg 8, Ingram 2, Holbrook 2.

LN 14 15 16 13 58
MHS 7 15 5 26 53

AL Brown 57,

Hopewell 54

HW: Tre Faison 12, Raquon Houston 12, Jeremiah Smalls 12, Sherrill 6, C. Lewis 5, B. Lewis 2, Leak 2, Smart 2.

ALB: Jaylon Neal 17, Joekeem Neal 12, Dyquan St. Louis 11, Damon Johnson 10, Cummings 4, Sutton 2.

HW 7 18 10 19 54
ALB 24 12 12 9 57

West Charlotte 62,

Jay M Robinson 52

WC (20-3): Simieon Carter 11, Sanders 4, Boone 7, Malik Massey 13, Williams 4, Isaiah Blackmon 17, Knight 6.

JMR (18-6): Jordan McKenzie 14, Daniel Spencer 11, Raper 5, Dalton 2, Lavar Batts, Jr. 14, Boothe 4.

WC 13 10 16 23 62
JMR 11 10 9 20 52

Christ the King 70,

Arborbrook 50

AHS: Anthony Chaffey 20, Cole Sassamon 20, Noble 6, Shultz 4.

CTK: Johnathan Lewis 19, Brian Stanley 16, Logan Thayer 10, Scott Harvey 10, Buchsbaum 6, Sarno 3, Modzelewski 2, O'Malley 2, Holleran 2.

AHS 8 13 23 6 50
CTK 16 12 18 24 70

Butler 62,

Independence 55

BHS (21-3): RaeQuan Scott 21, Orlando Robinson 17, Artur Labinowicz 13, Stowe 7, Carter 3, Gibbs.

IHS (8-15): Justin Boyce 14, Marcus Thomas 14, Tshiona 9, Bonar 6, Hamilton 5, Harry 4, Grier 2, Johnson .

BHS 11 16 16 19 62
IHS 14 12 12 17 55

Girls’ Swimming

NCHSAA 3A Championship

Team Scores: Marvin Ridge 383, Cardinal Gibbons 257, Chapel Hill 216, Hickory 167, St. Stephens 131, Cox Mill 123, Asheville 110, Weddington 102, Northwood 98, Northern Guilford 72, Corinth-Holders 63, Kings Mountain 62, AC Reynolds 53, Cedar Ridge 53, Forestview 52, Concord 47, South Rowan 45, Central Cabarrus 42, Topsail 39, North Lincoln 36, South Iredell 30, Swansboro 20, Nash Central 17, East Gaston 16, South Brunswick 13, Sun Valley 9, Western Guilford 7, Northwest Cabarrus 7, West Carteret 7, Hickory Ridge 6, Statesville 6, Ledford 5, South Point 5, Union Pines 2, Sanford Terry 2, Rocky Mount 1.

Individual Results: 200 Medley Relay: Haley Allen , Olivia Allen , Emily Dykstra , Sammy Stone (Cardinal Gibbons) 1:48.34; 200 Freestyle: Emmaline Peterson (Hickory) 1:52.11; 200 IM: Claire DeSelm (Chapel Hill) 2:04.84; 50 Freestyle: McKenzie Weed (North Lincoln) 24.31; 1 Mtr Diving: Nikki Canale 511.60; 100 Butterfly: Claire DeSelm (Chapel Hill) 55.39; 100 Freestyle: Anna Durak (Hickory) 51.74; 500 Freestyle: Emmaline Peterson (Hickory) 4:50.11; 200 Freestyle Relay: Ashley Baum , Samantha Bitter , Kate Marshall , Lexie White (Marvin Ridge) 139.50; 100 Backstroke: Caroline Hauder (Marvin Ridge) 56.21; 100 Breaststroke Caroline Hauder (Marvin Ridge) 1:03.79; 400 Relay: Lexie White , Alex Bonfilio , Abby House , Caroline Hauder (Marvin Ridge) 3:32.56;

Boys’ Swimming

NCHSAA 3A Championship

Team Scores: Chapel Hill 341, Cardinal Gibbons 301.5, Marvin Ridge 220.5, Cocord 152.5, Northern Guilford 151.5, Corinth-Holders 130, Central Davidson 126, Weddington 87, Northwest Cabarrus 69, Piedmont 64.5, South Brunswick 64, St. Stephens 62, Cuthbertson 46, Cox Mill 40.5, Tuscola 37, South Iredell 37, West henderson 36, West Carteret 32, Cedar Ridge 29, North Lincoln 28.5, North Gaston 28, Northwood 24, Hickory Ridge 19, Topsail 17, Sun Valley 17, Union Pines 16, Central Cabarrus 16, Asheville 16, South Point 12, Fike 12, Hunt 12, Hickory 7.5, Aycock 4, South Rowan 4, Cleveland 4, Ledford 4, West Brunswick 2, Hibriten 1.

Individual Results: 200 Medley Relay: Christopher Raymond, Noah Cairns, Shane Humphrey, Cothalee Watko (Cardinal Gibbons) 1:37.15; 200 Freestyle: Lucas Rhodes (Central Davidson) 1:42.88; 200 IM: Connor Blandford (Corinth0Holders) 1:53.95; 50 Freestyle: Tucker Wall (Concord) 21.64; 1 Mtr Diving: Jesse Mazen (Cuthbertson) 380.80; 100 Butterfly: Jordan Reed (N Guilford) 51.34; 100 Freestyle: Jake Pudik (Chapel Hill) 47.47; 500 Freestyle: Noah Cairns (Cardinal Gibbons) 4:32.55; 200 Freestyle Relay: Jake Pudik , Christopher Eron , David Batson , Emery Harwell (Chapel Hill) 1:28.36; 100 Backstroke: Jake Johnson (W Henderson) 51.82; 100 Breaststroke: Noah Cairns (Cardinal Gibbons) 58.11; 400 Freestyle Relay: Jake Pudik , Christopher Eron , Ang Li , Patrick O'Donnell (Marvin Ridge) 3:14.44.

Wrestling

CISAA Championships

Team Scores: Charlotte Latin 185, Providence Day 129, Charlotte Country Day 70, Charlotte Christian 68.

Individual Results: 106: Michael McClelland (Charlotte Latin) p. Sam Turner (Providence Day) 3:10; 113: Ryan Schellpfeffer (Charlotte Latin) d. Nick McAllister (Providence Day) 13-10; 120: Max Spada (Charlotte Country Day) majd. Thomas Pfeiler (Charlotte Christian) 11-2; 126: Foard Naumann (Charlotte Latin) p. Max Wallach (Providence Day) 3:49; 132: Billy McClelland (Charlotte Latin) d. Zion Phifer (Providence Day) 12-5; 138: Ken Koch (Charlotte Latin) p. Jake Davis (Charlotte Country Day) 1:19; 145: Gil Gerber (Providence Day) won by default; 152: Bentley Dalton (Charlotte Latin) majd. Joe Eiselt (Providence Day) 10-2; 160: Charlie Rand (Charlotte Christian) p. Matt Ensor (Charlotte Latin) 3:40; 170: Jake Cohen (Providence Day) p. Tyler Henry (Charlotte Latin) 1:20; 182: Bryston Spivock (Providence Day) d. Will Borin (Charlotte Latin) 5-0; 195: Clayton Parnell (Charlotte Latin) p. Keaton Prevette (Charlotte Country Day) 0:45; 220: Connor Maitland (Charlotte Christian) p. Nick Wilson (Charlotte Latin) 0:39; 285: Toby Okwara (Charlotte Latin) won by default.

  Comments