Latest News

Prep Results 02.14.15

Basketball

Boys

Rocky River 60, Independence 58

IND 12 11 16 19 58
RR 15 14 20 11 60

Late Friday

Queen’s Grant 52,

Union Academy 50

QG (17-8): Demetry Leake 25, Tanner Pond 11, Dixon 9, Clemons 4, Raye 2, Sawyer 1.

UA (7-16): Andrew Guillot 13, Ben Killion 12, M. Guillot 9, Lloyd 8, Pettit 6, Harrison 6, Staton 2.

QG 14 13 7 8 10 52
UA 16 6 13 9 8 50

Wrestling

2A West Regional

Individual Results: 106: Keshon Mclean (Hunter Huss) 42-10, over Jacob Mcmonagle (East Burke) 31-9; 113: Austin Neal (RS Central) 36-5, over Jake Clary (West Lincoln) 43-7; 120: Sammy Peticos (Chase) 51-3, over Austin Klutz (Newton-Conover) 49-5; 126: Charles Mccombs (Hunter Huss) 45-6, over Robbie Hallman (West Lincoln) 36-7; 132: Jacob Houck (West Caldwell) 54-0, over Logan Roth (Brevard) 36-3; 138: Bernie Briley (Bunker Hill) 36-2, over Chase Emory (Polk County) 38-8; 145: Lathan Kee (Shelby) 32-5, over Jonathan Carpenter (Hunter Huss) 38-10; 152: Dan Avis (Newton-Conover) 42-6, over Marcus Childres (East Burke) 33-2; 160: Nathaniel Kale (West Caldwell) 47-3, over Nathan Daisley (East Rutherford) 27-7; 170: Tristin Hendren (Hunter Huss) 37-2, over Rakeem Spikes (West Caldwell) 48-5; 182: Nick Siniard (Brevard) 29-1, over Stephan Phillips (Chase) 56-3; 195: Mack George (West Lincoln) 48-0, over Brian Goodson (Hunter Huss) 44-4; 220: London Page (East Burke) 42-4, over Kaleb Hines (RS Central) 34-7; 285: Ah`ron Hope (Newton-Conover) 41-3, over Dalton Jenkins (Hunter Huss) 43-11.

4A West Regional

Team Scores: Hough (H) 143, A.L Brown (ALB) 135, Lake Norman (LN) 131.5, Alexander Central (AC) 124, J.M. Robinson (JMR) 97, South Caldwell (SC) 83, South Mecklenburg (SM) 82, Mallard Creek (MC) 78, Mooresville (M) 78, Independence (IND) 61, T.C. Roberson (TCR) 52, McDowell (MCD) 48, Porter Ridge (PR) 45, Charlotte Catholic (CC) 42.5, Providence (PRV) 41, West Charlotte 34, Butler 31.5, Hopewell (HW) 28, Watauga (W) 22, Berry Academy (BA) 21, Ardrey Kell 19, Rocky River 17, West Mecklenburg 14, Olympic 11, Vance 11.

Championship Finals: 106: Derrick Davis (MC) dec. Zavier Shipp (JMR), 7-4; 113: Cale Kreitter (H) dec. Ben Long (AC), 6-0; 120: Collin Stewart (SM) dec. Austin Powell (H), 9-7; 126: David Cline (JMR) dec. Zac Rainess (LN), 6-0; 132: Adam Pelter (Butler) dec. Nick Sexton (ALB), 2-0; 138: Logan Pavia (LN) dec. Brax Meade (AC), 3-1; 145: Isaiah Johnson (ALB) dec. Zane Knight (AC), 5-2; 152: Carl Guess (SC) pin Isaac Jiminez (TCR), 1:50; 160: Waddell McNeely (MC) pin Luke Glunt (JMR), 3:41; 170: Jarrett Dula (MCD) dec. Xavier Medina (JMR), 10-8 OT; 182: Tayshon Risher (IND) dec. Jordan Thompson (H), 3-1; 195: Kevin Alanis (AC) pin Mitch Jacobs (Mooresville), 2:30; 220: Keechan Ware (ALB) pin Dwayne Culbertson (H), 2:33; 285: Malik Baker (West Charlotte) dec. Patrick Dabiero (LN), 7-0.

Consolation Finals: 106: Clay Greenwald (LN) major dec. Kaleb Queen (SC), 10-0; 113: Chase Kominek (LN) def. Esco Walker (HW), forfeit; 120: Avery Clinding (ALB) def. Nick Perrelli (LN), forfeit; 126: Daylin Jackson (AC) dec. Robert Markee (H), 3-1 OT; 132: Tucker Key (M) dec. Bryan Newsome (PR), 3-2; 138: Eddie Allen (SM) major dec. Ben Litton (CC), 9-1; 145: Chris Moungle (SM) dec. Trey Merritt (PR), 5-3; 152: Blake Barber (SM) dec. Marcus Bolick (ALB), 3-0; 160: Peter Lapiana (CC) dec. Justin Wilson (LN), 15-8; 170: Jerry Donatien (ALB) major dec. Travis Miles (TCR), 11-1; 182: Aiden Vetter (SC) dec. Dan Dubinsky (AK), 9-4; 195: Michael Maughan (PRV) dec. Robert Pervier (H), 7-2; 220: Jacob Ruiz (W) dec. Preston Huffman (SC), 2-0; 285: Michael Rawlins (H) dec. Isaiah Jones (BA), 4-1.

  Comments