Sports

Prep football playoff results, next week’s schedule

NORTH CAROLINA

Class 4AA

East

Wake Forest 45, Southern Pines Pinecrest 21

Raleigh Millbrook 28, Richmond Senior 27

Cary Panther Creek 28, Cary Green Hope 7

Raleigh Garner 37, Raleigh Wakefield 7

West

Providence 24, East Forsyth 21

Mallard Creek 56, Butler 14

Lake Norman 41, Ardrey Kell 26

Hough 42, Independence 29

Third Round - Nov. 28

East

No. 5 Raleigh Millbrook (11-2) at No. 1 Wake Forest (13-0)

No. 6 Cary Panther Creek (11-2) at No. 2 Raleigh Garner (12-1)

West

No. 9 Providence (10-3) at No. 4 Mallard Creek (12-1)

No. 7 Hough (10-3) at No. 3 Lake Norman (12-1)

Class 4A

East

New Bern 41, Greenville Rose 6

Durham Hillside 27, Fayetteville Seventy-First 0

Scotland County 28, East Wake 12

Wilmington Hoggard 38, Cape Fear 7

West

Vance 21, Jamestown Ragsdale 19

Rocky River 26, Winston-Salem Mount Tabor 14

Charlotte Catholic 49, High Point Central 17

Pfafftown Reagan 48, North Davidson 24

Third Round - Nov. 28

East

No. 5 Durham Hillside (9-4) at No. 1 New Bern (13-0)

No. 3 Scotland County (12-1) at No. 2 Wilmington Hoggard (12-0)

West

No. 12 Rocky River (9-4) at No. 9 Vance (10-3)

No. 3 Charlotte Catholic (12-1) at No. 2 Pfafftown Reagan (12-1)

Class 3AA

East

Southern Durham 67, Clayton Cleveland 48

Chapel Hill 23, Fayetteville Sanford 20

Hillsborough Orange 42, Corinth-Holders 13

Northern Guilford 58, Wilson Fike 28

West

Asheville 55, Cox Mill 7

Weddington 45, A.C. Reynolds 18

Statesville 39, Hickory Ridge 30

Waxhaw Cuthbertson 28, Asheboro 14

Third Round - Nov. 28

East

No. 12 Chapel Hill (10-3) at No. 1 Southern Durham (13-0)

No. 7 Northern Guilford (12-1) at No. 6 Hillsborough Orange (12-1)

West

No. 5 Weddington (12-1) at No. 1 Asheville (12-1)

No. 3 Statesville (9-4) at No. 2 Waxhaw Cuthbertson (10-3)

Class 3A

East

Southern Guilford 36, Rocky Mount 18

Eastern Wayne 24, Southern Nash 17

Havelock 49, West Craven 7

Eastern Alamance 39, Southern Lee 20

West

Boiling Springs Crest 28, West Rowan 7

Gastonia Forestview 37, Canton Pisgah 13

Belmont South Point 37, Concord 21

East Rowan 27, West Henderson 21

Third Round - Nov. 28

East

No. 5 Eastern Wayne (10-2) at No. 1 Southern Guilford (13-0)

No. 3 Havelock (12-1) at No. 2 Eastern Alamance (13-0)

West

No. 4 Gastonia Forestview (11-2) at No. 1 Boiling Springs Crest (13-0)

No. 15 East Rowan (7-6) at No. 6 Belmont South Point (9-4)

Class 2AA

East

Washington 30, Kinston 0

Roanoke Rapids 36, Randleman 27

Southwest Edgecombe 32, Jacksonville Northside 12

Elizabeth City Northeastern 45, Bunn 6

West

East Lincoln 49, R-S Central 28

Lincolnton 28, Monroe Parkwood 12

Monroe 67, Ashe County 14

Franklin 35, West Stokes 14

Third Round - Nov. 28

East

No. 4 Roanoke Rapids (10-3) at No. 1 Washington (12-1)

No. 6 Southwest Edgecombe (10-3) at No. 2 Eliz. City Northeastern (13-0)

West

No. 5 Lincolnton (11-2) at No. 1 East Lincoln (13-0)

No. 6 Monroe (9-4) at No. 2 Franklin (13-0)

Class 2A

East

Farmville Central 40, East Bladen 35

Southwest Onslow 35, Warren County 8

Edenton Holmes 34, Ayden-Grifton 14

Clinton 38, Eastern Randolph 18

West

Swannanoa Owen 56, Salisbury 7

Mount Pleasant 42, North Rowan 14

Shelby 31, Winston-Salem Carver 14

Reidsville 48, Polk County 11

Third Round - Nov. 28

East

No. 8 Farmville Central (11-2) at No. 5 Southwest ONslow (12-1)

No. 7 Clinton (11-1) at No. 6 Edenton Holmes (11-2)

West

No. 4 Mount Pleasant (11-2) at No. 1 Swannanoa Owen (12-0)

No. 3 Shelby (11-2) at No. 2 Reidsville (11-2)

Class 1AA

East

Wallace-Rose Hill 56, Rosewood 6

Princeton 40, Camden 22

Tarboro 63, Louisburg 15

Warsaw Kenan 55, Riverside-Martin 19

West

West Montgomery 35, Walkertown 26

Boonville Starmount 34, Bessemer City 16

Whiteville 28, Mitchell 0

Swain County 28, Avery County 14

Third Round - Nov. 28

East

No. 4 Princeton (12-1) at No. 1 Wallace-Rose Hill (12-1)

No. 3 Tarboro (10-3) at No. 2 Warsaw Kenan (11-1)

West

No. 5 Starmount (10-3) at No. 1 West Montgomery (12-1)

No. 10 Swain County (10-3) at No. 3 Whiteville (11-2)

Class 1A

East

Plymouth 48, North Duplin 0

Chocowinity Southside 56, North Edgecombe 40

Lakewood 20, Pamlico County 18

Robersonville South Creek 20, Southeast Halifax 19

West

Robbinsville 28, Rosman 14

Murphy 50, Monroe Union Academy 16

Alleghany 63, West Columbus 6

Mooresboro Thomas Jefferson Academy 35, Mooresville Pine Lake Prep 0

Third Round - Nov. 28

East

No. 4 Chocowinity Southside (10-3) at No. 1 Plymouth (12-1)

No. 7 Robersonville South Creek (7-6) at No. 6 Lakewood (8-5)

West

No. 4 Murphy (10-3) at No. 1 Robbinsville (13-0)

No. 6 Alleghany (9-4) at No. 2 Mooresboro Thomas Jefferson (10-3)

SOUTH CAROLINA

Class 4A - Division I

Fort Dorchester 31, Summerville 16

Simpsonville Hillcrest 52, Lexington 14

Dutch Fork 26, Dorman 13

Duncan Byrnes 37, Rock Hill Northwestern 36 (2 OT)

Semifinals - Nov. 28

No. 5 Simpsonville Hillcrest (12-1) at No. 1 Fort Dorchester (12-2)

No. 3 Duncan Byrnes (12-1) at No. 2 Dutch Fork (11-2)

Class 4A - Division II

York 33, Lexington River Bluff 28

Greenwood 16, Blythewood Westwood 0

South Florence 38, North Augusta 23

Spartanburg 51, Goose Creek Stratford 20

Semifinals - Nov. 28

No. 9 York (11-2) at No. 5 Greenwood (9-4)

No. 6 Spartanburg (10-3) at No. 2 South Florence (12-1)

Class 3A

Columbia A.C. Flora 58, Greenwood Emerald 21

Rock Hill South Pointe 23, Belton-Honea Path 20

Hartsville 55, Moncks Corner Berkeley 0

Bennettsville Marlboro County 42, Myrtle Beach 17

Semifinals - Nov. 28

Rock Hill South Pointe (10-3) at Columbia A.C. Flora (12-1)

Marlboro County (12-1) at Hartsville (13-0)

Class 2A - Division I

Newberry 16, Winnsboro Fairfield Central 3

Dillon 37, Loris 20

Championship - Nov. 28

(at Lexington River Bluff High)

Newberry (11-2) vs. Dillon (13-0), 1:30 p.m.

Class 2A - Division II

Columbia Keenan 46, Ninety-Six 28

St. Stephens Timberland 34, Dorchester Woodland 14

Championship - Nov. 28

(at Lexington River Bluff High)

Columbia Keenan (10-3) vs. St. Stephens Timberland (14-0), 4:30 p.m.

Class 1A - Division I

Greenville Christ Church 35, McBee 8

Bamberg-Ehrhardt 20, Allendale-Fairfax 8

Championship - Nov. 28

(at Benedict College, Columbia)

Greenville Christ Church (13-0) vs. Bamberg-Ehrhardt (12-1), 1:30 p.m.

Class 1A - Division II

Hunter-Kinard-Tyler 32, Lamar 24

Lake View 36, Estill 14

Championship - Nov. 28

(at Benedict College, Columbia)

Hunter-Kinard-Tyler (11-2) vs. Lake View (10-3), 4:30 p.m.

  Comments