High School Sports

Updated NCISAA playoff, conference tournament results, pairings 10.19.16

NCISAA Field Hockey

Tuesday’s first round: Greensboro Day 1, St. Mary’s 0; Cary Academy 11, Forsyth Country Day 1; Cary Christian 3, Asheville School at Cary Christian 0; Raleigh Ravenscroft 2, Cape Fear 0

Friday’s second round: Greensboro Day at Charlotte Latin, 2; Cary Academy at Durham Academy, 4:15; Cary Christian at Charlotte Country Day, Fri or Sat, TBD; Raleigh Ravenscroft at Providence Day, Fri or Sat

NCISAA Soccer

Tuesday’s first round

1A: Ridgecroft 7, Northwood Temple 0; Oakwood d. Terra Ceia, score NA; Grace Christian 2, University Christian 1; American Hebrew at Kerr-Vance, Wed, 5

Friday’s second round: Ridgecroft at Statesville Christian; Oakwood at Lee Christian; Grace Christian at Community Christian; American Hebrew/Kerr-Vance at Neuse Christian

2A: Christ The King 1, Gaston Day 0; Faith Christian at Arendell Parrott; Cape Fear 3, Grace Christian 2; O’Neal 4, Davidson Day 1

Friday’s second round: Christ The King at Calvary Day; Faith Christian/Arendell at Carmel Christian; Cape Fear at Westchester Country Day; O’Neal at St. David’s

3A: Charlotte Country Day 1, Providence Day 0; N. Raleigh 5, Greensboro Day 0; Charlotte Latin 5, Gaston Christian 3; Charlotte Christian d. Durham Academy 0-0 (won on PKs)

Friday’s second round: Charlotte Country Day at Covenant Day; N. Raleigh Christian at Christ School; Charlotte Latin at Cannon School; Charlotte Christian at Wesleyan Academy

NCISAA Girls Tennis

1A: Statesville Christian at Wayne Country Day, Thurs, 3:30; Ridgecroft at Lawrence Academy, Sat; Northeast Academy at University Christian, Sat; Greenfield School at Kerr-Vance, Fri, 3:30

2A: Westchester Country Day 5, Burlington Christian 1; Caldwell Academy 6, Epiphany 3; Carolina Day 6, Durham Trinity 0; Cary Christian 5, Carolina Friends 3

Friday’s second round: Burlington Christian at St. David’s; Caldwell Academy at Rocky Mount; Carolina Day at Arendell Parrott; Cary Christian at Cape Fear

3A: Raleigh Ravenscroft 6, Charlotte Christian 0; Charlotte Latin 5, Cannon 1; Providence Day 6, Greensboro Day 3; N. Raleigh Christian 5, Gaston Christian 2

Second round by Saturday: Ravenscroft at Charlotte Country Day, Sat; Charlotte Latin vs. Covenant Day, Fri, 4:15; Providence Day at Durham Academy, Sat; N. Raleigh Christian at Cary Academy, Sat.

Southwestern 4A conference volleyball tournament

Monday at Myers Park: Porter Ridge 3, Garinger 0; East Meck 3, Independence 0; Myers Park 3, Rocky River 0; Butler, bye

Tuesday’s semifinals at Myers Park: Butler d. East Meck; Porter Ridge d. Myers Park

Wednesday at Myers Park: Butler 3, Porter Ridge 0, championship (Buter, 14-0 in regular-season, completes unbeaten sweep through league play)

MECKA 4A conference volleyball tournament

all games at Mallard Creek

Monday: Hough, bye; North Meck d. AL Brown; Hopewell d. W. Charlotte; Mallard Creek d. Vance

Tuesday’s semifinals: Hough 3, North Meck 0; Mallard Creek d. Hopewell

Wednesday: Mallard Creek 3, Hough 0, championship (Mallard Creek wins first league conference tournament title)

SoMeck 8 Conference volleyball tournament

Monday at Providence: Providence 3, Harding 0; South Meck 3, Olympic 0

Monday at Ardrey Kell: Ardrey Kell 3, West Meck 0; Charlotte Catholic 3, Berry 0

Tuesday’s semifinals at Harding: Ardrey Kell 3, Charlotte Catholic 1; Providence 3, South Meck 0

Wednesday’s championship at Harding: Ardrey Kell vs. Providence, championship, 6 p.m.

South Piedmont 3A Conference volleyball tournament

Tuesday’s semifinals: Cox Mill d. W. Rowan; Carson d. Hickory Ridge

Wednesday’s championship: Cox Mill 3, Carson 1

  Comments