High School Sports

NCISAA, NCHSAA prep playoff scoreboard

Cox Mill volleyball star Taylor Rowland led her unbeaten and nationally ranked team into the N.C. 3A quarterfinals Saturday night
Cox Mill volleyball star Taylor Rowland led her unbeaten and nationally ranked team into the N.C. 3A quarterfinals Saturday night Courtesy Cox Mill High School

NCISAA Field Hockey

Saturday’s final: Charlotte Latin 2, Providence Day 1 2 OT

NCISAA Soccer

Saturday’s state final

1A: Greensville School 2, Wayne Country Day 1

2A: Asheville Christian 3, Coastal Christian 2

3A: North Raleigh Christian 3, High Point Wesleyan 1, 2 OT

NCISAA Girls Tennis

Saturday’s state final

1A Wayne Country Day 5, Kerr-Vance 0

2A: St. David’s 5, Cape Fear 0

3A: Charlotte Country Day 5, Cary Academy 0 (Country Day wins 4th straight state title)

NCISAA Volleyball

Saturday’s state finals

1A: Statesville Christian 3, United Faith 1

2A: Davidson Day 3, Caldwell Academy 1

3A: North Raleigh Christian 3, High Point Christian 0

NCHSAA Dual Team Tennis

Tuesday’s second round

4A: Lake Norman at Myers Park; Skyland Roberson at Davie County; Watauga at NW Guilford; Hough at Charlotte Catholic

3A: East Rowan at Kings Mountain; Canton Pisgah at Concord; Weddington at Marvin Ridge; Hickory at Asheville

2A: Salisbury at Maiden; Surry Central at Lake Norman Charter; Ashe Co. at Jordan Matthews; East Lincoln at Hendersonville

1A: Chatham Central at Elkin; Gray Stone Day at North Stanly; Bishop McGuinness at Mount Airy; East Surry at Pine Lake Prep

NCHSAA Volleyball

Saturday’s third round

4A West: Watauga 3, Grimsley 0; Providence 3, Mallard Creek 1; Pfafftown Reagan 3, Skyland Roberson 1; NW Guilford 3, Ardrey Kell 1

Tuesday’s state quarterfinals: NW Guilford at Reagan; Providence at Watauga

3A West: West Henderson 3, Enka 0; Marvin Ridge 3, North Lincoln 0; Cox Mill 3, Hickory 1; North Iredell 3, Hickory Ridge 0

Tuesday’s state quarterfinal: North Iredell at Cox Mill; Marvin Ridge at West Henderson

2A West: Maiden 3, Hendersonville 0; Lake Norman Charter 3, Providence Grove 2; Wheatmore 3, Brevard 0; North Surry 3, North Wilkes 2

Tuesday’s state quarterfinal: Lake Norman Charter at Maiden; North Surry at Wheatmore

1A West: Hayesville 3, West Montgomery 0; Roxboro Community 3, Alleghany 0; South Stanly 3, Mount Airy 0; Community School of Davidson 3, East Surry 1

Tuesday’s state quarterfinal: Community School at South Stanly; Roxboro at Hayesville

  Comments