High School Sports

NCHSAA Soccer, Volleyball, Tennis scores, pairings 11.05.16

Cox Mill’s nationally ranked volleyball team won the N.C. 3A state final Saturday
Cox Mill’s nationally ranked volleyball team won the N.C. 3A state final Saturday Courtesy Cox Mill High School

Boys Soccer

First round Results

4A West: Porter Ridge 4, HP Central 0; Independence 3, Greensboro Dudley 0; SW Guilford 4, Lake Norman 2; Mount Tabor 2, Mallard Creek 1; Providence 4, Pinecrest 1; Winston-Salem Reynolds 5, Mooresville 1; South Meck 2, East Forsyth 0; AL Brown 4, Richmond 0; Greensboro Page 9, Alexander Central 0; Charlotte Catholic 4, Greensboro Smith 0; North Meck 1, W-S Parkland 0; Hough 8, So. Alamance 0; East Meck 3, NW Guilford 1; W. Forsyth 2, Watauga 0; Ardrey Kell 4, W-S Glenn 0; Skyland Roberson 3, N. Davidson 0

Second round by Tuesday: Independence at Porter Ridge; SW Guilford at Mount Tabor; Winston-Salem Reynolds at Providence; AL Brown at South Mecklenburg; Charlotte Catholic at Greensboro Page; North Meck at Hough; East Meck at West Forsyth; Ardrey Kell at Skyland Roberson

3A West: Patton 6, East Gaston 2; Weddington 3, Asheville 0; Hibriten 2, Forestview 0; South Point 2, St. Stephens 1; Central Cabarrus 1, Kings Mountain 0; Concord 4, Asheville Erwin 1; Hickory Ridge 2, Crest 1; Marvin Ridge 1, Foard 0; Cox Mill 3, N. Henderson 0; Robinson at Enka; NW Cabarrus 9, Tuscola 0; W. Henderson 5, N. Gaston 0; Statesville 5, N. Buncombe 2; Cuthbertson 2, Hickory 0; S. Iredell 3, E. Henderson 2; Asheville Reynolds 5, W. Iredell 0

Second round by Tuesday: Weddington at Patton; Hibriten at South Point; Central Cabarrus at Concord; Hickory Ridge at Marvin Ridge; Enka/Robinson at Cox Mill; NW Cabarrus at West Henderson; Cuthbertson at Statesville; South Iredell at Asheville Reynolds

2A West: Newton-Conover 4, East Lincoln 1; W. Caldwell 4, N. Surry 0; Providence Grove 6, Ashe Co. 4; Monroe 4, Smoky Mountain 2; Hendersonville 5, W. Stokes 4; Surry Central 2, Lincolnton 1; Lexington 3, Wilkes Central 2; Lake Norman Charter 9, Maiden 2; Forbush 2, Draughn 1; Owen 3, Thomasville 1; Salisbury 3, Polk Co 0; Franklin 3, W. Stanly 0; Trinity 4, R-S Central 0; Shelby 2, Central Academy 0; Forest Hills 1, Bunker Hill 0; Chase 5, Eastern Randolph 0

Second round by Tuesday: West Caldwell at Newton-Conover; Providence Grove at Monroe; Surry Central at Hendersonville; Lexington at Lake Norman Charter; Owen at Forbush; Salisbury at Franklin; Shelby at Trinity; Forest Hills at Chase

1A West: Blue Ridge Early College 4, River Mill 2; Mount Airy 10, Hayesville 1; Chatham Central 1, Murphy 0; Bishop McGuinness 4, Highland Tech 0; Atkins 2, Avery Co. 1; Queens Grant 3, Elkin 0; Pine Lake Prep 2, Lincoln Charter 1; North Moore 9, Cherryville 0; Starmount 10, Alleghany 1; Mountain Island Charter 3, Gray Stone Day 2; Woods Charter 9, Swain County 0; Thomas Jefferson 11, West Montgomery 2; Union Academy 9, Cherokee 0; Walkertown 5, Highlands 2; E. Montgomery 5, E. Wilkes 0; Community School of Davidson 8, Albemarle0

Second round by Tuesday: Mount Airy at Blue Ridge; Chatham Central at Bishop McGuinness; Atkins at Queens Grant; Pine Lake Prep at North Moore; Mountain Island Charter at Starmount; Woods Charter at Thomas Jefferson; Walkertown at Union Academy; East Montgomery at Community School of Davidson

NCHSAA Dual Team Tennis

Wednesday’s regional final

4A: Charlotte Catholic at Myers Park, 4

3A: Concord at Marvin Ridge, 4

2A: Lake Norman Charter at Jordan Matthews

1A: Chatham Central at Mount Airy

NCHSAA Volleyball

Saturday’s state final

4A: Green Hope 3, Pfafftown Reagan 1

3A: Cox Mill 3, Chapel Hill 0

2A: Carrboro 3, Maiden 1

1A: Community School of Davidson 3, Louisburg 0

  Comments