High School Sports

Wednesday’s girls basketball summaries; Thursday’s schedule

Myers Park Mckenna Haire (right) led her team to an upset of Sweet 16 No. 3 South Meck Wednesday
Myers Park Mckenna Haire (right) led her team to an upset of Sweet 16 No. 3 South Meck Wednesday

NO. 11 MYERS PARK 50, NO. 3 SOUTH MECKLENBURG 36

South Meck 08 12 07 07 36

Myers Park 10 09 15 16 50

South Meck - Alea Gilbert 13, Gaddy 9, N Gilbert 8, Gladden 6,

Myers Park - McKenna Haire 24, Proctor 5, Dorton 5, Shire 3, Funderburk 5, Owens 8

Records: South Meck - 1-2; Myers Park - 1-1

CAROLINA DAY 66, NO. 5 DAVIDSON DAY 43

CDS 14 15 17 20 66

DDS 17 7 9 9 43

CDS Kasey Kibwell 2 3 13 Annabelle Schultz 5 1 11 Emma Dycuer 3 1 10 Gillis 3 1 7 Swesney 4 0 8 Kwiatkowski 3 2 8 Langstaff 2 2 6 Smiley 1 0 3

DDS Parker Tompkins 9 2 20 Maya Caldwell 3 1 10 Riley 2 4 8 Sinclair 1 1 4

HOUGH 53, LAKE NORMAN CHARTER 25

Hough - 17 16 10 10 -- 53

LNC - 6 5 8 6 -- 25

Hough - Renee Alquiza 12, Gipson 6, Pearce 7, Gianikos 9, Mroz 5, Leone 6, Settlemyer 2, Stokes 6

LNC - Johnson 8, Bissinger 2, Potuzak 2, Taylor 5, Behnke 2, Williams 2, Smetana 2, Jones 2

CHARLOTTE COUNTRY DAY 54, QUEENS GRANT 7

Queens Grant 5 0 2 0 -- 7

Country Day 26 8 13 7 -- 54

Queens Grant 7 -- Aberly 4, Lindasy 3,

Country Day 54 -- Kennedy Grier 12, Gach 6, McLawhorn 6, Bolin 6, Batten 6, Ocloo 6, Franklin 5, Kosmicki 4, Sasz 2

Records: Queens Grant 0-1 Country Day 2-3

WEST MECKLENBURG 42, INDEPENDENCE 30

West Mecklenburg 11 6 11 14 -- 42

Independence 5 13 6 6 -- 30

WEST MECKLENBURG 42 -- Ty'she Washington 10, Alize' Brooks 11, Alyssa Thompson 14, Lyric Horne 3, Mone'y Grier 2, Justice Williams 2

Independence 30 -- S. Smith 6, O. Pauldin 6, A. DeLoach 5, A. Anderson 4, B. McManus 3, K. Esquivel 2, A. Wilson 2, T. Reed 2

Records: West Mecklenburg 3-3; Independence 0-6

SUGAR CREEK CHARTER 57, CABARRUS CHRISTIAN 22

SCCS 12 17 20 8 F:57

CCO 5. 5. 8. 4 F:22

Sccs: Slawon 4, Shamicah Sturdivant 24, Baker 1, Ballard 4, Redfern 3, Verene 6, Loussaint 8, Cunningham 7

CCO: Martin 1, Maire 2, Corbyn Biles 12, Johnson1, Maire 4, Grigg 2

STUART CRAMER 49, EAST LINCOLN 25

ELHS: 5 7 3 10- 25

SCHS: 4 17 20 7- 49

ELHS: Destiny Johnson 13, B. Tadlock 8, T. Brewster 2, C. McClain 2

SCHS: Laura Trull 21, Le. Trull 6, H. Bourhill 6, K. Craig 5, M. Short 4, C. Womack 3, M. Koch 2, V. Polk 2

Records: ELHS (0-1) SCHS (2-0)

SUN VALLEY 73, WEST STANLY 41

Sun Valley 23 19 23 8

West Stanly 10 10 14 7

Sun Valley 73 -- Isabella Limon 26, Karli Mason 17, Amanda Cherry 10, S. Williams 8, M. Harmon 4, S. Smith 4

West Stanly 41 -- Abby Waggoner 21, B. Greene 9, M. Huneycutt 5, R. Furr 3, K. Haruss 2, C. Green 1

Records-- Sun Valley 5-1, West Stanly 1-4

Wednesday’s results

Carolina Day 66, Davidson Day 42

Charlotte Country Day 54, Queens Grant 7

Cuthbertson 42, Buford 19

Hopewell 49, Mooresville 38

Hough 53, Lake Norman 25

Myers Park 50, South Meck 36

Parkwood 70, Piedmont 68

Stuart Cramer 49, East Lincoln 25

Sugar Creek Charter 57, Cabarrus Christian 22

Sun Valley 73, West Stanly 41

West Meck 42, Independence 30

Thursday’s High School Basketball Schedule

Butler at Charlotte Catholic

Central Cabarrus at Hickory Ridge

Comenius at Grace Academy

Covenant Day at High Point Christian

Crest at East Gaston

Fletcher School at Statesville Christian

Highland Tech at York Prep

Lake Norman at SalisburyLewisville at Westminster Catawba

Marvin Ridge at Providence

North Hills Christian at Woodlawn School

North Wilkes at North Iredell

Olympic at Vance (Girls)

Patton at West Iredell

Piedmont Charter at Gaston Christian

Stuart Cramer at Bandys

Read more here: http://www.charlotteobserver.com/sports/high-school/article117473403.html#storylink=cpy

  Comments