High School Sports

Friday’s HS Football Update: Friday’s scores, how Sweet 16 fared, next week’s pairings

Charlotte Country Day coach Drew Whitman, left, chats with Charlotte Catholic coach Mike Brodowicz before last season’s game. Country Day and Catholic played for the annual John Cook Cup trophy Friday night
Charlotte Country Day coach Drew Whitman, left, chats with Charlotte Catholic coach Mike Brodowicz before last season’s game. Country Day and Catholic played for the annual John Cook Cup trophy Friday night WWW.MICZEKPHOTO.COM

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

This week

Rec

Next week

1

Rock Hill South Pointe

4A

at Rock Hill, Sat

2-0

St. Frances (MD)

2

Mallard Creek

4A

idle

2-0

Berry

3

Charlotte Catholic

3A

d. Char. Country Day 45-6

3-0

Ardrey Kell

4

Myers Park

4A

vs. Providence, Mon

2-0

at South Meck

5

West Mecklenburg

4A

d. Garinger 55-0

3-0

at Independence

6

Charlotte Christian

IND

d. Hendersonville 63-14

2-1

West Ashley (SC)

7

Butler

4A

idle

0-1

at Richmond Sr.

8

Richmond Senior

4A

vs. Fay. Pine Forest, Mon

1-1

Butler

9

Shelby

2A

d. Burns 48-7

3-0

Crest

10

Vance

4A

d. Rocky River 30-27

2-1

idle

11

Harding

4A

d. West Charlotte 21-0

3-0

Gaffney

12

AL Brown

3A

d. Carson 50-0

2-1

Mooresville

13

Hickory Ridge

4A

d. JM Robinson 18-0

3-0

at NW Cabarrus

14

South Point

2A

d. Forestview 42-0

3-0

Clover

15

Lenoir Hibriten

2A

d. Ashe County 42-0

3-0

South Caldwell

16

Weddington

3A

d. Porter Ridge 25-14

2-0

East Mecklenburg

Scores

North Carolina

Andrews 42, Carolina Gladiators (Independent) 0

Arden Christ School 41, Heathwood Hall, S.C. 14

Asheville Reynolds 52, Swannanoa C.D. Owen 0

Belmont South Point 42, Gastonia Forestview 0

Brevard 27, Valdese Draughn 0

Canton Pisgah 31, Waynesville Tuscola 10

Charlotte Catholic 45, Charlotte Country Day 6

Charlotte Christian 63, Hendersonville 14

Charlotte Harding 21, West Charlotte 0

Charlotte Olympic 38, Charlotte Independence 6

Charlotte Vance 30, Mint Hill Rocky River 27

East Mecklenburg 34, Charlotte Berry Tech 20

Hickory Ridge 18, Concord Robinson 0

Hickory, Va. 13, Currituck County 7

Lenoir Hibriten 42, Ashe County 0

Mitchell County 60, Trinity, Tenn. 9

Mooresboro Jefferson 44, Chatham Central 12

North Henderson 34, Swain County 28

Northwestern, S.C. 45, South Mecklenburg 0

Pinetown Northside 50, Columbia 20

Polk County 35, R-S Central 14

South Columbus 20, Loris, S.C. 12

South Granville 41, Raleigh Ravenscroft 12

Southwest Onslow 45, Jacksonville White Oak 8

Sylva Smoky Mountain 27, North Buncombe 22

Union County, Ga. 60, Hayesville 7

Watauga County 49, Avery County 8

Waxhaw Marvin Ridge 35, Charlotte Ardrey Kell 0

West Henderson 51, East Henderson 21

Wilmington New Hanover 26, Cape Fear 19

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Charlotte Myers Park vs. Charlotte Providence, ppd. to Sep 4th.

Claremont Bunker Hill vs. Maiden, ppd. to Sep 4th.

Clover, S.C. vs. Gastonia Huss, ppd. to Sep 2nd.

Concord Cox Mill vs. Monroe Parkwood, ppd. to Sep 4th.

Hickory Grove Christian vs. Concord First Assembly, ppd. to Sep 4th.

Hickory vs. Newton-Conover, ppd. to Sep 4th.

Lake Norman Charter vs. Davidson Community School, ppd. to Sep 4th.

Marlboro County, S.C. vs. Scotland, ccd.

Mt. Pleasant vs. Central Cabarrus, ppd. to Sep 4th.

North Gaston vs. Lincolnton, ppd. to Sep 14th.

North Rowan vs. Lexington, ppd. to Sep 4th.

North Stanly vs. West Stanly, ppd. to Sep 4th.

Salisbury vs. Burnsville Mountain Heritage, ccd.

South Rowan vs. East Rowan, ppd. to Sep 4th.

S. Carolina

Fort Mill 38, Lancaster 21

Hartsville 41, Camden 7

Indian Land 37, Blacksburg 13

Northside Christian 52, Newberry Academy 19

Northwestern 45, South Mecklenburg, N.C. 0

Next week’s games

North Carolina

Friday

Ardrey Kell at Charlotte Catholic

Ashe County at West Caldwell

Avery County at Cloudland (TN)

Berry at Mallard Creek, 7

Buford at Parkwood Bunker Hill at Bandys

Butler at Richmond Senior, 7:30

Carolina Pride at Providence Day, 7

Carson at North Rowan

Chesterfield (SC) at Anson County

Clover at South Point (Belmont)

Community School of Davidson at North Surry

Concord First Assembly at High Point Christian

Cox Mill at South Iredell

Crest at Shelby

Davie County at West Rowan

Draughn at Cherryville

East Gaston at Lincolnton

East Henderson at Chase

East Mecklenburg at Weddington

East Rowan at Central Cabarrus

East Rutherford at Burns

Forest Hills at Piedmont

Forestview at Ashbrook

Freedom at Patton

Gaffney at Harding, 7

Garinger at Central Academy

Hickory at Hunter Huss

Hickory Grove at Camden Military Academy

Hickory Hawks at Carolina Gladiators

Hickory Ridge at Northwest Cabarrus

Kings Mountain at Cuthbertson

Lake Norman at North Iredell

Lake Norman Charter at Highland Tech

Mooresville at A.L. Brown

Mount Pleasant at Concord

Myers Park at South Mecklenburg, 7

Newton Conover at East Burke

North Gaston at East Lincoln

North Lincoln at Alexander Central

Olympic at Hopewell, 7

Parkland at Marvin Ridge

Pinecrest at Providence, 7

Pine Lake Prep at Cannon School

Porter Ridge at Sun Valley

Rocky River at North Mecklenburg, 7

R.S. Central at Pisgah

St. Stephens at Maiden

South Caldwell at Hibriten

SouthLake Christian at Metrolina Christian

South Rowan at East Davidson

South Stanly at West Stanly

Statesville Christian at Charlotte Latin

Thomas Jefferson Academy at Trinity Academy (TN)

Thomasville at Salisbury

Victory Christian at Christ the King

Wake Christian Academy at Charlotte Country Day

West Ashley (SC) at Charlotte Christian

West Iredell at Statesville

West Lincoln at Fred T. Foard

West Mecklenburg at Independence, 7

Wilkes Central at Watauga Windy Gap at Northside Christian

Saturday, Sept. 9

Cabarrus Stallions at Asheville Saints

SOUTH CAROLINA

Friday, Sept. 8

Buford at Parkwood

Byrnes at Northwestern

Cheraw at Camden

Chester at Lancaster

Chesterfield at Anson County

Clover at South Point (Belmont)

Fort Mill at Orangeburg-Wilkinson

Franklin Christian at Andrew Jackson

Gaffney at Harding, 7

Great Falls at Ware Shoals

Hickory Grove at Camden Military Academy

Indian Land at Broome

McBee at Central Pageland

Rock Hill at Boiling Springs

St. Frances (MD) at South Pointe (SC)

West Ashley (SC) at Charlotte Christian

Whitmire at Lewisville

York at Nation Ford

Saturday, Sept. 9

Tennessee Silverbacks at Carolina Crusaders at District III Stadium (Rock Hill)

BYE Week: Albemarle, Bessemer City, Hough, Jay M. Robinson, Monroe, Mountain Island Charter, North Stanly, Union Academy, Vance, West Charlotte.

  Comments