High School Sports

Projecting the NCHSAA boys soccer playoffs

Providence goalkeeper Gordon White (1) can't stop a goal from South Meck's Manuel Figueroa, left, during a prep soccer match at Providence High School Tuesday, October 13, 2015.
Providence goalkeeper Gordon White (1) can't stop a goal from South Meck's Manuel Figueroa, left, during a prep soccer match at Providence High School Tuesday, October 13, 2015. WWW.MICZEKPHOTO.COM

The MaxPreps.com computer rankings will play a major role in seeding the boys soccer playoffs.

Each conference gets a certain amount of automatic bids, based on the number of teams (1-4 teams = one bid; 5-8 teams = two bids; 9 or more = three bids). MaxPreps ranking is how the conference champions will be seeded, as well as the conference runner-ups and the third-place teams. A second-place team cannot be seeded higher than a 1-seed, a third-place team can’t be seeded higher than a runner-up and a wild-card can’t be seeded ahead of anything but other wild-cards.

Wild-card selections are done entirely based on MaxPreps ranking. If you’re a 4A or 1A bubble team, it’ll be important to stay about No. 48; if you’re in 2A or 3A, the number is No. 64 (though automatic bids could go to teams ranked lower, which would move the wild-card cutoff higher).

The brackets are divided into East and West based on geography. In the 48-team brackets of 4A and 1A, the top eight seeds in each bracket get a first-round bye.

The MaxPreps rankings are updated each Tuesday and Friday. This link will be updated on Tuesdays throughout the season right up until the field is announced on Oct. 30.

We’ll use MaxPreps rankings to project conference champions, runner-ups and, when necessary, third-place teams. This is an if-the-season-ended-today projection.

Last update: Sunday, 6:30 p.m. (2A West and 1A East update)

NOTE: WE ARE MISSING A TIEBREAKER FOR THE 2-SEED IN THE SMOKY MOUNTAIN 1A.

*-earning the overall seed in a split conference

**-earning an automatic bid, but will be seeded as a wild-card, not a 2-seed

#-conference played a conference tournament

Automatic bids - 4A

Conf. (listed W to E)

1st

2nd

3rd

Northwestern

South Caldwell

N/A

N/A

South Meck

Providence

South Mecklenburg

N/A

I-Meck

Hough

Mooresville

N/A

Southwestern

Porter Ridge

Myers Park

N/A

Central Piedmont

Reagan

R.J. Reynolds

N/A

Metro

Northwest Guilford

Page

N/A

Sandhills Athletic#

Pinecrest

Jack Britt

N/A

Triangle 6

Green Hope

Panther Creek

N/A

Patriot Athletic#

Pine Forest

N/A

N/A

South Wake

Apex Friendship

Apex

N/A

Cap-7

Cardinal Gibbons

Enloe

N/A

Northern Athletic#

Heritage

Wakefield

N/A

Mideastern

Hoggard

Ashley*

N/A

Eastern Carolina

New Bern

N/A

N/A

4A East

1-Cardinal Gibbons vs BYE; 16-Laney vs 17-Jordan

8-Ashley vs BYE; 9-Panther Creek vs 24-Corinth Holders

4-Green Hope vs BYE; 13-Cary vs 20-Knightdale

5-Apex Friendship vs BYE; 12-Wakefield vs 21-Leesville Road

3-Heritage vs BYE; 14-Broughton vs 19-Wake Forest

6-New Bern vs BYE; 11-Apex vs 22-Holly Springs

2-Hoggard vs BYE; 15-Millbrook vs 18-Athens Drive

7-Pine Forest vs BYE; 10-Enloe vs 23-Sanderson

4A West

1-Hough vs BYE; 16-Butler vs 17-Independence

8-Myers Park vs BYE; 9-R.J. Reynolds vs 24-Glenn

4-Northwest Guilford vs BYE; 13-Jack Britt vs 20-Lake Norman

5-Reagan vs BYE; 12-Mooresville vs 21-North Mecklenburg

3-Porter Ridge vs BYE; 14-East Forsyth vs 19-High Point Central

6-Pinecrest vs BYE; 11-Page vs 22-Mallard Creek

2-Providence vs BYE; 15-West Forsyth vs 18-Ardrey Kell

7-South Caldwell vs BYE; 10-South Mecklenburg vs 23-Lumberton

Automatic bids - 3A

Conf. (listed W to E)

1st

2nd

3rd

Western Mountain

A.C. Reynolds

Asheville

T.C. Roberson

Northwestern

Hickory

Watauga

N/A

Big South

Forestview

North Gaston

N/A

North Piedmont

Statesville

South Iredell

N/A

Southern Carolina

Marvin Ridge

Charlotte Catholic

N/A

South Piedmont

Cox Mill

Northwest Cabarrus

N/A

Piedmont Triad

Southwest Guilford

Parkland

N/A

Mid-Piedmont

Southwestern Randolph

Williams

N/A

Mid-State

Northern Guilford

Eastern Alamance

N/A

Big Eight

Chapel Hill

East Chapel Hill

N/A

Tri-County 6#

Lee County

Southern Lee

N/A

Patriot Athletic#

Gray’s Creek

N/A

Cape Fear*

Greater Neuse River

Cleveland

Clayton

N/A

Big East#

Southern Nash

Fike

N/A

Mideastern

Topsail

New Hanover**

N/A

Eastern Carolina

C.B. Aycock

N/A

D.H. Conley*

Coastal

Jacksonville

White Oak

N/A

3A East

1-Jacksonville vs 32-South Johnston; 16-Eastern Alamance vs 17-D.H. Conley

8-Gray’s Creek vs 25-Northern Durham; 9-Southern Nash vs 24-Southern Wayne

4-Cleveland vs 29-Franklinton; 13-Southern Lee vs 20-Swansboro

5-Chapel Hill vs 28-West Johnston; 12-Clayton vs 21-Asheboro

3-Lee County vs 30-J.H. Rose; 14-Fike vs 19-New Hanover

6-C.B. Aycock vs 27-Hunt; 11-Williams vs 22-Northside (Jacksonville)

2-Topsail vs 31-West Brunswick; 15-East Chapel Hill vs 18-Cape Fear

7-Northern Guilford vs 26-Union Pines; 10-White Oak vs 23-Orange

3A West

1-A.C. Reynolds vs 32-Central Cabarrus; 16-T.C. Roberson vs 17-Weddington

8-Forestview vs 25-Mount Tabor; 9-Asheville vs 24-St. Stephens

4-Cox Mill vs 29-North Iredell; 13-Northwest Cabarrus vs 20-Tuscola

5-Southwestern Randolph vs 28-West Henderson; 12-Watauga vs 21-A.L. Brown

3-Statesville vs 30-Parkwood; 14-North Gaston vs 19-Enka

6-Hickory vs 27-Jay M. Robinson; 11-Parkland vs 22-Cuthbertson

2-Marvin Ridge vs 31-Kings Mountain; 15-South Iredell vs 18-Erwin

7-Southwest Guilford vs 26-Piedmont; 10-Charlotte Catholic vs 23-North Forsyth

Automatic bids - 2A

Conf. (listed W to E)

1st

2nd

3rd

Mountain Six

East Henderson

Hendersonville

N/A

Western Highlands

Owen

N/A

N/A

Southwestern

Shelby

South Point

N/A

Northwestern Foothills

Patton

Hibriten

N/A

South Fork

Newton-Conover

Lake Norman Charter

N/A

Mountain Valley

Wilkes Central

N/A

N/A

Western Piedmont

Forbush

Surry Central

N/A

Central Carolina

Central Davidson

Ledford

Lexington

Rocky River

Forest Hills

East Montgomery

N/A

PAC-7

Jordan-Matthews

Randleman

N/A

Mid-State

Carrboro

Durham School of the Arts

N/A

Three Rivers

East Bladen

Whiteville

N/A

Northern Carolina

Roanoke Rapids

N/A

Bunn*

East Central

East Duplin

Clinton

N/A

Eastern Plains

North Johnston

North Pitt

N/A

Eastern Carolina

Washington

North Lenoir

N/A

Coastal 8

Dixon

Croatan*

N/A

Northeastern Coastal

First Flight

Currituck County

N/A

2A East

1-First Flight vs 32-Eastern Randolph; 16-Whiteville vs 17-East Montgomery

8-North Johnston vs 25-Southwest Onslow; 9-Washington vs 24-Wheatmore

4-Carrboro vs 29-Trinity; 13-Randleman vs 20-Wallace-Rose Hill

5-Jordan-Matthews vs 28-Spring Creek; 12-Currituck County vs 21-James Kenan

3-Dixon vs 30-Northeastern; 14-Durham School of the Arts vs 19-Bunn

6-Roanoke Rapids vs 27-Trask; 11-Croatan vs 22-Richlands

2-East Duplin vs 31-Greene Central; 15-North Lenoir vs 18-North Pitt

7-East Bladen vs 26-Midway; 10-Clinton vs 23-NCSSM

2A West

1-Newton-Conover vs 32-Chase; 16-Lexington vs 17-East Lincoln

8-Wilkes Central vs 25-West Iredell; 9-Forest Hills vs 24-Bandys

4-Shelby vs 29-Ashe County; 13-South Point vs 20-Salisbury

5-East Henderson vs 28-North Surry; 12-Hendersonville vs 21-East Gaston

3-Forbush vs 30-Thomasville; 14-Surry Central vs 19-Foard

6-Central Davidson vs 27-Franklin; 11-Ledford vs 22-Smoky Mountain

2-Patton vs 31-North Davidson; 15-Hibriten vs 18-Lincolnton

7-Owen vs 26-Atkins; 10-Lake Norman Charter vs 23-Maiden

Automatic bids - 1A

Conf. (listed W to E)

1st

2nd

3rd

Smoky Mountain

Highlands

Hayesville?

N/A

Western Highlands

Avery County

N/A

N/A

Southern Piedmont

Lincoln Charter

Thomas Jefferson

N/A

PAC-7

Pine Lake Prep

CSD

N/A

Mountain Valley

Starmount

N/A

N/A

Northwest

Bishop McGuinness

N/A

N/A

Yadkin Valley

Gray Stone Day

North Moore

N/A

Central Tar Heel

Research Triangle

Raleigh Charter

N/A

Three Rivers

East Columbus

N/A

N/A

North Central#

Franklin Academy

Voyager Academy

N/A

Northern Carolina

Granville Central

N/A

N/A

Carolina 1A

Hobbton

Lakewood

N/A

Tar-Roanoke

KIPP Pride

N/A

N/A

Coastal 8

East Carteret

N/A

N/A

Coastal Plains

Southside

Riverside (Williamston)

N/A

Albemarle

Manteo

Edenton Holmes

N/A

Atlantic

Cape Hatteras

N/A

N/A

Note: KIPP Pride could opt-out of its playoff spot, which would give an at-large berth to Bradford Prep. Bradford would be the 24-seed in the West and bump Chatham Charter to the East.

1A East

1-Franklin Academy vs BYE; 16-Woods Charter vs 17-Oxford Prep

8-Cape Hatteras vs BYE; 9-East Columbus vs 24-Lejeune

4-Research Triangle vs BYE; 13-Riverside (Williamston) vs 20-Louisburg

5-Hobbton vs BYE; 12-Voyager Academy vs 21-North Duplin

3-Manteo vs BYE; 14-Edenton Holmes vs 19-Perquimans

6-Southside vs BYE; 11-Raleigh Charter vs 22-Rosewood

2-Granville Central vs BYE; 15-Lakewood vs 18-Camden County

7-East Carteret vs BYE; 10-KIPP Pride vs 23-Pender

1A West

1-Pine Lake Prep vs BYE; 16-West Montgomery vs 17-Mountain Island Charter

8-CSD vs BYE; 9-North Moore vs 24-Uwharrie Charter

4-Lincoln Charter vs BYE; 13-Queens Grant vs 20-Chatham Charter

5-Gray Stone Day vs BYE; 12-Mount Airy vs 21-Highland Tech

3-Starmount vs BYE; 14-Union Academy vs 19-Blue Ridge Early College

6-Highlands vs BYE; 11-Hayesville vs 22-Alleghany County

2-Bishop McGuinness vs BYE; 15-Polk County vs 18-East Surry

7-Avery County vs BYE; 10-Thomas Jefferson vs 23-East Wilkes

  Comments