High School Sports

Charlotte Observer-area college signees (Updated 2/9/18, 10 AM)

W.A. Hough student-athlete signing day ceremony at Hough High School on Wednesday, February 07, 2018 in Cornelius, North Carolina. Front Row (L-R) Ashtyn Smith (Tri-Athlete/Queens), Reilly Kucko (Soccer/Jacksonville State), Madison Oracion (Soccer/Maryland), Brooke deGorter (Lacrosse/Queens), McKenzee Johnson (Soccer/Queens), Miranda Addison (Soccer/UNC Pembroke) Back Row (L-R) Lucas Jayne (Lacrosse/Averett), Will Crane (Tennis/Radford), Spencer Blair (Football/Wingate), Miller Gibbs (Football/Appalachian State), Jack Carter (Football/Princeton), Jonnie Varga (Football/UNC Pembroke), Adam Dempski (Baseball/Lenoir-Rhyne)
W.A. Hough student-athlete signing day ceremony at Hough High School on Wednesday, February 07, 2018 in Cornelius, North Carolina. Front Row (L-R) Ashtyn Smith (Tri-Athlete/Queens), Reilly Kucko (Soccer/Jacksonville State), Madison Oracion (Soccer/Maryland), Brooke deGorter (Lacrosse/Queens), McKenzee Johnson (Soccer/Queens), Miranda Addison (Soccer/UNC Pembroke) Back Row (L-R) Lucas Jayne (Lacrosse/Averett), Will Crane (Tennis/Radford), Spencer Blair (Football/Wingate), Miller Gibbs (Football/Appalachian State), Jack Carter (Football/Princeton), Jonnie Varga (Football/UNC Pembroke), Adam Dempski (Baseball/Lenoir-Rhyne) Tim Cowie/Tim Cowie Photography

Here are Charlotte Observer-area college football signees on National Signing Day.

Note: recruits are signing for football unless otherwise noted.

Links to more content

The Carolinas Top 50 high school football recruits

College decision for Shelby High star was made on teary ride to Wal-Mart

ALEXANDER CENTRAL: Bryson Godfrey (Coastal Carolina); Gunnar Anderson (Lenoir-Rhyne University)

ARDREY KELL: David Owens, Football (Georgetown University); Grant Pease, Football (Stanford University); Shamari Wingard, Football (Elon University); Avery Seward, Field Hockey (Johns Hopkins University); Anna Milia, Women's Swimming (Boston College); Clay Spurlin, Wrestling (Queen's University)

ASHE COUNTY: Grant Thompson ( Coastal Carolina)

BELMONT SOUTH POINT: Matthew Robinson (Gardner-Webb); Jake Alexander (Davidson); Lawrence Haley (Wingate); Phillip Davis (Lenoir-Rhyne); Nate Hamilton (Emory&Henry); Victor Hernandez (Averett); Mario Brandon (Union); Wesley Barker (Limestone)

BELMONT STUART CRAMER: Dylan Collins (Mars Hill)

BESSEMER CITY: Emanuel Bido (Wingate University); Jakob Moss and Wesley Summey (Surry Community College)

BOONE WATAUGA: Josh Headlee (Appalachian State); Alex McConnell (Western Carolina); Phillip Shukis (Lenior Rhyne)

BUTLER: Damel Hickman (ECU), Nijere Peoples (Wingate), Isaiah Belk (Wingate), Kinson Bridgers (Wingate); Gerrale Gates (MBB) New Orleans University’ Desmond “DJ” Little (MBB) Queens’ Ava Jay (Softball) Coker College; Madison Thomas (Softball) Salem College; Destiny Lewis (WBB) Montreat College

CAROLINA INTERNATIONAL: Amanda Langley, Softball (Fayetteville State University); Nick Huffman, Lacrosse (Brevard College)

CENTRAL PAGELAND: BR Hatcher (Old Dominion), Jacob Aldridge (Newberry)

CHARLOTTE CATHOLIC: Milan Howard-Football-Univ. Of Richmond; Chase Foley, Football-Lehigh; Sam Broom-Football-Univ of Dayton; Lindsey Poff-Women's Soccer-Appalachian State; Matteo Mattione-Men's Soccer-Guilford College; Zach Harris-Men's Soccer-Berry College; Michael Horgan-Men's Lacrosse-Washington and Lee; Aidan Byrne-Men's Lacrosse-Hampden Sydney; Riley Mulkey-Men's Volleyball-Belmont Abbey College; Nick Scibelli-Men's Basketball-Macaelster College

Charlotte Christian Winter Signing Day 2018

CHARLOTTE CHRISTIAN: Justus Woods - Stanford University; Griffin Hicks - NC State; Jack Mitchell - UNC Charlotte; Ben Duyck - UNC Charlotte; Riley Carlton - Hampden Sydney; Bryan Rogers - Butler University

CHARLOTTE COUNTRY DAY SCHOOL: Carolyn Blackman (Skidmore College, Field Hockey); Linton Early (Davidson College, Women’s Soccer); John Hosmer (Davidson College, Baseball); Luke McClelland (Washington University St. Louis, Men’s Tennis); Charlotte Pedlow (Elon University, Women’s Lacrosse); Thea Reddin (Colby College, Women’s Lacrosse); Broadus Roberson (UNC-Wilmington, Baseball); Lilly Whitman (Harvard University, Field Hockey); Stuart Windell (Denison University, Men’s Soccer)

Charlotte Latin_Collegiate Commits_Feb18_0087_2500
Charlotte Latin School signees on National Signing Day: (front, l-r) Caroline Dickey (UNC – basketball & soccer); Cecelia Monnin (Dartmouth – field hockey); Scott Okel (Denison University – soccer); Fleming Landau (Bowdoin College – tennis) (back, l-r) Caroline Balogh (Wake Forest – field hockey); Sutton Jones (University of South Carolina – soccer); Mary Elliott McCabe (UNC – soccer); DeMarkes Stradford (Harvard – football) Charlotte Latin School

CHARLOTTE LATIN: Caroline Dickey (UNC – basketball & soccer); Caroline Balogh (Wake Forest – field hockey); Cecelia Monnin (Dartmouth – field hockey); Sutton Jones (University of South Carolina – soccer); Scott Okel (Denison University – soccer); Mary Elliott McCabe (UNC – soccer); DeMarkes Stradford (Harvard – football); Fleming Landau (Bowdoin College – tennis)

CHESTER, SC: Quay Hardin (Independence Community College-Kansas) and John Erby (University of Rhode Island)

CHESTERFIELD, SC: Savion Watson (Newberry College); Travis Bowen (St. Andrews University)

CHRIST THE KING: Trey Schneider (University of Dallas, men’s golf)

CLAREMONT BUNKER HILL: David Flores (Piedmont, men’s soccer)

CONCORD: Rick Sandidge (South Carolina)

CONCORD COX MILL: Isabella Moreno, Belmont Abbey College, Women’s Soccer; Sarah McHale, UNC-Charlotte, Women’s Soccer

CONCORD FIRST ASSEMBLY: D’Wayne Crawford, WR, East Carolina

CONCORD ROBINSON: Que Reid – Football, (James Madison); Dawson Williams – Football, (Mars Hill); Trevon Miller – Football, (Concordia University – Ann Arbor); Noah Love – Baseball, (UNC Asheville); Jason White – Baseball, (Belmont Abbey); Emily Cole – Volleyball, (Belmont Abbey)

COVENANT DAY SCHOOL: Sophie Lindner, Women’s Swimming (UNC-Chapel Hill) Coleman Ulry, Men’s Soccer (Calvin College) Caleb Embry, Baseball (Lenoir Rhyne University)

EAST MECKLENBURG: Khalil Gilliam (NC A&T); Tarshawn Reed (Mars Hill University)

FORT MILL: Emily Ambrose (The University of West Florida, soccer); Ryan Heriot (Newberry, football); Madelyne Reilly (Charleston Southern, soccer)

GASTON DAY: McKaley Boston (Greensboro College); Caroline Garrido (Tufts University), Nate Hinton (University of Houston), Quan McCluney (College of Charleston)

HARDING: Boss Parson (Campbell); Marquise Nelson (N.C. Central); Crystal Rivas (Piedmont International); JoVaughn Gwyn (South Carolina); Braheam Murphy (Army); Marcellous Harris (Liberty); Malik Dunlap (N.C. State)

HICKORY: Torey James- Men’s Basketball- USC Upstate; Jackson Bell- Men’s Basketball- Lee University; Chris Cohens- Wrestling- Queens University; Anna Durak-Swimming- Princeton; Ethan Deffke- Cross Country- Lenoir Rhyne University; Derrien Phillips-Football- Guilford; Jaekwon Staton- Football-Lenoir Rhyne University; Bradley Fleenor- Baseball- Surry Community College

HICKORY GROVE: Jalen Brooks (Wingate), Brynn Douglas (UNC-Charlotte, Women's Soccer), Anna Keightley (Lenoir-Rhyne, Women's Soccer), Quinn White (Southeastern CC, Baseball)

HICKORY HAWKS: Kendell Johnson (Mars Hill)

HICKORY RIDGE: Brynn Douglas (UNC-Charlotte, Women's Soccer), Anna Keightley (Lenoir-Rhyne, Women's Soccer), Quinn White (Southeastern CC, Baseball); Jalen Brooks (Wingate, football); Cal Wallerstedt (UTEP

, football); Jarett Garner (Duke, football)

HOUGH: Ashtyn Smith (Queens, Charlotte Triathlon); Lucas Jayne (Averett, men’s lacrosse); Will Crane (Radford, men’s tennis); Brooke deGorter (Queens, women’s lacrosse); Miranda Addison (UNC-Pembroke, women’s soccer); Madison Oracion (Maryland, women’s soccer); McKenzee Johnson (Queens, women’s soccer); Reilly Kucko (Jacksonville State, women’s soccer); Adam Dempski (Lenoir-Rhyne, baseball); Jack Carter (Princeton, football); Jonnie Varga (UNC-Pembroke, football); Spencer Blair (Wingate, football); Miller Gibbs (Appalachian State, football)

INDEPENDENCE: Matthew Mangum (baseball) Glenville State College; Tylon Clawson (catawba); Kaleb Baker (UNC Pembrooke);Dalton Eller (catawba); Jacob Lee (brevard)

INDIAN TRAIL PORTER RIDGE: Melvin Covert (UNC-Greensboro, men’s soccer); Jackson Wheatley (Shorter University, men’s soccer)

INDIAN TRAIL SUN VALLEY: Taylor Coleman(Presbyterian); Kameron Powell (Grambling State, women’s soccer)

KANNAPOLIS BROWN: Najee Williams- St. Andrews University; Jeremy Davis- Jireh Prep; Equaris Baldwin- Union College; Zaquan Clyburn- Union College

LAKE NORMAN: Cole Jackson (Football – Jacksonville University, FL); Brandon Greene (Men’s Soccer – Johnson and Wales, NC); Christian Garcia (Men’s Soccer – Johnson and Wales, NC); Morgan Gilley (Women’s Soccer – Greensboro College, NC); Lauren Hartley (Women’s Soccer – Meredith College, NC)

LAWNDALE BURNS: Stormy Mosteller (Gardner-Webb)

LENOIR HIBRITEN: Miles Simon (North Carolina A&T); Charles Tassinari (Lenoir-Rhyne); Noah Haney (Lenoir-Rhyne)

MAIDEN: Keygan Mayfield (Lenoir-Rhyne)

MALLARD CREEK: Kalen Allen (Western Carolina); Nasjzae Bryant (Catawba); Teddy Creecy (UNC Pembroke); Jordan Davis (Georgia); Max Durschlag (Appalachian State); Charles Johnson (Arizona Western); Masanka Kanku (UNC Pembroke); Cameren Lowery (UNC Pembroke); Keeshon Martin (UNC Pembroke); Angel Rivera (Western Carolina); Jalen Weddington (Gardner Webb); Lovelle Williams (Catawba)

MARSHVILLE FOREST HILLS: Jaleel McLaughlin (Notre Dame College in Ohio)

MARVIN RIDGE: Caleb Deveaux (The Citadel, football), Devin Powell (Dartmouth, football), Cole Hopkins (Jacksonville, football), Myles Hunt (Jacksonville, football), Ian White (St. Francis, PA,football), Hunter Orloff (Culver-Stockton, football); Lauren Seibold (Lenoir-Rhyne, women’s soccer); Luke Wolaver (UNC Charlotte, men’s track)

METROLINA CHRISTIAN: Tyrek Funderburk (University of Richmond); Ishod Finger (Charlotte)

MONROE: McKinley Nelson (Mars Hill); Justin Crowder (Mars Hill); Johnathan Phillips (Mars Hill)

MONROE PARKWOOD: Nick Saldiveri (Old Dominion, football) Caroline Ruth (Limestone, softball); Mary Pierce Barnes (App State, softball); Grant Bartlett (NC Wesleyan, baseball); Mason Stickney (UNC-Pembroke, baseball); Jordan Harley (Wingate, baseball); Daisy Hardy (Belmont Abbey, women’s basketball); Anna Bristle (East Carolina, women’s track/cross-country)

MOORESVILLE: Miranda Lutz (Meredith, soccer); Matthew Martinez (Charlotte, football); Jessica Peters (App State, women’s soccer); Julia Vero (Catawba, women’s soccer)

MOUNTAIN ISLAND CHARTER: Mason King (Hampton); Taylor McClinton (Volleyball)- Erskine College

MOUNT PLEASANT: Landon Parker (Wofford); Gage Redmond (Mars Hill)

MYERS PARK: Abby Britt, Women’s Soccer, (Ferrum College); Madeline Collins, Women’s Lacrosse, (Savannah College of Art and Design); Jocelyn Riopel, Women’s Lacrosse (Sewanee); Jack Singleton, Baseball (Emory and Henry College); Matt Start, Rugby (Arizona University); Conner Collins, Football (Harvard); Shane Collins, Football (Lehigh University); William Doyle, Football (Hampton Sydney); Brayden Hawkins, Football (UTEP); Emma Walker, Women’s Swimming (University of South Carolina); Turner Bobbitt, Women’s Swimming (Washington and Lee University); Jack Dickinson, Men’s Lacrosse (Lenoir Rhyne); Will Kittelson, Men’s Lacrosse (Hampton Sydney); Cameron Walker, Men’s Lacrosse (Mary Washington University); Wynne Weatherly, Equestrian (Texas Christian University); Shaw Castleman, Equestrian (Converse College)

NEWTON FOARD: Tate Beaver (Lenoir-Rhyne); Holden Aldridge (Lenoir-Rhyne)

NORTH LINCOLN: Reed McRorie (Wingate), Caleb Holley (Wingate), Daekwon Camp (Guilford), Matt McMahan (Fork Union)

NORTH MECKLENBURG: Dantevian Byrd (North Greenville University); Jamonte Gray (Johnson C Smith); Emanuel Wilson (Johnson C Smith); William Avery Gambill (UNC Wilmington, men’s swimming);

NORTH STANLY: Daniel Brabaw (St. Andrews); Taylor Chandler (UNCC)

NORTHWEST CABARRUS: Ben Coates III (Georgia Military College), Chance Gladden (Union College), DeAnthony Barnhardt (Union College).

OLYMPIC: Damon Rouse (Chowan), Josh Owens (Guilford)

PROVIDENCE: Nathan Kibambe (Garden City Community College); Jack Cherry (Presbyterian College); Bryson Porzenski (San Houston State); Ryan Graham - UNC Wilmington - Soccer; Allison Gonzalez - Pfeiffer University - Soccer; Nathan Kibambe (Garden City CC, football)

PROVIDENCE DAY: Bryce Daniels (Dartmouth College, baseball); Justin Murray, (Dartmouth College, baseball); Cole Brown (Middlebury College, football); Elijiah Brown (Duke University, football); Thomas Gelorme (Denison University, football); Kevin Wolf (PWO - Georgia Tech, football); Kyle Wood (Washington and Lee University, football); Will Filiault​ (​Jacksonville University​, lacrosse)​

RICHMOND SENIOR: Dante Miller - RB - Columbia University; Chase Coulthard - OL - UNC- Pembroke

ROCKY RIVER: Kentrelle Groom(Hampton University); A.J.Davis(Western Carolina University); James Battle(Louisburg College); Jailyn Wilson (Louisburg College); Devon Beckford (Louisburg College); Abrion Pearson(Louisburg College).

SHELBY: Dax Hollifield (Virginia Tech); Malleek McMullens (Gardner Webb); Xavier Brooks (Union College KY); Josh Smith (Union College KY); Jordan Brown (Union College KY)

SOUTH IREDELL: Gabriel Young (Wingate)

IMG_0797
South Meck’s three college football signing on National Signing Day: Paxton Williamson – Football – Davidson College; Jordan McKinney – Football – Livingstone College; and DeAngelo Blair-Young – Football – UNC Pembroke

SOUTH MECKLENBURG: Paxton Williamson – Football – Davidson College; Jordan McKinney – Football – Livingstone College; DeAngelo Blair-Young – Football – UNC Pembroke

STATESVILLE: Izaiah Gathings-Gardner-Webb; Zach Nicholson-Gardner-Webb; Josh Tilque-Toledo

VANCE: Gerald Nathan Jr. (Missouri), Gary Williams (Colorado State), Jaylen Riley (Saginaw Valley State); Kalen Clark (Wingate), Faheem Diaab (UNC Pembroke), Luke Thrower (Bluefield College), Xavier Johnson (Fairmont State), Teonne Porter (Fairmont State ), Markilius Williams (Hutchinson Jr. College); Damir Faison (Army @ West Point); Marquise Blount (Citadel), Nick Felder (Louisburg College); Joseph Little (Gardner-Webb, men’s soccer)

WEST CHARLOTTE: LaMontay Carr (Union College, KY), Jadarius Horton (Union College, KY), Tajaee Lanier (Union College, KY), Jayveon Love (Union College, KY); JaVon Hines (Johnson C. Smith); Joshua Hollingsworth (Saint Augustine’s)

WEST MECKLENBURG: Cristian Alvarez- Fairmont State University; Tyler Barnes- NC Central University; Dyami Brown- UNC Chapel Hill (early enrollee); Aaron Judkins-Fayettville State University; Chris Neal- St. Andrews University; Preston Nichols- Charleston Southern University

  Comments