High School Sports

Exclusive: 2018 Charlotte Observer-area high school football schedules

Mallard Creek senior wide receiver Teddy Creecy (10) can't haul in a pass while being covered by the North Meck defense during a prep football game Friday, October 20, 2017 at Mallard Creek High School in Charlotte, NC. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer
Mallard Creek senior wide receiver Teddy Creecy (10) can't haul in a pass while being covered by the North Meck defense during a prep football game Friday, October 20, 2017 at Mallard Creek High School in Charlotte, NC. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer WWW.MICZEKPHOTO.COM

Here are 2018 high school football schedules for teams in the Charlotte Observer’s coverage area.

ALBEMARLE

A17 at Thomasville

A24 at West Stanly

A31 at East Randolph

S7 BYE

S14 Union Pines

S21 at Chatham Central

S28 North Moore

O5 at North Rowan

O12 North Stanly

O19 at South Davidson

O26 South Stanly

N2 at West Montgomery

A.L. BROWN

A17 Hopewell

A24 at Marvin Ridge

A31 Carson

S7 at Mooresville

S14 West Rowan

S21 Davie County

S28 BYE

O5 at Central Cabarrus

O12 Cox Mill (Homecoming)

O19 Northwest Cabarrus (Senior Night)

O26 at Jay M. Robinson

N2 at Concord

ALEXANDER CENTRAL

A17 at Burns

A24 Wilkes Central

A31 North Iredell

S7 at North Lincoln

S14 BYE

S21 West Caldwell

S28 at Watauga

O5 Freedom

O12 at McDowell

O19 at St. Stephens

O26 Hickory (Homecoming)

N2 South Caldwell (Senior Night)

ANDREW JACKSON

A17 McBee

A24 at St. John’s

A31 at Blacksburg

S7 Great Falls

S14 at North Central

S21 Buford (Homecoming)

S28 Chesterfield

O5 BYE

O12 Lewisville (Senior Night)

O19 at Central Pageland

O26 at Lee Central

ANSON COUNTY

FILL

ARDREY KELL

A17 Weddington

A24 at Myers Park

A31 at Marvin Ridge

S7 Charlotte Catholic

S14 at Hough

S21 Providence

S28 at West Mecklenburg

O5 South Mecklenburg (Homecoming)

O12 Harding (Senior Night)

O19 at Berry

O26 at Olympic

N2 BYE

ASHBROOK

A17 BYE

A24 East Mecklenburg (Senior Night)

A31 at East Lincoln

S7 at Forestview

S14 at Clover

S21 Burns (Homecoming)

S28 South Point

O5 at Crest

O12 at Kings Mountain

O19 Stuart Cramer

O26 at North Gaston

N2 Hunter Huss

ASHE COUNTY

A17 Avery County

A24 at Watauga

A31 at Hibriten

S7 West Caldwell

S14 BYE

S21 at Alleghany

S28 Elkin

O5 at North Wilkes

O12 Wilkes Central (Homecoming)

O19 at East Wilkes

O26 at West Wilkes

N2 Starmount (Senior Night)

AVERY COUNTY

A17 at Ashe County

A24 McDowell

A31 at Watauga

S7 Cloudland (TN)

S14 Draughn

S21 BYE

S28 at Chase

O5 Madison

O12 at Polk County

O19 at Charles D. Owen

O26 Mitchell

N2 at Mountain Heritage

BANDYS

A17 St. Stephens

A24 at Fred T. Foard

A31 BYE

S7 at Bunker Hill

S14 at Hickory

S21 Maiden

S28 at Newton Conover

O5 East Lincoln

O12 Lincolnton

O19 at West Lincoln

O26 Lake Norman Charter

N2 at North Lincoln

BERRY

A17 BYE

A24 Rocky River

A31 East Mecklenburg

S7 at Mallard Creek

S14 at West Charlotte

S21 Olympic

S28 at Concord

O5 at Harding

O12 at South Mecklenburg

O19 Ardrey Kell

O26 at Providence

N2 West Mecklenburg

BESSEMER CITY

A17 Cherryville

A24 East Gaston

A31 at Chase

S7 BYE

S14 at North Lincoln

S21 at Mountain Island Charter

S28 Highland Tech

O5 at Union Academy

O12 Pine Lake Prep

O19 at Thomas Jefferson Academy

O26 Community School of Davidson

N2 at Cherryville

BUFORD

A17 at Blacksburg (SC)

A24 at Indian Land

A31 Carolina Christian

S7 Parkwood

S14 Chesterfield

S21 at Andrew Jackson

S28 Lewisville

O5 at Central Pageland

O12 BYE

O19 at Lee Central

O26 North Central

BUNKER HILL

A17 Newton Conover

A24 at St. Stephens

A31 at Maiden

S7 Bandys

S14 West Wilkes

S21 at Hibriten

S28 Fred T. Foard

O5 at Draughn

O12 East Burke (Homecoming)

O19 at West Iredell

O26 Patton

N2 BYE

BURNS

A17 Alexander Central

A24 BYE

A31 Shelby

S7 at East Rutherford

S14 at Hendersonville

S21 at Ashbrook

S28 Hunter Huss (Homecoming)

O5 at Stuart Cramer

O12 Forestview

O19 Kings Mountain (Senior Night)

O26 at Crest

N2 at North Gaston

BUTLER

A18 vs. Scotland County in Kick-Off Classic at Memorial Stadium (Saturday), 5

A24 Mallard Creek

A31 BYE

S7 Richmond Senior

S14 at Providence

S21 at Rocky River

S28 at Porter Ridge, 7:30

O5 Myers Park (Homecoming)

O12 Independence

O19 at Hickory Ridge, 7:30

O26 at Garinger

N2 East Mecklenburg (Senior Night)

CABARRUS STALLIONS

FILL

CANNON SCHOOL

A17 North Raleigh Christian

A24 Mitchell

A31 at Christ School

S7 at Covenant Day

S14 BYE

S21 Providence Day

S28 at SouthLake Christian

O5 High Point Christian

O12 at Statesville Christian

O19 Concord First Assembly

O26 Forest Hills

CAROLINA CRUSADERS (WESTMINSTER CATAWBA)

**Saturday games, times TBD

A18 Asheville

A25 at Tennessee

S1 at South Wake

S8 Anderson

S15 at Cabarrus Stallions

S22 at Asheville

S29 Tennessee

O6 Greensboro

O13 at Anderson

O20 Cabarrus Stallions

O27 Playoffs begin TBD

CAROLINA PRIDE

A17 Cabarrus Stallions, 7:30

A24 at Charlotte Country Day, 7

A31 at Charlotte Latin, 7

S7 at Lewisville, 7:30

S14 at Keenan (SC),7:30

S21 at Chester, 7:30

S28 Hickory Hawks, 8

O5 Commonwealth Charter, 7:30

O12 at Covenant Day, 7

O19 at Chesterfield, 7:30

O26 BYE

N2 Sandhill Titans, 7:30

CARSON

A17 at South Rowan

A24 Salisbury

A31 at A.L. Brown

S7 North Rowan

S14 at Davie County

S21 at Central Cabarrus

S28 BYE

O5 North Iredell (Homecoming)

O12 East Rowan

O19 at Statesville

O26 at West Rowan

N2 South Iredell (Senior Night)

CENTRAL CABARRUS

A17 at Piedmont

A24 at Hickory Ridge

A31 Mount Pleasant

S7 at East Rowan

S14 BYE

S21 Carson (Homecoming)

S28 at Forest Hills

O5 A.L. Brown

O12 at Northwest Cabarrus

O19 at Concord

O26 Cox Mill

N2 Jay M. Robinson (Senior Night)

CENTRAL PAGELAND

A17 at Broome

A24 Lamar

A31 Forest Hills

S7 at Cheraw

S14 at Lee Central

S21 Lewisville

S28 at North Central

O5 Buford

O12 at Chesterfield

O19 Andrew Jackson

O26 BYE

CHARLOTTE CATHOLIC

A17 at Charlotte Christian, 7:30

A24 South Mecklenburg, 7

A31 Charlotte Country Day

S7 at Ardrey Kell, 7

S14 BYE

S21 at Monroe

S28 Weddington

O5 Sun Valley

O12 at Piedmont

O19 Parkwood

O26 at Cuthbertson

N2 Marvin Ridge (Senior Night)

CHARLOTTE CHRISTIAN

A17 Charlotte Catholic

A24 TBD

A31 Covenant Day

S7 Pace Academy (GA)

S14 TBD

S21 at Ravenscroft

S28 at High Point Christian

O5 Charlotte Country Day

O12 at Metrolina Christian

O19 at Charlotte Latin

O26 Providence Day

CHARLOTTE COUNTRY DAY

A17 at Hammond School, 7:30

A24 Carolina Pride

A31 at Charlotte Catholic (Cook Cup), 7:30

S7 at Wake Christian

S14 BYE

S21 at Hickory Hawks (at Lenoir Rhyne), 7

S28 Rabun Gap Nacoochee (Homecoming)

O5 at Charlotte Christian

O12 Providence Day

O19 Covenant Day

O26 Charlotte Latin (Senior Night)

CHARLOTTE LATIN

A17 at Southside Christian, 7:30

A24 Timberland (SC)

A31 Carolina Pride

S8 Woodberry Forest (Saturday), 4

S14 BYE

S21 Harrells Christian

S28 at Providence Day

O5 Covenant Day

O12 at Christ School

O19 Charlotte Christian

O26 at Charlotte Country Day

CHASE

A17 Polk County

A24 at Cherryville

A31 Bessemer City

S7 East Henderson

S14 BYE

S21 at Brevard

S28 Avery County

O5 at Shelby

O12 East Gaston

O19 East Rutherford

O26 at South Point

N2 at R.S. Central

CHERAW

FILL

CHERRYVILLE

A17 at Bessemer City

A24 Chase

A31 West Lincoln

S7 at Draughn

S14 BYE

S21 at Thomas Jefferson Academy

S28 Community School of Davidson

O5 at Mountain Island Charter

O12 Union Academy (Homecoming)

O19 at Highland Tech

O26 at Pine Lake Prep

N2 Bessemer City (Senior Night)

CHESTER

A17 vs. Aiken (at Newberry College), 7:30

A24 at Fort Mill

A31 Rock Hill

S7 at Columbia (GA)

S14 Lancaster

S21 Carolina Pride

S28 Indian Land

O5 at Keenan

O12 Camden

O19 at Fairfield Central

O26 BYE

CHESTERFIELD

FILL

CHRIST THE KING

A17 at Mountain Island Charter, 7:30

A24 Community School of Davidson, 7

A31 Pine Lake Prep, 7

S7 at Winston-Salem Prep, 7:30

S14 Highland Tech, 7

S21 at Bishop McGuinness, 7:30

S28 at Statesville Christian, 7:30

O5 at Providence Day, 7

O12 Commonwealth Charter, 7

O19 BYE

O26 Cannon School, 7

CLOVER

A17 at York

A24 at Forestview

A31 at Hunter Huss

S7 South Point

S14 Ashbrook

S21 Irmo

S28 at Nation Ford

O5 Northwestern

O12 Rock Hill

O19 BYE

O26 at Fort Mill

COMMONWEALTH CHARTER

A17

A24

A31

S7

S14

S21

S28

O5

O12

O19

O26

N2

COMMUNITY SCHOOL OF DAVIDSON

A17 North Moore (at Mallard Creek), 7

A24 at Christ the King

A31 at Lake Norman Charter, 7

S7 North Surry, 7:30

S14 BYE

S21 at Highland Tech

S28 at Cherryville

O5 Thomas Jefferson Academy (at Mallard Creek) (Senior Night), 7:30

O12 at Mountain Island Charter

O19 Union Academy (at Mallard Creek), 7:30

O26 at Bessemer City

N2 Pine Lake Prep

CONCORD

A17 Hickory Ridge

A24 at Pine Forest

A31 Hough

S7 at Mount Pleasant

S14 BYE

S21 at West Rowan

S28 Berry

O5 Cox Mill

O12 at Jay M. Robinson

O19 Central Cabarrus

O26 at Northwest Cabarrus

N2 A.L. Brown

CONCORD FIRST ASSEMBLY

A17 Greater Cabarrus Stallions

A24 at Village Christian

A31 Hickory Grove

S7 High Point Christian

S14 BYE

S21 at Rabun Gap Nacoochee, 4:30

S28 at North Stokes

O5 Statesville Christian

O12 at Quality Education (TBD)

O19 at Cannon School

O26 SouthLake Christian

COVENANT DAY

A17 at High Point Christian

A24 BYE

A31 at Charlotte Christian

S7 Cannon School

S14 Victory Christian

S21 Christ the King

S28 Commonwealth Charter

O5 at Charlotte Latin

O12 Carolina Pride

O19 at Charlotte Country Day

O26 TBD

COX MILL

A17 Mount Pleasant

A24 Hunter Huss

A31 at Parkwood

S7 South Iredell

S14 at North Mecklenburg, 7

S21 BYE

S28 West Rowan

O5 at Concord

O12 at A.L. Brown

O19 Jay M. Robinson

O26 at Central Cabarrus

N2 Northwest Cabarrus

CREST

A17 at South Point

A24 T.C. Roberson

A31 BYE

S7 Shelby

S14 at Weddington

S21 Forestview

S28 at Stuart Cramer

O5 Ashbrook

O12 at Hunter Huss

O19 North Gaston

O26 Burns

N2 at Kings Mountain

CUTHBERTSON

A17 Porter Ridge

A24 Jay M. Robinson

A31 at Anson County

S7 at Kings Mountain

S14 BYE

S21 at Parkwood

S28 Piedmont

O5 Monroe

O12 at Marvin Ridge

O19 at Sun Valley

O26 Charlotte Catholic

N2 Weddington

DRAUGHN

A17 West Lincoln

A24 at Freedom

A31 Brevard

S7 Cherryville

S14 at Avery County

S21 West Iredell

S28 at Patton

O5 Bunker Hill (Homecoming)

O12 at Hibriten

O19 Fred T. Foard (Senior Night)

O26 BYE

N2 at East Burke

EAST BURKE

A17 at West Caldwell

A24 Maiden

A31 Freedom

S7 at Newton Conover

S14 at West Lincoln

S21 BYE

S28 at West Iredell

O5 Patton (Homecoming)

O12 at Bunker Hill

O19 Hibriten

O26 at Fred T. Foard

N2 Draughn

EAST GASTON

A17 at North Gaston

A24 at Bessemer City

A31 Stuart Cramer

S7 Lincolnton

S14 at East Lincoln

S21 BYE

S28 at Forestview

O5 South Point

O12 at Chase

O19 at Shelby

O26 R.S. Central

N2 East Rutherford

EAST LINCOLN

A17 Forestview

A24 BYE

A31 Ashbrook

S7 at North Gaston

S14 East Gaston

S21 at Lake Norman Charter

S28 at Lincolnton

O5 North Lincoln (Homecoming)

O12 at Bandys

O19 Maiden (Senior Night)

O26 at West Lincoln

N2 Newton Conover

EAST MECKLENBURG

A17 Providence

A24 at Ashbrook

A31 at Berry

S7 Weddington

S14 BYE

S21 Porter Ridge

S28 at Independence

O5 at Garinger

O12 Rocky River

O19 at Myers Park

O26 Hickory Ridge

N2 at Butler

EAST ROWAN

A17 North Stanly

A24 BYE

A31 South Rowan

S7 Central Cabarrus

S14 BYE

S21 Northwest Cabarrus

S28 at Mount Pleasant

O5 at West Rowan

O12 at Carson

O19 South Iredell (Homecoming)

O26 Statesville (Senior Night)

N2 at North Iredell

EAST RUTHERFORD

A17 South Stanly

A24 North Gaston

A31 at South Caldwell

S7 Burns

S14 at Patton

S21 BYE

S28 at Polk County

O5 R.S. Central

O12 South Point (Homecoming)

O19 at Chase

O26 Shelby (Senior Night)

N2 at East Gaston

FOREST HILLS

A17 Sun Valley

A24 at Parkwood

A31 at Central Pageland

S7 Monroe

S14 Piedmont

S21 BYE

S28 Central Cabarrus

O5 at West Stanly

O12 East Montgomery

O19 at Mount Pleasant

O26 at Cannon School, 7

N2 Anson County

FORESTVIEW

A17 at East Lincoln

A24 Clover

A31 at South Point

S7 Ashbrook

S14 BYE

S21 at Crest

S28 East Gaston (Senior Night)

O5 North Gaston (Homecoming)

O12 at Burns

O19 at Hunter Huss

O26 Kings Mountain

N2 at Stuart Cramer

FORT MILL

A17 at River Bluff

A24 Chester

A30 at Lancaster (Thursday night), 7:30

S7 Camden

S14 at Lugoff-Elgin

S21 York

S28 at Rock Hill

O5 at Nation Ford

O12 BYE

O19 Northwestern

O26 Clover

FRED T. FOARD

A17 at Maiden

A24 Bandys

A31 North Lincoln

S7 at West Lincoln

S14 St. Stephens

S21 Patton (Homecoming)

S28 at Bunker Hill

O5 Hibriten

O12 BYE

O19 at Draughn

O26 East Burke (Senior Night)

N2 at West Iredell

FREEDOM

A15 at Shelby (Wednesday Night), 7:30

A24 Draughn

A31 at East Burke

S7 Patton

S14 BYE

S21 at St. Stephens

S28 Hickory

O5 at Alexander Central

O12 South Caldwell (Homecoming)

O19 West Caldwell

O26 at Watauga

N2 McDowell (Senior Night)

GARINGER

A17 at West Charlotte

A24 at Harding

A31 West Mecklenburg

S7 BYE

S14 BYE

S21 at Myers Park

S28 Hickory Ridge

O5 East Mecklenburg

O12 at Porter Ridge, 7:30

O19 Independence

O26 Butler

N2 at Rocky River

HARDING

A17 at Hough

A24 Garinger

A31 West Charlotte

S7 at Gaffney, 7:30

S14 at Mallard Creek

S21 at West Mecklenburg

S28 at Providence

O5 Berry

O12 at Ardrey Kell

O19 South Mecklenburg (Homecoming)

O26 BYE

N2 Olympic (Senior Night)

HIBRITEN

A17 at Jay M. Robinson

A24 West Caldwell

A31 Ashe County

S7 at South Caldwell

S14 at Newton Conover

S21 Bunker Hill (Homecoming)

S28 BYE

O5 at Fred T. Foard

O12 Draughn

O19 at East Burke

O26 West Iredell (Senior Night)

N2 at Patton

HICKORY

A17 at Statesville

A24 BYE

A31 at Newton Conover

S7 Hunter Huss

S14 Bandys

S21 McDowell

S28 at Freedom

O5 Watauga

O12 at West Caldwell

O19 South Caldwell (Homecoming)

O26 at Alexander Central

N2 St. Stephens

HICKORY GROVE

A17 at Union Academy

A24 SouthLake Christian

A31 at Concord First Assembly

S7 Camden Military Academy

S15 at Carolina Gladiators (Saturday)

S21 Village Christian (Homecoming)

S28 at Asheville School

O5 BYE

O12 Victory Christian

O19 Northside Christian (Senior Night)

O26 at Metrolina Christian

HICKORY HAWKS

A17 West Iredell, 8

A24 Southside Christian, 8

A31 at Northside Christian, 7:30

S7 Carolina Gladiators, 8

S14 at Providence Day, 7

S21 Charlotte Country Day, 8

S28 at Carolina Pride, 7:30

O5 Franklin Christian, 7:30

O12 at Robbinsville, 7:30

O19 BYE

O26 Victory Christian, 7:30

N2 at S.C. Titans, 7:30

HICKORY RIDGE

A17 at Concord

A24 Central Cabarrus

A31 at Jay M. Robinson

S7 Northwest Cabarrus

S14 BYE

S21 Independence

S28 at Garinger

O5 at Rocky River

O12 Myers Park

O19 Butler

O26 at East Mecklenburg

N2 Porter Ridge

HIGHLAND TECH

A17 BYE

A24 BYE

A31 South Davidson

S7 at Lake Norman Charter

S14 at Christ the King

S21 Community School of Davidson

S28 at Bessemer City

O5 Pine Lake Prep

O12 at Thomas Jefferson Academy

O19 Cherryville

O26 at Union Academy

N2 Mountain Island Charter

HOPEWELL

A17 at A.L. Brown

A24 at Independence

A31 Monroe

S7 at Olympic

S14 BYE

S21 Hough

S28 Vance

O5 at North Mecklenburg

O12 at Mallard Creek

O19 Mooresville

O26 Lake Norman

N2 at West Charlotte

HOUGH

A17 Harding

A24 Providence

A31 at Concord

S7 BYE

S14 Ardrey Kell

S21 at Hopewell

S28 Mooresville

O5 at Lake Norman

O12 North Mecklenburg

O19 at West Charlotte

O26 Mallard Creek

N2 at Vance

HUNTER HUSS

A17 Patton

A24 at Cox Mill

A31 Clover

S7 at Hickory

S14 BYE

S21 North Gaston (Senior Night)

S28 at Burns

O5 at Kings Mountain

O12 Crest

O19 Forestview (Homecoming)

O26 at Stuart Cramer

N2 at Ashbrook

INDEPENDENCE

A17 Fairfield Central, 7:30

A24 Hopewell

A31 Olympic

S7 at West Mecklenburg

S14 BYE

S21 at Hickory Ridge, 7:30

S28 East Mecklenburg (Homecoming)

O5 Porter Ridge

O12 at Butler

O19 at Garinger

O26 Rocky River (Senior Night)

N2 at Myers Park

INDIAN LAND

A17 Lancaster

A24 Buford

A31 at York

S7 at Rock Hill

S14 at Nation Ford

S21 South Pointe (SC)

S28 at Chester

O5 BYE

O12 Keenan (Homecoming)

O19 at Camden

O26 Fairfield Central (Senior Night)

JAY M. ROBINSON

A17 Hibriten

A24 at Cuthbertson

A31 Hickory Ridge

S7 BYE

S14 Anson County

S21 Mount Pleasant

S28 at West Stanly

O5 at Northwest Cabarrus

O12 Concord

O19 at Cox Mill

O26 A.L. Brown

N2 at Central Cabarrus

KINGS MOUNTAIN

A17 BYE

A24 South Caldwell

A31 at T.C. Roberson

S7 Cuthbertson

S14 at Shelby

S21 Stuart Cramer

S28 at North Gaston

O5 Hunter Huss

O12 Ashbrook

O19 at Burns

O26 at Forestview

N2 Crest

LAKE NORMAN

A17 at West Forsyth

A24 Statesville

A31 South Iredell

S7 North Iredell

S14 BYE

S21 at West Charlotte

S28 at Mallard Creek

O5 Hough

O12 at Mooresville

O19 Vance (Senior Night)

O26 at Hopewell

N2 at North Mecklenburg

LAKE NORMAN CHARTER

A17 at SouthLake Christian, 7

A24 Pine Lake Prep

A31 Community School of Davidson

S7 Highland Tech

S14 BYE

S21 East Lincoln

S28 at North Lincoln

O5 Maiden

O12 at Newton Conover

O19 Lincolnton

O26 at Bandys

N2 West Lincoln

LANCASTER

A17 at Indian Land

A24 Fairfield Central

A30 Fort Mill (Thursday night), 7:30

S7 at Nation Ford

S14 at Chester

S21 BYE

S28 Richland Northeast

O5 South Pointe (SC)

O12 at York

O19 Westwood

O26 at Ridge View

LEWISVILLE

A17 at Eau Claire

A24 C.A. Johnson

A31 Great Falls

S7 Carolina Pride

S14 BYE

S21 at Central Pageland

S28 at Buford

O5 Lee Central

O12 at Andrew Jackson

O19 North Central

O26 Chesterfield (Senior Night)

LINCOLNTON

A17 Stuart Cramer

A24 at South Point

A31 North Gaston

S7 at East Gaston

S14 BYE

S21 Newton Conover

S28 East Lincoln

O5 at Bandys

O12 West Lincoln (Homecoming)

O19 at Lake Norman Charter

O26 North Lincoln (Senior Night)

N2 at Maiden

MAIDEN

A17 Fred T. Foard

A24 at East Burke

A31 Bunker Hill

S7 at St. Stephens

S14 BYE

S21 at Bandys

S28 West Lincoln

O5 at Lake Norman Charter

O12 North Lincoln

O19 at East Lincoln

O26 at Newton Conover

N2 Lincolnton

MALLARD CREEK

A18 vs. Dutch Fork in Kickoff Classic at Memorial Stadium, 8 (Saturday night)

A24 at Butler

A31 BYE

S7 Berry

S14 Harding

S21 Vance

S28 Lake Norman

O5 at West Charlotte

O12 Hopewell

O19 at North Mecklenburg

O26 at Hough

N2 Mooresville

MARVIN RIDGE

A17 at South Mecklenburg, 7

A24 A.L. Brown

A31 Ardrey Kell

S7 at Parkland, 7

S14 BYE

S21 at Piedmont

S28 at Monroe

O5 Parkwood

O12 Cuthbertson

O19 at Weddington

O26 Sun Valley

N2 at Charlotte Catholic

METROLINA CHRISTIAN

A17 University Christian

A24 Union Academy

A31 at Trinity Christian

S7 at SouthLake Christian

S14 BYE

S21 at North Raleigh Christian

S28 at Northside Christian

O5 Asheville School

O12 Charlotte Christian

O19 at Rabun Gap Nacoochee

O26 Hickory Grove

MONROE

A17 at Anson County

A24 Vance

A31 at Hopewell

S7 BYE

S14 at Forest Hills

S21 Charlotte Catholic

S28 Marvin Ridge

O5 at Cuthbertson

O12 at Sun Valley

O19 Piedmont

O26 at Weddington

N2 Parkwood

MOORESVILLE

A17 at West Rowan

A24 BYE

A31 Davie County

S7 A.L. Brown

S14 at South Iredell

S21 North Mecklenburg (Homecoming)

S28 at Hough

O5 at Vance

O12 Lake Norman

O19 at Hopewell

O26 West Charlotte (Senior Night)

N2 at Mallard Creek

MOUNTAIN ISLAND CHARTER

A17 Christ the King

A24 Stuart Cramer

A31 Graham

S7 Victory Christian, 7

S14 BYE

S21 Bessemer City

S28 at Union Academy

O5 Cherryville

O12 Community School of Davidson

O19 at Pine Lake Prep

O26 Thomas Jefferson Academy

N2 at Highland Tech

MOUNT PLEASANT

A17 at Cox Mill

A24 Northwest Cabarrus

A31 at Central Cabarrus

S7 Concord

S14 East Rowan

S21 at Jay M. Robinson

S28 Shelby

O5 BYE

O12 at Anson County

O19 Forest Hills

O26 at East Montgomery

N2 West Stanly

MYERS PARK

A17 at Olympic

A24 Ardrey Kell

A31 at Providence

S7 South Mecklenburg

S14 BYE

S21 Garinger

S28 Rocky River

O5 at Butler

O12 at Hickory Ridge

O19 East Mecklenburg

O26 at Porter Ridge

N2 Independence

NATION FORD

A17 at Spartanburg

A24 Conway

A31 at South Pointe (SC)

S7 Lancaster

S14 Indian Land

S21 BYE

S28 Clover

O5 Fort Mill

O12 at Northwestern

O19 at Rock Hill

O26 at Chapin

NEWTON CONOVER

A17 at Bunker Hill

A24 BYE

A31 Hickory

S7 East Burke

S14 Hibriten

S21 at Lincolnton

S28 Bandys

O5 at West Lincoln

O12 Lake Norman Charter (Homecoming)

O19 at North Lincoln

O26 Maiden (Senior Night)

N2 at East Lincoln

NORTH GASTON

A17 East Gaston

A24 at East Rutherford

A31 at Lincolnton

S7 East Lincoln

S14 BYE

S21 at Hunter Huss

S28 Kings Mountain

O5 at Forestview

O12 Stuart Cramer

O19 at Crest

O26 Ashbrook

N2 Burns

NORTH IREDELL

A17 at Wilkes Central

A24 Forbush

A31 at Alexander Central

S7 at Lake Norman

S14 West Iredell

S21 BYE

S28 Northwest Cabarrus

O5 at Carson

O12 Statesville

O19 at West Rowan

O26 at South Iredell

N2 East Rowan

NORTH LINCOLN

A17 Thomas Jefferson Academy

A24 BYE

A31 at Fred T. Foard

S7 Alexander Central

S14 Bessemer City

S21 West Lincoln

S28 Lake Norman Charter (Homecoming)

O5 at East Lincoln

O12 at Maiden

O19 Newton Conover

O26 at Lincolnton

N2 Bandys (Senior Night)

NORTH MECKLENBURG

A17 at Jordan

A24 Olympic

A31 BYE

S7 at Rocky River (Patriotism Bowl)

S14 Cox Mill

S21 at Mooresville

S28 West Charlotte

O5 Hopewell

O12 at Hough

O19 Mallard Creek

O26 at Vance

N2 Lake Norman

NORTH ROWAN

FILL

NORTHSIDE CHRISTIAN

A17 TBD

A24 at Statesville Christian

A31 Commonwealth Charter, 7

S7 BYE

S14 at Union Academy

S21 TBD

S28 Metrolina Christian, 7

O5 at Victory Christian

O12 Fayetteville Christian

O19 at Hickory Grove

O27 Rabun Gap Nacoochee (Saturday, TBD)

NORTH STANLY

A17 at East Rowan

A24 BYE

A31 at West Stanly

S7 Providence Day

S14 at Northwest Cabarrus

S21 West Montgomery

S28 at Chatham Central

O5 South Davidson

O12 at Albemarle

O19 at North Rowan

O26 North Moore

N2 South Stanly

NORTHWESTERN

A17 at South Pointe (SC)

A24 at Byrnes

A31 Dorman

S7 Ridge View

S14 Sumter

S21 at Dutch Fork

S28 BYE

O5 at Clover

O12 Nation Ford (Homecoming)

O19 at Fort Mill

O26 Rock Hill (Senior Night)

NORTHWEST CABARRUS

A17 West Stanly

A24 at Mount Pleasant

A31 BYE

S7 at Hickory Ridge

S14 North Stanly

S21 at East Rowan

S28 at North Iredell

O5 Jay M. Robinson

O12 Central Cabarrus

O19 at A.L. Brown

O26 Concord

N2 at Cox Mill

OLYMPIC

A17 Myers Park

A24 at North Mecklenburg

A31 at Independence

S7 Hopewell

S14 Sun Valley

S21 at Berry

S28 at South Mecklenburg

O5 West Mecklenburg

O12 BYE

O19 Providence

O26 Ardrey Kell (Senior Night)

N2 at Harding

PARKWOOD

A17 Gray’s Creek

A24 Forest Hills

A31 Cox Mill

S7 at Buford (SC)

S14 BYE

S21 Cuthbertson

S28 at Sun Valley

O5 at Marvin Ridge

O12 Weddington

O19 at Charlotte Catholic

O26 Piedmont

N2 at Monroe

PATTON

A17 at Hunter Huss

A24 at R.S. Central

A31 BYE/TBD

S7 at Freedom

S14 East Rutherford

S21 at Fred T. Foard

S28 Draughn

O5 at East Burke

O12 West Iredell

O19 BYE

O26 at Bunker Hill

N2 Hibriten

PIEDMONT

A17 Central Cabarrus

A24 at Porter Ridge

A31 at Union Academy

S7 at Forest Hills

S14 BYE

S21 Marvin Ridge

S28 at Cuthbertson

O5 at Weddington

O12 Charlotte Catholic

O19 at Monroe

O26 at Parkwood

N2 Sun Valley

PINE LAKE PREP

A17 at Northside Christian, 7

A24 at Lake Norman Charter

A31 at Christ the Kingm 7

S7 Commonwealth Charter

S14 BYE

S21 Union Academy

S28 Thomas Jefferson Academy

O5 at Highland Tech

O12 at Bessemer City

O19 Mountain Island Charter

O26 Cherryville

N2 at Community School of Davidson

PORTER RIDGE

A17 at Cuthbertson

A24 Piedmont

A31 at Weddington

S7 Sun Valley

S14 BYE

S21 at East Mecklenburg, 7

S28 Butler

O5 at Independence, 7

O12 Garinger

O19 at Rocky River, 7

O26 Myers Park

N2 at Hickory Ridge

PROVIDENCE

A17 at East Mecklenburg

A24 at Hough

A31 Myers Park

S7 at Pinecrest

S14 Butler

S21 at Ardrey Kell

S28 Harding

O5 BYE

O12 West Mecklenburg

O19 at Olympic

O26 Berry

N2 at South Mecklenburg

PROVIDENCE DAY

A17 Trinity Christian

A24 Ridge View

A31 BYE

S7 at North Stanly

S14 Hickory Christian

S21 at Cannon School

S28 Charlotte Latin

O5 Christ the King

O12 at Charlotte Country Day

O19 Christ School

O26 at Charlotte Christian

RICHMOND SENIOR

A17 Ronald Reagan

A24 at Wake Forest

A31 Pine Forest

S7 at Butler

S14 BYE

S21 at Purnell Sweatt

S28 at Pinecrest

O5 Jack Britt

O12 Hoke County

O19 at Lumberton

O26 at Seventy-First

N2 Scotland County

ROCK HILL

A17 at Sumter

A24 South Pointe (SC)

A31 at Chester

S7 Indian Land

S14 at York

S21 Lugoff-Elgin

S28 Fort Mill (Homecoming)

O5 BYE

O12 at Clover

O19 Nation Ford (Senior Night)

O26 at Northwestern

ROCKY RIVER

A17 South Iredell

A24 at Berry

A31 at Vance

S7 North Mecklenburg (Patriotism Bowl)

S14 BYE

S21 Butler

S28 at Myers Park

O5 Hickory Ridge

O12 at East Mecklenburg

O19 Porter Ridge

O26 at Independence

N2 Garinger

RS CENTRAL

A17 at McDowell

A24 Patton

A31 Polk County

S7 Pisgah

S14 at South Caldwell

S21 at Mitchell

S28 BYE

O5 at East Rutherford

O12 Shelby

O19 at South Point

O26 at East Gaston

N2 Chase

ST. STEPHENS

A17 at Bandys

A24 Bunker Hill

A31 BYE

S7 Maiden

S14 at Fred T. Foard

S21 Freedom

S28 at McDowell

O5 West Caldwell (Homecoming)

O12 at Watauga

O19 Alexander Central

O26 at South Caldwell

N2 at Hickory

SALISBURY

FILL

SHELBY

A15 Freedom (Wednesday night), 7:30

A24 at A.C. Reynolds

A31 at Burns

S7 at Crest

S14 Kings Mountain

S21 BYE

S28 at Mount Pleasant

O5 Chase

O12 at R.S. Central

O19 East Gaston

O26 at East Rutherford

N2 South Point

SOUTH CALDWELL

A17 BYE

A24 at Kings Mountain

A31 East Rutherford

S7 Hibriten

S14 R.S. Central

S21 Watauga

S28 at West Caldwell

O5 McDowell (Homecoming)

O12 at Freedom

O19 at Hickory

O26 St. Stephens (Senior Night)

N2 at Alexander Central

SOUTH IREDELL

A17 at Rocky River

A24 West Iredell

A31 at Lake Norman

S7 at Cox Mill

S14 Mooresville

S21 West Forsyth

S28 BYE

O5 at Statesville

O12 West Rowan

O19 at East Rowan

O26 North Iredell

N2 at Carson

SOUTHLAKE CHRISTIAN

A17 Lake Norman Charter

A24 at Hickory Grove

A31 at North Raleigh Christian

S7 Metrolina Christian

S14 Asheville School

S21 Christ School

S28 Cannon School

O5 BYE

O12 at High Point Christian

O19 Statesville Christian

O26 at Concord First Assembly

SOUTH MECKLENBURG

A17 Marvin Ridge

A24 at Charlotte Catholic, 7:30

A31 BYE

S7 at Myers Park

S14 at Vance

S21 BYE

S28 Olympic

O5 at Ardrey Kell

O12 Berry (Homecoming)

O19 at Harding

O26 at West Mecklenburg

N2 Providence (Senior Night)

SOUTH POINT

A17 Crest (Senior Night)

A24 Lincolnton

A31 Forestview

S7 at Clover

S14 at Stuart Cramer

S21 BYE

S28 at Ashbrook

O5 at East Gaston

O12 at East Rutherford

O19 R.S. Central (Homecoming)

O26 Chase

N2 at Shelby

SOUTH POINTE (SC)

A17 Northwestern

A24 at Rock Hill

A31 Nation Ford

S7 BYE

S14 Greenville

S21 at Indian Land

S28 Westwood

O5 at Lancaster

O12 Richland Northeast (Homecoming)

O19 Ridgeview (Senior Night)

O26 at York

SOUTH ROWAN

A17 Carson

A24 BYE

A31 at East Rowan

S7 East Davidson

S14 at Ledford

S21 at North Davidson

S28 Oak Grove (Homecoming)

O5 West Davidson

O12 at Thomasville

O19 Lexington

O26 at Central Davidson

N2 Salisbury (Senior Night)

SOUTH STANLY

A17 at East Rutherford

A24 East Montgomery

A31 at Jordan Matthews

S7 West Stanly

S14 BYE

S21 South Davidson

S28 North Rowan

O5 at North Moore

O12 at West Montgomery

O19 Chatham Central (Homecoming/Senior Night)

O26 at Albemarle

N2 at North Stanly

STATESVILLE

A17 Hickory

A24 at Lake Norman

A31 Northern Guilford

S7 at West Iredell

S14 Walkertown

S21 at Anson County

S28 BYE

O5 South Iredell

O12 at North Iredell

O19 Carson

O26 at East Rowan

N2 West Rowan

STATESVILLE CHRISTIAN

FILL

STUART CRAMER

A17 at Lincolnton

A24 at Mountain Island Charter

A31 at East Gaston

S7 BYE

S14 South Point

S21 at Kings Mountain

S28 Crest

O5 Burns

O12 at North Gaston

O19 at Ashbrook

O26 Hunter Huss

N2 Forestview

SUN VALLEY

A17 at Forest Hills

A24 Anson County

A31 BYE

S7 at Porter Ridge

S14 at Olympic

S21 Weddington

S28 Parkwood (Homecoming)

O5 at Charlotte Catholic

O12 Monroe

O19 Cuthbertson (Senior Night)

O26 at Marvin Ridge

N2 at Piedmont

THOMAS JEFFERSON ACADEMY

A17 at North Lincoln

A24 Greenwood Raptors

A31 at Chatham Central

S7 Trinity Academy (TN)

S14 BYE

S21 Cherryville

S28 at Pine Lake Prep

O5 at Community School of Davidson

O12 Highland Tech (Homecoming)

O19 Bessemer City

O26 at Mountain Island Charter

N2 Union Academy (Senior Night)

UNION ACADEMY

A17 Hickory Grove

A24 at Metrolina Christian, 7

A31 Piedmont

S7 BYE

S14 Northside Christian (Homecoming)

S21 at Pine Lake Prep

S28 Mountain Island Charter

O5 Bessemer City

O12 at Cherryville

O19 at Community School of Davidson

O26 Highland Tech (Senior Night)

N2 at Thomas Jefferson Academy

VANCE

A17 at West Mecklenburg

A24 at Monroe

A31 Rocky River

S7 BYE

S14 South Mecklenburg

S21 at Mallard Creek

S28 at Hopewell

O5 Mooresville

O12 at West Charlotte

O19 at Lake Norman

O26 North Mecklenburg

N2 Hough

VICTORY CHRISTIAN

A17 Faith Christian

A24 Commonwealth Charter

A31 TBD

S7 BYE

S14 at Covenant Day

S21 Trinity Christian

S28 at Christ School

O5 Northside Christian

O12 at Hickory Grove

O19 Asheville School

O26 at Hickory Hawks

WATAUGA

A17 at T.C. Roberson

A24 Ashe County

A31 Avery County

S7 at Wilkes Central

S14 BYE

S21 at South Caldwell

S28 Alexander Central

O5 at Hickory

O12 St. Stephens (Homecoming)

O19 at McDowell

O26 Freedom (Senior Night)

N2 at West Caldwell

WEDDINGTON

A17 at Ardrey Kell

A24 BYE

A31 Porter Ridge

S7 at East Mecklenburg

S14 Crest

S21 at Sun Valley

S28 at Charlotte Catholic

O5 Piedmont

O12 at Parkwood

O19 Marvin Ridge

O26 Monroe

N2 at Cuthbertson

WEST CALDWELL

A17 East Burke

A24 at Hibriten

A31 at West Iredell

S7 at Ashe County

S14 BYE

S21 at Alexander Central

S28 South Caldwell

O5 at St. Stephens

O12 Hickory (Homecoming)

O19 at Freedom

O26 McDowell

N2 Watauga

WEST CHARLOTTE

A17 Garinger

A24 West Mecklenburg

A31 at Harding

S7 BYE

S14 Berry

S21 Lake Norman

S28 at North Mecklenburg

O5 Mallard Creek

O12 Vance (Homecoming)

O19 Hough

O26 at Mooresville

N2 Hopewell (Senior Night)

WEST IREDELL

A17 at Hickory Hawks

A24 at South Iredell

A31 West Caldwell

S7 Statesville

S14 at North Iredell

S21 at Draughn

S28 East Burke

O5 BYE

O12 at Patton

O19 Bunker Hill

O26 at Hibriten

N2 Fred T. Foard

WEST LINCOLN

A17 at Draughn

A24 BYE

A31 at Cherryville

S7 Fred T. Foard

S14 East Burke

S21 at North Lincoln

S28 at Maiden

O5 Newton Conover

O12 at Lincolnton

O19 Bandys (Homecoming)

O26 East Lincoln

N2 at Lake Norman Charter

WEST MECKLENBURG

A17 Vance

A24 at West Charlotte

A31 at Garinger

S7 Independence

S14 at Scotland County

S21 Harding

S28 Ardrey Kell (Homecoming)

O5 at Olympic

O12 at Providence

O19 BYE

O26 South Mecklenburg (Senior Night)

N2 at Berry

WEST ROWAN

A17 Mooresville

A24 at North Rowan

A31 BYE

S7 at Davie County

S14 at A.L. Brown

S21 Concord

S28 at Cox Mill

O5 East Rowan

O12 at South Iredell

O19 North Iredell (Homecoming)

O26 Carson

N2 at Statesville

WEST STANLY

A17 at Northwest Cabarrus

A24 Albemarle

A31 North Stanly

S7 at South Stanly

S14 at West Montgomery

S21 BYE

S28 Jay M. Robinson

O5 Forest Hills

O12 BYE

O19 East Montgomery

O26 Anson County

N2 at Mount Pleasant

YORK

A17 Clover

A24 BYE

A31 Indian Land

S7 at Dorman

S14 Rock Hill

S21 at Fort Mill

S28 at Ridge View

O5 at Westwood

O12 Lancaster

O19 at Richland Northeast

O26 South Pointe (SC)

--JAY EDWARDS

  Comments