High School Sports

NCISAA spring playoff scores, pairings 05.10.18

Charlotte Christian's baseball team
Charlotte Christian's baseball team

BASEBALL

Class 3A

Tuesday’s first round

Concord Cannon School 3, Southlake Christian 1

Arden Christ School 10, Covenant Day 0

High Point Christian 7, Indian Trail Metrolina Christian 0

Forsyth Country Day 4, North Raleigh Christian 1

Saturday’s quarterfinals

Concord Cannon School (11-8) at High Point Wesleyan (19-1)

Arden Christ School (21-2) at Charlotte Country Day (19-9)

High Point Christian (19-8) at Providence Day (17-6)

Forsyth Country Day (20-7) at Charlotte Christian (23-7)

Class 2A

Tuesday’s first round

Greensboro Calvary Day 10, Winston-Salem Salem Baptist 2

Carmel Christian 11, Harrells Christian 1

Wilmington Coastal Christian 9, Concord First Assembly 1

Gaston Day 2, Raleigh Grace Christian 1

Thursday’s second round

Greensboro Calvary Day (7-14) at Asheville Christian (9-9)

Carmel Christian (10-7) at Greensboro Caldwell Academy (13-5)

Wilmington Coastal Christian (10-9) at Cary Christian (10-5)

Gaston Day (8-10) at Rock Hill Westminster Catawba (13-5)

Class 1A

Tuesday’s first round

Belhaven Pungo Christian 11, Wilson Community Christian 1

Hickory Christian 14, Henderson Crossroads Christian 4

Fayetteville Northwood Temple 9, Elizabeth City Albemarle School 1

Sanford Grace Christian 8, Roanoke Rapids Halifax Academy 6

Thursday’s second round

Belhaven Pungo Christian (7-11) at Merry Hill Lawrence Academy (10-8)

Hickory Christian (9-8) at Statesville Christian (11-7)

Fayetteville Northwood Temple (8-7) at Goldsboro Wayne Christian (6-6)

Sanford Grace Christian (8-6) at Wilson Greenfield School (6-7)

GIRLS’ SOCCER

Class 3A

Tuesday’s first round

Greensboro Day 3, Covenant Day 2

North Raleigh Christian 2, Charlotte Christian 1

Durham Academy 10, Concord Cannon School 1

Cary Academy 7, Indian Trail Metrolina Christian 3

Saturday’s quarterfinals

Greensboro Day (14-6) at Charlotte Latin (16-1-1)

North Raleigh Christian (13-2-2) at High Point Wesleyan (9-1-3)

Durham Academy (15-1) at Charlotte Country Day (9-8-1)

Cary Academy (10-4-1) at Providence Day (13-2-2)

Class 2A

Tuesday’s first round

Burlington Christian 3, Durham Carolina Friends 1

Wilmington Cape Fear Academy 3, Raleigh Trinity Academy 0

Rocky Mount Academy 3, Raleigh St. David’s 0

Davidson Day 5, Gaston Day 1

Thursday’s second round

Burlington Christian (16-1) at Asheville Carolina Day (8-3-3)

Wilmington Cape Fear Academy (4-10-1) at Wilmington Coastal Christian (11-6-2)

Rocky Mount Academy (13-5-1) at Kinston Arendell Parrott Academy (13-4)

Davidson Day (7-3-1) at Asheville Christian (10-2-3)

Class 1A

Tuesday’s first round

Wilson Community Christian 4, Winterville Christ Covenant 2

Greensboro American Hebrew Academy 1, Hickory University Christian 1 (American Hebrew Academy wins on PKs, 4-3)

Wilson Greenfield School 5, Sanford Grace Christian 0

Burlington School 8, Salisbury North Hills Christian 0

Thursday’s second round

Wilson Community Christian (7-8-1) at Goldsboro Wayne Country Day (14-1-1)

Greensboro American Hebrew Academy (12-7) at Hickory Christian (12-3-2)

Wilson Greenfield School (10-6) at Roanoke Rapids Halifax Academy (7-8)

Burlington School (6-8) at Raleigh Neuse Christian (9-4-1)

GIRLS’ SOFTBALL

Class 3A

Saturday’s first round

Covenant Day (8-8) at Charlotte Country Day (7-10)

Charlotte Christian (6-10) at Indian Trail Metrolina Christian (11-8)

North Raleigh Christian (8-6) at Concord Cannon School (10-5)

High Point Christian (6-8) at Providence Day (9-6)

Tuesday’s second round

Covenant Day-Charlotte Country Day winner at Hickory Grove Christian (14-3)

Charlotte Christian-Indian Trail Metrolina Christian winner at High Point Wesleyan (9-4)

North Raleigh Christian-Concord Cannon School winner at Wake Christian (20-0)

High Point Christian-Providence Day winner at Gaston Christian (11-4)

Class 2A

Tuesday’s first round

Fayetteville Village Christian (6-15) at Fayetteville Christian (18-1)

Harrells Christian (9-6) at Kinston Arendell Parrott (8-8)

Concord First Assembly (7-8) at Rocky Mount Academy (13-3)

Winston-Salem Calvary Day (7-6) at Fayetteville Freedom Christian (13-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Elizabeth City Albemarle School (6-10) at Roanoke Rapids Halifax Academy (15-2)

Greenville Oakwood School (6-7) at Ahoskie Ridgecroft School (12-7)

Wayne Christian (4-9) at Erwin Cape Fear Christian (9-8)

Belhaven Pungo Christian (9-7) at Merry Hill Lawrence Academy (19-3)

BOYS’ LACROSSE

Division 1

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Concord Cannon School (8-9) at Arden Christ School (14-3)

Raleigh Ravenscroft (10-7) at Charlotte Country Day (14-7)

Charlotte Latin (11-6) at Durham Academy (12-3)

Greensboro Day (8-8) at Providence Day (17-4)

Division 2

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Davidson Day (5-10) at Southlake Christian (10-4)

Raleigh St. David’s (8-4) at Asheville School (7-4)

Covenant Day (3-14) at Forsyth Country Day (7-6)

Christ the King (3-7) at Wilmington Cape Fear Academy (12-6)





GIRLS’ LACROSSE

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Asheville School (5-4) at Charlotte Country Day (9-6)

Raleigh St. Mary’s (9-5) at Durham Academy (7-8)

Providence Day (5-7) at Raleigh Ravenscroft (15-2)

Cary Academy (3-8) at Charlotte Latin (11-4)

  Comments