High School Sports

NCISAA high school playoff pairings, with times, sites

Charlotte Latin's Mary Elliott McCabe and teammate Cabe Sutton Jones
Charlotte Latin's Mary Elliott McCabe and teammate Cabe Sutton Jones

BASEBALL

Class 3A

Tuesday’s first round

Concord Cannon School 3, Southlake Christian 1

Arden Christ School 10, Covenant Day 0

High Point Christian 7, Indian Trail Metrolina Christian 0

Forsyth Country Day 4, North Raleigh Christian 1

Saturday’s quarterfinals

Concord Cannon School (11-8) at High Point Wesleyan (19-1)

Arden Christ School (21-2) at Charlotte Country Day (19-9)

High Point Christian (19-8) at Providence Day (17-6)

Forsyth Country Day (20-7) at Charlotte Christian (23-7)

Class 2A

Thursday’s second round

Asheville Christian 6, Greensboro Calvary Day 1

Greensboro Caldwell Academy 4, Carmel Christian 3

Wilmington Coastal Christian 9, Cary Christian 2

Rock Hill Westminster Catawba 9, Gaston Day 4

Saturday’s quarterfinals

Asheville Christian (10-9) at Rocky Mount Academy (13-3)

Greensboro Caldwell Academy (14-5) at High Point Westchester Day (12-2)

Wilmington Coastal Christian (11-9) at Kinston Arendell Parrott Academy (16-6)

Rock Hill Westminster Catawba (14-5) at Rocky Mount Faith Christian (17-7)

Class 1A

Thursday’s second round

Belhaven Pungo Christian 11, Merry Hill Lawrence Academy 1

Statesville Christian 14, Hickory Christian 4

Goldsboro Wayne Christian 14, Fayetteville Northwood Temple 3

Sanford Grace Christian (8-6) at Wilson Greenfield School (6-7), ppd. to Friday

Saturday’s quarterfinals

Belhaven Pungo Christian (8-11) at Wayne Country Day (16-4)

Statesville Christian (12-7) at Lasker Northeast Academy (14-4)

Goldsboro Wayne Christian (7-6) at Ahoskie Ridgecroft School (15-3)

Sanford Grace Christian-Wilson Greenfield School winner at Henderson Kerr-Vance Academy (15-3)

GIRLS’ SOCCER

Class 3A

Saturday’s quarterfinals

Greensboro Day (14-6) at Charlotte Latin (16-1-1)

North Raleigh Christian (13-2-2) at High Point Wesleyan (9-1-3)

Durham Academy (15-1) at Charlotte Country Day (9-8-1)

Cary Academy (10-4-1) at Providence Day (13-2-2)

Class 2A

Thursday’s second round

Burlington Christian 3, Asheville Carolina Day 1

Wilmington Coastal Christian 1, Wilmington Cape Fear Academy 0

Kinston Arendell Parrott Academy 4, Rocky Mount Academy 0

Asheville Christian 5, Davidson Day 0

Saturday’s quarterfinals

Burlington Christian (17-1) at Cary Christian (15-3)

Wilmington Coastal Christian (12-6-2) at Christ the King (12-0-2)

Kinston Arendell Parrott Academy (14-4) at Fayetteville Academy (11-2-1)

Asheville Christian (11-2-3) at Raleigh Grace Christian (12-2-1)

Class 1A

Thursday’s second round

Goldsboro Wayne Country Day 3, Wilson Community Christian 1

Hickory Christian 1, Greensboro American Hebrew Academy 0 (OT)

Roanoke Rapids Halifax Academy 8, Wilson Greenfield School 0

Burlington School 5, Raleigh Neuse Christian 3

Saturday’s quarterfinals

Goldsboro Wayne Country Day (15-1-1) at Henderson Kerr-Vance Academy (16-1-1)

Hickory Christian (13-3-2) at Greenville Oakwood School (10-4-1)

Roanoke Rapids Halifax Academy (8-8) at Statesville Christian (11-3-1)

Burlington School (7-8) at Sanford Lee Christian (10-1)

GIRLS’ SOFTBALL

Class 3A

Saturday’s first round

Covenant Day (8-8) at Charlotte Country Day (7-10)

Charlotte Christian (6-10) at Indian Trail Metrolina Christian (11-8)

North Raleigh Christian (8-6) at Concord Cannon School (10-5)

High Point Christian (6-8) at Providence Day (9-6)

Tuesday’s second round

Covenant Day-Charlotte Country Day winner at Hickory Grove Christian (14-3)

Charlotte Christian-Indian Trail Metrolina Christian winner at High Point Wesleyan (9-4)

North Raleigh Christian-Concord Cannon School winner at Wake Christian (20-0)

High Point Christian-Providence Day winner at Gaston Christian (11-4)

Class 2A

Tuesday’s first round

Fayetteville Village Christian (6-15) at Fayetteville Christian (18-1)

Harrells Christian (9-6) at Kinston Arendell Parrott (8-8)

Concord First Assembly (7-8) at Rocky Mount Academy (13-3)

Winston-Salem Calvary Day (7-6) at Fayetteville Freedom Christian (13-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Elizabeth City Albemarle School (6-10) at Roanoke Rapids Halifax Academy (15-2)

Greenville Oakwood School (6-7) at Ahoskie Ridgecroft School (12-7)

Wayne Christian (4-9) at Erwin Cape Fear Christian (9-8)

Belhaven Pungo Christian (9-7) at Merry Hill Lawrence Academy (19-3)







BOYS’ LACROSSE

Division 1

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Concord Cannon School (8-9) at Arden Christ School (14-3)

Raleigh Ravenscroft (10-7) at Charlotte Country Day (14-7)

Charlotte Latin (11-6) at Durham Academy (12-3)

Greensboro Day (8-8) at Providence Day (17-4)

Division 2

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Davidson Day (5-10) at Southlake Christian (10-4)

Raleigh St. David’s (8-4) at Asheville School (7-4)

Covenant Day (3-14) at Forsyth Country Day (7-6)

Christ the King (3-7) at Wilmington Cape Fear Academy (12-6)





GIRLS’ LACROSSE

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Asheville School (5-4) at Charlotte Country Day (9-6)

Raleigh St. Mary’s (9-5) at Durham Academy (7-8)

Providence Day (5-7) at Raleigh Ravenscroft (15-2)

Cary Academy (3-8) at Charlotte Latin (11-4)

  Comments