High School Sports

Friday's NCISAA playoff scores, Saturday's pairings

Charlotte Latin's Mary Elliott McCabe and teammate Cabe Sutton Jones
Charlotte Latin's Mary Elliott McCabe and teammate Cabe Sutton Jones

BASEBALL

Class 3A

Saturday’s quarterfinals

Concord Cannon School (11-8) at High Point Wesleyan (19-1)

Arden Christ School (21-2) at Charlotte Country Day (19-9)

High Point Christian (19-8) at Providence Day (17-6)

Forsyth Country Day (20-7) at Charlotte Christian (23-7)

Class 2A

Saturday’s quarterfinals

Asheville Christian (10-9) at Rocky Mount Academy (13-3)

Greensboro Caldwell Academy (14-5) at High Point Westchester Day (12-2)

Wilmington Coastal Christian (11-9) at Kinston Arendell Parrott Academy (16-6)

Rock Hill Westminster Catawba (14-5) at Rocky Mount Faith Christian (17-7)

Class 1A

Saturday’s quarterfinals

Belhaven Pungo Christian (8-11) at Wayne Country Day (16-4)

Statesville Christian (12-7) at Lasker Northeast Academy (14-4), noon

Goldsboro Wayne Christian (7-6) at Ahoskie Ridgecroft School (15-3)

Sanford Grace Christian (9-6) at Henderson Kerr-Vance Academy (15-3)

GIRLS’ SOCCER

Class 3A

Friday's quarterfinals

Charlotte Latin 5, Greensboro Day 0

North Raleigh Christian 3, High Point Wesleyan 1 (PKs)

Durham Academy 4, Charlotte Country Day 1

Saturday’s quarterfinal

Cary Academy (10-4-1) at Providence Day (13-2-2)

Class 2A

Saturday’s quarterfinals

Burlington Christian (17-1) at Cary Christian (15-3), 3 p.m.

Wilmington Coastal Christian (12-6-2) at Christ the King (12-0-2), noon

Kinston Arendell Parrott Academy (14-4) at Fayetteville Academy (11-2-1), 6

Asheville Christian (11-2-3) at Raleigh Grace Christian (12-2-1), 2

Class 1A

Friday's quarterfinals

Henderson Kerr-Vance Academy 7, Goldsboro Wayne Country Day 1

Saturday’s quarterfinals

Hickory Christian (13-3-2) at Greenville Oakwood School (10-4-1)

Roanoke Rapids Halifax Academy (8-8) at Statesville Christian (11-3-1)

Burlington School (7-8) at Sanford Lee Christian (10-1)

GIRLS’ SOFTBALL

Class 3A

Friday's first round

Charlotte Country Day 4, Covenant Day 3

Indian Trail Metrolina Christian 13, Charlotte Christian 1

Saturday’s first round

Charlotte Christian (6-10) at Indian Trail Metrolina Christian (11-8)

North Raleigh Christian (8-6) at Concord Cannon School (10-5)

High Point Christian (6-8) at Providence Day (9-6)

Tuesday’s second round

Charlotte Country Day (8-10) at Hickory Grove Christian (14-3)

Indian Trail Metrolina Christian (9-4) at High Point Wesleyan (9-4)

North Raleigh Christian-Concord Cannon School winner at Wake Christian (20-0)

High Point Christian-Providence Day winner at Gaston Christian (11-4)

Class 2A

Tuesday’s first round

Fayetteville Village Christian (6-15) at Fayetteville Christian (18-1)

Harrells Christian (9-6) at Kinston Arendell Parrott (8-8)

Concord First Assembly (7-8) at Rocky Mount Academy (13-3)

Winston-Salem Calvary Day (7-6) at Fayetteville Freedom Christian (13-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Elizabeth City Albemarle School (6-10) at Roanoke Rapids Halifax Academy (15-2)

Greenville Oakwood School (6-7) at Ahoskie Ridgecroft School (12-7)

Wayne Christian (4-9) at Erwin Cape Fear Christian (9-8)

Belhaven Pungo Christian (9-7) at Merry Hill Lawrence Academy (19-3)

BOYS’ LACROSSE

Division 1

Friday's Quarterfinals

Arden Christ School 13, Concord Cannon 2

Charlotte Country Day 13, Raleigh Ravenscroft 11

Charlotte Latin 12, Durham Academy 11

Saturday's quarterfinal

Greensboro Day (8-8) at Providence Day (17-4)

Division 2

Friday's Quarterfinals

Wilmington Cape Fear Academy 18, Christ The King 2

Saturday's quarterfinals

Davidson Day (5-10) at Southlake Christian (10-4)

Raleigh St. David’s (8-4) at Asheville School (7-4)

Covenant Day (3-14) at Forsyth Country Day (7-6)

GIRLS’ LACROSSE

Friday's Quarterfinals

Charlotte Country Day 19, Asheville School 4

Durham Academy 14, Raleigh St Mary's 8

Raleigh Ravenscroft 19, Providence Day 7

Charlotte Latin 17, Cary Academy 0

  Comments