High School Sports

N.C. Independent Schools playoff scores, pairings

BASEBALL

Class 3A

Tuesday’s first round

Concord Cannon School 3, Southlake Christian 1

Arden Christ School 10, Covenant Day 0

High Point Christian 7, Indian Trail Metrolina Christian 0

Forsyth Country Day 4, North Raleigh Christian 1

Friday’s quarterfinals

High Point Wesleyan 9, Concord Cannon School 0

Saturday’s quarterfinals

Charlotte Country Day 2, Ardren Christ School 1, 9 inn.

Providence Day 11, High Point Christian 6

Forsyth Country Day (20-7) at Charlotte Christian (23-7)

Class 2A

Thursday’s second round

Asheville Christian 6, Greensboro Calvary Day 1

Greensboro Caldwell Academy 4, Carmel Christian 3

Wilmington Coastal Christian 9, Cary Christian 2

Rock Hill Westminster Catawba 9, Gaston Day 4

Saturday’s quarterfinals

Rocky Mount Academy 8, Asheville Christian 2

Greensboro Caldwell Academy 11, High Point Westchester Day 1

Wilmington Coastal Christian 6, Kinston Arendell Parrott Academy 2

Rock Hill Westminster Catawba (14-5) at Rocky Mount Faith Christian (17-7)

Class 1A

Thursday’s second round

Belhaven Pungo Christian 11, Merry Hill Lawrence Academy 1

Statesville Christian 14, Hickory Christian 4

Goldsboro Wayne Christian 14, Fayetteville Northwood Temple 3

Sanford Grace Christian (8-6) at Wilson Greenfield School (6-7), ppd. to Friday

Saturday’s quarterfinals

Belhaven Pungo Christian (8-11) at Wayne Country Day (16-4)

Statesville Christian (12-7) at Lasker Northeast Academy (14-4)

Goldsboro Wayne Christian (7-6) at Ahoskie Ridgecroft School (15-3)

Sanford Grace Christian at Henderson Kerr-Vance Academy (15-3)

GIRLS’ SOCCER

Class 3A

Friday’s quarterfinals

Charlotte Latin 5, Covenant Day 0

Saturday’s quarterfinals

North Raleigh Christian 3, High Point Wesleyan 1 (PKs)

Durham Academy 4, Charlotte Country Day 1

Cary Academy (10-4-1) at Providence Day (13-2-2)

Class 2A

Thursday’s second round

Burlington Christian 3, Asheville Carolina Day 1

Wilmington Coastal Christian 1, Wilmington Cape Fear Academy 0

Kinston Arendell Parrott Academy 4, Rocky Mount Academy 0

Asheville Christian 5, Davidson Day 0

Saturday’s quarterfinals

Burlington Christian (17-1) at Cary Christian (15-3)

Christ the King 2, Coastal Christian 0

Kinston Arendell Parrott Academy (14-4) at Fayetteville Academy (11-2-1)

Asheville Christian 1, Raleigh Grace Christian 0

Class 1A

Thursday’s second round

Goldsboro Wayne Country Day 3, Wilson Community Christian 1

Hickory Christian 1, Greensboro American Hebrew Academy 0 (OT)

Roanoke Rapids Halifax Academy 8, Wilson Greenfield School 0

Burlington School 5, Raleigh Neuse Christian 3

Saturday’s quarterfinals

Henderson Kerr-Vance Academy 7, Wayne Country Day 1

Hickory Christian 3, Greenville Oakwood School 2

Roanoke Rapids Halifax Academy (8-8) at Statesville Christian (11-3-1)

Sanford Lee Christian 3, Burlington School 0

GIRLS’ SOFTBALL

Class 3A

Friday’s first round

Charlotte Country Day 4, Covenant Day 3

Indian Trail Metrolina Christian 13, Charlotte Christian 1

Saturday’s first round

Concord Cannon School 3, North Raleigh Christian 0

Providence Day 13, High Point Christian 2

Tuesday’s second round

Charlotte Country Day at Hickory Grove Christian (14-3)

Indian Trail Metrolina Christian winner at High Point Wesleyan (9-4)

Concord Cannon School at Wake Christian (20-0)

Providence Day winner at Gaston Christian (11-4)

Class 2A

Tuesday’s first round

Fayetteville Village Christian (6-15) at Fayetteville Christian (18-1)

Harrells Christian (9-6) at Kinston Arendell Parrott (8-8)

Concord First Assembly (7-8) at Rocky Mount Academy (13-3)

Winston-Salem Calvary Day (7-6) at Fayetteville Freedom Christian (13-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Elizabeth City Albemarle School (6-10) at Roanoke Rapids Halifax Academy (15-2)

Greenville Oakwood School (6-7) at Ahoskie Ridgecroft School (12-7)

Wayne Christian (4-9) at Erwin Cape Fear Christian (9-8)

Belhaven Pungo Christian (9-7) at Merry Hill Lawrence Academy (19-3)

BOYS’ LACROSSE

Division 1

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Arden Christ School 13, Concord Cannon School 2

Charlotte Country Day 13, Raleigh Ravenscroft 11

Charlotte Latin 12, Durham Academy 11

Providence Day 19, Greensboro Day 14

Division 2

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Southlake Christian 19, Davidson Day 3

Raleigh St. David’s 7, Asheville School 4

Forsyth Country Day 8, Covenant Day 4

Wilmington Cape Fear Academy 18, Cape Fear 2

GIRLS’ LACROSSE

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Charlotte Country Day 19, Asheville School 4

Durham Academy 14, Raleigh St. Mary’s 9

Raleigh Ravenscroft 19, Providence Day 7

Charlotte Latin 17, Cary Academy 0

  Comments