High School Sports

N.C. Independent Schools playoff scores, pairings

Charlotte Christian's baseball team
Charlotte Christian's baseball team

BASEBALL

Class 3A

Friday’s quarterfinals

High Point Wesleyan 9, Concord Cannon School 0

Saturday’s quarterfinals

Charlotte Country Day 2, Arden Christ School 1 (9 innings)

Providence Day 11, High Point Christian 6

Charlotte Christian 9, Forsyth Country Day 8

Tuesday’s semifinals

Charlotte Country Day (20-9) at High Point Wesleyan (20-1)

Providence Day (18-6) at Charlotte Christian (24-7)

Class 2A

Saturday’s quarterfinals

Rocky Mount Academy 8, Asheville Christian 2

Greensboro Caldwell Academy 11, High Point Westchester Day 1

Wilmington Coastal Christian 6, Kinston Arendell Parrott Academy 2

Rocky Mount Faith Christian 4, Rock Hill Westminster Catawba 0

Tuesday’s semifinals

Greensboro Caldwell Academy (15-5) at Rocky Mount Academy (14-3)

Wilmington Coastal Christian (12-9) at Rocky Mount Faith Christian (18-7)

Class 1A

Saturday’s quarterfinals

Wayne Country Day 11, Belhaven Pungo Christian 0

Statesville Christian 7, Lasker Northeast Academy 0

Goldsboro Wayne Christian 16, Ahoskie Ridgecroft School 3

Sanford Grace Christian (9-6) at Henderson Kerr-Vance Academy (15-3), score NA

Tuesday’s semifinals

Statesville Christian (13-7) at Wayne Country Day (17-4)

Goldsboro Wayne Christian (8-6) vs. Sanford Grace Christian-Henderson Kerr Vance Academy winner

GIRLS’ SOCCER

Class 3A

Friday’s quarterfinals

Charlotte Latin 5, Covenant Day 0

Saturday’s quarterfinals

North Raleigh Christian 1, High Point Wesleyan 1 (North Raleigh wins 3-1 on PK’s)

Durham Academy 4, Charlotte Country Day 1

Providence Day 6, Cary Academy 0

Tuesday’s semifinals

North Raleigh Christian (14-2-2) at Charlotte Latin (17-1-1)

Durham Academy (16-1) at Providence Day (14-2-2)

Class 2A

Saturday’s quarterfinals

Burlington Christian 2, Cary Christian 0

Christ the King 2, Wilmington Coastal Christian 0

Kinston Arendell Parrott Academy 1, Fayetteville Academy 0

Asheville Christian 1, Raleigh Grace Christian 0

Burlington Christian (17-1) at Cary Christian (15-3)

Tuesday’s semifinals

Burlington Christian (18-1) at Christ the King (13-0-2)

Asheville Christian (12-2-3) at Kinston Arendell Parrott Academy (15-4)

Class 1A

Saturday’s quarterfinals

Henderson Kerr-Vance Academy 7, Goldsboro Wayne County Day 1

Hickory Christian 3, Greenville Oakwood School 2

Statesville Christian 6, Roanoke Rapids Halifax Academy 0

Sanford Lee Christian 3, Burlington School 1

Tuesday’s semifinals

Hickory Christian (14-3-2) at Henderson Kerr-Vance Academy (17-1-1)

Statesville Christian (12-3-1) at Sanford Lee Christian (11-1)

GIRLS’ SOFTBALL

Class 3A

Friday’s first round

Charlotte Country Day 4, Covenant Day 3

Indian Trail Metrolina Christian 13, Charlotte Christian 1

Saturday’s first round

Concord Cannon School 3, North Raleigh Christian 0

Providence Day 13, High Point Christian 2

Tuesday’s second round

Charlotte Country Day (8-10) at Hickory Grove Christian (14-3)

Indian Trail Metrolina Christian (12-8) at High Point Wesleyan (9-4)

Concord Cannon School (11-5) at Wake Christian (20-0)

Providence Day (10-6) at Gaston Christian (11-4)

Class 2A

Tuesday’s first round

Fayetteville Village Christian (6-15) at Fayetteville Christian (18-1)

Harrells Christian (9-6) at Kinston Arendell Parrott (8-8)

Concord First Assembly (7-8) at Rocky Mount Academy (13-3)

Winston-Salem Calvary Day (7-6) at Fayetteville Freedom Christian (13-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Elizabeth City Albemarle School (6-10) at Roanoke Rapids Halifax Academy (15-2)

Greenville Oakwood School (6-7) at Ahoskie Ridgecroft School (12-7)

Wayne Christian (4-9) at Erwin Cape Fear Christian (9-8)

Belhaven Pungo Christian (9-7) at Merry Hill Lawrence Academy (19-3)

BOYS’ LACROSSE

Division 1

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Arden Christ School 13, Concord Cannon School 2

Charlotte Country Day 13, Raleigh Ravenscroft 11

Charlotte Latin 12, Durham Academy 11

Providence Day 19, Greensboro Day 14

Tuesday’s semifinals

Charlotte Country Day (15-7) at Arden Christ School (15-3)

Charlotte Latin (12-6) at Providence Day (18-4)

Division 2

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Southlake Christian 19, Davidson Day 3

Raleigh St. David’s 7, Asheville School 4

Forsyth Country Day 8, Covenant Day 4

Wilmington Cape Fear Academy 18, Christ the King 2

Tuesday’s semifinals

Raleigh St. David’s (9-4) at Southlake Christian (11-4)

Forsyth Country Day (8-6) Wilmington Cape Fear Academy (13-6)

GIRLS’ LACROSSE

Quarterfinals

(will be played Friday or Saturday)

Charlotte Country Day 19, Asheville School 4

Durham Academy 14, Raleigh St. Mary’s 9

Raleigh Ravenscroft 19, Providence Day 7

Charlotte Latin 17, Cary Academy 0

Tuesday’s semifinals

Durham Academy (8-8) at Charlotte Country Day (10-6)

Raleigh Ravenscroft (16-2) at Charlotte Latin (12-4)

  Comments