High School Sports

Tuesday's NCHSAA, NCISAA baseball scores, pairings

Ardrey Kell's Cameron Brantley, right, is welcomed to the field by head coach Hal Bagwell, left, during player introductions. The Knights will face rival Providence in a third round match this week.
Ardrey Kell's Cameron Brantley, right, is welcomed to the field by head coach Hal Bagwell, left, during player introductions. The Knights will face rival Providence in a third round match this week. jsiner@charlotteobserver.com

NCISAA 3A

Tuesday’s semifinals

High Point Wesleyan 4, Charlotte Country Day 1

Charlotte Christian 7, Providence Day 2

Best of 3 Championship final at Charlotte Country Day: Charlotte Christian vs. High Point Wesleyan (Game 1, Fri, 6; Game 2, Sat, noon; Game 3, if needed, 30 mins after Game 2)

NCISAA 2A

Tuesday’s semifinals

Greensboro Caldwell Academy 8, Rocky Mount Academy 5

Rocky Mount Faith Christian 5, Coastal Christian 0

Best of 3 championship final: Faith Christian (19-7) vs. Caldwell Academy (16-5) at Gaston Day School (Game 1, Friday, 6; Game 2, Sat, noon; Game 3, if needed, 30 mins after Game 2)

NCISAA 1A

Tuesday’s semifinals

Wayne Country Day 12, Statesville Christian 3

Henderson Kerr-Vance Academy 11, Wayne Christian 1

Best of 3 championship final: Kerr-Vance (17-3) vs. Wayne Country Day (18-4) at Fleming Stadium, Wilson (Game 1, Friday 6; Game 2, Sat, noon; Game 3, if needed, 45 mins after Game 2)

NCHSAA 4A WEST

Tuesday’s third-round games

Ardrey Kell 4, Providence 0

West Forsyth 3, South Caldwell 0

Pfafftown Reagan 3, South Mecklenburg 0

Harrisburg Hickory Ridge (21-5) at East Forsyth (21-5)

Friday's quarterfinals

West Forsyth at Ardrey Kell

Pfafftown Reagan at East Forsyth

NCHSAA 3A WEST

Tuesday’s third-round games

Boiling Springs Crest 2, Alexander Central 1

China Grove Jesse Carson 4, Marvin Ridge 0

Southwest Guilford (23-3) at Asheville Reynolds (20-3)

Skyland Roberson 4, Southeast Guilford 1

Friday's quarterfinals

China Grove Carson at Boiling Springs Crest

Skyland Roberon at AC Reynolds/SW Guilford

NCHSAA 2A WEST

Tuesday’s third-round games

North Lincoln 9, Mount Pleasant 5

Smoky Mountain 7, Forbush 1

North Davidson 5, Salisbury 1

Ledford (24-3) at R-S Central (23-3), ppd

Wednesday's third round game

Ledford (24-3) at R-S Central (23-3), 7 pm.

Friday's quarterfinals

Smoky Mountain at North Lincoln

North Davidson vs. Ledford/R-S Central winner

NCHSAA 1A WEST

Tuesday’s third-round games

East Surry 6, East Wilkes 2

Polk County (20-3) at Lincoln Charter (19-5)

Cherryville (19-8) at Asheboro Uwharrie Charter (24-3)

Murphy 11, Pine Lake Prep 1

Friday's quarterfinals

Polk Co./Lincoln Charter at East Surry

Uwharrie Charter/Cherryville at Murphy

  Comments