High School Sports

NCHSAA baseball, softball, soccer scores, pairings

BASEBALL

Class 4A

West

Regional finals

(best-of-3)

Ardrey Kell (26-5) vs. East Forsyth (23-7)

Game 1 (Tuesday): Ardrey Kell 8, East Forsyth 1

Game 2 (Thursday): Ardrey Kell 7, East Forsyth 6 (8 innings)

Ardrey Kell wins series 2-0

East

Regional finals

(best-of-3)

Fuquay-Varina (21-10) vs. Apex (18-10)

Game 1 (Tuesday): Fuquay-Varina 11, Apex 1

Game 2 (Thursday): Apex 2, Fuquay-Varina 0

Game 3 (Friday) Fuquay-Varina 3, Apex 1

Fuquay-Varina wins series 2-1

Class 3A

West

Regional finals

(best-of-3)

Boiling Springs Crest (27-3) vs. Asheville Reynolds (23-5)

Game 1 (Wednesday): A.C. Reynolds 5, Crest 1

Game 2 (Friday): Crest 10, A.C. Reynolds 3

Game 3 (Saturday): Crest 7, A.C. Reynolds 0

Crest wins series 2-1

East

Regional finals

(best-of-3)

Wilmington New Hanover (30-1) vs. Fayetteville Terry Sanford (28-5)

Game 1 (Tuesday): New Hanover 3, Terry Sanford 0

Game 2 (Thursday): Terry Sanford 3, New Hanover 0

Game 3 (Saturday) New Hanover 3, Terry Sanford 0

New Hanover wins series 2-1

Class 2A

West

Regional finals

(best-of-3)

North Lincoln (25-4) vs. Ledford (28-3)

Game 1 (Tuesday): Ledford 11, North Lincoln 4

Game 2 (Thursday): Ledford 2, North Lincoln 0

Ledford wins series 2-0

East

Regional finals

(best-of-3)

Whiteville (28-1) vs. North Lenoir (20-7)

Game 1 (Wednesday): Whiteville 4, North Lenoir 2

Game 2 (Friday): Whiteville 4, North Lenoir 1

Whiteville wins series 2-0

Class 1A

West

Regional finals

(best-of-3)

Lincoln Charter (22-7) vs. Murphy (27-1)

Game 1 (Tuesday): Murphy 4, Lincoln Charter 1

Game 2 (Thursday): Lincoln Charter 2, Murphy 0

Game 3 (Saturday): Murphy 11, Lincoln Charter 1

Murphy wins series 2-1

East

Regional finals

(best-of-3)

Williamston Riverside (21-8) vs. West Columbus (20-9)

Game 1 (Tuesday): Riverside 5, West Columbus 0

Game 2: (Thursday): West Columbus 13, Riverside 8

Game 3 (Saturday): West Columbus 11, Riverside 0

West Columbus wins series 2-1

SOFTBALL

Class 4A

West

Regional finals

(best-of-3)

Richmond Senior (24-5) vs. South Caldwell (28-2)

Game 1 (Wednesday): South Caldwell 3, Richmond Senior 2

Game 2 (Thursday): South Caldwell 10, Richmond Senior 9

South Caldwell wins series 2-0

East

Regional finals

(best-of-3)

Fayetteville Jack Britt (23-5) vs. Winterville South Central (23-3)

Game 1 (Wednesday): Jack Britt 7, South Central 3

Game 2 (Friday): Jack Britt 5, South Central 1

Jack Britt wins series 2-0

Class 3A

West

Regional finals

(best-of-3)

China Grove Jesse Carson (20-8) vs. Alexander Central (26-5)

Game 1 (Tuesday): Alexander Central 5, Jesse Carson 4

Game 2 (Thursday) Alexander Central 20, Jesse Carson 8

Alexander Central wins series 2-0

East

Regional finals

(best-of-3)

Clayton Cleveland (20-3) vs. Western Alamance (24-4)

Game 1 (Wednesday): Cleveland 12, Western Alamance 4

Game 2 (Friday): Cleveland 8, Western Alamance 3

Cleveland wins series 2-0

Class 2A

West

Regional finals

(best-of-three)

Claremont Bunker Hill (17-8) vs. Franklin (24-1)

Game 1 (Tuesday): Bunker Hill 2, Franklin 0

Game 2 (Thursday): Franklin 8, Bunker Hill 4

Game 3 (Saturday): Franklin 5, Bunker Hill 4

Franklin wins series 2-1

East

Regional finals

(best-of-three)

North Johnston (28-3) vs. South Granville (25-0)

Game 1 (Friday): South Granville 12, North Johnston 9

Game 2 (Saturday): South Granville 7, North Johnston 3

South Granville wins series 2-0

Class 1A

West

Regional finals

(best-of-3)

South Stanly (24-6) vs. Alleghany (20-5)

Game 1 (Wednesday): Alleghany 7, South Stanly 5

Game 2 (Friday): South Stanly 2, Alleghany 0

Game 3: 5 p.m. Tuesday at Alleghany (ppd. on Saturday night)

East

Regional finals

(best-of-3)

Camden County (21-4) vs. Louisburg (22-4)

Game 1 (Tuesday): Louisburg 2, Camden County 1 (13 innings)

Game 2 (Thursday): Louisburg 4, Camden County 0

Louisburg wins series 2-0

GIRLS’ SOCCER

(Saturday’s state championships)

(at Dail Soccer Field, N.C. State)

Class 4A

Fuquay-Varina 1, Myers Park 0

(final records: Fuquay-Varina, 18-4-2; Myers Park, 21-1-1)

Class 3A

Chapel Hill 1, Concord Cox Mill 0

(final records: Chapel Hill, 19-1-1; Cox Mill, 19-3-2)

Class 2A

Kill Devil Hills First Flight 6, Lake Norman Charter 1

(final records: First Flight, 25-2-1; Lake Norman Charter, 22-1-1)

Class 1A

Monroe Union Academy 6, Wake Forest Franklin Academy 1

(final records: Union Academy, 25-1; Franklin Academy, 22-2-1)

  Comments