High School Sports

Providence Day’s Anna Cockrell, Community School’s Malia Ellington are All Observer girls track athletes of the year

Correspondent

Anna Cockrell and Malia Ellington have proven to be two of the top runners in the state and nation in their respective high school careers.

Cockrell, a junior at Providence Day, and Ellington, a senior at Community School of Davidson, ran their way into the state record books this spring and share Charlotte Observer girls track co-runner of the year honors.

Ellington, a Harvard signee, won N.C. High School Athletic Association 1A MVP at this year’s championship meet, where she capped her career with three individual 1A state titles, sweeping the 800, 1600 and 3200-meter runs. She finished her career with 17 state championships.

Ellington, who also led her 4 X 400-meter relay to a 1A state title, won the One-Mile race at the Penn Relays in March.

Cockrell claimed N.C. Independent Schools state crowns in four events this spring, giving her 12 total for her career. At this year’s state final meet, at Cannon School in Concord, Cockrell won the 100-meter dash, 100-meter hurdles, 300-meter hurdles and anchored the 4 X 400-meter relay.

Mallard Creek junior, Alycia Springs, is the Observer field event athlete of the year, after posting the top discus and shot put throws in the state outdoors. Springs won the 4A state title in the discus.

Providence Day coach, Carol Lawrence, takes home the Observer girls coach of the year, after leading her Chargers to their 3rd straight, NCISAA 3A state team championship by 57.5 points.

All Charlotte Observer Girls Track Team

First Team

100-meter dash: Anna Cockrell, Providence Day, Jr.: Ran a personal-best 11.93 (state’s best this spring) to win the NCISAA 3A state championship.

200-meter dash: Anna Cockrell, Providence Day, Jr.: Ran the state’s No. 2 time this spring to win CISAA conference championships (23.95).

400-meter dash: Lindsey Wheeler, Ardrey Kell, Sr.: Ran Observer-area best 56.72 to win SoMeck8 championship.

800-meter dash: Malia Ellington, Community School of Davidson, Sr.: Harvard signee won 1A state championship in the state’s second-best 800 of the outdoor season (2:12.26).

1600-meter dash: Malia Ellington, Community School of Davidson, Sr.: 1A state champion in the mile, also ran state’s No. 2 time of the season at the Apex Relays (4:54.91).

3200-meter dash: Malia Ellington, Community School of Davidson, Sr.: Ran the Observer area’s top outdoor time here too (10:51.48) this season when she finished 5th at the Taco Bell Classic.

110-meter hurdles: Anna Cockrell, Providence Day, Jr.: NCISAA 3A state championship here, ran state’s best time outdoors this season (13.42) in her win at the NCRunners’ Elite Invitational.

300-meter hurdles: Anna Cockrell, Providence Day, Jr.: Ran the nation’s second-best time (41.31), set state record in claiming another NCISAA 3A state title in this event.

4 X 100-meter relay: Mallard Creek (T’Nai Wells, Gabriele Cunningham, Courtney Lebby, Genaya Johnson): Mavericks’ quartet ran state’s best time of the outdoor season (46.69) in winning 4A state title.

4 X 200-meter relay: Olympic (Maya Pighet, Alexis Hooper, Blake Strong, Amaka Awuruonye): Trojans’ relay ran Observer-area best 1:41.07 to finish 6th at the 4A state championships.

4 X 400-meter relay: Rocky River (Aureilya Harris, Jazzmone Boyd, Mariah Atwater, Kenya Livingston): Ravens’ underclassmen teamed up to run Observer-area best 3:58.50 to finish 6th at the Taco Bell Classic.

4 X 800-meter relay: Providence (Kayla Glova, Sarah Parrish, Lindsey Lanier, Grace Sullivan): The Panthers’ quartet ran state’s No. 2 time of the outdoor season to finish as 4A state runner-up (9:21.52).

High Jump: Kenya Livingston, Rocky River, Fr.: Ravens’ freshman had state’s best jump (5-8) at the Rock Autism Track & Field Classic, also was 4A state runner-up.

Long Jump: Nadia White, Northwestern, Jr.: Trojan standout had Observer-area’s best jump this outdoor season (18-1) to finish 4th at S.C. AAAA state meet.

Triple Jump: Mikaela Siebert, Cuthbertson, Sr.: Ohio State signee had Observer-best jump this season (38-11) to finish as 3A state runner-up.

Pole Vault: Cassie Kowalski, Hough, Sr.: Posted the state’s No. 5 vault (Observer-area best) of the season at South Iredell home meet (12-0).

Discus: Alycia Springs, Mallard Creek, Jr.: Threw the state’s best 153-10.5 to take MECKA 4A conference title, also won 4A state championship here, too.

Shot Put: Alycia Springs, Mallard Creek, Jr.: Had states’ best throw of the outdoor season (48-3) to win MECKA 4A conference championship in this event.

Second Team

100-meter dash: Genaya Johnson, Mallard Creek, Jr.

200-meter dash: Gabriele Cunningham, Mallard Creek, Sr.

400-meter dash: SunSara Williams, Independence, Jr.

800-meter dash: Maddie McHugh, Hough, Sr.

1600-meter dash: Grace Sullivan, Providence, Sr.

3200-meter dash: Mary Prouty, Myers Park, Sr.

110-meter hurdles: Gabriele Cunningham, Mallard Creek, Sr.

300-meter hurdles: Amaka Awuruonye, Olympic, Sr.

4 X 100-meter relay: Northwestern (Jada Barnes, Nadia White, Brianna Lewis, Onesha Young).

4 X 200-meter relay: Berry (Camicha Cordray, Maya Grier, Tatiana Mills, Leba Dempsey).

4 X 400-meter relay: Providence Day (Emma Brown, Gracie Whelan, Courtney Joyner, Anna Cockrell).

4 X 800-meter relay: Lake Norman (Melissa Zammitti, Aubrey VanSant, Reagan Portelance, Holly Bailey).

High Jump: Julia Scoles, South Iredell, Jr. and Elizabeth Olesen, Hickory Ridge, Sr. and Sydney Blue, Ardrey Kell, Sr.

Long Jump: Nicole Lawson, Hopewell, Sr.

Triple Jump: Jada Woods, Hopewell, Jr.

Pole Vault: Shaye Stegall, Marvin Ridge, Sr. and Lainey Hunnicutt, South Mecklenburg, Sr.

Discus: Khayla Dawson, Olympic, Jr.

Shot Put: Khayla Dawson, Olympic, Jr.

Related stories from Charlotte Observer

  Comments