High School Sports

Prep Results 10.30.15

Field Hockey

NCISAA Tournament

Charlotte Latin 1,

Providence Day 0

CL: Kennedy Fertitta. Shutout: Corbett Foster.

Records: CL 13-3; PD 15-4.

Charlotte Country Day 3,

Durham Academy 2

CCD: Kathryn Holland 2, Ali Gakenheimer; DA: Hannah Pope, Marson Harris.

Records: CL 13-3; PD 15-4.

Boys’ Soccer

Late Thursday

Statesville 3,

Alexander Central 2

Tennis

NCISAA Semifinal

Charlotte Latin 5, Cary Academy 3

SINGLES: Fleming Landau (CL) d. Ellie Johnson 6-3, 6-3; Taylor Timinkas (CA) d. Margaret Redic 6-0, 6-2; Martha Elizabeth Watson (CL) d. Natalie Timiskas 7-6, 6-2; Hannah Barnes (CL) d Kate Sanchez 6-3, 6-1; Ella Lavelle (CL) d. Madeline McElveen 4-6, 6-4 1-0 (7).

DOUBLES: Ellie Johnson/Taylor Timinkas (CA) d. Fleming Landau/Margaret Redic 8-3; Martha Elizabeth Watson/Hannah Barnes (CL) d. Capetanos/Sanchez 8-4; Hasund/N Timinkas (CA) d. E Matthews/M Matthews 8-4.

RECORDS: W 1-0; L 0-1.

NCHSAA Women’s Tournament

1A

SINGLES

Quarterfinals: Morgan Blount (Durham Voyager Academy) d. Katya Landon (Chatham Charter) 6-3, retired; Diana Alexandrov (Winston-Salem Atkins) d. Julissa Quintanilla (North Duplin) 6-1, 6-0; Marisa Deininger (Community School of Davidson) d. Camyrn McClure (Raleigh Charter) 6-0, 6-1; Lydia Miller (Matthews Queen’s Grant) d. Kaylyn Norville (Tarboro) 6-3, 6-1.

Semifinals: Blount (Voyager Academy) d. Alexandrov (Winston-Salem Atkins) 6-3, 7-5; Deininger (Community School of Davidson) d. Miller (Queen’s Grant) 6-1, 6-0.

DOUBLES

First Round: Miracle Walters-Morgan Randleman (Elkin) d. MacKenzie DeLoatch-Logan Furr (Raleigh Charter) 7-5, 6-4; Courtney Williamson-Lindsey Batten (Chatham Central) d. Chase Barnhill-Sarahgrace Snipes (Whiteville) 6-0, 6-2; Morgan Auger-Anna Petrangeli (Kernersville Bishop McGuinness) d. Clair Joyner-Danielle Park (Frankin Academy) 6-1, 6-1; Elizabeth Romero-Jade Cagle (East Montgomery) d. McKenzie Mixon-Kristin Davis (Riverside-Martin) 6-1, 6-1.

Semifinals: Walters-Randleman (Elkin) d. Williamson-Batten (Chatham Central) 6-1, 7-5; Auger-Petrangeli (Bishop McGuinness) d. Romero-Cagle (East Montgomery) 6-3, 6-1.

2A

SINGLES

First Round: Peyton Beaman (Greene Central) d. Jessika Barber (Wilkes Central) 6-3, 6-1;Lauren Bush (Lake Norman Charter) d. Rachel Watlington (Yanceyville Bartlett Yancey) 6-3, 6-1; Maria Capito (Salisbury) d. Maddie Brannan (Dixon) 6-3, 6-0; Lauren Loveless (Lake Norman Charter) d. Hannah Watlington (Yanceyville Bartlett Yancey) 6-4, 6-2; Rachel Rice (Durham School of the Arts) d. Annabelle Webb (Hendersonville) 6-0, 6-1; Caroline Cowan (Kill Devil Hills First Flight) d. Julia Honeycutt (Salisbury) 6-2, 6-1; Zoe Huffman (Maiden) d. Emily Easthorn (Carrboro) 6-0, 6-0; Sarah Dover (Currituck) d. Kaley Williford (Monroe Central Academy) 7-5, 6-3.

Quarterfinals: Bush (Lake Norman Charter) d. Beaman (Greene Central) 6-4, 7-6(4); Loveless (Lake Norman Charter) d. Capito (Salisbury) 6-3, 6-4; Rice (Durham School of Arts) d.. Cowan (First Flight) 6-2, 6-1; Huffman (Maiden) d. Dover (Currituck) 6-1, 6-0.

DOUBLES

First Round: Kate Whichard-Ellie Rinehart (Edenton Holmes) d. Sommer Chilton-Mallory Wilmoth (Surry Central) 6-7 (3), 6-3, 7-5; Zoe Panizza-Emily Chrisman (Lake Norman Charter) d. Jennifer Zou-Katherine Li (Durham N.C. School of Science and Math) 6-2, 6-4; Kayla Honeycutt-Kathyrn Rusher (Salisbury) d. Danielle Duckwall-Nechelle Everette (Washington) 6-0, 6-0; Abby Rader-Emine Arcasoy (Carrboro) d. Kylee Leonhardt-Heather Truesdale (West Lincoln) 4-6, 6-3, 6-2; Sarah Yuan-Annie Xie (Durham N.C. School of Science and Math) d. Abbey Parsons-Annie Bean (West Caldwell) 6-0, 6-0; Maggie Lancaster-Emerson Hayes (Lexington) d. Rachel Jones-Sidney Swindell (North Lenoir) 6-7 (4), 7-5, 6-1; Olivia Archer-Hannah Archer (Lake Norman Charter) d. Sarah Morse-Marshall Phillips (Siler City Jordan-Matthews) 6-1, 6-0; Haley Beamon-Grace Sullivan (Wilson Beddingfield) d. Sydney Gray-Jessie-Lynn Ward (Mount Pleasant) 6-3, 4-6, 6-1.

Quarterfinals: Panizza-Chrisman (Lake Norman Charter) d. Whichard-Rinehart (Holmes) 6-4, 7-5; Honeycutt-Rucker (Salisbury) d. Rader-Arcasoy (Carrboro) 6-2, 6-0; Yuan-Xie (NCSS) d. Lancaster-Hayes (Lexington) 6-1, 6-3; Archer-Archer (Lake Norman Charter) d. Beamon-Sullivan (Beddingfield) 6-0, 6-0.

3A

SINGLES

First Round: Elizabeth Sutton (Eastern Wayne) d. Emily Figman (Weddington) 6-0, 6-0; Savannah Smith (West Henderson) d. Julianne Hall (Cameron Union Pines) 6-1, 6-2; Sarah Jiang (Concord Cox Mill) d. Megan Dyer (Corinth Holders) 6-0, 6-0; Natalie Lutz (Kings Mountain) d. Tanya Slehria (Fayetteville Terry Sanford) 6-3, 6-2; Lauren Scism (Shelby Crest) d. Carter Jeurgens (Northern Guilford) 3-6, 6-2, 6-3; Payton Holt (West Rowan) d. Caroline Harris (Hampstead Topsail) 2-6, 6-1, 6-2; Adrienne Haynes (Asheville) d. Megan Smith (Cameron Union Pines) 6-0, 6-0; Rachel Zubrinsky (Waxhaw Marvin Ridge) d. Carmen Jordan (Hampstead Topsail) 7-6 (1), 7-6 (4).

Quarterfinals: Smith (West Henderson) d. Sutton (Eastern Wayne) 6-2, 6-1; Jiang (Cox Mill) d. Lutz (Kings Mountain) 6-0, 6-0; Scism (Crest) d. Holt (West Rowan) 6-3, 6-1; Haynes (Asheville) d. Zubrinsky (Marvin Ridge) 6-0, 6-1.

DOUBLES

First Round: Brenna Bryant-Chandler Brice (Rocky Mount) d. Ashley Robinson-Andrea Brenk (Concord) 6-2, 6-1; Gabby Kmiec-Carolina Coch (Chapel Hill) d, Hannah Farmer-Shruti Patel (Enka) 6-4, 6-0; Sarah Merrill-Jillian Paris (Weddington) d. Sabrina Johnson-Casey Belom (Pikeville Charles B. Aycock) 6-1, 6-0; Huda McGraw-Sophia McGraw (Fayetteville Terry Sanford) d. Kendall Gilliam-Mary Elaine Bridges (West Henderson) 6-0, 6-0; Mary Beth Jackson-Hailee Haymore (Cameron Union Pines) d. Ellie Hunt-Jenny Kerley (Hickory St. Stephens) 6-1, 6-0; Taylor Freeman-Sarah Richardson (Thomasville Ledford) d. Liz Short-Kate Hanson (Wilson Fike) 6-1, 6-3; Kristie Kim-Mary Hamrick (Asheville) d. Ellen Yu-Joy Stouffer (Chapel Hill) 6-2, 4-6, 6-4; Eliza Fike-Mary Blair Thompson (Rocky Mount) d. Ryleigh Burns-Hannah Scott (Waxhaw Marvin Ridge) 6-4, 4-6, 6-3.

Quarterfinals: Bryant-Brice (Rocky Mount) d. Kmiec-Coch (Chapel Hill) 7-6(2), 2-6, 6-0; H. McGraw-S. McGraw (Terry Sanford) d. Merrill-Paris (Weddington) 3-6, 7-6 (3), 7-6 (4); Jackson-Haymore (Union Pines) d. Freeman-Richardson (Ledford) 6-1, 6-2; Kim-Hamrick (Asheville) d. Fike-Thompson (Rocky Mount) 6-2, 6-3.

4A

SINGLES

First Round: Sophie Bishoff (Durham Riverside) d. Francis Reed (Greenville Rose) 2-6, 7-5, 7-6 (8-6); Maddie Weber (Charlotte Myers Park) d. Orla Labiche (Cary Panther Creek) 6-1, 6-3; Laura Becker (Davie County) d. Molly Holton (New Bern) 6-0, 6-0; Amanda Cyr (Cary Panther Creek) d. Hailey Simon (Charlotte Ardrey Kell) 6-0, 6-1; Suzanne Boyden (Raleigh Wakefield), bye; Ellis Brown (Greensboro Page) d. Emma Landry (Southern Pines Pinecrest) 6-1, 6-1; Lauren Gish (Lake Norman) d. Karena Zhang (Cary Green Hope) 3-6, 6-4, 7-6 (7-3); Savannah Bright (East Chapel Hill) d, Kara Ferner (Wilmington Hoggard) 6-0, 6-1.

Quarterfinals: Weber (Myers Park) d. Bishoff (Riverside) 6-0, 2-6, 6-0; Cyr (Panther Creek) d. Becker (Davie) 6-1, 6-1; Boyden (Wakefield) d. Brown (Page) 6-0, 6-1; Gish (Lake Norman) d. Bright (East Chapel Hill) 6-1, 6-0.

DOUBLES

First Round: Jasmine Fuchs-Haley Wofford (Charlotte Myers Park) d. Erin Nesselroade-Anna Porcelli (Wilmington Laney) 6-4, 6-0; Sibel Tanik-Sofia Anthony (Raleigh Sanderson) d. Katie Soden-Gaby Soden (Charlotte Myers Park) 6-4, 6-1; Lizzie Galush-Jenna Knors (Raleigh Cardinal Gibbons) d. Emily Hodges-Paige Sumner (Southern Pines Pinecrest) 6-0, 6-0; Megan Leonard-Rachel Marthinsen (Charlotte Catholic) d. Dylan Cannon-Anna Scott Holshouser (Raleigh Sanderson) 6-3, 7-5; Sammi Smith-Jordan Strickland (Cary Panther Creek) d. Abby Scheper-Sullivan Higson (Charlotte Providence) 6-1, 6-0; Hannah Ansari-Carolyn Ansari (Greensboro Page) d. Claudia Ray-Chappy Ray (Southern Pines Pinecrest) 7-5, 6-1; Aishani Tingare-Melody Zhang (Cary Panther Creek) d. Catie Nelson-Lizzie Fiepke (Charlotte Catholic) 7-5, 6-2; Caroline Igo-Summer Jacobs (Raleigh Cardinal Gibbons) d. Suzie Schoolfield-Kendall Hanks (Wilmington Laney) 6-4, 6-0.

Quarterfinals: Tanik-Anthony (Sanderson) d. Fuchs-Wofford (Northwest Guilford) 6-2, 6-0; Galush-Knors (Cardinal Gibbons) d. Leonard-Marthinsen (Charlotte Catholic) 6-1, 6-4; Smith-Strickland (Panther Creek) d. Ansari-Ansari (Page) 6-4, 6-2; Igo-Jacobs (Cardinal Gibbons) d. Tingare-Zhang (Panther Creek) 4-6, 6-3, 6-3.

  Comments