High School Sports

HS Spring Sports Scoreboard 05.05.16

jsimmons@charlotteobserver.com

Dual Team Tennis Pairings

First round results

4A West: NW Guilford 6, Mallard Creek 0; Myers Park 5, Ardrey Kell 2; Greensboro Page 6, Hough 0; Lake Norman 5, West Forsyth 1; Porter Ridge at Watauga; SW Guilford 5, Skyland Roberson 4; W-S Reynolds 5, Providence 2; Greensboro Grimsley at Charlotte Catholic

Second round by Tuesday: Myers Park at NW Guilford; Lake Norman at Greensboro Page; SW Guilford vs. Watauga/Porter Ridge; Catholic/Grimsley at W-S Reynolds

3A West: Cox Mill 5, South Iredell 1; Forestview 6, Hibriten 3; Marvin Ridge 6, N. Buncombe 0; East Rowan 5, Canton Pisgah 1; Weddington 7, Asheville 2; West Henderson 5, Concord 4; Kings Mountain 6, Statesville 2; Hickory 6, South Point 1

Second round by Tuesday: Cox Mill at Forestview; Marvin Ridge at East Rowan; Weddington at West Henderson; Hickory at Kings Mountain

2A West: Wilkes Central vs. W. Stokes; Forbush 6, W. Stanly 3; Newton-Conover 5, Lexington 0; Stuart Cramer 6, E. Rutherford 0; Shelby 6, Central Academy 0; Mtn Heritage 5, E. Burke 1; Salisbury 5, Surry Central 1; Brevard 7, Maiden 0

Second round by Tuesday: Forbush at W. Stokes/Wilkes; Newton-Conover at Stuart Cramer; Shelby at Mountain Heritage; Brevard at Salisbury

1A West: Bishop McGuinness 5, Community School 4; Union Academy 5, Atkins 2; Lincoln Charter 6, Highlands 0; E. Wilkes 5, Avery 1

Second round by Tuesday: Bishop McGuinness at Elkin; Union Academy at Pine Lake Prep; Lincoln Charter at Albemarle; East Wilkes at Mount Airy

Girls Lacrosse Pairings

First round by Wednesday

1A/2A/3A/4A West: NW Guilford 16, Lake Norman Charter 5; West Forsyth 11, Greensboro Page 6; South Meck 10, Hough 9

Second round by Friday: NW Guilford at Lake Norman; No. Guilford at Pfafftown Reagan; W. Forsyth at SE Guilford; Marvin Ridge at Jamestown Ragsdale; Ardrey Kell at W-S Reynolds; Myers Park at Weddington; South Meck at Charlotte Catholic; East Forsyth at Hickory

Boys Lacrosse Pairings

First round by Thursday

4A West: SW Guilford 19, Southern Alamance 4; Butler 15, West Forsyth 4; South Meck 10, Mooresville 9; Pfafftown Reagan 19, Jamestown Ragsdale 6

Second round by Friday: SW Guilford at Watauga; Winston-Salem Reynolds at Greensboro Page; Butler at NW Guilford; Greensboro Grimsley at Myers Park, Fri, 7; South Meck at Mount Tabor; East Forsyth at Hough, Thurs, 7; Reagan at Charlotte Catholic, Fri, 7; Ardrey Kell at Lake Norman, Fri, 7

1A/2A/3A West: Cuthbertson at Western Guilford; Hickory vs. E. Alamance; W. Stokes at Marvin Ridge; Burlington Williams at Community School of Davidson

Southwestern 4A softball pairings

Thursday’s semifinals at Butler: Butler vs. Independence, 3:30 p.m.; Myers Park vs. Porter Ridge, 5 p.m.

Friday’s final at Butler: semifinal winners, 5 p.m.

Southwestern 4A baseball pairings

Thursday’s semifinals at East Meck: Butler 2, Myers Park 1; Independence 11, Porter Ridge 0

Friday’s finals at East Meck: Butler vs. Independence, 7

SoMeck 8 Baseball Pairings

Wednesday’s semifinals at Ardrey Kell: Ardrey Kell 4, South Meck 2; Providence 13, Olympic 3

Thursday’s finals at Ardrey Kell: Providence 3, Ardrey Kell 2

SoMeck 8 softball pairiings

Tuesday at Jack Hughes Park, Pineville: Catholic d. Harding, via forfeit; Ardrey Kell 15, South Meck 5; Olympic d. West Meck, score NA

Wednesday at Providence: Providence d. Berry, score NA

Thursday’s semifinals at Providence: Olympic 6, Providence 5, 9 inn.; Catholic 10, Ardrey Kell 0

Friday’s finals at Providence: Catholic vs. Olympic, 6

MECKA Baseball Pairings

Wednesday’s semifinals at AL Brown: Hough 10, Mallard Creek 0; Hopewell 5, A.L. Brown 0

Friday’s final at AL Brown: Hough vs. Hopewell, 7

MECKA Softball Pairings

Wednesday at Mallard Creek: AL Brown, bye; Hopewell, bye; Hough 15, Vance 0; Mallard Creek 8, North Meck 3.

Thursday’s semifinals at Mallard Creek: AL Brown 10, Mallard Creek 0; Hough 1, Hopewell 0

Friday’s final at Mallard Creek: A.L. Brown vs. Hough, 6

  Comments