High School Sports

HS Spring Sports Scoreboard 05.06.16

AL Brown’s softball team won the MECKA softball conference title Friday
AL Brown’s softball team won the MECKA softball conference title Friday

Dual Team Tennis Pairings

First round results

4A West: NW Guilford 6, Mallard Creek 0; Myers Park 5, Ardrey Kell 2; Greensboro Page 6, Hough 0; Lake Norman 5, West Forsyth 1; Watauga 5, Porter Ridge 1; SW Guilford 5, Skyland Roberson 4; W-S Reynolds 5, Providence 2; Charlotte Catholic 5, Greensboro Grimsley 3

Second round by Tuesday: Myers Park at NW Guilford; Lake Norman at Greensboro Page; SW Guilford at Watauga; Catholic at W-S Reynolds

3A West: Cox Mill 5, South Iredell 1; Forestview 6, Hibriten 3; Marvin Ridge 6, N. Buncombe 0; East Rowan 5, Canton Pisgah 1; Weddington 7, Asheville 2; West Henderson 5, Concord 4; Kings Mountain 6, Statesville 2; Hickory 6, South Point 1

Second round by Tuesday: Cox Mill at Forestview; Marvin Ridge at East Rowan; Weddington at West Henderson; Hickory at Kings Mountain

2A West: West Stokes 7, Wilkes Central 2; Forbush 6, W. Stanly 3; Newton-Conover 5, Lexington 0; Stuart Cramer 6, E. Rutherford 0; Shelby 6, Central Academy 0; Mtn Heritage 5, E. Burke 1; Salisbury 5, Surry Central 1; Brevard 7, Maiden 0

Second round by Tuesday: Forbush at W. Stokes; Newton-Conover at Stuart Cramer; Shelby at Mountain Heritage; Brevard at Salisbury

1A West: Bishop McGuinness 5, Community School 4; Union Academy 5, Atkins 2; Lincoln Charter 6, Highlands 0; E. Wilkes 5, Avery 1

Second round by Tuesday: Bishop McGuinness at Elkin; Union Academy at Pine Lake Prep; Lincoln Charter at Albemarle; East Wilkes at Mount Airy

Girls Lacrosse Pairings

Second round results

1A/2A/3A/4A West: NW Guilford at Lake Norman; Pfafftown Reagan 11, No. Guilford 10; W. Forsyth at SE Guilford; Marvin Ridge at Jamestown Ragsdale; Ardrey Kell 15, W-S Reynolds 5; Myers Park at Weddington; Charlotte Catholic 18, South Meck 8; East Forsyth at Hickory

Third round by Tuesday: Reagan vs. Lake Norman/NW Guilford; SE Guilford/W. Forsyth vs. Ragsdale/Marvin Ridge; Ardrey Kell at Weddington/Myers Park; Hickory/E. Forsyth at Charlotte Catholic

Boys Lacrosse Pairings

Second round

4A West: SW Guilford 19, Watauga 4; Greensboro Page 11, Winston-Salem Reynolds 2; NW Guilford 18, Butler 8; Greensboro Grimsley at Myers Park; South Meck at Mount Tabor; East Forsyth 8, Hough 5; Charlotte Catholic 18, Pffaftown Reagan 4; Ardrey Kell at Lake Norman

Third round by Tuesday: SW Guilford at Page; Myers Park/Grimsley at NW Guilford; E. Forsyth vs. Mt Tabor/South Meck; Ardrey Kell/Lake Norman vs. Charlotte Catholic

1A/2A/3A West

First round: Cuthbertson 12, Western Guilford 6; Eastern Alamance 12, Hickory 4; Marvin Ridge vs. W. Stokes; Community School 13, Williams 3

Second round by Tuesday: Cuthbertson at No. Guilford; E. Alamance at Bishop McGuinness; Marvin/W. Stokes at St. Stephens; Community School at Weddington

Southwestern 4A softball pairings

Friday’s final at Butler: Porter Ridge 4, Butler 1

Southwestern 4A baseball pairings

Friday’s finals at East Meck: Butler 12, Independence 10

SoMeck 8 Baseball Pairings

Thursday’s finals at Ardrey Kell: Providence 3, Ardrey Kell 2

SoMeck 8 softball pairiings

Friday’s finals at Providence: Catholic d. Olympic, score NA

MECKA Baseball Pairings

Friday’s final at AL Brown: Hopewell 3, Hough 2

MECKA Softball Pairings

Friday’s final at Mallard Creek: A.L. Brown 7, Hough 5

  Comments