High School Sports

2016 Charlotte Observer area High School Football Schedules

rlahser@charlotteobserver.com

Charlotte Observer Area Football Schedule 2016

A.L. BROWN

A18 at Concord

A26 South Rowan

S2 Northwest Cabarrus

S9 at Mooresville

S16 BYE

S23 North Mecklenburg (Homecoming)

S30 Vance

O7 at Jay M. Robinson

O14 at Hough

O21 Mallard Creek

O28 at West Charlotte

N4 at Hopewell

ARDREY KELL

A19 Weddington

A26 at Myers Park

S2 at Marvin Ridge

S9 Hough

S16 BYE

S23 West Mecklenburg

S30 at Olympic

O7 Harding

O14 at Providence

O21 Berry

O28 at Charlotte Catholic

N4 South Mecklenburg

ASHBROOK

A19 at Clover

A26 at Crest

S2 BYE

S9 Garinger

S16 Parkland

S23 Stuart Cramer

S30 at North Gaston

O7 South Point

O14 at East Gaston

O21 at Forestview

O28 Lake Norman Charter

N4 Hunter Huss

BERRY

A19 East Mecklenburg

A26 Rocky River

S2 BYE

S9 at Cuthbertson

S16 at West Charlotte

S23 Charlotte Catholic

S30 at South Mecklenburg

O7 at Providence

O14 Harding

O21 at Ardrey Kell

O28 at West Mecklenburg

N4 Olympic

BESSEMER CITY

A19 East Gaston

A26 Mountain Island Charter

S2 at Chase

S9 Stuart Cramer

S16 North Lincoln (Homecoming)

S23 at Highland Tech

S30 BYE

O7 at Community School of Davidson

O14 Pine Lake Prep

O21 at Thomas Jefferson Academy

O28 Highland Tech

N4 at Cherryville

BUTLER

A19 Olympic

A26 Mallard Creek

S2 at Western Alamance, 7:30

S9 Richmond Senior

S16 at Hough

S23 at Garinger

S30 East Mecklenburg (Homecoming)

O7 at Myers Park

O14 Rocky River

O21 at Porter Ridge

O28 BYE

N4 Independence

CABARRUS STALLIONS

A19 at Carolina Pride, 7:30

A27 Sandhill Titans, 7

S3 Anderson Cavaliers, 7

S10 Carolina Crusaders, 7

S17 @Asheville Saints

S24 BYE

O1 at Greenville Hurricanes

O8 at Carolina Crusaders

O15 Tennessee Silverbacks

O22 at Anderson Cavaliers

CANNON SCHOOL

A19 North Raleigh Christian

A26 at Concord First Assembly

S2 Rabun-Gap Nacoochee

S9 at Pine Lake Prep

S16 BYE

S23 at Northside Christian

S30 Providence Day

O7 Hickory Grove

O14 at High Point Christian

O21 Metrolina Christian (Homecoming)

O28 Mountain Island Charter

CAROLINA CRUSADERS (WESTMINSTER CATAWBA)

**Home Games at District 3 Stadium, Rock Hill

A13 Grace Crossing

A20 at Tennessee Silverbacks

A27 Anderson Cavaliers

S3 BYE

S10 at Cabarrus Stallions (at Central Cabarrus)

S17 Georgia Force

S24 at Thomas Jefferson Academy

O1 at Anderson Cavaliers

O8 Cabarrus Stallions

O15 Greenville Hurricanes

O22 Asheville Saints

CAROLINA PRIDE

**Home Games at Weddington

A19 Cabarrus Stallions

A26 at Charlotte Christian

S2 at Providence Day

S9 New Covenant Knights

S16 at Charlotte Latin

S23 at Chester (SC)

S30 Hickory Hawks

O7 at High Point Christian

O14 at Central Pageland (SC)

O21 Rabun Gap Nacoochee (Homecoming)

O28 Sandhill Titans

N4 at Mountain Island Charter

CENTRAL ACADEMY

A19 at Mountain Island Charter

A26 Highland Tech

S2 at Union Academy

S9 Metrolina Christian

S16 Thomas Jefferson Academy

S23 Piedmont

S30 BYE

O7 at Monroe

O14 West Stanly

O21 at Mount Pleasant

O28 at Forest Hills

N4 Parkwood

CENTRAL CABARRUS

A19 Mount Pleasant

A26 Jay M. Robinson

S2 Burns

S9 at Carson

S16 BYE

S23 at Hickory Ridge

S30 Concord

O7 at West Rowan

O14 South Rowan

O21 Cox Mill

O28 East Rowan

N4 at Northwest Cabarrus

CHARLOTTE CATHOLIC

A20 vs. Charlotte Christian (at Memorial Stadium), 8 (Saturday night)

A26 Providence Day

S2 Charlotte Country Day (Cook Cup)

S9 at Rocky River

S16 BYE

S23 at Berry

S30 Harding

O7 at Olympic

O14 South Mecklenburg

O21 at West Mecklenburg

O28 Ardrey Kell

N4 at Providence

CHARLOTTE CHRISTIAN

A20 vs. Charlotte Catholic (at Memorial Stadium), 8 (Saturday night)

A26 Carolina Pride

S3 vs. Cuthbertson (at Monroe High), 4 (Saturday)

S9 at West Ashley (SC)

S16 North Davidson

S23 BYE

S30 Victory Christian

O7 New Covenant Knights

O14 at Charlotte Country Day

O21 Charlotte Latin

O28 at Providence Day

CHARLOTTE COUNTRY DAY

A20 vs. Myers Park (at Memorial Stadium), 5 (Saturday)

A26 Robbinsville

S2 at Charlotte Catholic (Cook Cup)

S9 Davidson Day

S16 Pinewood Prep

S23 at Ravenscroft

S30 Weddington (Homecoming)

O7 BYE

O14 Charlotte Christian

O21 at Providence Day

O28 Charlotte Latin

CHARLOTTE LATIN

A20 vs. Providence (at Memorial Stadium), 2 (Saturday)

A26 Northwood

S3 at Monroe, 8 (Saturday night)

S9 Ravenscroft

S16 Carolina Pride

S23 Providence Day

S30 SouthLake Christian

O7 at Davidson Day

O14 BYE

O21 at Charlotte Christian

O28 at Charlotte Country Day

CHERRYVILLE

A19 Stuart Cramer

A26 at Chase

S2 West Lincoln

S9 at North Gaston

S16 at East Gaston

S23 Forbush

S30 BYE

O7 at Thomas Jefferson Academy

O14 Highland Tech (Homecoming)

O21 Pine Lake Prep

O28 at Community School of Davidson

N4 Bessemer City

CHRIST THE KING

A19 @Statesville Christian

A26 Grace Crossing, 5

S2 Concord First Assembly, 5

S9 BYE

S16 BYE

S23 SouthLake Christian, 5

S30 at Hickory Grove

O1 at Rabun Gap Nacoochee, 2

O7 at Northside Christian

O14 at Victory Christian

O21 at Hickory Christian

O29 Grace Crossing, 5

CLOVER

A19 Ashbrook

A26 at Forestview

S2 BYE

S9 South Point

S16 Franklin Christian

S23 at York

S30 Nation Ford

O7 Fort Mill

O14 at Northwestern

O21 at Rock Hill

O28 Boiling Springs

COMMUNITY SCHOOL OF DAVIDSON

A19 at Bishop McGuinness

A26 TBD

S2 at Lake Norman Charter

S9 at North Mecklenburg

S16 vs. Davidson Day (at North Mecklenburg)

S23 at Mountain Island Charter

S30 BYE

O7 Bessemer City

O14 at Thomas Jefferson Academy

O21 at Highland Tech

O28 Cherryville

N4 at Pine Lake Prep

CONCORD

A18 A.L. Brown

A26 Albemarle

S2 East Rowan

S9 Hickory Ridge

S16 at South Rowan

S23 BYE

S30 at Central Cabarrus

O7 Cox Mill

O14 at Carson

O21 West Rowan

O28 at Northwest Cabarrus

N4 at Jay M. Robinson

CONCORD FIRST ASSEMBLY

A19 Metrolina Christian

A26 Cannon School

S2 TBD

S9 at North Raleigh Christian

S16 at High Point Christian

S23 Hickory Grove

S30 Village Christian

O7 Christ School

O14 at SouthLake Christian

O21 BYE

O28 at Victory Christian

COX MILL

A19 BYE

A26 at North Mecklenburg

S2 Mount Pleasant

S9 at East Rowan

S16 at Hickory Ridge

S23 Northwest Cabarrus

S30 South Rowan

O7 at Concord

O14 Jay M. Robinson

O21 at Central Cabarrus

O28 West Rowan

N4 at Carson

CUTHBERTSON

A19 Victory Christian

A26 at Parkwood

S3 vs. Charlotte Christian (at Monroe High), 4 (Saturday)

S9 Berry

S16 Forest Hills (Homecoming)

S23 at Monroe

S30 BYE

O7 at Marvin Ridge

O14 Weddington

O21 at Anson

O28 Sun Valley

N4 at Piedmont

DAVIDSON DAY

A19 at Erwin. 7:30

A26 Christ School (at Hough), 7

S2 Hickory Hawks (at SouthLake Christian), 7

S9 at Charlotte Country Day, 7

S16 vs. Community School of Davidson (at North Mecklenburg), 7

S23 BYE

S30 at Northside Christian, 7

O7 Charlotte Latin (at Hopewell), 7

O14 at Statesville Christian, 7:30

O21 Harrells Christian (at Hough), 7

O28 at Rabun Gap Nacoochee, 4

EAST GASTON

A19 at Bessemer City

A26 at Kings Mountain

S2 BYE

S9 Lincolnton

S16 Cherryville

S23 South Point

S30 Lake Norman Charter

O7 at Hunter Huss

O14 Ashbrook

O21 at North Gaston

O28 Stuart Cramer

N4 at Forestview

EAST LINCOLN

A19 Hunter Huss

A26 BYE

S2 at North Lincoln

S9 Forestview

S16 BYE

S23 Bandys

S30 Lincolnton

O7 at Bunker Hill

O14 Newton Conover (Homecoming)

O21 at West Caldwell

O28 at Maiden

N4 West Lincoln

EAST MECKLENBURG

A19 at Berry

A26 at South Mecklenburg

S2 at North Mecklenburg

S9 Harding

S16 Providence

S23 Independence

S30 at Butler

O7 at Rocky River

O14 BYE

O21 Garinger

O28 at Porter Ridge

N4 Myers Park

FOREST HILLS

A19 Anson

A26 at Weddington

S2 at Central Pageland (SC)

S9 Piedmont

S16 at Cuthbertson

S23 at Sun Valley

S30 BYE

O7 Mount Pleasant

O14 at Parkwood

O21 at West Stanly

O28 Central Academy (Homecoming)

N4 Monroe

FORESTVIEW

A19 at Providence Day

A26 Clover

S2 Kings Mountain

S9 at East Lincoln

S16 BYE

S23 at Lake Norman Charter

S30 at Stuart Cramer

O7 North Gaston (Homecoming)

O14 at South Point

O21 Ashbrook

O28 at Hunter Huss

N4 East Gaston

FORT MILL

A19 at Spring Valley

A26 at West Florence

S2 at Lancaster

S9 Orangeburg-Wilkinson

S16 York

S23 BYE

S30 Northwestern

O7 at Clover

O14 Rock Hill

O21 Dorman

O28 at Nation Ford

GARINGER

A19 Hopewell

A26 at Harding

S2 West Mecklenburg

S9 at Ashbrook

S16 Marvin Ridge

S23 Butler

S30 Rocky River

O7 at Porter Ridge

O14 Independence

O21 at East Mecklenburg

O28 at Myers Park

N4 BYE

HARDING

A19 at Hough

A26 Garinger

S2 West Charlotte

S9 at East Mecklenburg

S16 BYE

S23 South Mecklenburg

S30 Charlotte Catholic

O7 at Ardrey Kell

O14 at Berry

O21 Providence

O28 at Olympic

N4 at West Mecklenburg

HICKORY GROVE

A19 Lake Norman Charter

A26 at Thomas Jefferson Academy

S2 North Raleigh Christian

S9 SouthLake Christian

S16 BYE

S23 at Concord First Assembly

S30 Christ the King

O7 at Cannon School

O14 Christ School

O21 at Trinity Christian

O28 at Metrolina Christian

HICKORY RIDGE

A19 Piedmont

A26 at Mount Pleasant

S2 at Jay M. Robinson

S9 at Concord

S16 Cox Mill

S23 Central Cabarrus

S30 at East Rowan

O7 BYE

O14 Northwest Cabarrus

O21 at South Rowan

O28 Carson

N4 at West Rowan

HIGHLAND TECH

A19 at Newton Conover

A26 at Central Tech

S2 Grace Crossings Christian

S9 at Lake Norman Charter

S16 BYE

S23 Bessemer City

S30 Mountain Island Charter

O7 at Pine Lake Prep

O14 at Cherryville

O21 Community School of Davidson

O28 at Bessemer City

N4 Thomas Jefferson Academy

HOPEWELL

A19 at Garinger

A26 at Lake Norman

S2 Mooresville

S9 Olympic

S16 Davie County

S23 Hough

S30 at Mallard Creek

O7 at North Mecklenburg

O14 West Charlotte

O21 BYE

O28 at Vance

N4 A.L. Brown

HOUGH

A19 Harding

A26 at Mooresville

S2 Lake Norman

S9 at Ardrey Kell

S16 Butler

S23 at Hopewell

S30 BYE

O7 Mallard Creek

O14 A.L. Brown

O21 at West Charlotte

O28 North Mecklenburg

N4 at Vance

HUNTER HUSS

A19 at East Lincoln

A26 at Burns

S3 vs. Porter Ridge (at Monroe), Noon (Saturday)

S9 at Hickory

S16 BYE

S23 North Gaston

S30 at South Point

O7 East Gaston

O14 Lake Norman Charter

O21 at Stuart Cramer

O28 Forestview

N4 at Ashbrook

INDEPENDENCE

A19 at Dutch Fork, 7:30

A26 at Scotland County

S2 Olympic

S9 at West Mecklenburg

S16 Vance

S23 at East Mecklenburg

S30 Porter Ridge (Homecoming)

O7 BYE

O14 at Garinger

O21 Myers Park

O28 Rocky River

N4 at Butler

INDIAN LAND

A19 Lancaster

A26 Buford

S2 at Blacksburg

S9 Broome

S16 at Chesterfield

S23 at Nation Ford

S30 at Chester

O7 BYE

O14 Columbia

O21 at Camden

O28 Fairfield Central

JAY M. ROBINSON

A19 at Northwest Cabarrus

A26 at Central Cabarrus

S2 Hickory Ridge

S9 at West Rowan

S16 Mount Pleasant

S23 Carson

S30 BYE

O7 A.L. Brown

O14 at Cox Mill

O21 at East Rowan

O28 at South Rowan

N4 Concord

LAKE NORMAN

A19 at North Mecklenburg

A26 Hopewell

S2 at Hough

S9 Salisbury

S16 BYE

S23 at West Iredell

S30 at Statesville

O7 South Iredell

O14 at Alexander Central

O21 North Iredell (Homecoming)

O28 at Mooresville

N4 North Lincoln

LAKE NORMAN CHARTER

A19 at Hickory Grove

A26 Union Academy

S2 Community School of Davidson

S9 Highland Tech

S16 BYE

S23 Forestview

S30 at East Gaston

O7 at Stuart Cramer

O14 at Hunter Huss

O21 South Point

O28 at Ashbrook

N4 North Gaston

LINCOLNTON

A19 at North Lincoln

A26 at South Point

S2 North Gaston

S9 at East Gaston

S16 West Lincoln

S23 BYE

S30 at East Lincoln

O7 at Bandys

O14 Bunker Hill

O21 at Newton Conover

O28 West Caldwell

N4 Maiden

MALLARD CREEK

A19 at Dillon (SC), 7:30

A26 at Butler

S2 Byrnes (SC)

S9 BYE

S15 at South Pointe (SC), 7:30 (Thursday night)

S23 West Charlotte

S30 Hopewell

O7 at Hough

O14 Vance

O21 at A.L. Brown

O28 BYE

N4 at North Mecklenburg

MARVIN RIDGE

A19 at South Mecklenburg

A26 Monroe

S2 Ardrey Kell

S9 at Providence Day

S16 at Garinger

S23 Porter Ridge

S30 BYE

O7 Cuthbertson

O14 at Sun Valley

O21 Piedmont

O28 at Anson

N4 at Weddington

METROLINA CHRISTIAN

A19 at Concord First Assembly

A26 Statesville Christian

S2 SouthLake Christian

S9 at Central Academy

S16 BYE

S23 at Village Christian

S30 North Raleigh Christian

O7 at Rabun Gap Nacoochee (GA)

O14 Northside Christian

O21 at Cannon School

O28 Hickory Grove

MONROE

A19 Sun Valley

A26 at Marvin Ridge

S3 Charlotte Latin, 8 (Saturday night)

S9 Weddington

S16 at Anson

S23 Cuthbertson

S30 BYE

O7 Central Academy

O14 at Mount Pleasant

O21 Parkwood

O28 West Stanly

N4 at Forest Hills

MOORESVILLE

A19 at West Rowan

A26 Hough

S2 at Hopewell

S9 A.L. Brown (Patriotism Bowl)

S16 BYE

S23 Statesville

S30 North Lincoln

O7 at West Iredell

O14 at South Iredell

O21 at Alexander Central

O28 Lake Norman

N4 at North Iredell

MOUNTAIN ISLAND CHARTER

A19 Central Academy

A26 at Bessemer City

S2 Thomas Jefferson Academy

S9 BYE

S16 at Pine Lake Prep

S23 Community School of Davidson

S30 at Highland Tech

O7 Sandhill Titans

O14 Carolina Gladiators

O21 Victory Christian

O28 at Cannon School

N4 Carolina Pride

MOUNT PLEASANT

A19 at Central Cabarrus

A26 Hickory Ridge

S2 at Cox Mill

S9 South Iredell

S16 at Jay M. Robinson

S23 BYE

S30 Northwest Cabarrus

O7 at Forest Hills

O14 Monroe

O21 Central Academy

O28 at Parkwood

N4 West Stanly

MYERS PARK

A20 vs. Charlotte Country Day (at Memorial Stadium), 5 (Saturday night)

A26 Ardrey Kell

S2 at Providence

S9 South Mecklenburg

S16 at Sun Valley

S23 at Rocky River

S30 BYE

O7 Butler

O14 Porter Ridge

O21 at Independence

O28 Garinger

N4 at East Mecklenburg

NATION FORD

A19 Irmo

A26 at South Pointe (SC)

S2 BYE

S9 at York

S16 Lancaster

S23 Indian Land

S30 at Clover

O7 at Rock Hill

O14 at Byrnes

O21 Northwestern

O28 Fort Mill

NEW COVENANT KNIGHTS

A19 at Great Falls

A26 at Carolina Wildcats

S3 at Carolina Crusaders (Saturday)

S9 at Carolina Pride (at Weddington)

S16 at Charlotte Country Day

S23 BYE

S30 at Carolina Wildcats

O7 at Charlotte Christian

O14 at Carolina Gladiators

O21 BYE

O28 at Hickory Hawks

NORTH GASTON

A19 Kings Mountain

A26 at East Rutherford

S2 at Lincolnton

S9 Cherryville

S16 BYE

S23 at Hunter Huss

S30 Ashbrook

O7 at Forestview

O14 Stuart Cramer (Homecoming)

O21 East Gaston

O28 at South Point

N4 at Lake Norman Charter

NORTH IREDELL

A19 at Wilkes Central

A26 Forbush

S2 at West Stokes

S9 BYE

S16 West Wilkes

S23 at North Lincoln

S30 at Alexander Central

O7 Statesville

O14 West Iredell (Homecoming)

O21 at Lake Norman

O28 at South Iredell

N4 Mooresville

NORTH LINCOLN

A19 Lincolnton

A26 at West Lincoln

S2 East Lincoln

S9 BYE

S16 at Bessemer City

S23 North Iredell

S30 at Mooresville

O7 Alexander Central

O14 at Statesville

O21 South Iredell

O28 West Iredell

N4 at Lake Norman

NORTH MECKLENBURG

A19 Lake Norman

A26 Cox Mill

S2 East Mecklenburg

S9 Community School of Davidson

S16 at Rocky River

S23 at A.L. Brown

S30 at West Charlotte

O7 Hopewell

O14 BYE

O21 Vance

O28 at Hough

N4 Mallard Creek

NORTHSIDE CHRISTIAN

A19 Fayetteville Christian

A26 at Victory Christian

S2 Carolina Gladiators

S9 Windy Gap

S16 at Christ School

S23 Cannon School

S30 Davidson Day

O7 Christ the King

O14 at Metrolina Christian

O21 at High Point Christian

O28 at SouthLake Christian

NORTHWESTERN

A19 South Pointe (SC)

A26 at Dorman

S2 South Mecklenburg

S9 at Byrnes

S16 Spartanburg (Homecoming)

S23 at Gaffney

S30 at Fort Mill

O7 BYE

O14 Clover

O21 at Nation Ford

O28 Rock Hill

NORTHWEST CABARRUS

A19 Jay M. Robinson

A26 BYE

S2 at A.L. Brown

S9 South Rowan

S16 West Rowan

S23 at Cox Mill

S30 at Mount Pleasant

O7 at East Rowan

O14 at Hickory Ridge

O21 Carson

O28 Concord

N4 Central Cabarrus

OLYMPIC

A19 at Butler

A26 BYE

S2 at Independence

S9 at Hopewell

S16 Porter Ridge

S23 at Providence

S30 Ardrey Kell

O7 Charlotte Catholic

O14 West Mecklenburg (Homecoming)

O21 at South Mecklenburg

O28 Harding

N4 at Berry

PARKWOOD

A19 Union Academy

A26 Cuthbertson

S2 Piedmont

S9 at Buford

S16 at Weddington

S23 at Anson

S30 BYE

O7 at West Stanly

O14 Forest Hills

O21 at Monroe

O28 Mount Pleasant

N4 at Central Academy

PIEDMONT

A19 at Hickory Ridge

A26 at Porter Ridge

S2 at Parkwood

S9 at Forest Hills

S16 BYE

S23 at Central Academy

S30 West Stanly

O7 Sun Valley

O14 Anson

O21 at Marvin Ridge

O28 at Weddington

N4 Cuthbertson

PINE LAKE PREP

A19 South Davidson

A26 at West Wilkes

S2 at Statesville Christian

S9 Cannon School

S16 Mountain Island Charter

S23 at Harrells Christian

S30 BYE

O7 Highland Tech

O14 at Bessemer City

O21 at Cherryville

O28 Thomas Jefferson Academy

N4 Community School of Davidson

PORTER RIDGE

A19 BYE

A26 Piedmont

S3 vs. Hunter Huss (at Monroe), Noon (Saturday)

S9 Sun Valley

S16 at Olympic

S23 at Marvin Ridge

S30 at Independence

O7 Garinger

O14 at Myers Park

O21 Butler

O28 East Mecklenburg

N4 at Rocky River

PROVIDENCE

A20 vs. Charlotte Latin (at Memorial Stadium), 2 (Saturday)

A26 at Vance

S2 Myers Park

S9 BYE

S16 at East Mecklenburg

S23 Olympic

S30 at West Mecklenburg

O7 Berry (Homecoming)

O14 Ardrey Kell

O21 at Harding

O28 at South Mecklenburg

N4 Charlotte Catholic

PROVIDENCE DAY

A19 Forestview

A26 at Charlotte Catholic

S2 Carolina Pride

S9 Marvin Ridge

S16 at Victory Christian

S23 Charlotte Latin

S30 at Cannon School

O7 vs. Bishop Sullivan (at Campbell University)

O14 BYE

O21 Charlotte Country Day (Homecoming)

O28 Charlotte Christian

Q FOUNDATION

Still TBD

ROCK HILL

A19 at Blythewood

A26 York

S2 at South Pointe (SC)

S9 Boiling Springs

S16 at Dorman

S23 BYE

S30 Gaffney

O7 Nation Ford (Homecoming)

O14 at Fort Mill

O21 Clover

O28 at Northwestern

ROCKY RIVER

A19 Richmond Senior

A26 at Berry

S2 at Sun Valley

S9 Charlotte Catholic

S16 North Mecklenburg

S23 Myers Park

S30 at Garinger

O7 East Mecklenburg (Homecoming)

O14 at Butler

O21 BYE

O28 at Independence

N4 Porter Ridge

SOUTH IREDELL

A19 at Ronald Reagan

A26 at Hickory

S2 BYE

S9 at Mount Pleasant

S16 North Rowan

S23 Alexander Central

S30 West Iredell (Homecoming)

O7 at Lake Norman

O14 Mooresville

O21 at North Lincoln

O28 North Iredell

N4 at Statesville

SOUTHLAKE CHRISTIAN

A19 Christian Heritage

A26 BYE

S2 at Metrolina Christian

S9 at Hickory Grove

S16 Harrells Christian

S23 at Christ the King

S30 Trinity Christian

O7 BYE

O14 Concord First Assembly

O21 at Statesville Christian

O28 Northside Christian

SOUTH MECKLENBURG

A19 Marvin Ridge

A26 East Mecklenburg

S2 at Northwestern (SC)

S9 at Myers Park

S16 BYE

S23 at Harding

S30 Berry

O7 West Mecklenburg (Homecoming)

O14 at Charlotte Catholic

O21 Olympic

O28 Providence

N4 at Ardrey Kell

SOUTH POINT

A19 Crest

A26 Lincolnton

S2 at Shelby

S9 at Clover

S16 BYE

S23 at East Gaston

S30 Hunter Huss (Homecoming)

O7 at Ashbrook

O14 Forestview

O21 at Lake Norman Charter

O28 North Gaston

N4 at Stuart Cramer

SOUTH POINTE (SC)

A19 at Northwestern

A26 Nation Ford

S2 Rock Hill

S9 at St. Frances Academy (MD)

S15 Mallard Creek, 7:30 (Thursday night)

S23 BYE

S30 Ridge View

O7 Westwood

O14 at Lancaster

O21 Richland Northeast

O28 at York

STATESVILLE

A19 Hickory

A26 BYE

S2 at North Rowan

S9 West Forsyth

S16 at Carver

S23 at Mooresville

S30 Lake Norman

O7 at North Iredell

O14 North Lincoln

O21 at West Iredell

O28 Alexander Central

N4 South Iredell

STATESVILLE CHRISTIAN

A19 Christ the King

A26 at Metrolina Christian

S2 Pine Lake Prep

S9 at Trinity Christian (TN)

S16 Winston-Salem Prep

S23 Asheville School

S30 at Christ School

O7 at Village Christian

O14 Davidson Day

O21 SouthLake Christian (Homecoming)

O28 at Fayetteville Christian

STUART CRAMER

A19 at Cherryville

A26 R.S. Central

S2 at West Iredell

S9 at Bessemer City

S16 BYE

S23 at Ashbrook

S30 Forestview

O7 Lake Norman Charter (Homecoming)

O14 at North Gaston

O21 Hunter Huss

O28 at East Gaston

N4 South Point

SUN VALLEY

A19 at Monroe

A26 at North Stanly

S2 Rocky River

S9 at Porter Ridge

S16 Myers Park

S23 Forest Hills

S30 BYE

O7 at Piedmont

O14 Marvin Ridge

O21 Weddington

O28 at Cuthbertson

N4 Anson

UNION ACADEMY

A19 at Parkwood

A26 at Lake Norman Charter

S2 Central Academy

S9 South Davidson (Homecoming)

S16 at East Montgomery

S23 South Stanly

S30 West Montgomery

O7 at North Moore

O14 BYE

O21 Chatham Central

O28 at Albemarle

N4 at North Stanly

VANCE

A19 at West Mecklenburg

A26 Providence

S2 G.W. Danville (VA)

S10 St. John

S16 at Independence

S23 BYE

S30 at A.L. Brown

O7 West Charlotte (Homecoming)

O14 at Mallard Creek

O21 at North Mecklenburg

O28 Hopewell

N4 Hough

VICTORY CHRISTIAN

A19 at Cuthbertson

A26 Northside Christian

S2 TBD

S9 TBD

S16 Providence Day

S23 TBD

S30 at Charlotte Christian

O7 at Hickory Hawks

O14 Christ the King

O21 at Mountain Island Charter

O28 Concord First Assembly

WEDDINGTON

A19 at Ardrey Kell

A26 Forest Hills

S2 vs. Pinecrest (at Monroe), 7:30

S9 at Monroe

S16 Parkwood

S23 BYE

S30 at Charlotte Country Day

O7 Anson

O14 at Cuthbertson

O21 at Sun Valley

O28 Piedmont

N4 Marvin Ridge

WEST CHARLOTTE

A19 at Southeast Guilford

A26 West Mecklenburg

S2 at Harding

S9 at Gaffney (SC)

S16 Berry

S23 at Mallard Creek

S30 North Mecklenburg

O7 at Vance

O14 at Hopewell

O21 Hough (Homecoming)

O28 A.L. Brown

N4 BYE

WEST IREDELL

A19 at St. Stephens

A26 Wilkes Central

S2 Stuart Cramer

S9 at Bunker Hill

S16 BYE

S23 Lake Norman (Homecoming)

S30 at South Iredell

O7 Mooresville

O14 at North Iredell

O21 Statesville

O28 at North Lincoln

N4 at Alexander Central

WEST LINCOLN

A19 at Draughn

A26 North Lincoln

S2 at Cherryville

S9 Fred T. Foard

S16 at Lincolnton

S23 BYE

S30 Bunker Hill (Homecoming)

O7 Newton Conover

O14 at West Caldwell

O21 Maiden

O28 at Bandys

N4 at East Lincoln

WEST MECKLENBURG

A19 Vance

A26 at West Charlotte

S2 at Garinger

S9 Independence

S16 BYE

S23 at Ardrey Kell

S30 Providence (Homecoming)

O7 at South Mecklenburg

O14 at Olympic

O21 Charlotte Catholic

O28 Berry

N4 Harding

YORK

A19 BYE

A26 at Rock Hill

S2 Union (SC)

S9 Nation Ford

S16 at Fort Mill

S23 Clover

S30 Richland Northeast (Homecoming)

O7 at Ridge View

O14 at Westwood

O21 at Lancaster

O28 South Pointe (SC)

-- Jay Edwards

  Comments