High School Sports

Prep Results 09.18.14

Cross Country

Girls’

Team Scores: Weddington 41, Hough 58, Jay M Robinson 76, Ardrey Kell 84, Mallard Creek 127, Olympic 175, Sun Valley 192, North Mecklenburg 216.

Top Individuals: Natalie Andrejchak (JMR) 19:04, Paige McKinney (H) 19:16, Morgan Garrett (W) 19:43, Malea Smith (H) 20:14, Elizabeth Farquhar (W) 20:32, Carlee Hickman (W) 20:33, Christina Nikolaou (O) 20:39, Katherine Bizon (AK) 21:00, Lauren Broadauf (H) 21:05, Grace Riley (H) 21:25.

Boys’

Team Scores: Weddington 16, Hough 79, Mallard Creek 94, Jay M Robinson 111, Ardrey Kell 120, Olympic 141, North Mecklenburg 192, Sun Valley 218.

Top Individuals: Mitchell Resor (W) 15:54, Ryan Hobbs (W) 16:24, Colton Jordan (W) 16:28, Alex Hazan (W) 16:29, Ryan Ragoonath (O) 16:44. Btandon Dalla Rosa (W) 17:04, Sergio Adame (JMR) 17:07, Zach Marti (H) 17:19, Carson Philbin (AK) 17:46, David Evans (JMR) 17:53.

Field Hockey

Charlotte Country Day 3, Forsyth Country Day 0

Goals: Katie Scott, Ali Gakenheimer, Graham McIntosh.

Shutout: Shannon Baker.

Golf

At Pine Lake Country Club

Team Scores: Butler 141, Weddington 149, Cuthbertson 162.

Top Individuals: Parker Melting (Independence) 39, Anna Cook (B) 43, Julia Lubinecky (W) 46, Haley Gaunt (B) 48, Lizzie Hordes (C) 49, Anna Funderbud (B) 50, Hannah Harvey (W) 51, Ellie Leyman (W) 52, Lauren Good (C) 56, Anjali DasGupta (C) 57.

Soccer

East Mecklenburg 5, Rocky River 0

Goals: Oswald, Shepard-Moore, Ksor, Cubides, Basse.

East Burke 4, Avery County 1

Hough 2, Lake Norman 0

Goals: Cade McCurry, Nolan Dolaher.

Shutout: Bryce Deeringer.

Mallard Creek 1, Butler 1

Records: H 7-2-1, LN 7-3.

Late Wednesday

Statesville 4, Alexander Central 1

Tennis

Late Wednesday

Ardrey Kell 5, Providence 4

Singles: Hailey Simon (AK) d. Abby Scheper 6-2, 6-4; Haley Tan (P) d. Olivia Hooks 7-6(7-5), 6-2; Sullivan Higson (P) d. Olivia Taraboi 6-0, 6-0; Cami Hobson (P) d. Coral Levkovitz 6-3, 6-1; Allison CHang (AK) d. Jenna Brown 6-1, 6-0; Asha Patel (AK) d. Gina Kim 6-3, 6-1.

Doubles: Simon Hooks (AK) d. Tan/Higson 10-4; Scheper/Hobson (P) d. Levkovitz/Donaldson 10-4; Change/Patel (AK) d. Gardner/Kim 11-9.

Cuthbertson 9, Sun Valley 0

Singles: Sarah Parker (C) d. Gariella Gibson 6-0, 6-0; Caytie Clemons (C) d. Nicole Montemayer 6-1,6-0; Avery Wiggs (C) d. Morgan Montemayer 6-0, 6-0; Kylee Ingram (C) d. Matilda Kroehnert 6-1, 6-0; Ciara Stone (C) d. Amber Lettier 6-0, 6-0; Cassie Cahill (C) d. Samaria Picket 6-0, 6-0.

Doubles: Clemons/Wiggs (C) d. Gibson/N.Montemayer 8-0; Parker/Ingram (C) d. M.Montemayer/Kroehnert 8-0; Hannah Gahagan/Brianne Black (C) d. Lettier/Picket 8-1.

Myers Park 9, Porter Ridge 0

Singles: Maddie Weber d. Amber Sparks 6-0, 6-0; Katie Soden d. Emmy Woodson 6-1, 6-0; Gaby Soden d. Shayna Farris 6-2, 6-1; Madeleine Fox d. Camille Davis 6-0, 6-0; Zoe Holderness d. Miryam Tesfai 6-0, 6-0; Aubrey Bader d. Taylor Stedem 6-0, 6-0.

Doubles: G. Soden/K. Soden d. Sparks/Woodson 10-0; Holderness/Emma Drake d. Farris/Davis 10-0; Catherine Neilson/Emily Hall d. Tesfai/Stedem 10-0.

Charlotte Catholic 9, South Mecklenburg 0

Singles: Rachel Marthinsen d. Maddie Early 6-0, 6-0; McKinley Riley d. Sarah Patton 6-0, 6-1; Catie Nelson d. Rachel martin 6-0, 6-1; Megan Leonard d. Betsy Hollowell 6-1, 6-0; Ally Braccia d. Abigail Justis 6-2, 6-4; Lizzy Fiepke d. Helen Patton 6-0, 6-0.

Doubles: Marthinsen/Leonard d. Early/Patton 10-1; Riley/Nelson d. Martin/Hollowell 10-1; Lucy Green/Carly Barnhorst d. Justis/Patton 10-2.

Records: CC 12-1, 4-0; SM 7-3, 3-1.

Covenant Day 8, Charlotte Christian 1

Singles: Jessie Floyd (CDS) d. Sydney Michaud 6-2, 6-0; Madison Wall(CDS) d. Grace Ketron 6-1, 6-0; Ansley Swann (CDS) d. Heidi Ledford 6-2, 6-1; Ava Murchison (CDS) d. Gena Horton 6-0, 6-0; Sarah Horton (CC) d. Lauren Boyles 0-6, 6-3, 10-7; Libby Rau (CDS) d. Nikole Schueler 6-1, 7-6 (7-5).

Doubles: Floyd/Swann (CDS) d. Michaud/Brenna Knight 8-3; Wall/Boyles (CDS) d. Ledford/Ketron 8-6; Rau/Murchison (CDS) d. Schuele/Horton 8-0.

Olympic 6, West Mecklenburg 3

Singles: Nicole Spencer (O) d. Faith Bailey 6-0, 6-0; Amber Lam (O) d. Rachael Stanford 6-0, 6-1; Brianna Shipes (W) d. Lauren Anderson 6-4, 7-6(7-2); Rafaela Schiappacasse (O) d. Payton Freeman 6-3, 6-1; Alex Espinoza (O) d. Pel Adrong 7-6(7-3), 6-0; Sanjana Patel (O) d. Alanna Opoku 6-4, 6-4.

Doubles: Spencer/Lam (O) d. Bailey/Stranford 10-1; Shipes/Adrong (W) Vera Kuhnke/Katie Grayum 10-4; Freeman/Opoku (W) d. Kate Walker/Espinoza 10-2.

Volleyball

Charlotte Country Day d. Charlotte Latin 25-16, 25-11, 25-19

Ardrey Kell d. West Mecklenburg 25-6, 25-14, 25-17

Myers Park d. Rocky River 3-0: 25-8, 25-9, 25-12

United Faith d. Walnut Grove 25-10, 25-10, 25-8

Lake Norman d. Alexander Centra 25-10, 18-25, 25-21, 25-21

Charlotte Catholic d. Berry Academy 25-13, 25-17, 25-14

Hough d. Hopewell 25-6, 25-14, 25-17

Independence d. East Mecklenburg 3-1

South Mecklenburg d. Harding 3-0

East Burke d. South Caldwell 25-16, 25-16, 25-22

Nation Ford d. Clover 25-11, 25-10, 25-20

Butler d. Garinger 25-2, 25-4, 25-9

Late Wednesday

Lincoln Charter d. Christ the King 26-24, 25-16, 25-13

  Comments