High School Sports

Area High School Football Leaders 09.29.14

Rushing

Name School Att. Yds. TD
Robert Washington SouthLake Christian 116 1,053 11
Albert Funderburke Sun Valley 121 1,029 10
Cody Reece Mount Pleasant 138 965 10
Akease Rankin Mooresville 89 901 16
Joey Bernardini Community 102 791 14
School of Davidson
Richard Jackson North Lincoln 92 747 9
William Lloyd Hickory Grove 91 694 11
Gabe Montgomery Providence Day 110 692 6
Cedric Mackey Bessemer City 111 680 7
Elijah Jett Rocky River 125 673 4
Chase Bynum Monroe 114 672 7

Passing

Name School Cmp. Att Yds. TD
Anthony Digioia Davidson Day 104 150 1,723 18
Josh Orean First Assembly 104 209 1,567 7
Austin Kendall Cuthbertson 100 164 1,366 13
Chazz Surratt East Lincoln 98 139 1,330 16
James Smith Mallard Creek 83 125 1,263 12
Omar Baker Vance 70 111 1,027 15
Travis Ramseur Statesville 70 114 957 6
A. Ratliff-Williams Butler 59 112 954 13
Josh Ladowski Lake Norman 51 96 911 12
Kelvin Hopkins Independence 59 110 854 7
Bruce Dixon Carolina Pride 42 108 826 15

Receiving

Name School Rec. Yds. TD
Conner O’Donnell First Assembly 53 1,037 6
Jaire Alexander Rocky River 36 624 8
Jacob Robinson Davidson Day 21 596 6
Max Robinson Parkwood 21 508 8
Brian Muckelvene Cuthbertson 39 485 7
JT Cauthen Cuthbertson 31 472 5
Will Walton Independence 21 451 4
Vernon Grier Mallard Creek 24 439 2
Nate Mullen Hickory Ridge 24 408 6
Michael Roberts Berry 15 403 3
Glen Coates Davidson Day 28 392 3
Corey Joyner Lake Norman 23 391 NA

Tackles

Name School No.
Isaac Rivenbark First Assembly 76
Trevor Humphries Bessemer City 74
Jack Fording SouthLake Christian 74
Andrew Kakaley Hickory Ridge 69
Chase Monroe Davidson Day 67
Yale Loucks South Point 65
Clayton Horn Mount Pleasant 65
Deshawn Morrison Central Academy 64
Will Sapyta Ardrey Kell 62
Matt Messler Ardrey Kell 61

Interceptions

Name School No.
Sam Krehnbrink East Lincoln 5
Marcus Discenza Sun Valley 5
Max Robinson Parkwood 4
Clifton Duck Butler 4
Elliot Beiser Providence Day 4
Jonathan Carlson Pine Lake Prep 3
Desmen Robinson Monroe 3
Montrell Tillman Forest Hills 3
Graham Whittle Hickory Grove 3
Cameron Goldean Providence Day 3
William Lloyd Hickory Grove 3
Jacob Robinson Davidson Day 3
Will Eason SouthLake Christian 3

Sacks

Name School No.
Grant Bushinski SouthLake Christian 10
Jalen Nash SouthLake Christian 9
Dru Seabrook Providence 8
Connor Gerlits Cuthbertson 8
Drew Hause Parkwood 8
Jaqueis Alsbrooks Monroe 7
Seth Nerness SouthLake Christian 7
Jamie Dukes Mooresville 7
Connor Miller Charlotte Catholic 6
Dominique Ventura Sun Valley 6
Daron Baldon Berry 6
Caleb Walker Independence 6

Punting

Name School Avg.
Marion Watson Marvin Ridge 48.8
Austin Parker Mount Pleasant 43.2
Turner Burgess Country Day 40.3
Ethan O’Dell Lake Norman 39.4
Matt Brown AL Brown 38.9
DJ Wilson SouthLake Christian 37.3
Aharon Gonzales Union Academy 36.1
Luke Gibby Bessemer City 34.8
Alex Wrench Pine Lake Prep 34.8
Joshua McGinnis Cuthbertson 34.6
  Comments