High School Sports

Prep Results 09.30.14

Cross Country

Girls

Team Scores: Cannon School 31, Covenant Day 46, Charlotte Country Day 74, Charlotte Latin 77.

Top Individuals: Jena Metwalli (CS) 19:35, Kiera Dowell (CLS) 21:08, Carrie Schauder (CS) 21:44, Grace Turner (CS) 21:50, Cameron Echold (CDS) 22:00, Hannah Joyce (CDS) 22:17, Virginia Koonce (CLS) 22:33, Caleece Nash (CCS) 22:35, Sophie Linder (CDS) 22:36, Kate Foster (CCS) 22:36.

Boys

Team Scores: Charlotte Latin 35, Cannon 36, Covenant Day 86, Charlotte Country Day 90, Charlotte Christian 132.

Top Individuals: Patrick Hunter (CS) 16:46, Jack Ratterree (CLS) 17:43, Jonathan Vines (CDS) 17:48, David Shaw (CS) 18:10, Jay Kane (CLS) 18:11, Sam Norvell (CS) 18:22, Noah Berens (CLS) 18:26, Alex Domeier (CCDS) 18:27, Steven Bennett (CS) 18:39, Matt Padgett (CLS) 18:46.

Field Hockey

Charlotte Latin 3, Charlotte Catholic 1

Goals: CLS- Leila Evans 2, Annabelle Oates; CC- Jackie Bendziewicz. Records: CLS 12-3; CC 2-3.

Charlotte Country Day 11, Christ Church 0

Goals: Katie Scott 2, Kathyn Holland 2, Ellie Lewis 2, Anna Rhyne 2, Lawson Park 2, Megan Mahoney.

Golf

At River Run CC

Team Scores: Cannon 130, Providence Day 132, Gaston Christian 176

Top Individuals: Anna Redding (CS) 34, Roshnee Sharma (PDS) 37, Annie Collom (CS) 40, Taylor Steiner (PDS) 47, Sydney White (PDS) 48, Taylor Williams (GCS) 48, Taylor Marks (CS) 56, Sophie Jenike (CS) 61, Alexandra Grossman (PDS) 63.

At Mimosa CC

Team Scores: South Caldwell 130, Hickory 139, Watauga 152, Patton 155.

Top Individuals: Patricia Thompsom (SC) 40, Mary Seramur (W) 41, Madison Cross (H) 42, Lauren Rudisill (Foard) 44, Brooke Lane (SC) 45, Mary Connor (SC) 45, Samantha Harrington (H) 47, Cait MacIver (St. Stephens) 47, Haven Worley (P) 49, Kelly Matthewson (H) 50.

At River Oaks GC

Team Scores: Alexander Central 112, Mooresville 134, South Iredell 135, North Lincoln 145, Lake Norman 146, West Iredell 164, North Iredell 169.

Top Individuals: Abby Hartsell (AC) 35, Taylor Cozart (AC) 35, Kathryn Carson (LN) 36, Samantha Vodry (M) 37, Kirby Guill (SI) 40, Kaelyn Pack (AC) 42, Mary Prunier (NL) 43, Talon LaClair (WI) 44, Emma Plyler (SI) 46, Mikalia Coffey (M) 47.

Soccer

Charlotte Latin 2, Cannon 2 (OT)

Goals: CLS- Holl Dowdy, Joth Gass; CS- Brad Schlosser, Adam Kurtz. Records: CLS 7-5-1, 2-2-1; CS 7-4-3, 2-2-2.

Gaston Dau 2, Gaston Christian 0

Goals: Steven Manolakis, Benny Bloemen. Shutout: Harrison Romero.

Providence Day 2, Covenant Day 0

Goals: Foster Kinlin 2. Shutout: Jack Kaspar. Records: PDS 6-2-1, 4-1-1; CDS 5-7-0, 1-4-0.

Also

Charlotte Country Day 4, Charlotte Christian 1

Late Monday

Mallard Creek 2, North Mecklenburg 0

Goals: TJ Suber, Zafar Ahsan. Shutout: Nick Cournoyer.

Tennis

Charlotte Latin 8, Cannon 1

Singles: Fleming Landau (CL) d. Kate Beckman 6-4, 6-1; Divya Sharma (CL) d. Jordan Lauher 2-2 retired, injury; Margaret Redic (CL) d. Tori Campbell 6-0, 6-0; Katherine Tomlin (CL) d. Rollins Johnson 6-3, 6-4; Martha Elizabeth Watson (CL) d. Kendall McReynolds 6-1, 6-3; Margaret Robelen (CL) d. Mackenzie Hanby 7-5, 6-1.

Doubles: Beckmam/Lauher (CS) d. Landau/Redic 8-4; Tomlin/Sharma (CL) d. Johnson/McReynolds 8-4; Emma Mathews/Morgan Mathews (CL) d. Rachel Fitzpatrick /Aspen Stavanovski 8-1.

Alexander Central 8, Statesville 1

Singles: Jodie Cash (AC) d. Kasie Greer 6-1, 6-3; Taylor Andras (AC) d. Buchanan Deter 6-2, 6-1; Madi Suddreth (AC) d. Jessica Holt 6-0, 6-0: Emily Killian (AC) d. Marianan Restropo 6-0, 6-1; Hannah Bailey (AC) d. Sara Claire King 6-3, 6-1; Karina Link (AC) d. Savannah Boyd 6-2, 7-5.

Doubles: Taylor Andras/Hannah Bailey (AC) d. Kasie Greer/Sara Claire King 8-0 ; Madi Suddreth/Taylor Mayberry (AC) d. Jessica Holt/Mariana Restropo 8-2; Tandis Flores/Hannah Falzone (S) d. Chelsea Kidd/Bailey Ingle 8-2 .

Weddington 9, Sun Valley 0

Singles: Heidi Swope d. Gabriela Gibson 6-0, 6-0; Hayley Hinson d. Nicole Montemayor 6-0, 6-1; Riley Atkinson d. Morgan Montemayor 6-0, 6-1; Cameron Turner d. Matilda Kroehuest 4-6, 6-1, 10-5; Sabrina Frenette d. Shaye Morrison 6-0, 6-0; Aashna Kumar d. Amber Leteer 6-0, 6-1.

Doubles: Wetherbee/A Hinson d. Gibson/Kroehuest 8-0; Ulehla/Figman d. Montemayor/Montemayor 8-0; Kelly Granger/Paris d. Morrison/Neely 8-2.

Ardrey Kell 9, South Mecklenburg 0

Singles: Hailey Simon (AK) Maddie Early 6-0 6-0; Olivia Hooks (AK) d. Sarah Patton 6-0 6-1; Olivia Taraboi (AK) d. Rachel Martin 6-3 7-5; Coral Levkovitz (AK) d. Betsy Hollowell 6-2 6-1; Allison Chang (AK) d. Abigail Jastis 6-2 6-2; Asha Patel (AK) d. Helen Patton 6-0 6-0.

Doubles: Simon/Hooks (AK) d. Early/S Patton 10-1; Taraboi/Levkovitz (AK) d. Martin/Hollowell 10-0; Chang/Patel (AK) d. Jastis/H Patton 10-1.

Myers Park 9, East Mecklenburg 0

Singles: Maddie Weber d. Charlotte Deiss 6-3, 6-0; Katie Soden d. AnnaMarie Nguyen 6-1, 6-1; Gaby Soden d. Nhi Nguyen 6-1, 6-0; Madeleine Fox d. Molina Shah 6-0, 6-0; Zoe Holderness d. Maddie Garcia 6-0, 6-0; Aubrey Bader d. Caroline Hall 6-0, 6-0.

Doubles: G. Soden/K. Soden d. AM Nguyen/N. Nguyen 10-1; Fox/Bader d. Shah/Garcia 10-0; Catherine Neilson/Emma Drake d. Hall/Lydia Anderson 10-0.

Central Academy 6, Mt. Pleasant 2

Singles: Kaley Williford (CA) d. Sydney Gray 6-2, 6-2; Jordan Shells (MP) d. Kendall Yelverton 6-3, 6-0; Kathryn Wittek (CA) d. Jessie Ward 6-1, 4-6, 8-6; Elizabeth Helms (CA) d. Kristen Blake 6-2, 7-5; Abril Ruiz (CA) d. Kayle Blake 6-1, 6-4; Maggie Horne (CA) d. Amanda Williams 4-6, 6-4, 8-6.

Doubles: Williford/Yelverton (CA) tie Gary/Ward 8-8 (darkness); Shields/Blake (MP) d. Wittek/Helms 8-3; Ruiz/Horne (CA) d. Drake/Harris 7-6.

Providence Day 9, Covenant Day 0

Singles: Caroline Kurani (PD) d. Jessie Floyd 6-3, 6-0; Addison Heintze (PD) d. Madison Wall 6-1, 6-2; Isa Sandoval (PD) d. Ansley Swann 6-3, 6-1; Izzy Gallant (PD) d. Ava Murchison 6-3, 6-0; Deniz Yalcin (PD) d. Lauren Boyles 6-2, 7-5; Amina Mughnee (PD) d. Libby Rau 6-4, 6-2.

Doubles: Kurani/Heintze (PD) d. Floyd/Swann 8-4; Gallant/Sandoval (PD) d. Wall/Boyles 8-2; Mughnee/Shannen (PD) d. Murchison/Rau 8-4.

Charlotte Catholic 7, Providence 2

Singles: Rachel Marthinsen (C) d. Haley Tan 6-0, 6-1; McKinley Riley (C) d. Haley Tan 6-0, 6-1; Catie Nelson (C) d. Sullivan Higson 6-3, 6-2; Megan Leonard (C) d. Cameron Hobson 6-4, 6-3; Ally Braccia (C) d. Kristen Gardner 6-1, 6-3; Carly Barhorst (C) d. Gina Kim 4-6, 6-2, 1-0 (2).

Doubles: Tan/Higson (P) d. Marthinsen/Leonard 10-8; Riley/Nelson (C) d. Scheper/Hobson 10-6; Gardner/Kim (P) d. Barhorst/Lizzy Fiepke 10-7.

West Mecklenburg 8, Harding 1

Singles: Faith Bailey WM d. Nhuy H 6-2, 6-1; Rachael Stanford WM d. Ana Guerrero 6-2, 6-1; Pel Adrong WM d. Claudia Sorto 6-4, 6-3; Alena Opoku WM d. Mit H 6-1, 7-6 (7-3); Hueng H (H) d. Miracle Farrar 6-3, 6-1; Jasmine Curry (WM) forfeit.

Doubles: Stanford/Bailey (WM) d. Nhuy H/Guerrero 10-4; Adrong/Opoku (WM) d. Sorto/Mit H 7-3; Farrar/Curry (WM) forfeit.

Concord 5, Northwest Cabarrrus 4

Singles: Sydney Rowland (NW) d. Hannah Ross Patten 7-5, 6-2; Nicole Ashburn (NW) d. Adelle Patten 6-4, 4-6, 1-0(5); Andrea Brenk (C) d. Sara Strathmann 7-6(4), 4-6, 1-0(6); Ashley Robinson (C) d. Amelia Marlowe 6-1, 6-2; Izzy Norman (C) d. Analese Travina 6-2, 6-0; Meg Aldridge (C) won by default 6-0, 6-0.

Doubles: Rowland/Ashburn (NW) d. H. Patten/A. Patten 10-7; Strathmann/Marlowe (NW) d. Brenk/Robinson 10-8; Norman/Aldridge (C) won by default 10-0.

Also

Lake Norman 9, West Iredell 0

Volleyball

Covenant Day d. Providence Day 25-14, 25-18, 25-23

Charlotte Country Day d. Charlotte Christian 25-10, 25-11, 25-3

Ardrey Kell d. Providence 25-27, 25-20, 25-20, 25-14

Hickory Christian d. Carmel Christian 25-17, 25-12, 25-8

Charlotte Catholic d. South Mecklenburg 25-23, 25-22, 25-16

Charlotte Latin d. Cannon 26-25, 25-20, 25-19

Community School of Davidson d. Pine Lake Prep 25-11, 25-8, 25-8

Statesville d. Alexander Central 25-17, 27-25, 25-12

United Faith d. Statesville 26-24, 24-26, 25-19, 16-25, 15-11

  Comments