High School Sports

NCHSAA Prep Playoff Pairings 10.29.14

NCHSAA Girls’ Dual-Team Tennis

Wednesday’s regional finals

 4A West: Charlotte Catholic at Myers Park

 3A West: Weddington at Asheville

 2A West: Salisbury at Lake Norman Charter

 1A West: Mount Airy at Bishop McGuinness

NCHSAA Volleyball

Saturday’s state finals at N.C. State’s Reynolds Coliseum

 4A: Providence vs. Greenville Rose, noon

 3A: West Henderson vs. Raleigh Cardinal Gibbons, 7:30

 2A: South Granville vs. Hendersonville, 5

 1A: East Surry vs. Lakewood/Princeton, 2:30 p.m.

NCHSAA Soccer

First round by Wednesday

4A West: South Caldwell at Charlotte Catholic; Mount Tabor at J.M. Robinson; South Mecklenburg at TC Roberson; Myers Park 2, Greensboro Page 1; North Davidson at Lake Norman; High Point Central at Porter Ridge; Mooresville at SW Guilford; Hough 4, A.L. Brown 0; East Mecklenburg at Pinecrest; SE Guilford at Greensboro Smith; W-S Parkland at East Forsyth; West Forsyth 3, Richmond Sr. 0; NW Guilford at Garinger; Hopewell at Watauga; Ardrey Kell 2, Providence 1; W-S Reagan 2, Mallard Creek 0

3A West: West Henderson at Statesville; Cuthbertson at North Henderson; McMichael at East Henderson; Central Davidson at Crest; Kings Mountain at Fred T. Foard; Asheville at SW Randolph; Marvin Ridge 3, South Iredell 0; Ashbrook at Carson; Ledford at Forestview; North Buncombe 4, NW Cabarrus 0; St. Stephens at Asheville Reynolds; Patton at Cox Mill; North Forsyth 1, Hickory Ridge 0; West Iredell at Freedom; Hickory at Concord; Western Guilford at Weddington

2A West: Newton-Conover 8 Madison 0; Lexington at Polk Co.; Hendersonville at Central Academy; R-S Central at Shelby; North Surry at Salisbury; Randleman at Chase; South Stokes at Monroe; Forbush 5, West Wilkes 0; West Lincoln at Franklin; Hunter Huss 4, Wilkes Central 1; Bandys at Trinity; Thomasville at Lincolnton; Smoky Mountain at Lake Norman Charter; Forest Hills at Swannanoa Owen; Surry Central 2, East Lincoln 1; West Caldwell at Ashe County

1A West: West Columbus at North Moore; Blue Ridge at Mount Airy; Elkin at Thomas Jefferson; Albemarle at Gray Stone Day; Chatham Central at Union Academy; Highland Tech at Swain County; Roxboro Community at Woods Charter; North Stanly at Starmount; Atkins at Highlands; Lincoln Charter vs Pine Lake Prep at Bradford Park, Huntersville; Hayesville at East Surry; Murphy at Bishop McGuinness; Walkertown at Avery County; Voyager Academy at East Montgomery; South Davidson at Queen’s Grant; Community School of Davidson 9, East Wilkes 1.

  Comments