High School Sports

Observer-area football leaders 11.04.14

Rushing

Name School Att Yds TDs
Cody Reece Mount Pleasant 301 1971 24
Joey Bernardini Community School Davidson244 1854 26
Albert Funderburke Sun Valley 165 1702 18
Robert Washington SouthLake Christian 180 1701 21
Elijah Deveaux Charlotte Christian 190 1509 15
Moe Neal Forestview 171 1399 19
Mack George West Lincoln 184 1384 18
Bryson Collins East Mecklenburg 165 1324 11
Chris Holmes South Iredell 149 1293 14
Josh Ladowski Lake Norman 177 1281 21
Donnavan Spencer Vance 126 1274 20
Akease Rankin Mooresville 117 1268 21
Josh Allen Victory Christian 114 1268 17

Passing

Name School Comp Att Yds TDs
Cole Martin Nation Ford 272 429 3318 35
Austin Kendall Cuthbertson 200 346 3039 31
Josh Ladowski Lake Norman 144 237 2488 30
Daniel Jones Charlotte Latin 122 217 2496 39
Chazz Surratt East Lincoln 161 235 2450 28
Anthony DiGioia Davidson Day 150 241 2200 21
Jordan Lane Victory Christian 119 175 2091 24
Josh Orean First Assembly 123 249 1905 8
Rogan Wells Fort Mill 127 189 1868 11
Clay Norris Myers Park 170 288 1830 17
Omar Baker Vance 108 194 1703 20
Kiante Cotton Berry 123 229 1645 14
Travis Ramseur Statesville 106 186 1621 13
Greg Ruff South Pointe 140 196 1616 18

Receiving

Name School Rec. Yds TDs
Connor O’Donnell First Assembly 68 1358 6
Hank Tuipulotu Nation Ford 87 1121 15
JT Cauthen Cuthbertson 65 1064 9
Brian Muckelvene Cuthbertson 71 1060 18
Corey Joyner Lake Norman 59 1015 10
Jaire Alexander Rocky River 52 919 12
Jordan Helms Nation Ford 74 824 NA
Brandon Plyler Fort Mill 51 811 7
Jacob Robinson Davidson Day 36 799 7
Sage Surratt East Lincoln 53 797 NA

Tackles

Name School No.
Jack Fording SouthLake Christian 122
Deshawn Morrison Central Academy 121
Will Sapyta Ardrey Kell 121
Yale Loucks South Point 120
Graham Gresham Northwestern 120
Nick Piselli Community School Davidson 117
Andrew Kakaley Hickory Grove 115
Isaac Rivenbark First Assembly 110
Trae’Von Hinton Northwestern 110

Sacks

Name School No.
Grant Bushinski SouthLake Christian 17
Lance Moore Weddington 15
Connor Gerlits Cuthbertson 14
Conner Maitland Charlotte Christian 12.5
Alec Hanff Charlotte Latin 12
Jalen Nash SouthLake Christian 11
Dru Seabrook Providence 10
Seth Nerness SouthLake Christian 10
Hunter Sheridan Charlotte Latin 10
Twzanga Mugala Ardrey Kell 9.5
Connor Miller Charlotte Catholic 9
Kima Bell Independence 9
Caleb Walker Independence 9

Interceptions

Name School No.
Sam Krehnbrink East Lincoln 8
John Brannon South Mecklenburg 7
Chris Trevisan Weddington 6
Marcus Disenza Sun Valley 5
Melvin Ross Charlotte Latin 5
Beau Snuggs Charlotte Christian 5
Dirk Cureton West Charlotte 5
Bailey Crane East Gaston 5
Clifton Duck Butler 5
Graham Whittle Hickory Grove 5
Max Robinson Parkwood 5
Cameron Goldean Providence Day 5
Nick Ferens East Gaston 5

Punting

Name School Avg.
Marion Watson Marvin Ridge 49.6
Matt Brown A.L. Brown 42.4
Will Hagood Northwestern 41.0
Turner Burgess Charlotte Country Day 39.6
Ethan O’Dell Lake Norman 37.8
Bryce Deeringer Hough 37.4
Shea Rodgers Indian Land, SC 37.4
Bailey Crane East Gaston 37.3
  Comments