High School Sports

Carolinas prep football playoff results, schedule

North Carolina

Class 4AA

First-round results

East

Wake Forest 42, Raleigh Leesville Road 14

Southern Pines Pinecrest 38, Middle Creek 9

Raleigh Millbrook 43, Fayetteville Britt 35

Richmond Senior 53, Fuquay-Varina 7

Cary Green Hope 24, Apex 14

Cary Panther Creek 24, Holly Springs 21

Raleigh Wakefield 40, Wake Forest Heritage 35

Raleigh Garner 45, Wilmington Laney 6

West

East Forsyth 59, McDowell 14

Providence 34, Northwest Guilford 15

Butler 55, South Mecklenburg 20

Mallard Creek 42, Myers Park 14

Lake Norman 35, West Charlotte 7

Ardrey Kell 28, Greensboro Page 16

Hough 45, West Forsyth 17

Independence 35, Olympic 0

Second Round - Friday

East

No. 8 Southern Pines Pinecrest (10-2) at No. 1 Wake Forest (12-0)

No. 5 Raleigh Millbrook (10-2) at No. 4 Richmond Senior (11-1)

No. 6 Cary Panther Creek (10-2) at No. 3 Cary Green Hope (10-2)

No. 10 Raleigh Wakefield (7-5) at No. 2 Raleigh Garner (11-1)

West

No. 9 Providence (9-3) at No. 1 East Forsyth (11-1)

No. 5 Butler (10-2) at No. 4 Mallard Creek (11-1)

No. 6 Ardrey Kell (9-3) at No. 3 Lake Norman (11-1)

No. 7 Hough (9-3) at No. 2 Independence (12-0)

Class 4A

First-round results

East

New Bern 50, Clayton 14

Greenville Rose 47, Wilmington New Hanover 35

Durham Hillside 42, Fayetteville Smith 28

Fayetteville 71st 28, Riverside 0

Scotland County 35, Greenville Conley 21

East Wake 40, West Johnston 14

Fayetteville Cape Fear 32, Northern Durham 14

Wilmington Hoggard 49, South Central 21

West

Jamestown Ragsdale 2, Greensboro Dudley 0

Vance 35, Mooresville 7

Rocky River 56, Skyland Roberson 3

Winston-Salem Mount Tabor 47, South Caldwell 0

Charlotte Catholic 37, Davie County 22

High Point Central 49, Southeast Guilford 21

North Davidson 52, Watauga 14

Pfafftown Reagan 50, Kannapolis Brown 42

Second Round - Friday

East

No. 8 Greenville Rose (10-2) at No. 1 New Bern (12-0)

No. 5 Durham Hillside (8-4) at No. 4 Fayetteville Seventy-First (12-0)

No. 6 East Wake (10-2) at No. 3 Scotland County (11-1)

No. 7 Cape Fear (9-3) at No. 2 Wilmington Hoggard (11-0)

West

No. 16 Jamestown Ragsdale at No. 9 Vance (9-3)

No. 13 Winston-Salem Mount Tabor (8-4) at No. 12 Rocky River (8-4)

No. 11 High Point Central (9-3) at No. 3 Charlotte Catholic (11-1)

No. 7 North Davidson (11-1) at No. 2 Pfafftown Reagan (11-1)

Class 3AA

First-round results

East

Southern Durham 25, Raleigh Cardinal Gibbons 6

Clayton Cleveland 69, Gray’s Creek 49

Chapel Hill 42, West Brunswick 14

Fayetteville Sanford 56, Eastern Guilford 6

Corinth-Holders 29, Union Pines 13

Hillsborough Orange 21, Lee County 20

Northern Guilford 56, Northwood 26

Wilson Fike 21, Wilson Hunt 16

West

Asheville 63, Central Cabarrus 28

Concord Cox Mill 35, North Forsyth 28

Weddington 38, South Iredell 0

Winston-Salem Reynolds 38, Ashville Erwin 32

Statesville 21, Monroe Sun Valley 20

Harrisburg Hickory Ridge 26, Ledford 7

Asheboro 28, Marvin Ridge 27

Waxhaw Cuthbertson 63, Gastonia Ashbrook 20

Second Round - Friday

East

No. 8 Clayton Cleveland (10-2) at No. 1 Southern Durham (12-0)

No. 12 Chapel Hill (9-3) at No. 4 Fayetteville Sanford (9-3)

No. 6 Hillsborough Orange (11-1) at No. 3 Corinth-Holders (9-3)

No. 7 Northern Guilford (11-1) at No. 2 Wilson-Fike (11-1)

West

No. 8 Cox Mill (7-5) at No. 1 Asheville (11-1)

No. 13 Winston-Salem Reynolds (7-5) at No. 5 Weddington (11-1)

No. 6 Hickory Ridge (10-2) at No. 3 Statesville (8-4)

No. 7 Asheboro (9-3) at No. 2 Waxhaw Cuthbertson (9-3)

Class 3A

First-round results

East

Southern Guilford 56, C.B. Aycock 13

Rocky Mount 21, Western Alamance 14

Eastern Wayne 43, Jacksonville 14

Southern Nash 35, Burlington Williams 28

Havelock 49, Eden Morehead 10

West Craven 31, South Johnston 29

Southern Lee 14, West Carteret 9

Eastern Alamance 49, South Brunswick 18

West

Boiling Springs Crest 49, Southwestern Randolph 7

West Rowan 40, North Buncombe 7

Canton Pisgah 16, Lenoir Hibriten 13

Gastonia Forestview 48, East Gaston 14

Concord 49, Waynesville Tuscola 7

Belmont South Point 20, Newton Fred T. Foard 12

West Henderson 41, Kings Mountain 27

East Rowan 50, Morganton Freedom 49

Second Round - Friday

East

No. 9 Rocky Mount (8-4) at No. 1 Southern Guilford (12-0)

No. 5 Eastern Wayne (9-2) at No. 4 Southern Nash (9-3)

No. 11 West Craven (5-7) at No. 3 Havelock (11-1)

No. 10 Southern Lee (8-4) at No. 2 Eastern Alamance (12-0)

West

No. 8 West Rowan (8-4) at No. 1 Boiling Springs Crest (12-0)

No. 5 Canton Pisgah (9-3) at No. 4 Gastonia Forestview (10-2)

No. 6 Belmont South Point (8-4) at No. 3 Concord (12-0)

No. 15 East Rowan (6-6) at No. 7 West Henderson (8-4)

Class 2AA

First-round results

East

Washington 35, North Pitt 7

Kinston 18, Burlington Cummings 13

Randleman 26, Roanoke Rapids 35

Roanoke Rapids 49, Franklinton 35

Jacksonville Northside 31, Croatan 20

Southwest Edgecombe 35, North Brunswick 13

Bunn 15, South Granville 6

Elizabeth City Northeastern 42, St. Pauls 20

West

East Lincoln 56, Smoky Mountain 7

R-S Central 29, Bandys 26

Lincolnton 48, Newton-Conover 14

Monroe Parkwood 37, Gastonia Hunter Huss 7

Ashe County 34, Maiden 27

Monroe 38, High Point Andrews 12

West Stokes 42, Marshville Forest Hills 13

Franklin 51, Wilkes Central 7

Second Round - Friday

East

No. 8 Kinston (7-5) at No. 1 Washington (11-1)

No. 5 Randleman (10-2) at No. 4 Roanoke Rapids (9-3)

No. 6 Southwest Edgecombe (9-3) at No. 3 Jacksonville Northside (9-3)

No. 10 Bunn (8-4) at No. 2 Elizabeth City Northeastern (12-0)

West

No. 9 R-S Central (8-4) at No. 1 East Lincoln (12-0)

No. 13 Monroe Parkwood (7-5) at No. 5 Lincolnton (10-2)

No. 6 Monroe (8-4) at No. 3 Ashe County (10-2)

No. 7 West Stokes (8-4) at No. 2 Franklin (12-0)

Class 2A

First-round results

East

East Bladen 53, Red Springs 26

Farmville Central 55, Fairmont 12

Southwest Onslow 40, Newton Grove Midway 6

Warren County 22, South Columbus 17

Ayden-Grifton 40, Bertie 22

Edenton Holmes 42, Hertford County 0

Clinton 42, Graham 0

Eastern Randolph 56, Pasquotank County 12

West

Swannanoa Owen 88, Lake Norman Charter32

Salisbury 14, Surry Central 0

North Rowan 20, Mountain Heritage 6

Mount Pleasant 20, East Rutherford 19

Shelby 52, Trinity 6

Winston-Salem Carver 62, Hendersonville 31

Polk County 22, Lexington 21

Reidsville 56, Providence Grove 0

Second Round - Friday

East

No. 8 Farmville Central (10-2) at No. 1 East Bladen (10-2)

No. 13 Warren County (7-5) at No. 5 Southwest Onslow (11-1)

No. 6 Edenton Holmes (10-2) at No. 3 Ayden-Grifton (8-4)

No. 7 Clinton (10-1) at No.2 Eastern Randolph (9-3)

West

No. 8 Salisbury (6-6) at No. 1 Swannanoa Owen (11-0)

No. 5 North Rowan (10-2) at No. 4 Mount Pleasant (10-2)

No. 6 Winston-Salem Carver (9-2) at No. 3 Shelby (10-2)

No. 7 Polk County (9-3) at No.2 Reidsville (10-2)

Class 1AA

First-round results

East

Wallace-Rose Hill 68, Spring Creek 0

Rosewood 54, East Carteret 20

Camden County 48, Union 21

Princeton 70, Northampton 48

Tarboro 61, Hobbton 0

Louisburg 49, Perquimans 14

Riverside Martin 35, Gates County 6

Warsaw Kenan 49, Pender 0

West

West Montgomery 51, East Wilkes 7

Walkertown 55, North Stanly 9

Cherryville 75, Boonville Starmount 27

Bessemer City 28, North Moore 21

Whiteville 45, East Montgomery 6

Mitchell 35, Granville Central 14

Swain County 14, Mount Airy 0

Avery 23, East Surry 15

Second Round - Friday

East

No. 8 Rosewood (7-5) at No. 1 Wallace-Rose Hill (11-1)

No. 5 Camden (9-3) at No. 4 Princeton (11-1)

No. 6 Louisburg (8-4) at No. 3 Tarboro (9-3)

No. 10 Riverside-Martin (6-6) at No. 2 Warsaw Kenan (10-1)

West

No. 9 Walkertown (9-2) at No. 1 West Montgomery (11-1)

No. 12 Cherryville (5-7) at No. 4 Bessemer City (9-3)

No. 6 Mitchell (8-4) at No. 3 Whiteville (10-2)

No. 15 Avery (5-7) at No. 10 Swain County (9-3)

Class 1A

First-round results

East

Plymouth 42, KIPP Pride 0

North Duplin 55, Pinetown Northside 28

North Edgecombe 47, Kestrel heights 0

Chocowinity Southside 47, Crestwell 12

Pamlico County 47, Weldon 0

Salemburg Lakewood 59, Columbia 0

Robersonville South Creek 36, Manteo 6

Southeast Halifax 54, Rocky Mount 6

West

Robbinsville 35, Hayesville 7

Rosman 26, Community School of Davidson 20

Union Academy 42, South Robeson 6

Murphy 55, Andrews 20

West Columbus 30, Elkin 25

Alleghany 12, Winston-Salem Bishop McGuinness 7

Mooresville Pine Lake Prep 38, Cherokee 21

Mooresboro Thomas Jefferson Academy 33, South Stanly 14

Second Round - Friday

East

No. 9 North Duplin (5-7) at No. 1 Plymouth (11-1)

No. 5 North Edgecombe (9-3) at No. 4 Chocowinity Southside (9-3)

No. 6 Lakewood (7-5) at No. 3 Pamlico County (10-2)

No. 7 Robersonville South Creek (6-6) at No. 2 Southeast Halifax (11-1)

West

No. 9 Rosman (6-6) at No. 1 Robbinsville (12-0)

No. 5 Union Academy (6-6) at No. 4 Murphy (9-3)

No. 14 West Columbus (4-8) at No. 6 Alleghany (8-4)

No. 7 Mooresville Pine Lake (7-4) at No. 2 Mooresboro Thomas Jefferson (9-3)

South Carolina

Class 4A - Division I

First-round results

Fort Dorchester 37, Gaffney 24

Summerville 38, Sumter 14

Lexington 35, White Knoll 21

Hillcrest 35, Ashley Ridge 6

Dutch Fork 49, Mauldin 0

Dorman 48, Fort Mill 17

Duncan Byrnes 42, Boiling Springs 28

Rock Hill Northwestern 63, Wando 28

Second Round - Friday

No. 8 Summerville (9-4) at No. 1 Fort Dorchester (11-2)

No. 13 Lexington (7-5) at No. 5 Simpsonville Hillcrest (11-1)

No. 10 Dorman (10-2) at No. 2 Dutch Fork (10-2)

No. 6 Northwestern (9-3) at No. 3 Duncan Byrnes (11-1)

Class 4A - Division II

First-round results

Lexington River Bluff 22, Goose Creek 21

York 49, Westside 28

Blythewood Westwood 34, Colleton County 10

Greenwood 12, Laurens 6

South Florence 39, Blythewood 7

North Augusta 31, Cane Bay 28

Goose Creek Stratford 34, Socastee 19

Spartanburg 31, Riverside 7

Second Round - Friday

No. 16 Lexington River Bluff (8-4) at No. 9 York (10-2)

No. 5 Greenwood (8-4) at No. 4 Blythewood Westwood (11-1)

No. 7 North Augusta (10-2) at No. 2 South Florence (11-1)

No. 6 Spartanburg (9-3) at No. 3 Goose Creek Stratford (9-3)

Class 3A

Second-round results

Columbia A.C. Flora 41, Lancaster 7

Grenwood Emerald 24, Wren 21

Rock Hill South Pointe 19, Seneca 15

Belton-Honea Path 55, Greer 21

Hartsville 42, Georgetown 0

Moncks Corner Berkeley 28, Midland Valley 21

Bennettsville Marlboro County 19, Swansea 8

Myrtle Beach 46, Hanahan 34

Third Round - Friday

Greenwood Emerald (10-2) at Columbia A.C. Flora (11-1)

Belton-Honea Path (9-3) at Rock Hill South Pointe (9-3)

Moncks Corner Berkeley (9-4) at Hartsville (12-0)

Myrtle Beach (11-1) at Bennettsville Marlboro County (7-5)

Class 2A - Division I

Second-round results

Fairfield Central 34, Strom Thurmond 7

Newberry 42, Woodruff 28

Dillon 56, Waccamaw 10

Loris 16, Ridgeland-Hardeeville 6

Semifinals - Friday

Newberry (10-2) at Winnsboro Fairfield Central (11-1)

Loris (11-1) at Dillon (12-0)

Class 2A - Division II

Semifinals - Friday

Ninety-Six (8-4) at Columbia Keenan (9-3)

St. Stephens Timberland (13-0) at Dorchester Woodland (9-4)

Class 1A - Division I

Second-round results

Christ Church 57, St. Joseph’s 21

McBee 21, Williston-Elko 18

Bamberg-Ehrhardt 34, St. John’s 6

Allendale-Fairfax 12, Hemingway 0

Semifinals - Friday

McBee (11-1) at Greenville Christ Church (12-0)

Bamberg-Ehrhardt (11-1) at Allendale-Fairfax (12-0)

Class 1A - Division II

Second-round results

Lamar 39, Ridge Spring-Monetta 30

Hunter-Kinard-Tyler 32, McCormick 6

Lake View 40, Timmonsville 6

Estill 16, Cross 13

Semifinals - Friday

Hunter-Kinard-Tyler (10-2) at Lamar (10-3)

Estill (10-2) at Lake View (9-3)

  Comments