High School Sports

Prep Results 11.20.14

Basketball

Girls

Davidson Day 71,

Grace Christian 19

GCS (0-4): Jenna Vanderpoll 6, Vick 5,Ferrel 4, Hayne 2, Shoulars 2.

DDS (2-0): Maya Caldwell 32, Meadows 18, Bradford 13, Wiles 6, Smith 2.

GCS 11 3 3 2 19
DDS 24 17 18 12 71

Parkwood 46,

Cuthbertson 40

CHS (0-2): Taylor Helms 17, McAdams 10.

PHS (1-1): Brittany Autry 16, Baylee Morton 13.

CHS 9 7 10 14 40
PHS 12 10 12 12 46

Butler 39,

Mallard Creek 36

MC: Brown 8 Sanders 3, Walker 2, Richardson 2, Davis 5, Price 10, Drayton 4.

BHS: Green 5, Houser 4, Sutton 8, Leigh 13, Barrett 2, Richardson 7.

MC 6 7 10 13 36
BHS 8 5 10 16 39

Hough 65,

Lake Norman 36

LN 6 7 8 15 36
H 22 10 20 13 65

Carmel Christian 53,

Metrolina Christian 47

MCA (1-2): - Bella Sheprow 16, Hannah Gordon 14, Caroline Wallace 11, Logan 4, Curry 2.

CC (4-0): Cassandra Shaw 18, Sarah Thomsen 17, A. Dixon 6, Queen 6, H Thomsen 4, Studioso 2.

MCA 14 7 12 14 47
CC 13 7 18 15 53

Piedmont 62,

Northwest Cabarrus 19

NWC (0-2): Lambert 7, Smith 9, Shaw 3.

PHS (1-0): Tripp 2, Foster 6, Boling 9, Purser 9, Rape 2, Kelli Fagala 12, Griffin 3, Helms 4, Gibson 2, Naj'la Bibb 13.

NWC 7 4 3 5 19
PHS 11 18 27 6 62

Central Cabarrus 71,

Mt. Pleasant 51

CCHS: Kasey Rowden 18, Justice Wallace 11, Kelsey Adcock 10, Holit 7, McFarlane 7, Benton 4, Dyke 4, Breedlove 4, Muhammad 3.

MP: Brooklyn Miles 15, Williams 7, Coley 3, Mirovich 4, Maddy Meinus 10.

CC 9 29 17 15 71
MP 12 7 11 20 51

Christ the King 39,

Statesville Christian 30

CTK: Catherine Striclland 25, M. Strickland 6, Selzer 4.

SC: Hoye 8, Neawirth 6, Peters 6.

CTK 12 11 10 6 39
SC 9 2 10 9 30

Weddington 69,

Forestview 32

FHS (0-1): Nikkyana McCaskill 20, Kendrick 4, Adams 1, Thorpe 2, Bailey 5.

WHS (2-0): Remi Roberts 14, Stephanie Watts 24, Molly Mann 10, Schuster 10, Brown 3, Addison 4, Mitchell 4.

FHS 12 6 10 4 32
WHS 19 16 18 16 69

Hickory Ridge 63,

Marvin Ridge 21

MR (0-2): Glover 7, Bigham 7, McCown, TA Flinger 2, Griffin 4.

HR (2-0): Stacia Means 19, Laura McManimen 14, Gabby Smith, 10, Shears 4, Scott 8, Morrison 2, Weathers 2, Benjamin 2, Manley 2.

MR 3 9 4 5 21
HR 20 17 20 6 63

Covenant Day 43,

Forest Hills 38

FH: Wallace 3, Allen 3, Sheona Woodhem 11, Benson 8, Raven Mobley 13.

CDS: VanDusen 6, Schoeck 2, Sarah Billiard 21, Hannah Billiard 13, Pierce.

FH 9 12 4 13 38
CDS 10 11 11 11 43

Alexander Central 50,

Watauga 41

AC (1-0): Madi Suddreth 21, Abby Cook 14, Vinson 6, Barr 4, Chapman 3, White 2.

W (0-1): Ryan Loflin 19, Clare Harris 10, Carroll 6, Farthing 4, Stapleton 2.

AC 14 8 9 19 50
W 8 13 7 13 41

Concord First Assembly 57,

Davie County 39

CFA (2-0): Wright 27, E.Brooks 6,O.Brooks 10, Pulley 2, Mobley 6, Peay 6.

DC (0-1): Martinez 2, Zaferatos 12, C.Peebles 3, A.Peebles 4,Paterson 3, Joyner 6, Hampton 9.

CFA 8 17 17 15 57
DC 10 8 10 11 39

Highland Tech 55,

North Gaston 41

HT (1-1): Thomas Nieminen 19, Zack Dawkins 14, KJ Woods 11.

NG (0-2): Noah Sadler 12, Tommy McNeal 13.

HT 8 14 18 15 55
NG 5 19 9 8 41

Late Tuesday

Concord 40,

Mt. Pleasant 24

MTP (0-2): Danielle 2, Atwood 2, Jordan Coley 13, Jaz 2, Miles 5.

CHS (1-0): Janae Thomas 10, Vinson 2, Danica Ford 10, Jamya Patton 15, Privette 2, Black.

MTP 0 2 11 13 24
CHS 12 7 11 10 40

Boys

Christ the King 47,

Statesville Christian 27

CTK: Brian Stanley 20, Harvey 9, Lewis 8, Thayer 6, Buchsbaum 4.

SC: Seth Mason 11, Swope 8, Neuwirth 4, Ferguson 2, Godwin 2.

CTK 6 10 18 13 47
SC 4 12 7 4 27

Davidson Day 59,

Grace Christian 37

GSC: Moore 7, Cusella 6, Walker 4, Lory 4, Hernandez 5, Sniffin 9.

DDS: Mcgregor 18, Hairston 17, Ansted 2, Tobin 4, Caldwell 16, Kollme 2.

GSC 8 10 8 11 37
DDS 25 7 12 15 59

Butler 76,

Mallard Creek 60

MC (0-2): Zach Thomas 12, Porter 9, Reed 8, Hearn 6, Sanders 6, Gorham 5, Dupree 5, Grier 3, Mason 2, Williams 2, Locke 2.

BHS (2-0): RaeQuan Scott 33, O. Robinson 15, Carter 9, Stowe 9, Stitt 8, Griffin 2.

MC 9 18 14 19 60
BHS 23 16 15 12 76

Hough 55,

Lake Norman 50

LN (0-1): Kishawn Pritchett 16, Trey Ford 13, David Scott 12, Seacat 9.

H (2-0): Luke Maye 21, Connor Whipp 12, Post 7, Murphy 6, Sweetman 4, Friday 3, Grigg 2.

LN 10 15 9 16 50
H 15 14 16 10 55

Watauga 62,

Alexander Central 43

AC (0-1): Ethan Bowman 11, Ireland 5, Stikeleather 4, Gant 3, Watts 5, Hammer 2, Wicker 3, Bumgarner 5, Presnell 5.

W (1-0): Caleb Bryson 18, Utah Jones 10, Carmichael 6, Valet 5, Lambert 6, Russell 2, Shore 6, Sherman 5, Ebaugh 2, Mills 2.

AC 5 6 15 17 43
W 15 14 16 17 62

Metrolina Christian 72,

Carmel Christian 52

CC (1-2): Remele Everett-Hicks 11, Mac Brydon 10, Crocker 8, Hood 7, Wolfe 6.

MCA (3-0): Emeka Nwankwo 19, Rowe 10.

CC 13 11 12 16 52
MCA 20 11 20 19 72

Northwest Cabarruss 53,

Piedmont 50

NWC (1-1): Dalton Hathcock 17, Anthony Caldwell 16, Baker 7, Clark 6, Hart 3, Manga 3, Burns.

PHS (0-1): Cameron Tripp 22, Crotts 8, Mathis 6, Talley 5, Lincomfelt 4, Tyson 3, Williams 2.

NWC 9 11 17 16 53
P 8 16 14 12 50

Cuthbertson 64,

Parkwood 52

CHS: Malcolm Wade 18, Ryan Mobley 18, Hardiman 8, Ruszala 8, Grovanz 4, Dawson 3, Pandoli 2, Spencer 2.

PHS: Keenan Turpin 17, T. Williams 11, Myers 4, Thompson 3, Collins7, Rankin, Capps 3, Massey 6.

CHS 16 6 19 23 64
PHS 16 8 11 17 52

Late Tuesday

West Meck 63, East Meck 49

EM (0-1): Philps 2, Perry 2, Washing 15, Brown 6, Bradhing 16, Richards 4, McDuffies 4.

WM (1-1): Law 4, Stover 2, Price 11, Montgomery 4, D. Brown 11, Jones 2, Blackburn 10, Cogdell 14, Washington 4.

EM 15 19 2 13 49
WM 11 22 11 19 63

Also

Olympic 70, Rocky River 55

Wrestling

Late Tuesday

Mallard Creek 78,

North Mecklenburg 6

106: K. Grant (MACR) 0. W. Cox 1:22; 113: D. Davis (MACR) p. C. Blackey 1:12; 120: M. Jackson (MACR) p. I. Fleming 0:45; 126: J. Bogojevich (MACR) forfeit; 132: K. Harris (MACR) forfeit; 138: J. Eley (MACR) p. C. Sanders 1:36; 145: T. Hornsby (MACR) p. S. Horowitz 5:00; 152: A. Wise (MACR) p. Z. Dunlap 0:40; 160: W. McNeely (MACR) p. I. Sanders 2:30; 170: L. Williams (MACR) p. W. Guthridge 1:45; 182: D. Knox (MACR) forfeit; 195: M. Holland (MACR) forfeit; 220: E. Jackson (MACR) p. D. Weight 0:45; 285: D. Deere (MACR) d. forfeit.

Mallard Creek 45,

Lake Norman 35

106: K. Grant (MACR) p. W. Cox 1:22; 113: D. Davis (MACR) p. C. Blackey 1:12; 120: M. Jackson (MACR) p. I. Fleming 0:45; 126: J. Bogojevich (NOME) forfeit; 132: K. Harris (MACR) forfeit; 138: J. Eley (MACR) p. C. Sanders 1:36; 145: T. Hornsby (MACR) p. S. Horowitz 5:00; 152: A. Wise (MACR) p. Z. Dunlap 0:40; 160: W. McNeely (MACR) p. I. Sanders 2:30; 170: L. Williams (MACR) p. W. Guthridge 1:45; 182: D. Knox (MACR) forfeit; 195: M. Holland (MACR) forfeit; 220: E. Jackson (MACR) p. D. Weight 0:45; 285: D. Deere (MACR) forfeit.

Swimming

Girls

Team Scores: Charlotte Latin 66, Grace Academy 15; Charlotte Latin 68, Covenant Day 21; Charlotte Latin 56, Charlotte Country Day 37

Individual Results: 50 Freestyle: Leila Evans (CLS) 26.28; 100 Freestyle: Leila Evans (CLS) 58.39; 200 Freestyle: Elizabeth Lancaster (CLS) 2:05.43; 500 Freestyle: Stephanie Nelson (CCDS) 5:32.08; 100 Backstroke: Rohzina McClanahan (CLS) 1:07.18; 100 Breaststroke: Margaret Mander (GA) 1:20.54; 100 Butterfly: Sophie Lindner (CDS) 59.62; 200 IM: Stephanie Nelson (CCDS) 2:14.21; 200 Freestlye Relay: CCDS 1:52.05; 400 Freestyle Relay: CLS 4:01.40; 200 Medley Relay: CLS 1:58.40.

Boys

Team Scores: Charlotte Latin 71, Grace Academy 15; Charlotte Latin 67, Covenant Day 19; Charlotte Latin 71, Charlotte Country Day 18

Indicidual Results: 50 Freestlye: Jackson Dickey (CLS) 22.98; 100 Freestyle: Tyler D’Allaird (CLS) 51.94; 200 Freestyle: Sam Mahoney (CLS) 1:57.24; 500 Freestyle: Sam Mahoney (CLS) 5:06.85 ; 100 Backstroke: Ikenna Eruchalu (CLS) 53.89; 100 Breaststroke: Jackson Dickey (CLS) 1:07.72; 100 Butterfly: Ikenna Eruchalu (CLS) 53.86; 200 IM: James Hardy (CLS) 2:11.49; 200 Freestyle Relay: CLS 1:41.70; 400 Freestyle Relay: CLS 3:33.61; 200 Medley Relay: CLS 1:47.10.

  Comments