High School Sports

Prep Results 11.25.14

Basketball

Girls

Davidson Day 66,

Westminister Catawba Christian 4

WCC: Lara Shannon 2, Vekennes 2.

DD: Maya Caldwell 18, Meadows 14, Bradford 13, Wiles 13, Park 4, Kollme 2, Rees 2.

WCC 0 2 2 0 4
DD 27 20 12 7 66

North Mecklenburg 68,

Garinger 28

NM: Dynasty Heyward 18, ShaNiya Lester 12, Lauren Stokes 10, Price 8, Hayes 6, Dunlap 4, Lewis 4, Hartgrove 2, Beck 2, Venant 2.

G: Jasmine Sanders 19, Vindell 2, Clayburn 2, Whitman 2, Davis 2.

NM 12 24 22 10 68
G 4 3 11 10 28

Charlotte Country Day 33,

Victory Christian 31

VC: Joyus 11, Assiyah 6, Lilian 4, Adora 3, Chay 3, Maddison 2.

CCD: Lucy Pedlow 10, Robinson 7 , Gach 6, Franklin 6, Charlotte Pedlow 4.

VC 6 9 7 7 31
CD 6 6 12 9 33

Community School of Davidson 47,

Stuart Cramer 28

SC (2-1): Jordan Bryant 11, Lexi Trull 9, Laura Trull 6, Bourhill 2.

CSD (2-1): Julia Grainda 17, Karli Fekete 11, Caroline Nageotte 10, Bradley 4, Mitchell 2, M.Suggs 1.

SC 9 6 7 6 28
CSD 14 10 9 14 47

Charlotte Christian 60,

Queens Grant 43

QG: Demetry Leake 17, David Perry 8, Jalen Raye 8, Patrick Tape' 5, Jace Weir 3, Noah Clemmons 2.

CC: Trey Phills 26, Beau Snuggs 8, Collin Greig 7, Kayle Mason 6, Terrelle Brown 4, Hayden Girard 4, Scottie Wallace 3, Rob Peterson 2.

QG 20 10 6 7 43
CC 15 19 10 16 60

Covenant Day 53,

Southlake Christian 37

SLC (2-2): Stone 4, Erica VanDusen 11, Sarah Billiard 16, Hannah Billiard 20, Pierce 2.

CD (5-1): Clay 3, Washington 13, Bolen 1, Sanders 4, Haney 12, Handlongten 4.

SLC 11 13 7 6 37
CD 8 16 19 10 53

Sun Valley 67,

East Mecklenburg 52

SV: Limon 10, Amanda Cherry 23, Kuren 2, Garrett 1, Adamayk 7, m. Cherry 6, Lyga 2, Karli Mason 12.

EM: LaBria King 10, Kadeehagh Davis 13, Hudson2, Bull 6, Benton 1, Nicholas 6, Collins 2, Zhamya Wills 12.

SV 21 18 15 13 67
EM 12 15 9 16 52

Alexander Central 71,

St. Stephens 32

STS (0-1): Hannah Bumgarner 4, Sarah Lay 2, Sy-Tasia Brown 8, Kylea Cooper 7, Lily Killian 5, Jade Blalock 3, Catherine McMahan 3.

AC (2-0): Abby Cook 10, Madi Suddreth 18, Mattie Barr 12, Grace Vinson 5, Alexis Anthony 4, Bailey Harris 6, Meredith King 9, MaKayla White 4, Brianna Chapman 3.

STS 7 4 16 5 32
AC 18 22 15 16 71

Lake Norman 58,

Newtown-Conover 55

LN: Ali Van Sant 23, Bri Young-Harris 15.

N-C: Hannah 18 points, McKenszie 16.

N-C 16 17 6 16 55
LN 21 16 10 11 58

Porter Ridge 58,

Central Academy 30

PR: Cunningham 11, Welch, 5, Gaddy 4, Massey 10, Petrini 13, H. Simpson 9, K. Simpson 4, Harrell 2.

CA: Paterson 3, Carbone 17, McCormick 9, Williams, 1.

PR 22 12 10 14 58
CA 2 8 9 11 30

Concord First Assembly 93,

Charlotte United Christian 27

CFA (4-0): O. Brooks 7, F. Robinson 5, E. Brooks 18, N. Bryant 12, S Ward 8, R Mobley 14, Z. Wright 16, E. Peay 13.

CU (0-3): S. Fanelty 2, Kennedy Calhoun 15, P. Jacobs 3, L. Bowser 1, S Smith 6.

CFA 19 24 26 24 93
CUC 8 12 5 2 27

Mt. Zion 77,

Charlotte United Christian 20

MZ: Aisha Love 24, Aliya Walker 12, V Helm 5, Brandi Seagul 17, Melanie Corbit 19.

CUC: T. Jacobs 3, Kennedy Calhoun 12, J. Tate 1, S. Smith 4.

MZ 25 18 22 12 77
CUC 1 4 9 6 20

Boys

Carmel Christian 60,

United Faith Christian 41

CC (3-2): Jonah Hood 24, Remele Everett-Hicks 11, Mac Brydon 10, Bryce Foreman 6.

UF (1-3): Benjamin Bennett 15, Brett Swilling 10, Xavier Smith 10.

CC 13 13 16 18 60
UF 6 15 3 17 41

Charlotte United Christian 92,

Concord First Assembly 85

CUC: Kyran McClure 10, Mike Baez 35, Z. Rankin 4, D. Deaton 4, R. Mansfield 5, T. Diggs 6, Reggie Smith 11, K. Smith 7, Jason Tate 10.

CFA: Matt Wheet 22, D. Caldwell 7, M. Beasley 2, C. Hoffman 2, Charles Minlend 34, V. Todorovic 2, N. Payne 9, M. Stefanovic 7 .

CUC 18 19 25 30 92
CFA 11 32 11 31 85

Community School of Davidson 73,

Stuart Cramer 52

SC (2-1): Stowe 16, Sithisari 13, Hopkins 7, Sherrill 6, Smith 4, Johnson 3, Lovelace 2, Foust 1.

CSD (2-1): Daily 16, McAfee 15, McKibbin 13, Brown 11, Windley 6, A. McMahan 4, Gomilla 2, Hare 2, Yascur 2, McKenzie 2. .

SC 13 14 13 12 52
CSD 22 23 11 17 73

Southlake Christian 62,

Covenant Day 51

SLC (1-3): Smith 6, Hartman 6, Lowery 4, Robinson 8, Monroe 8, Brett Carter 17, Johnson 2, Wharton-Price-13.

CD (0-5): Sean Bryant 16, Johnson 5, Shanahan 4, Moseley 6, Biggerstaff 5, Dixon 7, Glass 2.

SLC 6 23 18 15 62
CD 6 12 13 20 51

Cannon 84,

Metrolina 82

C (2-3): Nemanja Djorovic 45, Philip McKenzie 14, Z. Hendrix 6, D. Patterson 6, J. Battle 5, A. Dahan 5, C. Deveaux 4, A. Saarinen 1.

M (4-1): Emeka Nunanuo 42, Hakeem Rowe 17, Chandler Rivers 13, A. Kiser 5, B. Hurst 5.

C 21 8 20 23 14 84
M 19 11 21 21 10 82

Lake Norman 63,

Newton-Conover 58

LN (1-1): Hunter Seacat 28, Trey Ford 12, Kishawn Pritchett 10, Scott 9, Poteat 4.

N-C (0-1): Tyoun Shuford 23, Alex Johnson 17, Jalen Connor 10, Ramseur 6, Fleming 2.

LN 23 11 11 18 63
N-C 15 15 15 12 58

Harding 76,

Mallard Creek 43

MC (2-0): Sanders 6, Dupree 3, Thomas 3, Porter 2, Mason 8, Hearn 2, Reed 4, Williams 2, Locke 3, Ken Gorgam 15, Thomas 5.

H (0-3): Young 9, Henry 6, Perry 6, Jarlen McDonald 15, Karl Hankton 10, Keenan Rankin 15, Rumley 1, Brown 2, Colson 4, Chambers 5, Kirkpatrick.

H 17 23 16 29 43
MC 11 8 16 20 76

Grace Academy 87,

Victory Christian 14

GA 31 23 17 16 87
VC 3 7 0 4 14

Swimming and Diving

Women

Team Scores: Ardrey Kell 180, South Mecklenburg 106

Individual Scores: 200 Medley Relay: Ardrey Kell (Courtney Puckett, Rachel Goode, Carolyn Kammeyer, Hannah Puckett); 200 Free: Lauren Wallace (AK); 200 IM: Carolyn Kammeyer (AK); 50 Free: Emily Benson (AK); 100 Fly: Carolyn Kammeyer (AK); 100 Free: Lauren Wallace (AK); 500 Free: Sinclair Larson (SM); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Emily Benson, Audrey Cummings, Hannah Puckett, Lauren Wallace); 100 Back: Hannah Puckett (AK); 100 Breast: Claudia Barnett (SM); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Emily Benson, Audrey Cummings, Carolyn Kammeyer, Lauren Wallace).

Team Scores: Lake Norman 81/West Iredell 10, Alexander Central 62/West Iredell 29, Lake Norman 79/Alexander Central 15.

Individual Scores: 50 Free: Maddy Gillman (LN); 100 Free: Maddy Gillman (LN); 200 Free: Olivia Watson (LN); 400 Free Katelyn Ireland (LN); 200 IM: Madison Spencer (LN); 100 Butterfly: Kalyn Fetter (LN); 100 Back: Hattie Doherty (LN); 100 Breast: Sydney Rogers (LN). 200 Medley: Lake Norman (H. Doherty, M. Gillman, K Fetter, O. Watson); 200 Free: Lake Norman (C. Fielding, L. Anderson, H. Doherty, A. Kaufman); 400 Free: Lake Norman (M. Spencer, K. Fetter, O. Watson, M. Gillman).

Men

Team Scores: South Mecklenburg 180, Ardrey Kell 106

Individual Scores: 200 Medley Relay: South Mecklenburg (Nathan Murray, Jacob Rauch, Graham Cooper, Graham Weaver); 200 Free: Weston Youngblood (SM); 200 IM: Graham Weaver (SM); 50 Free: Jacob Rauch (SM); 100 Fly: Jack Eudy (AK); 100 Free: Connor Long (AK); 500 Free: Weston Youngblood (SM); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Grant Murchison, Nick Spina, Jack Eudy, Connor Long); 100 Back: Nathan Murray (SM); 100 Breast: Lucas Johnson (SM); 400 Free Relay: South Mecklenburg (Noah Cahan, Weston Youngblood, Graham Cooper, Lucas Johnson).

Team Scores: Lake Norman 69/West Iredell 22, Alexander Central 63/West Iredell 15, Lake Norman 62/Alexander Central 30

Individual Scores: 50 Free: Caleb Riddle (AC); 100 Free: Caleb Riddle (AC); 200 Free: Matt Chenard (LN); 400 Free: Sam Marttila (LN); 200 IM: Zach Nitz (LN); 100 Butterfly: Austin Hill (LN); 100 Back: Austin Hill (LN); 100 Breast: Denver Mangaoang (LN); 200 Medley: Lake Norman (A. Hill, W. Obrecht, R. Finn, J. Al-Hussaini); 200 Free: Lake Norman (J. Al-Hussaini, W. Obrecht, Z Nitz, A Hill); 400 Free: Lake Norman High School (S. Marttila, D. Mangaoang, P. Swarts, Z. Nitz).

Wrestling

Team Scores: Charlotte Christian School 36/Country Day 30, Metrolina Christian Academy 41/Country Day 18, Union Academy 36/Country Day 30.

Individual Scores: Tom Yoxsimer 1-2, Benjamin Whetstone, Jake Davis, Keaton Prevette 2-1; Tony Nguyen, Max Spada 3-0.

Team Scores: Mallard Creek 78, Harding 6.

Individual Scores: 126: M. Jackson (MC) over T. Blount (H) (Fall 1:23) 132: C. Friday (H) over T. Simpsom (MC) (Fall 0:38) 138: W. Mitchell (MC) over . (H) (For.) 145: T. Hornsby (MC) over D. Williams (H) (Fall 1:02) 152: J. Viers (MC) over K. Robbs (H) (Fall 1:42) 160: W. McNeely (MC) over . (H) (For.) 170: L. Williams (MC) over A. Jones (H) (Fall 2:31) 182: M. Holland (MC) over C. Garrett (H) (Fall 0:18) 195: E. Jackson (MC) over A. Selaya (H) (Fall 4:19) 220: J. Gilliam (MC) over . (H) (For.) 285: Q. Logan (MC) over . (H) (For.) 106: M. Baker (MC) over B. Murphy (H) (Fall 1:38) 113: K. Grant (MC) over T. Davis (H) (Fall 0:44) 120: D. Davis (MC) over R. Burris (H) (Fall1:17)

  Comments