High School Sports

Prep Results 12.04.14

Football

Friday’s N.C. semifinals

4AA

(2) Garner (13-1) at (1) Wake Forest (14-0)

(4) Charlotte Mallard Creek (13-1) at (3) Lake Norman (12-1)

4A

(2) Wilmington Hoggard (13-0) at (1) New Bern (14-0)

(9) Charlotte Vance (11-3) at (3) Charlotte Catholic (13-1)

3AA

(12) Chapel Hill (11-3) at (7) Northern Guilford (13-1)

(5) Weddington (13-1) at (2) Waxhaw Cuthbertson (11-3)

3A

(5) Eastern Wayne (11-2) at (3) Havelock (13-1)

(6) Belmont South Point (10-4) at (1) Shelby Crest (14-0)

2AA

(2) Elizabeth City Northeastern (14-0) at (1) Washington (13-1)

(2) Franklinton (14-0) at (1) East Lincoln (14-0)

2A

(7) Clinton (12-1) at Southwest Onslow (12-1)

(4) Mount Pleasant (12-2) at (3) Shelby (12-2)

1AA

(2) Warsaw Kenan (12-1) at (1) Wallace-Rose Hill (13-1)

(10) Swain County (11-3) at (5) Booneville Starmount (11-3)

1A

(6) Lakewood (9-5) at (1) Plymouth (13-1)

(6) Alleghany County (10-4) at (1) Robbinsville (14-0)

Girls’ Basketball

Forest Hills 60,

Metrolina Christian 34

FH: Raven Mobley 13, Destiny Wallace 10, Benson 9, Allen 7, Marsh 6, Woodham 5, Brown 2.

MCA: Caroline Walters 9, Carolina Wallace 6, Blalock 5, Logan 5, Sheprow 5, Curry 4.

FH 19 8 16 17 60
MCA 7 6 12 9 34

Mallard Creek 42,

East Gaston 22

EG: Raven Brooks 12, Armstrong 9.

MC: Brown 8, Sanders 6, Autumn Drayton 12, DeCancela 6.

EG 4 5 8 16 33
MC 10 12 8 12 42

Hough 62,

Lake Norman Charter 30

HHS (4-0): Emmily Cowie 13, Gabby Gianilkos 10, Denny 8, Alquiza 7.

LNC (1-3): Russ 7, Summer 7.

HHS 20 16 12 14 62
LNC 12 10 4 4 30

Bandys 43,

Lake Norman 38

BHS: Hooker 2, Leckey 18, Goble 13, Ka. Medlin 4, Medlin, Patterson.

LN: Manser 4, Ditto 6, Dworschak 9, Van Sant 14, Young-Harris 5.

BHS 6 6 21 10 43
LN 2 18 13 5 38

Ardrey Kell 54,

North Rowan 35

AK: Darah Dewalt 13, C. Muhammad 8, J. Muhammad 7, Gilmore 7.

NR: Ashley Blair 11, Robinson 9, Farmer 8.

AK 13 10 17 14 54
NR 12 11 6 6 35

South Iredell 62,

East Lincoln 47

SI: Lekia Hall 20, Julia Scoles 17, TBerg 5, CLabelle 5, TRuffin 5, Luckey 4, HDurham 2, ADawes 2, SHeligenthaler 2.

EL: Destiny Johnson 20, Hannah Moolenaar 10, McClain 8, Smith 5, AFuller 3, GKinsch.

SI 14 18 16 14 62
EL 10 6 12 19 47

Weddington 55,

Parkwood 36

WHS (5-1): Roberts 8, Stephanie Watts 23, Schuster 8, Mitchell 6, Brown 1, Mann 5, Staude, Powers 3.

PW (3-2): Lauren Brown 18, Autry 4, Geehring 9, Setliff 2, Hargett 2, Belk.

WHS 15 15 12 13 55
PW 5 4 13 14 36

Northside Christian 63,

Charlotte Christian 38

CCS 6 10 14 8 38
NCA 25 8 15 15 63

Providence 53,

Marvin Ridge 36

MR (0-5): Casey Bigham 12, Griffin 8, Glover 5, Sullivan 4, Taflinger 4, Lumbard 3.

PRO (2-3): Michaela Daniels 17, Meghan Fleury 10, Black 9, Hall 4, Maduegbunam 4, Brooks 3, Stathakis 2, Love 2, Jelenick 2.

MR 6 9 7 14 36
PRO 16 17 10 10 53

Late Wednesday

Mallard Creek 57,

Harding 53

HUHS 18 10 6 19 53
MC 28 2 13 14 57

Boys’ Basketball

Mallard Creek 58,

East Gaston 47

EG: Price 16, Abernathy 10, Herrington 13.

MC: Dupree 18, Grier 8, Reed 8, Porter 7.

EG 6 13 14 14 47
MC 14 10 14 20 58

Charlotte Christian 51,

Metrolina Christian 48

CCS: Trey Phills 19, Rob Peterson 13, Greig 6, Girard 6, Brown 2, Snuggs 2, Wallace 2, McClinton.

MCA: Rowe 16, Wankwo 16, Kiser 6, Rivers 5, Cranford 3, Smith 2.

CCS 7 12 17 15 51
MCA 12 11 13 12 48

Hough 77,

Lake Norman Charter 69

HHS: Qon Murphy 10, Luke Maye 31, Ethan Post 11, Umstead 4, Grigg 6, Maye 2, Friday 5, Whipp 6, Russell 2.

LNC: Barrett Hancock 15, Malik McCormick 20, Nick Worthy 11, Lilly 6, Crackell 5, Hancock 4, Hickert 8.

HHS 18 20 16 23 77
LNC 23 9 13 24 69

Hopewell 66,

East Mecklenburg 58

EM: Coy Brown 12, Bradburry 12, Washington 8, Richard 8, Jone 7, Phillips 5, Hunter 3, Richards 2, Green.

HHS: Raquon Houston 19, Christopher Lewis 12, Faison 8, B. Lewis 7, Gates 6, Funderburk 5, Smalls 3, Jones 2, Cortes 2, Smart 2.

EM 14 12 19 13 58
HHS 23 13 14 16 66

Providence 65,

Marvin Ridge 56

MR: Cam Jones 17, Anthony DeMarro 17.

PRO: Devon Dotson 19, Dalen Dotson 18, Drake DeIuliis 10.

MR 14 15 14 13 56
PRO 11 18 15 21 65

Carmel Christian 80,

Statesville Christian 46

CCS (4-3): Rafael Jenkins 21, Heath McKay 10, Prevette 9.

SCC (0-3): Swope 20, S. Mason 17.

CCS 27 19 17 15 80
SCC 12 12 8 13 46

Weddington 82,

Parkwood 62

WHS (4-2): Snyder 2, Sharpe 6, AJ Fulp 21, Jordan Barber 34, Glass 5, Havens 2, Ryan Schwieger 12.

PW (0-5): Robinson 7, Turpin 8, Williams 7, Thomas 4, Thompson 8, I. Thompson 4, Capps 6, Washington 3, Collins 3, Myers 6, Tyson 6.

WHS 26 16 18 22 82
PW 13 11 20 18 62

Salisbury 61,

AL Brown 56

ALB (1-2): Jo. Neal 9, Jaylon Neal 10, Sherad Sutton 12, Blitt 4, Cummings 9, Damon Johnson 12.

SHS (4-1): DJ Alexander 15, Wes Fazia 15, Will Leckonby 11, DeShawn Troutman 12, Rayner 2, Oats.

ALB 6 14 18 18 56
SHS 9 19 17 16 61

Grace Academy 76,

North Hills 60

NH (2-2): Leonard Murdock 22, Chris Taylor 22.

GA (5-2): Cameron White 16, Jaylon Clark 11, Jaylen Thomson 15, Shawn Moorison Jr. 12, Cole Klaren 14, Davey 6, Miess 2.

NH 8 19 17 16 60
GA 10 22 22 22 76

Northside Christian 82,

Charlotte United 64

CUCA: Mike Baez 16, Kyran McClure 16, Reggie Smith 10, Mansfield 7, Rankin 7, Diggs 5, Deaton 2, Tate.

NSC: Lysander Bracey 25, Rayjon Tucker 22, Malcolm Cumberbatch 11, Scott 8, Cashaw 5.

CUCA 18 11 9 26 64
NSC 15 16 25 26 82

Late Wednesday

East Burke 67,

Freedom 61

EB 2-2: Alex Kelly 23, Drew Kelly 15, Jonas Bradshaw 12, Haas 7, Scronce 6, Landon 3, Greer.

FHS 1-2: Austin Butler 14, Ty Hemphill 14, Anthony Turner 14, Moore 9, Ray 6, Lineberger 2, Cuthbertson 2.

EB 16 11 18 22 67
FHS 18 9 21 13 61

Wrestling

Marvin Ridge 68, Chesterfield 3

106: Ryan More (MR) p. Zion Covington 0:12; 113: Matthew Cook (MR) p. Wyatt Pressley 0:51; 120: Double forfeit; 126: Thomas Perite (MR) forfeit; 132: Christian Beach (MR) p. Richard Shawn Smith 1:09; 138: Patrick Rosser (MR) p. Elijah Skye Jordan 1:22; 145: Reggie Lindsey (CHS) d. Connor Sabinske 9-5; 152: JC Ciaramella (MR) d. Jermaine Robinson 9-8; 160: Patrick Healy (MR) p. Brady Williams 2:51; 170: Benji Hund (MR) d. Elijah Estep Inj.; 182: Emmanuel Ngardinga (MR) p. Chris Gibbs 1:03; 195: Jason Thompson (MR) tf. James Spencer 17-0; 220: Matthew Wahlers (MR) p. Kendrick Strong 0:35; 285: Princeton Jones (MR) p. Christian Williams 0:24.

Also

Marvin Ridge 55, Indian Land 21

Marvin Ridge 44, Central Academy of Technology 29

Girls’ Swimming

Team Scores: Mooresville 65, West Iredell 23; Alexander Central 66,West Iredell 25; Mooresville 59, Alexander Central 34.

Individual Results: 50 Freestyle: Leanna Williams WI 33.77; 100 Freestyle: Grace Donelson M 1:13.62; 200 Freestyle: Karis McElroy M 2:47.49; 400 Freestly: Lynsey Clippard WI 5:33.65; 200 Medley: Amy Macleod M 1:19.71; 100 Butterfly: Amy Macleod M 1:19.71; 100 Backstroke: Grace Donelson M 1:16.57; 100 Breaststroke: Grace Donelson M 1:16.57; 200 Medley Relay: Donelson, Griffin, Macleod, Fry M 2:29.56; 200 Freestlye Relay: Fry, Johnson, Schneider, Donelson M 2:22.90; 400 Freestyle Relay: Griffin, McElroy, Fry, Macleod M 5:25.82.

Boys’ Swimming

Team Scores: Mooresville 59, West Iredell 17; Alexander Central 64, West Iredell 19; Alexander Central 49, Mooresville 43.

Individual Results: 50 Freestyle: John Donelson M 26.88; 100 Freestlye: Caleb Riddle AC 1:02.63; 200 Freestyle: Joe Bassett WI 2:26.03; 400 Freestlye: Joe Bassett WI 5:20.34; 200 Medley: Caleb Riddle AC 2:28.49; 100 Butterfly: Nikita Wilson M 1:28.74; 100 Backstroke: Isaac Hatton AC 1:33.39; 100 Breaststroke: John Donelson M 1:19.47; 200 Medley Relay: Herring, Donelson, Wilson, Jackson M 2:21.40; 200 Freestyle Relay: Petriella, Hatton, Zachary, Riddle AC 1:56.66; 400 Freestyle Relay: Herman, Zachary, Petriella, Riddle AC 4:44.91.

Local

GOLF

eGolf Championshiop

Robert Cupp Course

Par 72; 7,079 yards

Arthur Hills Course

Par 72; 6,918 yards

Second- Round Results

Ryan Nelson64-67--131

Alex Ching68-65--133

Justin Martinson69-67--136

Harold Varner III68-68--136

Peter Malnati68-68--136

Talor Gooch70-68--138

Jesse Mueller68-70--138

Andrew Yun65-73--138

Richard Fountain67-71--138

Vaita Guillaume69-69--138

Peter C. Campbell69-69--138

Derek Tolan68-70--138

Isaac Sanchez68-70--138

Kenneth McCready67-72--139

Michael Letzig67-72--139

Seth Reeves71-68--139

Jordan Russell71-68--139

Reed Darsie69-70--139

Noah Ratner69-70--139

Christian Brand66-73--139

Nick Mason68-72--140

Ted Brown70-70--140

Spencer Lawson71-69--140

Corey Nagy69-71--140

David Skinns70-70--140

James Vargas68-72--140

Chase Parker66-74--140

Luke Hopkins71-69--140

Matt Hansen67-73--140

Drew Weaver69-71--140

Michael Weaver71-69--140 -4

CGA

Senior Four-Ball

Pine Needles Golf & CC and Mid Pines GC

Flight A

Mike Mackie, Joe Stepp68-68--136

Tim Nix, Dr. Terry Ezell69-69--138

David Boaz, Jerry Sennett73-66--139

Rick Luzar, Mark Hollingsworth71-69--140

Edward Mills, Phil Blake68-72--140

Flight B

Cliff Seastrunk, Lennie Barton70-68--138

Stephen Glaser, Alan Dirk73-67--140

Dennis Kuiper, Rick LaFata71-72--143

Julian Bunn, John Bunn73-70--143

Michael Dingus, Jeff Grime73-71--144

Steve Southern, Van Pernell74-70--144

Flight C

Larry Morris, Mike Bright72-66--138

Steven Johnson, David Brown75-65--140

James Glenn, Steven Glenn75-70--145

Allen Lee, Charles Taubersmith75-73--148

Stephen Harris, Rick Hogan77-71--148

Flight D

Michael Fisher, Kirk Pelland74-74--148

Michael Wilkins, Thomas Tanton75-74--149

Steve Denney, Lanny Correll Sr79-73--152

Jack Blankenhom, Dee Blakenhom82-70--152

Mark Abernathy, Tim Patterson80-73--153

Flight E

Steve Judge, Larry Shaver71-74--145

Willard Dorriety Jr, Dennis Dorman69-78--147

David Pitkin, Doug Aiken75-76--151

Sam Herb, Tom Crain72-79--151

Eddie Myers, Rick Mitchell73-80--153

Flight F

Les Lerner, Kenneth Eichele73-78--151

Carroll Couch, Mark Clapp76-76--152

Steven Snow, Don Moore76-77--153

George Schuler, John Broadhurst76-78--154

Bruce Wellmon, William Hoyle76-78--154

Flight G

Les Fogel, Douglas Henderson73-76--149

Jim Ihrke, Duane Bausman79-75--154

Ronald Lewis, Steve Joyce74-80--154

Lee Sheorn, Robert Parnell74-81--155

Frank Price, Doug Meurs75-82--157

David Lurix, George Andrew75-82--157

Flight H

George Russell, Larry Dematteis76-79--155

J R Davis, Donald Ross III77-79--156

Billy Sawyers, Craig Covington79-80--159

Donald Leatherman, Michael Doody79-83--162

Paul Harrington, Joel Orr83-80--163

  Comments