High School Sports

Prep Results 12.08.14

Basketball

Girls

Mallard Creek 52,

Scotland County 44

MC: W. Walker 13, J. Davis 16, Allen 5, DeLa Cancela 4.

SC: D. Campbell 11, Williams 8, Stanten 9, K. Sellars 12.

MC 10 8 15 19 52
SC 9 10 12 13 44

Carolina Day 67,

Davidson Day 52

CDS: Harris 21, Kwiatkowski 15, Ray 13, Bunner 8, Yarborough 6, Crawford 3, Schultz 2.

DDS: Maya Caldwell 27, Bradford 13, Tompkins 11, Meadows.

CDS 22 19 12 14 67
DDS 8 13 10 21 52

Ardrey Kell 58,

East Mecklenburg 8

EM (0-7): King 3, Davis 2, Wills 2.

AK (5-2): Jordan Muhammad 12, Kathleen Rogers 11, Gilmore 7, DeWalt 6.

EM 2 2 4 0 8
AK 22 14 10 12 58

Weddington 64,

Garinger 47

WHS (6-1): Remi Roberts 15, Stephanie Watts 20, Schuster 9, Mitchell 3, Brown 5, Molly Mann 12.

GHS (0-5): Jasmine Sanders 29, Vindell 2, Clyburn 10, Brice 6.

WHS 14 16 20 14 64
GHS 10 10 11 16 47

Late Friday

Lincolnton 60,

North Lincoln 32

LHS: Saylor Whitesides 14, Myrical DeLacy-James 11, Brown 9, McDowell 7, Dyson 5, Charles 4, Williamson 4, Derr 3, Campbell 3.

NLHS: Palmer 4, Franklin 6, Perry 2, McGinnis 7, Nuhfer 8, Klein 3, Grigg 2.

LHS 14 18 9 19 60
NLHS 7 6 7 12 32

Boys

Scotland 63,

Mallard Creek 62

SHS: Ratlife 30, Easterling 12, Miles 7.

MC: Gorham 15, Fier 14, Dupree 9, Sanders 6, Faison 6.

SHS 15 20 20 18 63
MC 4 14 26 18 62

Harding 85,

Rocky River 76

HUHS (4-1): Eddricco Brown 13, Wilson 2, Talley 3, Rankin 2, Jarlen McDonald 21, Teyon Henry 13, Young 6, Tarrick Perry 19, Rumley 4.

RRHS (1-4): Morrow 8, Holloway 15, Salley 5, Ellison 8, Hicklin 13, Wesley 20, Haywood 6.

HUHS 19 22 23 21 85
RR 18 20 14 23 76

Highland Tech 46,

Mt. Island 28

HT: Thomas Nieminen 12, Dominic Dee 12, Woods 7.

MI: Pledger 8, Joseph 8.

HT 11 13 9 13 46
MT 13 7 4 4 28

Ardrey Kell 70,

East Mecklenburg 26

AK (6-1): Santa Ana 11, D.Cooper 10, C. Cooper 10, Lawson 9, Littlejohn 8, Scott 6, K. Brinkley 4, Freund 4, Willson 2, Davis 2, Morgan 2, Howard 2.

EM (0-7): Bradbury 13, Brown 7, Hunter 3, Richard 2, Dowless .

AK 13 26 21 10 70
EM 4 12 2 8 26

Myers Park 52,

Jay M. Robinson 30

JMR: Sydni Bickford 10, Vaughters 5, Scott 6, Bearden 7, Jordan 2.

MP: Scott 11, Uztegraff 11, Mitchell 6, Brown 4, Stewart 4, Maire 5, Mazych 7, Rogers 7.

JMR 7 7 15 1 30
MP 18 15 5 14 52

Weddington 66,

Garinger 51

WHS: A. Fulp 15, J. Barber 18, R. Schweitzer 11.

GHS: R. Neal 26, Cook 9.

WHS 18 9 21 18 66
GHS 11 13 12 15 51

Late Saturday

Freedom 63,

Carmel Christian 45

FHS 13 8 14 10 45
CCHS 20 24 6 13 63

Late Friday

Metrolina Christian 76,

Westminster Catawba 42

WC 20 10 9 3 42
MCA 21 9 24 12 76

Swimming

Girls

Late Saturday

Team scores: Weddington 66, Sun Valley 29; Marvin Ridge 66, Weddington 28; Marvin Ridge 79, Sun Valley 14.

Individual results—200 medley relay: Connelly, Bitter, Rush, Bonfilio (MR) 2:01.86; 200 free: Sophia Zatz (MR) 2:09.55; 200 IM: Hannah Morgan (WEDD) 2:27.36; 50 free: Kaylea Tolcin (WEDD) 25.97; 100 fly: Natalie Ford (MR) 1:07.68; 100 free: Alex Bonfilio (MR) 56.95; 500 free: Lauren Rush (MR) 5:23.98; 200 free relay: Zats, Marshall, Butter, Bonfilio (MR) 1:50.04; 100 back: Alex Bonfilio (MR) 1:04.93; 100 breast: Hannah Morgan (WEDD) 1:15.37; 400 Relay: Rush, K. Marshall, H. Marshall, Zats (MR) 4:03.30.

Boys

Late Saturday

Team scores: Weddington 55, Sun Valley 33; Marvin Ridge 63, Weddington 28; Marvin Ridge 80, Sun Valley 14.

Individual results—200 medley relay: Shen, Utesch, Lehtela, Baim (MR) 152:37; 200 free: Curtis Wiltsey (WEDD) 1:53.15; 200 IM: Austin McInerny(MR) 2:09.91; 50 free: Jeffrey Murray (MR) 23.08; 100 fly: Jeffrey Murray (MR) 53.17; 100 free: Dillion Gasparek (WEDD) 51.43; 500 free: Jack Runkel (MR) 6:24.88; 200 free relay: McInerny, Dwyer, Baim, Murray (MR) 1:34.82; 100 back: Dillion Gasparek (WEDD) 57.72; 100 breast: Nate Utesch (MR) 1:11.02; 400 relay: Queen, Higgins, Wiltsey, Gasparek (WEDD) 3:52.61.

  Comments