High School Sports

Prep Results 12.10.14

Basketball

Girls

Mallard Creek 70,

Harding 31

MC: Kala Brown 19, J.Sanders 8, Emya Price 12, Eileen DeLancela 16, Janay Davis 5.

H: S. McNeil 7, Shameka McNeil 14.

MC 10 21 27 12 70
H 11 13 3 4 31

Community School of Davidson 42,

Stuart Cramer 37

CSD: Kendyl Bradley 11, Julia Grandia 9, Fekete 7, Nageotte 5, Haddock 4, Burkhard 3, Mitchell 3.

SC: Lexi Trull 10, Laura Trull 8, Bryant 8, Lewis 4, Hh 4, Bourhill 3.

CSD 16 6 14 6 42
SC 8 6 12 11 37

Weddington 76,

Independence 16

W (7-1): Roberts 3, Stephanie Watts 44, Schuster 9, Mitchell 2, Brown 7, Mann 6, Addison 5..

I (0-7): Bunn 3, Small 11, Flanders 2.

W 22 25 27 2 76
I 5 11 0 0 16

Berry 54,

Butler 44

POB: Paris Hackett 11, Wattie 9, Rashika White 18, Gladden 1, Anika Riley 12, Tabron 1.

B: Houser 2, Fairen Sutton 13, Kobe Leigh 20, Barrett 1, Richardson 2, Jones 2, Thompson 4.

POB 13 11 14 16 54
B 10 8 7 19 44

Monroe 56,

Cox Mill 19

M (3-0): Z. Barrett 17, Bria Roddy 9, Tyriona Houston 8, K. Herbert 5, Q. Parker 5, A. Bell 3, J. Smith 2, L Triplett 2.

CM (1-5): J. Pippa 5, R. Barker 5, K. Comer 4, K. Elmore 3, S. Surratt 2.

M 11 23 9 13 56
CM 4 1 9 5 19

Christ the King 56,

Pine Lake Prep 42

CTK: Catherine Strickland 22, Marie Strickland 12, Mary Selzer 9, Anne Mundy 6, Patricia Selzer 4,Hope McAfee 2, Amy Cedrone 1.

PLP: Caroline Coleman 24, Soraya Harwood 9, Karolyne Hill 4, Olivia Schore 3,Ovlivia Berryman 2.

CTK 13 19 10 14 56
PLP 12 9 8 9 42

JM Robinson 67,

Hickory Ridge 46

JMR: Kelsi Mahoney 14, Ashley Bearden 14, Chemaiya Jordan 11, Sydni Bickford 10, Vaughters 5, Glass 2, Miesenheimer 3, Scott 3, Koerner 5 .

HR: Mekmanimon 8, Means 7, Smith 8, Jones2, Shears 4, Scott 2 Manley 8, Miller 7.

JMR 15 16 19 17 67
HR 13 13 6 14 46

Alexander Central 53,

South Caldwell 48

AC (3-4): Madi Suddreth 30, Abby Cook 9, Grace Vinson 7, Mattie Barr 4, MaKayla White 2, Brianna Chapman 1.

SC (5-1): Caleigh Raby 14, Anna Lee Bollinger 13, Blake Gosnell 10, Brooke Williams 5, Lacey Annas 4, Sydney Lockhart 2.

AC 14 7 15 17 53
SC 13 8 9 18 48

Ashbrook 55,

East Lincoln 42

A: Evonna McGill 22, Jordan Chambers 12, C. Phillips 7, S. Johnson 6, K. Miller 4, A. Murrel 2, J. Davie 1, S. Winchester 1.

EL: Destiny Johnson 17, Hannah Moolenaar 12, A. Koehler 4, A. Fuller 4, G. Kinsch 3, C. McClain 2.

A 16 9 15 15 55
EL 12 4 14 12 42

LATE TUESDAY

Central Cabarrus 49,

Concord 44

C: Thomas 3, Black 7, Houston 4, Ford 4, Williams 4, Patton 15, Cannady 7.

CC: Wallace 2, Rowden 7, Benton 1, Holit 19, McFarlane 12, Breedlove 2, Muhammad 2.

C 10 9 5 20 44
CC 15 11 6 17 49

Hickory Ridge 58,

East Rowan 48

ER: Kelli Fisher 17, Shenell Pharr 13, Lowe 1, Ajayi, 3, Pharr. 7, Troutman 7.

HR: Stacia Means 18, Laura McManimen 13, Sydney Miller 10, Smith 8, Shears 4, Manley 5.

ER 12 12 18 6 48
HR 21 11 13 13 58

Davidson Day 58,

Forsyth Country Day 54

DD: Myles Mcgregor 25, Kenny Hairston 23, Scherrman 6, Blackman 4.

FCD: Brown 16, Cain 3, Henry 5, Edwards 15, Hanes 13.

DD 17 11 9 20 58
FCD 16 13 19 6 54

Harding 67,

Mallard Creek 54

H: Young 12, Henkton 10, McDonald 8.

MC: Gorham 13, Dupree 13, Reed 11.

H 16 17 17 16 67
MC 10 9 19 16 54

South Caldwell 49,

Alexander Central 46

AC (4-3): Ty Ireland 17, Ethan Bowman 13, Ethan Simmons 7, Ethan Lingle 4, Bryant Wicker 3, Drew Stikeleather 2.

SC (2-4): Alex Haigler 25, Jacob Raby 8, Kameron Kincaid 8, Kyle Anderson 3, Joe Wohala 3, JC Byland 2.

AC 14 5 17 10 46
SC 14 14 10 11 49

Butler 69,

Berry 58

POB: M. Powell 13, Q. Cottman 11, J. Burton 10, K. Byers 10, Roberts 6, Murray 6, Scott 2.

B: RaeQuan Scott 22, Orlando Robinson 17, Arthur Labinowicz 14, Jah'Lil Carter 4, Tarique Stowe 4, Jay Gibbs 4, D.J. Little 2, Austin Griffin 2.

POB 7 11 19 21 58
B 11 24 15 19 69

North Rowan 64,

Lincoln Charter 59

LNC: B. Hancock 19, McCormick 9, Lilly 7, Hickert 7, Worthy 5, Fairbairn 5, Cracknell 3, J. Hancock 2, Gramling 2.

NR: Sanders 23, Handy 21, Scott 11, Lentz 5, Hillie 2, Shields 2.

LNC 15 9 21 14 59
NR 16 12 13 23 64

Butler 57,

Vance 45

B (3-2): RaeQuan Scott 26, Orlando Robinson 14, Labinowicz 5, Carter 5, Griffin 4, Spencer 3.

V (0-3): Cameron Hamilton 10, Julius Simmons 10, Mckinney 9, Cook 6, Mack 4, Neal 2, Perry 2, Dorn 2.

B 17 12 8 20 57
V 12 9 11 13 45

Vance 57,

Garinger 52

V: M. Mack 15, J. McKinney 14, M. Neal 10.

G: Neal 19, D. Cook 13, M. Abraham 10.

V 14 11 18 14 57
G 9 15 12 16 52

Hickory Ridge 74,

JM Robinson 71

HR (6-1): Jaylen Stowe 23, Kyle Meertins 18, Avery Metcalf 13, Smith 3, Andrew Metcalf 2, Walker 3, Babson 8, Garner 4.

JMR (5-1): Jordan McKenzie 13, Spencer 13, Lavar Batts Jr 28, Booth 11, Raper 2, Dalton 4.

HR 10 30 14 20 74
JMR 13 14 19 25 71

Stuart Cramer 52,

Community School of Davidson 50

CSD (2-4): McAfee 18, Brown 14, Daily 8, Gomilla 3, McKibbin 3, Windley 2, Jones 2.

SC (4-2): Stowe 20, Sithisari 8, Sherrill 8, Foust 6, McCain 3, Lovelace 3, Moore 3, Johnson 1.

CSD 10 17 13 12 50
SC 19 11 5 15 52

LATE TUESDAY

Hickory Ridge 63,

East Rowan 49

HR: Jaylen Stowe 21, Javon Smith 10, Avery Metcalf 15, Andrew Metcalf 4, Meertins 3, Babson 6, Garner 1, Putnam 3, Harston, King, Burley, Robinson, Heidtke.

ER: Ian Bradshaw 11, Goodlet 8, Shuping 6, Caldwell 2, Seth Wyrick 5, Sam Wyrick, Love 8, Davis.

HR 17 12 16 18 63
ER 11 12 10 16 49

Swimming & Diving

Men

Team Scores: Charlotte Latin 55, Providence Day 39; Charlotte Latin 55, Concord High School 39; Charlotte Latin 81, Charlotte Country Day 9.

Individual Events: 200 free: Sam Jones (CON) 1:49.34; 200 IM: James Hardy (CL) 2:07.81; 50 free: Tucker Wall (CON) 22.50; 100 butter: Ikenna Eruchalu (CL) 54.37; 100 free: Sam Jones (CON) 49.85; 500 free: Sam Mahoney (CL) 5:06.92; 100 back: Tyler D’Allaird (CL) 56.94; 100 breast: Thomas Groenhout (PD) 1:04.63; 200 medley relay: Latin 1:43.99; 200 free relay: Providence 1:35.62; 400 free: Latin 3:29.05.

Girls

Team Scores: Charlotte Latin 47, Providence Day School 47; Charlotte Latin 53, Concord High School 41;Charlotte Latin 50, Charlotte Country Day 44.

Individual Events: 200 free: Elizabeth Lancaster (CL) 2:04.25; 200 IM: Julia Sneden (PD) 2:25.05; 50 free: Leila Evans (CL) 25.75; 100 butter: Stephanie Nelson (CCD) 1:01.07; 100 free: Leila Evans (CL) 57.17; 500 free: HW Dragelin (CL) 5:33.06; 100 back: Stephanie Nelson (CCD) 1:01.07: 100 breast Abigail Cochell (PD) 1:11.57; 200 medley relay: Latin 1:57.60; 200 free relay: Providence 1:49.88; 400 free relay: Latin 4:03.08.

Wrestling

Team Scores: Mallard Creek (MC) 60.00 West Charlotte (WC) 14.00

Individual Scores: 126: Tanashia Simpsom (MC) over (WC) (For.) 132: Double Forfeit 138: Quintin Mikerson (WC) over Jordan Eley (MC) (Dec 8-1) 145: Aaron Phifer (WC) over Kristian Harris (MC) (TF 17-0 5:15) 152: Tobiah Graham (MC) over (WC) (For.) 160: Waddell McNeely (MC) over Leo Pegues (WC) (Fall 2:45) 170: Taquan Cheek (MC) over (WC) (For.) 182: Michael Holland (MC) over Jacory Reaves (WC) (Fall 1:45) 195: Derrick Knox (MC) over Joshua Peeler (WC) (Fall 1:35) 220: Emmanuel Jackson (MC) over Serge Wetshongombe (WC) (Fall 1:48) 285: Chavalyea Alexander (WC) over Donovan Deere (MC) (Fall 1:37) 106: Kylan Grant (MC) over Donnell Baker (WC) (Fall 1:18) 113: Derrick Davis (MC) over (WC) (For.) 120: Milton Jackson (MC) over Jeremy Harrison (WC) (Fall 0:55).

Team Scores: Hough (H) 66.00 Hopewell (HW) 12.00

Individual Scores: 170: Andrew Boykin (H) over Alexander West (HW) (Fall 1:44) 182: Jordan Thompson (H) over Jacob Thompson (HW) (Fall 0:20) 195: Robert Pervier (H) over Jason Solis (HW) (Fall 0:16) 220: James McWilliams (H) over Cliffon Pittman (HW) (Fall 2:43) 285: Michael Rawlins (H) over Brenden Donahue (HW) (Fall 0:24) 106: Tyjvan Brown (HW) over Jacob Hahn (H) (Fall 1:44) 113: Caleb Kreitter (H) over Esco Walker (HW) (Dec 4-3) 120: Austin Powell (H) over Martin Garcia (HW) (Fall 1:05) 126: Robert Markee (H) over Hayden Gresham (HW) (Fall 0:52) 132: Tony Woodward (H) over Joshua Solis (HW) (Fall 0:45) 138: Mitchell Newell (H) over Zach Wirth (HW) (Dec 5-2) 145: Rafe Challe (H) over Logan Brown (HW) (Fall 2:48) 152: Joseph DiPietro (H) over Michael Huey (HW) (Fall 1:43) 160: Taylor Brown (HW) over Thomas Shiels (H) (Fall 3:02)

  Comments