High School Sports

South Mecklenburg wrestling wins 3 weight classes at Mecklenburg County Invitational

At Olympic High

Saturday’s Top Finishers

 Team scores: 1. Hough 214.5; 2. South Mecklenburg 164.5; 3. Mallard Creek 154.5; 4. Charlotte Catholic 137; 5. Independence 105; 6. West Charlotte 87.5; 7. Hopewell 79; 8. (tie) Ardrey Kell and Berry 77; 10. West Mecklenburg 61; 11. North Mecklenburg 55; 12. Olympic 54.5; 13. Queens Grant 53; 14. Rocky River 43; 15. Vance 41; 16. Harding 25; 17. Myers Park 23; 18. East Mecklenburg 15

 106 pounds: 1. Tyjuan Brown, Hopewell; 2. Carson Pervier, Hough; 3. Wes Joyner, Queens Grant; 4. Kylan Grant, Mallard Creek

 113: 1. Esco Walker, Hopewell; 2. Caleb Kreitter, Hough; 3. Derrick Davis, Mallard Creek; 4. Rafeale Brown, Berry

 120: 1. Collin Stewart, South Mecklenburg; 2. Austin Powell, Hough; 3. Milton Jackson, Mallard Creek; 4. John Turner, Charlotte Catholic

 126: 1. Martin Markee, Hough; 2. Waleed Alkoor, Independence; 3. Joshua Crihfield, Vance; 4. Bryan Williams, Berry

 132: 1. Quintin Mickerson, West Charlotte; 2. Jaimerson Aguirre, Berry; 3. Daniel Duffy, Charlotte Catholic; 4. Tony Woodward, Hough

 138: 1. Nic Mitchell, Queens Grant; 2. Eddie Allen, South Mecklenburg; 3. Jordan Eley, Mallard Creek; 4. Upright Odoemena, Rocky River

 145: 1. Chris Moungle, South Mecklenburg; 2. Ben Litton, Charlotte Catholic; 3. Aaron Phifer, West Charlotte; 4. Lepreaze Malker, West Mecklenburg

 152: 1. Blake Barber, South Mecklenburg; 2. Blake Jackson, Charlotte Catholic; 3. Joey DiPietro, Hough; 4. Daniel Rodriguez, Independence

 160: 1. Waddell McNeely, Mallard Creek; 2. Peter Lapiana, Charlotte Catholic; 3. Wes Guthridge, North Mecklenburg; 4. Michael Tejada, Independence

 170: 1. Louis Williams, Mallard Creek; 2. Jacob Norby, South Mecklenburg; 3. Jonathan Traverso, Ardrey Kell; 4. Leo Pegues, West Charlotte

 182: 1. Jordan Thompson, Hough; 2. Tayshon Risher, Independence; 3. Dan Dubinsky, Ardrey Kell; 4. Mason Armstrong, South Mecklenburg

 195: 1. Anthony Roberson, Rocky River; 2. Rob Pervier, Hough; 3. Derrick Knox, Mallard Creek; 4. Ian Jefferson, South Mecklenburg

 220: 1. Dwaney Culbertson, Hough; 2. Xavier Lenear, Independence; 3. Nick Elchert, Charlotte Catholic; 4. Terry Williams, Olympic

 285: 1. Malik Baker, West Charlotte; 2. Isaiah Jones, Berry; 3. Cliffton Pittman, Hopewell; 4. Michael Rawlins, Hough

  Comments