High School Sports

Prep Results 01.08.14

Basketball

Girls

Community School of Davidson 49,

Cannon 39

CSD: Kendyl Bradley 15, Courtney Burkhard 9, Nageotte 6, Fekete 6, Mitchell 5, Haddock 4, Hassen 2, Lundsten 2.

CS: Alex Holloway 18, Naren McCrary 15, Campbell 5, Marks.

CSD 11 15 11 12 49
CS 5 8 11 15 39

Christ the King 92,

North Hills Christian 21

CTK: Catherine Strickland 27, Hope McAfee 24, Marie Strickland 18, Anne Mundy 11, Fernando 8, Bonen-Clark 2.

NHC: Olivia Houghton 14, Eagle 4, Plummer 2, Carlton.

CTK 30 16 27 19 92
NHC 0 11 10 0 21

Boys

Central Academy at Lake Park 82,

Temple 74

CALP: Nick Dietrich 30, Joseph Similton 12, Will Pleasants 21, Helms 5, Gates 8, Hailey 6.

THS: Chapman Hardwood 30, Joshua Stuart 30, Chambers Hardwood 9, Cornwell 2, Waldrop 3.

CALP 22 16 27 17 82
THS 14 20 26 14 74

Cannon 58,

Community School of Davidson 48

CSD: Alex McMahan 11, Brown 10, McKibbin 8, Mitchell 5, Gomilla 4, McAfee 4, Hare 3, Daily 3.

CS: Losic 17, McKenzie 13, Deveaux 10, Djorovic 9, Hondirix 7, Bennett 2.

CSD 12 7 16 13 48
CS 8 18 16 16 58

Victory Christian 67,

Hickory Christian Academy 46

VC: Patterson 14, Gadsden 14, Izundu 19, Alston 5, Geuetry 6, Davis 6, Gaines 4, Martin 2.

HCA: Noah 10, Kylan 4, Landen 12, Casey 23.

VC 20 18 17 12 67
HCA 5 12 16 13 46

Late Wednesday

Lincoln Charter 65,

South Iredell 52

LCS: Kody Shubert 14, Amir Davis 18, Logan Foster 10, Walsh 8, Fortkort 6, Lewis 6.

SI: Tyzden Graham 16, Chris Holmes 10, Phillips 8, Pope 5, Saddler 3, Williams 2, Settle 5.

LCS 17 15 17 19 65
SI 13 13 9 17 52

Swimming

Late Wednesday

At Wilkes YMCA

Girls

Team Scores: Alexander Central 50, North Lincoln 40; Wilkes Central 19, West Wilkes 19; North Wilkes 48, Wilkes Central 19; North Wilkes 50, West Wilkes 13; North Lincoln 40, Wilkes Central 17; North Lincoln 41, West Wilkes 16; North Lincoln 37, North Wilkes 33; Alexander Central 70, Wilkes Central 19; Alexander Central 72, West Wilkes 15; Alexander Central 52, North Wilkes 41.

Individual Results: 200 Medley Relay: Maddie McDonald, Catherine Stegal, Mckenzie Weed, Sarah Bartro (NL) 2:09.10; 200 Freestyle: Sarah Bartro (NL) 2:20.20; 200 IM: Sydney Clark (WC) 2:50.36; 50 Freestyle: Mckenzie Weed (NL) 24.68; 100 Butterfly: Jaycie Knight (AC) 1:13.18; 100 Freestyle: Mckenzie Weed (NL) 54.60; 500 Freestyle: Sarah BArtro (NL) 6:12.69; 200 Freestyle Relay: Maddie McDonald, Catherine Stegal, Sarah Bartro, Mckenzie Weed (NL) 1:56.61; 100 Backstroke: Jaycie Knight (AC) 1:12.48; 100 Breaststroke: Haley Barker (NW) 1:24.83; 400 Freestyle Relay: Sarah Adams, Ally Bebber, Peyton Coonse, Jaycie Knight (AC) 4:43.81.

Boys

Team Scores: North Lincoln 52, West Wilkes 8; Alexander Central 45, North Lincoln 42; Alexander Central 60, North Wilkes 19; Alexander Central 62, West Wilkes 7; North Lincoln 53, North Wilkes 23; North Lincoln 54, Wilkes Central 15; North Wilkes 41, West Wilkes 8; North Wilkes 38, Wilkes Central 15; Wilkes Central 15, West Wilkes 8; Alexander Central 67, Wilkes Central 6.

Individual Results: 200 Medley Relay: Avery Herman, Petriella Nicky, Spencer Zachary, Isaac Haton (AC) 2:03.16; 200 Freestyle: Christopher Bowman (AC) 2:36.16; 200 IM: James Biondi (NL) 2:18.47; 50 Freestyle: Caleb Riddle (AC) 23:00; 100 Butterfly: Bobby Regan (NL) 1:19.62; 100 Freestyle: Caleb Riddle (AC) 51.75; 500 Freestyle: Dallas Handy (WW) 6:19.38; 200 Freestyle Relay: Kyle Engborg, Bobby Regan, James Biondi, Shane Miller (NL) 1:38.51; 100 Backstroke: Kyle Engborg (NL) 1:06.25; 100 Breaststroke: Aden Gossett (NW) 1:19.26; 400 Freestyle Relay: Kyle Engborg, Bobby Regan, James Biondi, Shane Miller (NL) 3:43.07.

  Comments