High School Sports

Prep Results 01.09.15

Basketball

Boys

Charlotte Latin 71,

Walnut Grove 41

WG (7-6): Donalson Fanord 18, Shannon 9, Jobson 3, White 3, Baker 2, Parks 2, Raiford 2.

CL (9-5): Daniel Jones 15, Caleb Jordan 11, Jackson Farr 11, Herrmann 9, Julian 9, Bilas 6, Nabatoff 3, B. Jones 3, Sebastian 3, Vandiver 1.

WG 10 9 7 15 41
CL 22 19 17 13 71

Community School of Davidson 75,

Mountain Island Charter 39

MIC: Flom 12, Anmer 10, Dunn 7, Brew-Thompson 3, Joseph 2, Pledger 2, Cadlett 2.

CSD: McKibbin 12, Brown 11, Knox 10, Gomilla 8, Coggins 6, Hare 6, McAfee 5, McKenzie 4, Daily 4, Mitchell 4, Alex McMahan 3, Zach McMahan 2.

MIC 9 9 10 11 39
CSD 23 19 18 15 75

East Burke 66,

Chase 44

EB (11-4): Alex Kelly 25, Jonas Bradshaw 17, D. Kelly 8, Haas 5, Estep 4, Clark 4, Wade 3.

C (2-11): Zach Anderson 14, Tyrell Boykins 13, Daniel Freeman 11, McSwain 3, Walker 3.

EB 20 20 14 12 66
C 13 8 12 11 44

Harding 49, Providence 35

H: Eddricco Brown 6, Talley 6, Rankin 5, Hankton 8, Jarlen McDonald 6, Henry 9, Young 3, Wilson 2, Colson 2, Barnes 2.

PRV: Dotson 7, Dotson 15, Heidt 1, Deluis 6, Davenport 7 .

H 19 5 10 15 49
PRV 3 7 12 13 35

Olympic 63,

South Mecklenburg 60

SM: Khayleb Connelly 17, Kamil Chapman 14, Jalen Blakeney 15-, Blight 2, Jamison 8, Funderburke 4.

OLY: Damari Parris 15, Malik Constantine 15, McGill 6, Ruth 4, Phelps 6, Eaddy 8, Mercer 2, Olenga 5, Camphee 2.

SM 6 18 19 17 60
SM 10 18 21 14 63

West Charlotte 80, Hough 56

H (11-4): Luke Maye 20, Chase Sweetman 10, Murphy 6, Umstead 6, Grigg 3, Friday2, Whipp 9.

WC (11-2): Simeon Carter 12, Nakia Rivers 16, Malik Massey 14, Isaiah Blackmon 12, Sanders 3, Boone 9, Williams 9, Hatchett 3, Huntley 2.

H 11 14 18 13 56
WC 30 18 14 18 80

Ardrey Kell 76, Berry 47

AK: C. Cooper 17, Freund 14, Scott 14, D. Cooper 8, Santa Ana 8, Crosby 6, Davis 5, K. Brinkley 2, Morgan 2.

PB: Cottman 19, Roberts 6, Byers 6, Washington 5, Doctor 3, Murray 2, Powell 2, Scott 2, Heath 2.

AK 19 22 16 19 76
PB 4 15 12 16 47

Lake Norman Charter 74,

South Point 62

LNC: Worthy 21, McCormick 18, Cracknell 13, B. Hancock 11, Hickert 7, Fairbairn 3, J. Hancock 1.

SP: Reeves 20, Williams 13, Zieske 9, Muse 8, Starr 8, Neyer 2, Julen 2.

LNC 14 17 20 22 74
SP 14 11 17 20 62

Central Academy 42,

West Stanly 39

WS (9-6): Meredith Summers 12,Courtney Moses 10, Kayla Chapman 10, Honeycutt 4, Wilson 3.

CATA (5-9): Alyssa Carbone 22, Dezeree McCormick 10, Patterson 6, Polk 3, Nixon 1.

WS 10 8 11 10 39
CATA 1 10 14 17 42

Concord First Assembly 70,

Southlake Christian 64

SLC: Rhodes 22, Smith 12, Hartman 2, Lowery 6, Monroe 4, Carter 10, Johnson 3, Whorton-Price 5.

CFA: Matt Wheet: 24, DJ Caldwell 3, Marquise Beasley 8, Charles Minlend 23, Vojin Todorovic 4, Nico Payne 6, Milos Stevanovic 2.

SLC 18 24 10 12 64
CFA 11 18 26 15 70

Hickory Grove Christian 76,

Westminister Catawba 44

HGC: Mark Lewis 15, Christian Barber 12, Jahrett Dunobant 12.

WMC: Devon Busby 13, Josh Sprouse 12.

HGC 26 8 29 13 76
WMC 10 16 3 15 44

Charlotte United Christian 87,

New Garden 78

CUC: Mike Baez 29, Kryan McClure 19, R. Smith 8, Paramore 3, Diggs 2, St. Aubin 1, Goodman 2, KJ Smith 3, Crump 4, Rankin 2, Tate 8.

NG: J. Teyman 12, Kanodok 5, D. Brandon 17, Wilkerson 5, E. Bartlett 24, Jefferies 7, Smart 8.

CUC 23 20 29 15 87
NG 12 22 19 25 78

Alexnader Central 55,

South Iredell 40

AC (9-6): Ty Ireland 14, Bryant Wicker 11, Watts 9, Bumgarner 9, Lingle 6, Bowman 6, .

SI (5-9): Tyzden Graham 23, Angle 8, Pope 4, Phillips 4, Williams 1.

AC 12 19 8 16 55
SI 10 7 9 14 40

Late Thursday

West Mecklenburg 63,

Providence 61

PRV: Dalen Dotson 17, Devon Dotson 15, Machado 8, Heidt 5, Moore 1, Elam 3, Rabinowitz 2, Deluliis 7, Taylor 3.

WM: T. Blackburn 17, Brown 6, C. Price 14, T. Jones 14, Cogdell 9, Washington 1, Williams 2.

PRV 17 15 16 13 61
WM 11 14 23 15 63

Providence Day 55,

Victory Christian 48

VC (14-6): Ty Gadsen 19, Patterson 2, Izundu 8, Brent 12, Alston 4, Smith 4.

PD (13-4): Raye 5, Grant Williams 22, Lee 7, Wertz 3, Felder 2, Johnson 7, Howard 9.

VC 13 11 11 13 48
PD 13 13 14 15 55

Lake Norman 74,

North Lincoln 47

LN (7-7): David Scott 22, Hunter Seacat 17, Angelucci 9, Ford 6, Hughes 6, Julmiste 4, Gill 3, Green 2, Thorpe 2, Prendergast 2, Jones 1.

NL (4-9): McGinnis 8, Petrie 8, Magee 7, Yarborough 6, Labar 5, Beebe 5, Freeman 5, Wong 2, Flowe 1.

LN 7 24 28 15 74
NL 7 10 13 17 47

Wesleyan Christian 71,

Davidson Day 59

WC: Giles 32, Childress 11, Buckland 3, Horner 2, Parker 14, Jackson 9.

DD: Kenny Hairston 21, Myles Mcgregor 17, Jermaine Blackmon 10, Caldwell 6, Scherrman 5.

WC 21 12 19 19 71
DD 18 14 12 15 59

Weddington 68,

Marvin Ridge 58

WED (13-2): Snyder 4, Sharpe 6, AJ Fulp 20, Jordan Barber 23, Havens 3, Gorham 2, Ryan Schwieger 10.

MR (6-9): McCloskey 13, Helms 2, Maher 5, Giordano 4, Jones 2, Emezie 16, Cardwell 12, Demarco 2, Vlasov 2.

WED 21 19 12 16 68
MR 12 14 13 19 58

AL Brown 74,

Mallard Creek 61

MC: E. Dupree 18, B. Faison 13, Gorham 9.

ALB: J. Neal 17, J. Neal 24, D. Johnson 12.

MC 15 9 17 20 61
ALB 21 18 18 17 74

Charlotte Catholic 63,

West Mecklenburg 54

CC: Josh Brodowicz 23, Joe Scibelli 23, Larkin 4, Winters 5, McKinstry 5, Smith 2, Gagnon 1.

WM: Price 17, Cogdell 17, Brown 7, Law 4, Washington 4, Williams 2, Mitchell 3.

CC 17 3 22 21 63
WM 8 13 8 25 54

Forest Hills 97,

Mount Pleasant 36

FH: Jordan Blakeney 27, Zaccheus Rorie 14, Desmond Lindsey 12, Evans 9, Huntley 8, Whitis 8, Allen 6, T. Barbour 5, B. Barbour, Ratliff 3.

MP: Thomas Boshear 10, Parker 8, Starnes 5, Pruitt 4, Laws 3, Helms 2, Miller 2, Haywood 2.

FH 32 34 22 9 97
MP 14 10 7 5 36

Hickory 57,

St. Stephens 55

H: Mykell Linebarger 24, DeAngelo Beatty 12, Z. Walker 9, Corpening 5, Beaver 4, Young 3, Tyran Flowers, Byrd, Helms, B. Walker.

STS: Alex Ijames 20, Marcus Connor 18, S. Brown 7, N. Brown 6, Shumate 4.

STS 14 10 17 14 55
H 13 14 13 17 57

Cuthbertson 96,

Anson 71

A (12-4): L. Willoughby 24, E. Bennett 12, J. Huntley 12, Tyson 7, Teal 6, Williams 3, Brooks 3, Stevens 2, Threatt 2.

CUT (10-4): Ryan Mobley 23, Anthony Pandoli 20, Malcolm Wade 12, Chris Grovanz 12, Tyrik Dawson 11, Hardiman 8, DesLauriers 5, Ruszala 5.

A 23 18 9 21 71
CUT 19 28 19 30 96

Butler 76,

Porter Ridge 58

BUT: RaeQuan Scott 22, Orlando Robinson 19, Jah'Lil Carter 15, Art Labinowicz 12, Gibbs 4, Little 3, Griffin 1.

PR: D'Andre Dennis 12, RJ Filio 12, Dexter York 11, Taylor 9, Miller 7, Patterson 7.

BUT 21 19 14 22 76
PR 13 14 20 11 58

Grace Academy 86,

Covenant Classical 70

GA 8 29 20 29 86
CC 25 16 12 17 70

Girls

Charlotte Latin 71,

Comenius 19

COM: Cepeda 12, Hickey 2, Dinning 1, Derienzo 4.

CL: Cydne Pennington 20, Emily Herron 10, Kiera Dowell 10, Claudia Dickey 10, Scott 8, Flowers 7, Peters 6.

COM 11 3 2 3 19
CL 24 15 20 12 71

East Burke 64, Chase 5

EB: Alyssa Cornett 13, Kieran Smith 10, Houser 6, Hicks 6, Abernathy 6, Davis 6, Taylor 4, Crump 4, Lankford 3, Miller 2, Little 2, Coble 2.

C: Freeman 3, Watkins 2.

EB 23 23 13 5 64
C 1 1 3 0 5

Community School of Davidson 63,

Mountain Island Charter 24

CSD: Courtney Burkhard 15, Karli Fekete 14, Caroline Nageotte 12, Kendyl Bradley 10, Haddock 6, Mitchell 2, Lundsten 2, Hassen 2.

MIC: Yearwood 10, Stewart 9, Byers 3, Webster 2.

CSD 17 24 16 6 63
MIC 7 0 8 9 24

Hough 53,

West Charlotte 43

WC 10 2 18 13 43
H 11 15 10 17 53

Charlotte Christian 41,

Ravenscroft 37

CC: Kerstie Phills 18, Caroline Dennehy 17, J. Mason 6.

RC: Calin Dorsey 10, Washington 6, Taylor 5, Winston 4, Traywick 4, Hughes 4, Hunter 2, Fredrickson 2.

CC 12 6 10 13 41
RC 6 16 6 9 37

East Mecklenburg 52,

Garinger 29

GAR: Jasmine Sanders 11, Whitman 8, Brile 5, Dyburn 2, Vindell 1.

EM: Kadehjah Davis 13, Miya Bull 10, Wills 9, Hudson 6, King 5, Alexander 4, Nicholas 3, Collins 2.

GAR 13 6 9 1 29
EM 6 11 19 16 52

Central Cabarrus 66,

Northwest Cabarrus 37

CC: Sophia McFarlane 20, Mahaley Holit 19, Justice Wallace 10, Rowden 6, Benton 6, Adcock 3, Breedlove 2.

NWC: J. Smith 17, Lambert 6, Campbell 4, Smith-Reyers 4.

CC 16 16 18 16 66
NWC 9 10 11 7 37

South Pointe 83,

Chester 34

SP: Cameron Davis 11, Barber 4, Israelle Clark 14, T'Keja Williams 4, T'Keia Williams 18, Potter 3, Denisha Hall 17, Kelvajha Foster 12.

C: P. Goldsbourgh 12, Sanders 9, Marshell 3, McCrorey 5, McCrorey 5.

SP 23 20 19 21 83
C 8 10 13 3 34

Ardrey Kell 72, Berry 38

PB: Ashika White 22, Watti 6.

AK: Jordan Muhammad 18, Quiera Gilmore 12, C. Muhammad 9, DeWalt 7, Salaam 6, Booker 6, Rogers 5, Danielle Griffin 5, Deja McCain 4.

PB 9 10 8 11 38
AK 24 14 20 14 72

Butler 60, Porter Ridge 46

BUT: Fairen Sutton 17, Kobe Leigh 14, Green 7, Hauser 5, Barrett 9, Thompson 8.

PR: Freeman 4, Stoltz 2, Cunningham 6, Welch 4, Massey 9, Petrini 11, Simpson 1, Smith 8, Harrell 1.

BUT 10 20 17 13 60
PR 12 14 10 10 46

Cuthbertson 49, Anson 40

CUT: Taylor Helms 33, Ingram 2, Arnold 9, McAdams 4, Moll 1.

A: C. Pauldo 27, Cox 5, Marshall 4, Taylor 4.

A 6 10 7 17 40
CUT 5 12 13 19 49

Hickory Grove 51,

Westminister 1

HGC: Bradford 11, Cherry 8, Ferguson 2, Simmons 6, Pippin 4, Bennett 2, Dobner 18.

WM: Shannon 1.

HGC 29 12 4 6 51
WM 0 1 0 0 1

Providence Day 48,

Victory Christian 12

PD: Janelle Bailey 19, Whalen 7, Brown 3, Gallant 4, Smith 1, Boyd 4, Harper 6.

VC: Brown 3, Adedigba 2, Cato 2, Wilson 5.

PD 13 12 9 14 48
VC 0 3 4 5 12

Weddington 72,

Marvin Ridge 23

WED (14-1): Stephanie Watts 36, Roberts 8, Mitchell 2, Brown 4, Mann 4, Addison 4, Schuster 11, Powers 3.

MR (0-15): Casey Bigham 10, Taflinger 3, Griffin 2, Lombard 3, Kendrick 3, McKinney 2.

WED 23 22 23 4 72
MR 4 3 6 10 23

Lake Norman 57,

North Lincoln 25

NL: Franklin 9, Sigman 8, Grigg 5, Nuhfer 2, Avery 1.

LKN: Van Sant 25, Ditto 13, Dworschak 7, Carson 5, Young-Harris 5, Manser 1, Yates 1.

NL 8 3 7 7 25
LKN 21 15 12 9 57

Providence 49,

Harding 37

PRV (7-6): Chi-Chi Maduegbunam 14, Addie Black 13, Michaela Daniels 11, Fleury 9, Brooks 2.

H (2-9): Shameka McNeil 15, Shareka McNeil 14, Daniels 4, Grunt 2, Russell 2.

PRV 9 18 13 9 49
H 16 2 15 4 37

West Mecklenburg 36,

Charlotte Catholic 31

CC (11-4): Eberie Carrie 13, Melissa 7, Kristal 7, Stephanie 4.

WM (9-5): Jasmine Gray 17, Warner 7, Mayela 6, Baine 4, Paige 2.

CC 8 8 7 8 31
WM 8 7 9 12 36

South Mecklenburg 57,

Olympic 49

SM: Ali Fitch 27, Aja Stevens 10, Sanderson, 2 ,Gilbert 3, Okam 9, Barnett 6.

OLY: Dawkins 16, Powell 11, Redd 10, Lewis 2, Diaz 2, Jones 8.

SM 9 11 18 11 49
OLY 17 10 14 16 57

North Mecklenburg 70,

Vance 63

NM: Dynasty Heyward 31, ShaNiya Lester 23, Dunlap 6, Lutz 4, Beck 3, Lewis 3.

V: Ahlana Smith 36, TTyesha Littlejohn 16, Richardson 5, Payne 6.

NM 19 9 23 19 70
V 8 10 24 21 63

Concord First Assembly 60,

Metrolina Christian 19

CFA: E.Brooks 2, Wright 19, McNeil 8, Peay 4, Bennett 19, O.Brooks 2, Bryant 2, Pulley 2, Mobley 2.

MC: Blalock 2, Walters 4, Maynard 1, Sheprow 5, Gordon 7.

CFA 20 15 23 2 60
MC 0 7 9 3 19

South Iredell 49,

Alexander Central 42

AC (9-6): Madi Suddreth 23, Cook 9, Barr 4, Harris 4, White 2.

SI (12-2): Julia Scoles 16, Sara Heiligenthaler 12, Lekia Hall 12, Labelle 5, Dawes 4.

AC 9 9 10 14 42
SI 7 12 17 13 49

Davidson Day 67,

Wesleyan Christian 54

WC: Shaniya Jones 13, Massey 12, Price 10, Mackey 7, Dooley 5, Lennon 3, Shelley McRae 2.

DD: Alexas Bradford 20, Caldwell 18, Tompkins 17, Meadows 5, Smith 3.

WC 5 18 20 12 54
DD 18 25 11 13 67

Cary Academy 36,

Charlotte Country Day 31

CCD: Gach 9, Gakenheimer 8, McLawhorn 6, Pedlow 6, Ellis 2.

CA: Lim 12, Callisan 15, Reynolds 4, Dohm 3, Thomas 1, Becaurd 1.

CCD 9 9 6 3 4 31
CA 6 4 5 12 9 36

Swimming

Boys

Team scores: Charlotte Latin (CL) 70, Forsyth Country Day 22; Charlotte Latin 70, Covenant Day (CD) 19; Charlotte Latin 63 Cannon 30.

Individual scores: 200 free: Mahoney, Sam, (CL), 1:53.00; 200 IM: Hardy, James, (CL), 2:04.63; 50 free: Dickey, Jackson, (CL), 22.90; 100 fly: Hardy, James, (CL), 53.47; 100 free: Eruchalu, Ikenna, (CL), 50.84; 500 free: D'Allaird, Tyler, (CL), 5:00.24; 100 back: Eruchalu, Ikenna, (CL), 54.75; 100 breast: Dickey, Jackson, (CL), 1:07.33; 200 free relay: Cannon 1:35.03; 400 free relay: Charlotte Latin 3:25.45; 200 medley: Charlotte Latin 1:42.67.

Girls

Team scores: Charlotte Latin 78, Forsyth Country Day 16; Charlotte Latin 73 Covenant Day 20; Charlotte Latin 63, Cannon 31.

Individual scores: 200 free: Dragelin, Hope, (CL), 2:05.51; 200 IM: Lindner, Sophie, (CD); 50 free: Evans, Leila, (CL), 25.80; 100 fly: Lindner, Sophie, (CD), 58.95; 100 free: Evans, Leila, (CL), 56.69; 500 free: Lancaster, Elizabeth, (CL), 5:32.59; 100 back: Dale, Diana, CHS-NC, 1:02.19; 100 breast: McClanahan, Rohzina, (CL), 1:13.93; 200 free relay: Charlotte Latin 1:56.01 400 free relay: Charlotte Latin 4:02.77; 200 medley: Charlotte Latin 1:56.68.

Wrestling

St. Stephens 54, Hickory 18

Inidvidual scores: 170: Mitchell Pitman (SS) d. Stephen Mason 8-5; 182: Michael Muncy (HKY) p. Tyler Laxton 1:13; 195: Quay Moody (SS) forfeit; 220: Wanya Rankins (SS) forfeit; 285: Thomas Propst (HKY) d. Dawson Lail 8-6; 106: Luke Queen (SS) forfeit; 113: Dre Rhinehardt (HKY) p. Ethan McCrary 0:54; 120: Eddie Brannock (SS) p. Isaiah Whitner 0:36; 126: Dakota Griffith (SS) p. Jalen Byrd 1:24; 132: Zack Berkey (SS) p. Preston Rhinehardt 1:01; 138: Amos Brown (SS) p. Javelle Collins 2:55; 145: Nolan Foster (SS) d. Chirs Cohens 7-6; 152: Tucker Justice (SS) p. Trace Dyer 4:42; 160: Khalil Rutherhord (HKY) d. JP Kinson 4-2.

  Comments