High School Sports

Prep Results 01.10.15

Basketball

Boys

Providence Day 45,

High Point Christian 42

HPC (11-9): Sawyers 2, Seals 4, Bamba 6, Reece Bogan 17, Ben Robertson 10, Adair 3.

PD (14-4): Chaz Raye 10, Grant Williams 16, Felder 2, Josh Howard 15, Lee 2.

HPC 13 8 14 7 42
PD 8 14 17 9 45

Kings Mountain 55,

East Burke 54

KM (10-5): Nelson McClain 21, Jacob Skidmore 21, Cash 5, Crocker 3, Starr 3, Helton 2.

EB (11-5): Alex Kelly 28, Drew Kelly 11, Haas 7, Bradshaw 4, Scronce 2, Clark 2.

KM 7 9 16 14 9 55
EB 11 19 8 8 8 54

LATE FRIDAY

Mooresville 59,

West Iredell 54

WI 7 12 21 14 54
MV 12 14 9 24 59

Charlotte Country Day 56,

Cary Academy 48

CCD (8-8): Michael White 24, Andy Salisbury 11, Williams 8, Cory 8, Pierce 5.

CAR (7-8): S. Ingalls 18, T. Moore 16, Marshall 5, Murphy 3, Kozlowski 3, Reich 2, Ogundpipe 1.

CCD 7 11 20 18 56
CA 20 6 10 12 48

Lincoln Charter 64,

Bessemer City 40

LC: Kody Shubert 14, Amir Davis 15, Kevin Walsh 12, Fortkort 8, Johnsen 6, Lewis 4, Foster 3, Johnson 2, Haudek, Greene, O'Brien, Chambers.

BC: Crank 16, Sanders 9, Guthrie 8, Wright 6, Mclean 1.

LC 16 6 23 19 64
BC 15 9 7 9 40

Northside Christian 61,

Metrolina Christian 44

NSC 11 8 10 15 61
MC 24 13 17 7 44

Tabernacle 76,

Central Academy at Lake Park 66

CA: Will Pleasants 13, Similton 9, Josh Hailey 14, Nick Dietrich 26, Abbott 4.

TAB: Matthew Gooch 36, Jared Griffith 12, Samuel Mangum 1, J. Jenkins 4, Jacob Purser 14, T. Jenkins 9.

CA 22 7 17 22 66
TAB 14 14 26 22 76

Girls

Charlotte Christian 56,

Cary Academy 15

CC: Emma Giller 12, C. Dennehy 9, J. Mason 9, K. Saba 8, G. Patton 8, K. Phills 4, E. Saba 4, E. Bower 2.

CA: L. Callihan 8, S. In Lim 4, R. Reynolds 3.

CC 17 14 17 8 56
CA 5 3 3 4 15

Ravenscroft 61,

Charlotte Country Day 11

CCD: Pedlow 7, Ellis 2, Gach 2.

RC: Taylor 19, Hughes 16, Johnson 9, Dorsey 6, Winston 5, Traywick 5.

CCD 2 2 3 4 11
RC 20 26 7 8 61

Northside Christian 75,

State Line 43

NSC: Eleah Parker 21, Christiana McLean 15, Ja'Yon Leak 10, Calabrese 9, Brown 8, Leak 6, Stafford 4, McCullough 2.

SL: A. Clark 14, K. Shaffren 10, Cox 9, Shupe 4, B. Clark 4, R. Clark 2.

NSC 25 21 16 13 75
SL 9 8 13 13 43

LATE FRIDAY

Carmel Christian 59,

Woodlawn 20

CC 20 14 17 7 59
W 2 3 8 8 20

Bible Baptist Christian 50,

Arborbrook Christian 48

BBC: Abigail Ahrens 17, Rebecca Simpson 12, Mary Katelyn Nethery 12, Weber 4, Loveland 3, A. Nethery.

ABC: Mowbray 16, Silver 11, Freeman 11, Battle 8, Boutross 2.

BBC 15 18 3 14 50
ABC 9 10 8 21 48

Monroe 63,

Mt. Pleasant 24

MON: Z. Barrett 23, Stevenson 8, Smith 8, Roddy 7, Bell 5, Houston 4, Parker 5, Triplett 2, Coffie 1.

MP: Menius 5, Miles 4, Bingham 3, Rinehardt 3, Kluttz 3, Atwood 2, Coley 2, Osbourne 2.

MON 19 21 16 7 63
MP 7 3 6 8 24

West Rowan 59,

Hickory Ridge 52

HR (12-3): Stacia Means 11, Gabby Smith 12, Sydney Miller 10, McManimen 9, Jones 2, Shears 1, Scott 2, Weathers 2, Manley 3.

WR (6-9): Khaila Hall 24, Taylor Martin 14, Diamond Lovell 11, Vaughters 2, Spratt6, Cavan 2.

HR 9 19 10 14 52
WR 16 11 17 15 59

Swimming

WOMEN

Ardrey Kell 140,

Myers Park 128

Individual Scores: 200 Medley Relay: Myers Park (Spencer Sheridan, Annie Carr, Charlotte Hylinski, Grace Hylinski); 200 Free: Emily Benson (AK); 200 IM: Lauren Wallace (AK); 50 Free: Carolyn Kammeyer (AK); 100 Fly: Carolyn Kammeyer (AK); 100 Free: Lauren Wallace (AK); 500 Free: Emma Walker (MP); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Hannah Puckett, Audrey Cummings, Emily Benson, Carolyn Kammeyer); 100 Back: Spencer Sheridan (MP); 100 Breast: Annie Carr (MP); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Emily Benson, Hannah Marbury, Shelby Foreman, Lauren Wallace).

Ardrey Kell 198,

Rocky River 30

Individual Scores: 200 Medley Relay: Ardrey Kell (Lauren Wallace, Rachel Goode, Carolyn Kammeyer, Hannah Puckett); 200 Free: Emily Benson (AK); 200 IM: Lauren Wallace (AK); 50 Free: Carolyn Kammeyer (AK); 100 Fly: Carolyn Kammeyer (AK); 100 Free: Lauren Wallace (AK); 500 Free: Emily Benson (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Hannah Puckett, Audrey Cummings, Emily Benson, Carolyn Kammeyer); 100 Back: Courtney Puckett (AK); 100 Breast: Anna Milia (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Emily Benson, Hannah Marbury, Shelby Foreman, Lauren Wallace).

Myers Park 171,

Rocky River 32

Individual Scores: 200 Medley Relay: Myers Park (Spencer Sheridan, Annie Carr, Charlotte Hylinski, Grace Hylinski); 200 Free: Emma Walker (MP); 200 IM: Annie Carr (MP); 50 Free: Charlotte Hylinski (MP); 100 Fly: Katherine Bowers (MP); 100 Free: Charlotte Hylinski (MP); 500 Free: Emma Walker (MP); 200 Free Relay: Myers Park (Charlotte Hylinski, Turner Bobbitt, Grace Hylinski, Erin Warlick); 100 Back: Spencer Sheridan (MP); 100 Breast: Annie Carr (MP); 400 Free Relay: Myers Park (Turner Bobbitt, Rachel Young, Spencer Sheridan, Emma Walker).

MEN

Ardrey Kell 151,

Myers Park 101

Individual Scores: 200 Medley Relay: Ardrey Kell (Grant Murchison, David Chang, Jack Eudy, Connor Long); 200 Free: Patrick Frith (MP); 200 IM: Jack Smith (MP); 50 Free: Connor Long (AK); 100 Fly: Jack Smith (MP); 100 Free: Nick Spina (AK); 500 Free: Patrick Frith (MP); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Grant Murchison, Coert Pease, Cameron Tully, Nick Spina); 100 Back: Jack Eudy (AK); 100 Breast: David Chang (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (David Chang, Nick Spina, Jack Eudy, Connor Long).

Ardrey Kell 196,

Rocky River 30

Individual Scores: 200 Medley Relay: Ardrey Kell (Grant Murchison, David Chang, Jack Eudy, Connor Long); 200 Free: Grant Murchison (AK); 200 IM: David Chang (AK); 50 Free: Connor Long (AK); 100 Fly: Connor Long (AK); 100 Free: Nick Spina (AK); 500 Free: Luke Foody (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Grant Murchison, Coert Pease, Cameron Tully, Nick Spina); 100 Back: Jack Eudy (AK); 100 Breast: David Chang (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (David Chang, Nick Spina, Jack Eudy, Connor Long).

Myers Park 171,

Rocky River 32

Individual Scores: 200 Medley Relay: Myers Park (Mark Griefe, Joseph Hargrove, Jack Smith, Cameron Miller); 200 Free: Patrick Frith (MP); 200 IM: Jack Smith (MP); 50 Free: Cameron Miller (MP); 100 Fly: Jack Smith (MP); 100 Free: Jack Tynan (MP); 500 Free: Patrick Frith (MP); 200 Free Relay: Myers Park (Mark Griefe, Jack Tynan, Patrick Frith, Eric Zhu); 100 Back: Mark Griefe (MP); 100 Breast: Wyatt Pellarin (MP); 400 Free Relay: Myers Park (Cameron Miller, Eric Zhu, Patrick Frith, Jack Smith).

  Comments