High School Sports

Prep Results 01.17.15

Basketball

Boys

Victory Christian 68,

Covenant Christian 52

VC 22 15 19 12 68
CC 6 16 13 18 52

CC: Diovn 7, Eke 7, Arileawa 20, Igbana 6, Brewer 13, Grooffoan 6. VC: Patterson 13, Gadsden 21, Izundu 15, Davis 6, Alston 3, Baten 8, Gouetry 2.

Lincoln Charter 85,

Thomas Jefferson 41

LC 24 27 24 12 85
TJ 8 12 15 6 41

LC: Kody Shubert 15, Amir Davis 22, Logan Foster 16, Jehlon Johnson 10, Joe Fortkort 10, Lewis 5, Johnsen 3, Greene 2, Chambers 3, Mayfield 2, Haudek. TJ: Mintz 6, Simmons 4, Mason Fenner 16, Freels 7, Corder 3, Mcgimis 1, Hudson 3, Outeh, Wallace.

Weddington 91,

Anson 88

W 16 21 20 14 4 5 11 91
A 19 13 14 25 4 5 8 88

W: Shannon 2, Snyder 9, Jordan Sharpe 21, Fulp 8, Jordan Barber 23, Glass 3, Timmy Havens 11, Ryan Schwieger 14. A: Dangelo Tyson 13, Devonte Teal 18, Parish Stevons 14, Ervin Bennett 25, Willoughby 9, Huntley 4, Horne 3, Williams 2.

Forest Hills 68,

West Stanly 39

FH 19 14 17 18 68
WS 12 8 4 16 39

FH (12-4): Jordan Blakeney 13, Terrance Huntley 10, AJ Allen 10, Rorie 8, Whitis 7, Evans 7, T. Barbour 6, Lindsey 5, B. Barbour 2. WS (7-9): Rowe 9, Burgess 8, Whitley 7, Taylor 5, Sturdivant 5, Izaguirre 3, Martin 2.

Christ School of Arden 57,

Southlake Christian 47

CSA 17 6 16 18 57
SLC 16 6 14 11 47

CSA: Matt Halverson 13, Justin Rhode 11, John Fulkerson 10, Caldwell 8, Bowser 6, Fleming 4, Nichols 3, Reeves 2. SLC: Madison Monroe 11, Preston Smith 14, Brett Carter 12, Wharton-Price 7, Hartman 2, Lowery 1.

Charlotte Latin 86,

Asheville 56

CL 13 26 27 20 86
ASH 9 21 12 14 56

CL (11-6): Daniel Jones 21, Bates Jones 11, Parker Julian 10, Caleb Jordan 10, Sebastian 9, Farr 8, Nabatoff 4, Williams 4, Bilas 3, Gabbard 3, Herrmann 2, Vandiver 1. ASH (3-10): Kokayi Cobb 16, Nick Sadler 10, Charlie Levy 10, Cobb 8, Garrish 7, Morrison 2, Szurek 2, Lai 1.

St. David’s 61,

Charlotte Country Day 55

CCD 17 18 11 9 55
SD 14 16 13 18 61

CCD: Michael White 30, Cory 9, Salisbury 7, Pierce 4, Bernard 3, Dalton 2. SD: Robbie O’Han 15, Harrison Benson 13, Ben Brown 10, Ivey 6, Nunnaly 6, Wilson 5, Sanders 4, Snow 2.

Girls

Parkwood 40,

Monroe 38

M 11 7 3 17 38
P 15 8 5 12 40

M (11-3): Z. Barrett 18, T. Stevenson 11, Roddy 6, Houston 3. P (9-6): B. Autry 12, B. Morton 12, Brown 7, Geerhing 5, Ludiow 2, Setliffe 2.

St. David’s 52,

Charlotte Country Day 41

SD 14 11 15 12 52
CCD 4 10 11 16 41

SD: Bartholomew 29, Sheets 9, Dunston 6, Tharrington 6, Park 2, Mdlin 2. CCD: Loesch 15, Gach 8, McLawhorn 7, Robinson 7, Franklin 3, Kosmicki 1.

Charlotte Latin 50,

Asheville 21

ASH 10 17 12 11 50
CL 2 2 6 11 21

ASH (2-9): Kechelle Robinson 2, Sarah Jane Kline 11, Swinton 6. CL (9-7): Emily Herron 4, Caroline Peters 8, Dowell 4, Pennington 8, McCarter 2, Dickey 7, Flowers 8, Scott 9.

Swimming

WOMEN

Team Scores: Charlotte Catholic 622, Providence 527, Ardrey Kell 525, South Meck 394, West Meck 61.

Individual Scores: 200 free: Julia Menkhaus (CC); 200 IM: Nora McCullagh (CC); 50 free: Sara Stranick (CC); 100 fly: Menkhaus (CC); 100 free: McCullagh (CC); 100 back: Lauren Wallace (AK); 100 breast: Stranick (CC); 500 free: McCullagh (CC); 200 free relay: Ardrey Kell (Carolyn Kammeyer, Emily Benson, Hannah Puckett, Lauren Wallace); 400 free relay: Charlotte Catholic (Erin McCullagh, Lindsey Mahn, Abby Brosnan, Julia Menkhaus); 200 medley relay: Charlotte Catholic (Erin McCullagh, Sara Stranick, Julia Menkhaus, Nora McCullagh).

MEN

Team Scores: South Meck 676.5, Ardrey Kell 527, Providence 518.5, Charlotte Catholic 238, Olympic 141.

Individual Scores: 200 free: Nathan Cahan (SM); 200 IM: Brandon Keller (OLY); 50 free: Connor Long (AK); 100 fly: Jack Eudy (AK); 100 free: Long (AK); 100 back: Murray (SM) 100 breast: Keller (OLY); 500 free: Nathan Murray (SM); 200 free relay: South Meck (Noah Cahan, Lucas Johnson, Jacob Rauch, Graham Weaver); 400 free relay: South Meck (Noah Cahan, Kellen Stillman, Nathan Murray, Graham Cooper); 200 medley relay: South Meck (Nathan Murray, Jacob Rauch, Graham Cooper, Graham Weaver).

  Comments