High School Sports

Prep Results 01.30.15

BASKETBALL

BOYS

Butler 70, Myers Park 54

BUT 9 16 17 12 54
MP 18 18 15 19 70

MP: Matthews 24, Richey 7, Hood 6, Richards 6, Goble 6, Houck 5. BUT: Labinowicz 26, Orlando Robinson 19, RaeQuan Scott 11, Carter 8, Gibbs 4, Little 2.

Davidson Day 69, High Point Christian 28

HPC 9 3 9 7 28
DD 28 13 18 10 69

HPC: Vaughn 14, Kennedy 5, Riffe 3, Davis 2, Edwards 2, Williams 2. DD: Tompkins 20, Caldwell 19, Bradford 12, Meadows 12, Park 4, Rees 2.

Garinger 66, Porter Ridge 59

PR 17 14 17 11 59
G 17 15 12 22 66

PR: Dennis 21, Filio 18, Taylor 13, Miller 2, Brown 2, Gallagher 2, Blair 1. G: Neal 30, Long 14, Cook 11, Johnson 4, Wray 3, Kinsey 2, Glover 2.

Gaston Day 58, Southlake Christian 50

SLC 11 13 14 12 50
GD 17 6 16 19 58

SLC (10-12): Wharton-Price 19, Carter 14, Hartman 6, Robinson 5, Smith 4, Monroe 2. GD (17-6): Mcknight 15, Koziol 14, Hinton 14, Lewis 9, Richard 6.

Charlotte Catholic 55, Olympic 48

CC 12 10 11 22 55
OLY 8 14 17 9 48

OLY: Constantine 20, Parris 2, McGill 5, Ruth 2, Onyegebula 2, Ray-Campbell 8, Eaddy 9. CC: Winters 19, Brodowicz 17, Scibelli 10, McKinstry 4, Gagnon 4, McKee 1.

Ardrey Kell 50, Harding 46

H 8 14 9 11 46
AK 8 12 12 10 50

H: Brown 3, Talley 3, Rankin 2, McDonald 2, Henry 9, Young 2, Perry 15, Colson 4, Hankton 6. AK: Davis 2, Cooper 10, Lawson 2, Santa Ana 10, Scott 11, Freund 15.

Charlotte Latin 59, Charlotte Country Day 40

CCD 8 11 6 15 40
CL 15 15 17 12 59

CCD (10-14): White 13, Cory 13, Pierce 7, Salisbury 6, Dalton 1. CL (15-6): Jordan 13, D. Jones 12, Bilas 11, Julian 5, B. Jones 5, Sebastian 5, Bonner 4, Farr 3, Herrmann 1.

Lake Norman Charter 71, Stuart Cramer 32

LNC 10 20 28 13 71
SC 9 7 12 4 32

LNC: McCormick 19, Hancock 16. SC: Smith 11, Stowe 7.

South Mecklenburg 66, West Mecklenburg 65

SM 15 15 19 17 66
WM 16 12 26 11 65

SM: Hedberg 13, Connelly 8, Chapman 11, Blakeney 15, Blight 5, Jamison 11, Brannan 3. WM: Cogdell 8, Price 9, R. Washington 12, Williams 5, Brown 4, Law 5, Blackburn 9, Montgomery 4, McBride 3, Jones 6.

East Burke 72, Draughn 41

EB 12 18 16 26 72
D 13 8 12 8 41

EB (15-5): A. Kelly 19, D. Kelly 14, Bradshaw 14, Greer 6, Clark 5, Wade 5, Haas 4, Estep 2, Scronce 2, Duckworth 1. D (5-16): Lilly 12, Crump 9, Bortnick 8, Justus 4, Reid 3, Phillips 3, Murray 2.

North Mecklenburg 70, Hopewell 52

NM 20 20 15 15 70
HW 10 16 5 21 52

NM: Bryce 29, Middleton 16, McManus 5, Mintz 5, Beasley 4, Wacker 4, Martin 3, Joyner 2, Coles 2. HW: Cortez 13, Houston 11, Jones 6, Funderburke 6, Lewis 6, Sherrill 3, Smart 3, Lewis 2, Gates 2.

Charlotte Christian 71, Covenant Day 39

CD 12 12 10 5 39
CC 13 23 15 20 71

CD: Bryant 6, Johnson 13, Shanahan 4, Vandevelde 8, Moseley 1, Glass 1, Dixon 6. CCD: Brown 10, Snuggs 10, McClinton 5, Peterson 13, Phills 16, Turner 4, Goodson 2, Greig 2, Mason 9.

Hough 79, Mallard Creek 59

H 8 20 25 26 79
MC 11 10 19 19 59

H (14-6): Maye 21, Murphy 16, Umstead 3, Crawford 3, Grigg 6, Sweetmen 6, Friday 9, Whipp 6, Russell 3, Maye 2, Early 4. MC (5-15): Matkins 16, Reid 10, Faison 11, Sanders 3, Grier 3, Porter 4, Williams 8, Thomas 4.

Alexander Central 41, Mooresville 39

AC 10 8 7 9 7 41
M 5 9 10 10 5 39

AC (14-6): Ireland 21, Watts 8, Wicker 4, Lingle 3, Bowman 2, Gant 2, Bumgarner 1. M (10-8): Holbrook 13, Vanderburg 11, Greenwell 5, Daniels 3, Usry 3, Hull 4.

Lake Norman 78, South Iredell 45

LN 22 15 17 24 78
SI 11 10 10 14 45

LN (11-8): Scott 16, Seacat 15, Ford 11, Angelucci 10, Hughes 6, Green 6, Hitchner 5, Thorpe 3, Gill 2, Prendergast 2, Jones 2. SI (5-13): Houston 18, Angle 9, Haglan 7, Phillips 6, Whitener 3, Williams 2.

Sun Valley 57, Piedmont 54

SV 15 12 23 7 57
P 10 19 12 11 54

SV: Finklea 18, Miller 12, Funderburke 7, Evans 7, Corey 6, Johnson 3. Maloney 2, Blount 2. P: Tripp 20, Tyson 11, Baucom 8, Talley 7, Crotts 4, Wickham 2.

United First Christian 59, Carmel Christian 53

CC 17 12 15 10 53
UFC 19 10 12 18 59

CC: Everett-Hicks 19, Hood 16, Jenkins 9. UFC: Bennett 26, Brett Swilling 14.

East Lincoln 84, Bunker Hill 63

EL 18 29 20 17 84
BH 10 27 14 12 63

EL (10-0): Duggins 4, Valentine 6, Dollar 23, Tyson-Bryant 7, Ashley 3, S. Surratt 24, C. Surratt 17. BH (5-5): Hines 18, Setzer 15, Wilson 24, Robinson 4.

Christ the King 58, Piedmont Community Charter 55

PCC 8 11 25 11 55
CTK 17 10 13 18 58

PCC: Moore 20, O'Neal 17, Williams 8, Muhammed 5, Delph 5. CTK: Stanley 22, Thayer 13, Harvey 10, Lewis 9, Holleran 4.

Queen’s Grant 72, Gray Stone Day 19

QG 21 26 13 12 72
GSD 2 8 5 4 19

QG (14-7): Leake 21, Pond 14, Dixon 11, Sawyer 9, Clemons 8, Weir 5, Nifong 2, McCleave 2. GSD (1-14): Thomas 7, Lantz 5, Rivell 3, Pope 2, Butts 1, Casmus 1.

Providence Day 65, Cannon 62

CAN 10 17 11 24 62
PD 14 12 22 17 65

CAN: Saarinen 2, Dojorovic 20, Dahn 5, Hendrix 2, Deveaux 15, Cosic 14, Patterson 3. PD: Raye 10, Williams 15, Henderson 3, Lee 10, Wertz 4, Johnson 2, Howard 21.

St. Stephens 60, Patton 58

P 16 13 20 9 58
STS 14 12 13 21 60

P: Bostian 23, Price 16, Hamer 5, Roper 4, Espinoza 4, Causby 2, Eakin 2, Spurlin 2, Teeter. STS: Conner 19, Ijames 17, S. Brown 10, N. Brown 7, Merrill 4, Shade 2, Reeves 1.

Hickory 72, Freedom 55

H 10 17 16 12 55
F 13 23 16 20 72

H: Linebarger 29, Beatty 20, Z. Walker 8, Corpening 6, Flowers 4, B. Walker 4, Young 1. F: Nigel Moore 15, Butler 11, Hemphill 11, Turner 7, Linebarger 6, Ragle 3, Ray 2.

Berry 62, Providence 60

PRV 4 19 25 10 2 60
POB 21 15 14 8 4 62

PRV: Dotson 15, Machado Jr 15, DeIuliis 14, Dotson 12. POB: Powell 11, Cottman 11, Washington 10.

GIRLS

Northside Christian 62, Westminister Catawba 9

NC 35 17 6 4 62
WC 2 2 3 2 9

NC: Parker 24, J. Leak 16, McLean 6, Leak 5, Calabrese 5, Stafford 4, Ross 2. WC: Setzer 3, Bouknight 3, Zhou 2, Shannon 1.

Charlotte Catholic 53, Olympic 24

OLY 2 6 3 13 24
CC 18 17 16 2 53

OLY (2-13): Dawkins 9, Redd 8, Nesmith 3, Jones 3, Powell 1. CC (14-6): Carrie Eberle 18, Melissa Roulier 11, Stephanie Ferraro 10, Dupre' 7, Samuelson 3, Dymock 3, Mainsah 1.

Lake Norman Charter 46, Stuart Cramer 35

LNC 11 9 12 14 46
SC 7 4 12 12 35

Myers Park 66, Butler 47

MP 17 14 20 15 66
BUT 6 14 9 18 47

MP: Mitchell 13, Brown 6, Stuart 3, Haire 14, Mazyck 10, Scott 6, Funderburk 2, Rogers 12. BUT: Leigh 30, Green 5, Hauser 3, Sutton 7, Thompson 2.

R-S Central 58, Chase 20

R-S 26 20 10 2 58
C 0 8 6 6 20

Rocky River 63, East Mecklenburg 23

RR 21 18 22 2 63
EM 3 8 7 5 23

RR: Harvey 5, Dosey 14, Soares 7, Gaddy 5, Nance 28, Keyes 2, Williams 2. EM: Alexander 2, King 2, Hudson 2, Bull 2, Nicholas 5, Collins, Wills 3, Kemp 2.

East Burke 58, Draughn 39

EB 12 11 13 22 58
D 9 8 3 19 39

EB: Hicks 13, Smith 12, Davis 11, Crump 7, Coble 6, Cornett 2, Little 2, Lankford 2, Abernathy 2, Houser 1. D: Buruato 15, Hall 7, Robinson 5, Bryant 4, Barret 4, Royal 2, Mckenzie 2.

Mallard Creek 49, Hough 44

H 12 9 12 9 44
MC 9 16 19 8 49

Berry 50, Providence 36

PRV 10 9 6 11 36
POB 15 10 7 18 50

PRV (10-9): Daniels 14, Black 7, Stathakis 6, Maduegbunam 4, Brooks 4, Fleury 1. POB (12-5): White 20, Riley 18, Harbett 3, Melain 3, Gladden 2, Grant 2.

South Pointe 89, Union 41

U 8 15 8 10 41
SP 18 19 26 26 89

U: Smith 5, Morman 11, Inman 17, Wood 1, Stevens 2, Ray 2. SP: Cherry 9, Davis 15, Davis 10, Clark 17, Keia Williams 2, Kaja Williams 2, Carter 4, Foster 21.

Hickory Grove Christian 70, Gaston Christian 28

HGC 20 25 18 7 70
GC 9 7 7 5 28

HGC: Bradford 8, Cherry 6, Bearden 18, Ferguson 6, Simmons 1, Pippin 2, Bennett 2, Boggs 8, Dobner 8. GC: Bonisa 11, Ritham 2, Mullis 2, Adams 13.

Monroe 54, Central Academy 36

M 14 14 14 12 54
CA 0 13 11 12 36

M (15-4): Stevenson 20, Houston 12, Smith 7, Roddy 5, Parker 5, Barrett 3, Triplett 2. CA (6-12): Carbone 21, Patterson 6, Polk 4, McCormick 3, Snodgrass 2.

Providence Day 58, Cannon 18

PD 21 13 18 6 58
CAN 2 4 4 8 18

PD: Bailey 18, Whalen 11, Brown 9, Boyd 9, Ives 2, Smith 2, Reiser 2, Gallant 5. CAN: Hill 9, Davis 6, Campbell 1, Sofio 2.

Ardrey Kell 68, Harding 21

AK 27 11 21 9 68
H 2 11 5 3 21

AK: McCain 12, DeWalt 10, Muhammad 9, Griffin 9, Rogers 7. H: Daniels 11, Russell 8.

Charlotte Latin 62, Country Day 24

CCD 2 12 6 4 24
Visitor 24 3 21 14 62

CCD: McLawhorn 2, Kosmicki 2, Gakenheimer 2, Ellis 2, Sasz 10, Loesch 2, Gach 4. CL: Herron 2, Peters 13, Dowell 7, Pennington 27, Dickey 4, Scott 9.

West Rowan 57, Central Cabarrus 50

CC 11 11 13 25 50
WR 16 14 5 27 57

CC: Holit 14, Rowden 14, McFarlane 8, Breedlove 8, Wallace 3, Adcock 3. WR: Hall 34, Martin 12, Lowell 4, Miller 3, Yow 2, Charles 2.

Bunker Hill 56, East Lincoln 53

BH 14 10 12 20 56
EL 14 11 16 12 53

BH: Mitchell 16, Garrett 11, Lawrence 9, Blevins 8, Travis 4, Lineberger 4, Huffman 2, Garrett 2. EL: Johnson 21, Fuller 10, McClain 10, Moolenaar 5, White 4, Henderson 3.

Charlotte Christian 42, Covenant Day 37

CC 13 7 11 11 42
CD 8 13 11 5 37

CC: Giller 4, Harris 4, Phills 4, Patton 6, Saba 8, Dennehy 16. CD: Stone 2, Van Dusen 12, Klohr 2, S. Billiard 16, H. Billiard 5.

Cuthbertson 53, Anson 39

A 4 6 16 13 39
C 9 13 18 13 53

C: Helms 21, Ingram 2, Arnold 9, McAdams 11, Moll 10. A: Pauldo 12, Chapman 2, Livingston 2, Marshall 5, Bennett 14, Taylor 4.

Weddington 54, Marvin Ridge 15

MR 0 3 10 2 15
WED 20 17 15 2 54

MR (0-20): Bigham 6, McCown 4, Griffin 3, Lombard 2. WED (20-1): Watts 23, Roberts 12, Mitchell 7, Mann 3, Addison 2, Schuster 5, Staude 2.

Christ the King 63, Piedmont Community Charter 15

CTK 27 16 18 2 63
PCC 2 2 9 2 15

CTK: Strickland 20, Strickland 11, Selzer 11, Mundy 9, McAfee 4, Selzer 4, Cedrone 4. PCC: Dudett 6, Long 6, Williams 3.

Newton Conover 60, West Lincoln 36

WL 8 6 11 11 36
NC 18 16 10 16 60

WL: Ferguson 16, Ramsey 9, Huff 5, Saine 3, Myers 2, Truesdale 1. NC: Harbison 16, Stull 10, Finger 10, Moss 9, Eller 8, Ram 5, Mack 2.

Alexander Central 47, Mooresville 35

AC 7 15 14 11 47
M 8 5 9 13 35

AC (14-6): Cook 12, Chapman 11, Blankenship 9, Suddreth 8, Vinson 4, White 2, Barr 1. M (8-10): Sherill 16, Vanhoy 5, Cullen 5, Padgett 3, Ingram 2, Phillips 2, Brawley 2.

Swimming and Diving

SOUTHWESTERN 4A

CHAMPIONSHIPS

BOYS

 Team Scores: 1. Myers Park (MP), 752; 2. Butler (B), 435; 3. East Mecklenburg (EM), 388; 4. Porter Ridge (PR), 229; 5. Independence (I), 123; 6. Rocky River (RR), 2.

 Individual Medalists: 200 Medley Relay: Myers Park A (Griefe, Hargrove, Smith, Miller), 1:40.81; East Mecklenburg, 1:48.03; Myers Park B, 1:56.43. 200 Free: Miller (MP), 1:51.98; Breed (EM), 1:53.49; Gunson (B), 1:58.87. 200 IM: Smith (MP), 1:58.56; Frith (MP), 2:01.71; Hudgens (EM), 2:08.59. 50 Free: Griefe (MP), 22.45; Miller (MP), 23.36; Parke (EM), 23.55. 1-meter Diving (held Jan. 17): Lawrence (MP), 124.40; Ritchie (MP), 120.35; Spence (MP), 117.80. 100 Fly: Smith (MP), 52.27; Lewis (EM), 55.95; Warlick (MP), 56.92. 100 Free: Spaeth (B), 51.64; Stewart (PR), 54.85; Tynan (MP), 55.10. 500 Free: Frith (MP), 4:48.28; Hudgens (EM), 4:56.56; O’Donoghue (MP), 5:40.23. 200 Free Relay: Myers Park A (Frith, Tynan, Miller, Griefe), 1:31.68; East Mecklenburg, 1:34.02; Butler, 1:38.05. 100 Back: Griefe (MP), 55.27; Warlick (MP), 1:00.40; Zhu (MP), 1:02.41. 100 Breast: Hargrove (MP), 1:02.67; Spaeth (B), 1:03.37; Lewis (EM), 1:05.24. 400 Free Relay: Myers Park A (Zhu, Warlick, Firth, Smith), 3:27.63; Butler, 3:38.28; East Mecklenburg, 3:45.12.

GIRLS

 Team Scores: Myers Park (MP), 771; Butler (B), 436; East Mecklenburg (EM), 360; Porter Ridge (PR), 289.5; Independence (I), 110; Rocky River (RR), 48.5.

 Individual Medalists: 200 Medley Relay: Myers Park A (Cane, Carr, Hylinski, Hylinski), 1:52.31; East Mecklenburg, 1:58.58; Myers Park B, 2:01.93. 200 Free: Young (MP), 2:02.27; Walker (MP), 2:02.38; Cane (MP), 2:05.55. 200 IM: Boland (EM), 2:13.92; Galioto (PR), 2:23.61; Andrews (I), 2:27.01. 50 Free: Rowe (EM), 25.17; Hylinski (MP), 25.78; Warlick (MP), 26.67. 1-meter Diving (Held Jan. 17): Houchin (MP), 145.75; Britt (MP), 141.50; Folk (MP), 132.20. 100 Fly: Hylinksi (MP), 1:00.63; Bowers (MP), 1:02.92; Carr (MP), 1:03.00. 100 Free: Bobbitt (MP), 56.96; Bowers (MP), 57.68; Gunson (B), 58.50. 500 Free: Young (MP), 5:28.72; Walker (MP), 5:32.59; Mull (B), 6:02.77. 200 Free Relay: East Mecklenburg (Davis, Morgan, Boland, Rowe), 1:43.47; Myers Park A, 1:43.70; Myers Park B, 1:47.52. 100 Back: Cane (MP), 1:01.69; Warlick (MP), 1:04.36; 3. Rowe (EM), 1:05.55. 100 Breast: Carr (MP), 1:08.90; Primm (MP), 1:17.07; Spratley (MP), 1:20.20. 400 Free Relay: Myers Park A (Young, Cane, Bobbitt, Walker), 3:50.55; 2. East Mecklenburg, 3:54.45; 3. Butler, 4:01.15

  Comments