Prep Insider Blog

Southwestern 4A Fall Sports all-conference teams

Tennis

Singles

#1 Maddie Webber (MP)

#2 Halle Futch (MP)

#3 Ivy Mathis (B)

#4 Aleena Oakley (I)

Nhi Nguyen (EM)

A’Kecia Robinson (EM)

Talia Weinstein (B)

Maggie McDonald (I)

Emmy Woodson (PR)

Shayna Farris (PR)

Kaylynn Hadden (RR)

Doubles

#1 Wallihan/Evans (MP)

#2 Holderness/Soden (MP)

#3 Tesfai/Stedem (PR)

#4 French/Ducar (I)

Sui/Yu (EM)

Jackson/Smithwick (EM)

Bogomolova/Sirico (B)

Lucas/McCaughey (B)

Chewning/Schwartz (PR)

Dodson/Lindsey (I)

McIntosh/McDow (RR)

Jhonson/Behailu (RR)

All-Conference

Maddie Webber

Ivy Mathis

Aleena Oakley

Leah Wallihan

Shayna Farris

Serena Evans

Kayla Ducar

Emily Holderness

Katie sodden

Nhi Nguyen

Taylor Stedem

Carlota Chewning

Player of the Year Maddie Webber

Coach of the Year Mr. Thomas McQueen

Boys Cross-Country

1.

11

Marshall Williamson

 

17:26.11

Myers Park

2.

11

Michael Ly

 

17:47.15

Myers Park

3.

12

Jameir Ismail

 

17:52.43

Myers Park

4.

11

Cameron Belk

 

17:57.53

Porter Ridge

5.

12

Thomas Bruefach

 

18:10.44

Independence

6.

12

Glodi Elofa

 

18:24.58

Independence

7.

11

Gavin Rodriguez

 

18:30.14

Rocky River

8.

11

Jack Osment

 

18:30.84

Myers Park

9.

12

Mitchell Longo

 

18:30.88

Myers Park

10.

11

Justice Twitty

 

18:34.18

Rocky River

11.

11

John Hood

 

18:35.67

Myers Park

12.

11

Niklas Bader

 

18:37.42

Myers Park

Girls Cross-Country

1.

12

Kate Eiselt

 

21:08.23

Myers Park

2.

10

Tyler Brading

 

21:23.80

Myers Park

3.

12

Aureilya Harris

 

21:43.76

Rocky River

4.

10

Mason Brown

 

21:58.34

Myers Park

5.

12

Kathryn Jackson

 

22:02.61

Butler

6.

12

Noor Agha

 

22:22.46

Butler

7.

9

Victoria Zeemer

 

22:22.88

Porter Ridge

8.

12

Kate Capitano

 

22:25.85

Myers Park

9.

10

Emma Modesitt

 

22:30.35

Myers Park

10.

10

Laurel Farr

 

22:34.84

Myers Park

11.

12

Mary Elizabeth Cam...

 

22:38.95

Myers Park

12.

10

Amelia Faison

 

22:51.94

Myers Park

Volleyball

Coach of the Year – Coach Heather Webb – Butler

Coach of the Year – Coach Jackie Bevington – Porter Ridge

Player of the Year – Erin Hundley – Butler

Alex Tiddy – Myers Park

Hayley McNeil – Porter Ridge

Sam Rankin – Porter Ridge

Morgan Allen – Porter Ridge

Erin Hundley – Butler

Claudine Taylor – Butler

Madison Thorpe – Butler

Independence Corinee Parsons

Rian Gibson – East Mecklenburg

Stephanie Marvin – East Meck

Kenya Livingston – Rocky River

Breanna Young - Garinger

Soccer

Player of the Year: Karl-Heinz Riechert, Porter Ridge, Forward

Keeper of the Year: Julio Rangel, Porter Ridge

Coach of the Year: Ron Ladimir, Porter Ridge

1st Team:

  • Karl-Heinz, Riechert, Porter Ridge, Foward, Senior
  • Eric Brewer, Porter Ridge, Defender, Senior
  • Julio Rangel, Porter Ridge, Keeper, Junior
  • Jack Herbert, Independence, Defender, Junior
  • Dani Halbing, East Meck, Defender, Senior
  • Ryan Schaar, Butler, Defender, Senior
  • Omar Gonzalez, Independence, Forward, Junior
  • Luis Alanis, East Meck, Forward, Sophomore
  • Jackson Wheatley, Porter Ridge, Midfield, Junior
  • Christian Thomas, East Meck, Midfield, Senior
  • William Martin, Myers Park, Midfield, Junior

2nd Team:

  • Jack Mehrtens, East Meck, Midfield, Senior
  • Cvan Than, Independence, Forward, Sophomore
  • Miguel Elcorrobarrutia, Porter Ridge, Defender
  • Josh Kloc, Butler, Defender, Senior
  • Deron Huggins, Myers Park, Defender, Senior
  • Michael Oviedo, Independence, Midfield, Senior
  • Zack Colaianni, Porter Ridge, Midfield, Senior
  • Tyler Ford, Myers Park, Defender, Senior
  • Andrew Niemann, Midfield, Butler, Senior
  • Andrew Curcione, Forward, Porter Ridge, Senior
  • Brayan Martinez, Independence, Defender, Senior
  Comments