Prep Insider Blog

Monday’s HS Roundup: Butler lacrosse star goes for eight goals in win, #BI5 performers and more

Myers Park pitcher/outfielder Owen Copps was the Hot Stove student/athlete of the year and has committed to Tufts.
Myers Park pitcher/outfielder Owen Copps was the Hot Stove student/athlete of the year and has committed to Tufts.

Elevator

Alina McCue, Covenant Day girls soccer: McCue is five points shy of 300 for her career (119 goals, 57 assists).

Owen Copps, Myers Park baseball: got his second start Saturday against state power Providence and pitched his second complete game, as the Mustangs won 7-3. Copps, who plays right field when he’s not pitching, also had a double. Copps, committed to Tufts University, also owns a shutout win over Porter Ridge.

Lake Norman Charter boys golf: team won its fifth straight league match in Monday’s Big South 2A/3A conference outing. Sophomore Ian Johnson and senior Jacob Rowland shared medalist honors.

Kenya Livingston, Rocky River girls track: tied her personal best with a 5-foot-10 high jump at the West Meck Hawks Invitational Saturday. The nation’s best girls high jump reported this season is 5-11.

Monday’s #BIG5 Performers

Aaron Digh, North Lincoln boys golf: won medalist honors at the Northwestern 3A/4A conference match at Westport Golf Club. Digh shot 36 for nine holes.

Bailey Moore, Devon Lemasters, Concord Robinson softball: Combined to pitch a 3-1 win over Concord.

Lauren Rector, Concord Robinson girls soccer: four goals in a 5-3 win over Concord.

Colin Silva, Butler boys lacrosse: eight goals in a 18-8 win over South Meck.

Ayden Yates, Lake Norman Charter girls soccer: three goals, including an overtime score in a 5-4 win over South Point. Sophia DeMark scored twice for South Point.

Monday’s Results

Girls Soccer

JM ROBINSON 5, CONCORD 3

Goals JMR: Lauren Rector 4, Meaghan Puskar 1 (Lindsey Elias 2, Chemaiya Jordan, Puskar and Rector 1 assist each)

Goals C: Julia Patrum 2, Lily Halloway

DAVIE COUNTY 2, ALEXANDER CENTRAL 1

ACHS Goal

Ali Goforth

Softball

CONCORD ROBINSON 3, CONCORD 1

Robinson 0 0 0 0 3 0

Concord 0 1 0 0 0 0 0

WP: Bailey Moore (3-1) LP: Sharla Kirkpatrick

Leading Hitters JMR: Moriah White 1-3, 1 run; Emily Cole 0-3, 1 RBI; Madison Crowe 0-3, 1 RBI; Grace Saunders 1-3; Quinlan Marchese 1-3

Leading Hitters Concord: Sharla Kirkpatrick 1-3, 1 run

Boys Lacrosse

BUTLER 18, SOUTH MECK 8

Scoring for Butler

Colin Silva- 8

Sam Haggard-3

Cory McKinstry-2

Mark Chatt-1

TJ Cusick-1

Connor Harmon-1

John Craft-1

Kyle Brock-1

Scoring for South Meck

Michael Hoagland- 5

Sam Aussieker-1

Bryce Scott-1

Cole Salton-1

Girls Lacrosse

MYERS PARK 19, PROVIDENCE 0

MPHS goals:

Hannah Perkins-2

Rachel Perkins-2

Becca Riopel-1

Elizabeth Robertson-1

Tate Mueller-1

Amy Karp-1

Annie Juraschek-2

Hope Hamel-1

Grace Crutchfield-1

Landon Shelley-1

Lily Cann-1

Collier Barksdale-2

Caroline Dittner-1

Elizabeth Raynor-1

Jocelyn Riopel-1

Boys Tennis

CONCORD 8, CENTRAL CABARRUS 1

SINGLES

Cameron Mikesh (C) d. T. Zsambeley 6-1, 6-4

Nick Lozier (C) d. A. Amarnath 6-1, 6-1

Lucas Plott (C) d. J. Smith 6-0, 6-3

Chris Chapman (C) d. C. Butler 6-1, 6-3

C. Roman (CC) d. Jordan Rotan 6-4, 4-6, 1-0(7)

Mark Panner (C) d. E. Liu 6-0, 6-0

DOUBLES

Mikesh-Lozier (C) d. Zsambeley-Amarnath 10-6

Plott-George Griffin (C) d. Smith-Roman 10-5

Rotan-Wilson Brockway (C) d. Liu-Seth Thomas 10-3

HICKORY RIDGE 6, EAST ROWAN 3

1. Robert Gray (ER) d. Adam Goers (HR) 6-4, 6-3

2. Trey Dry (ER) d. Jack Frey (HR) 6-7(4), 6-3, 1-0(6)

3. Eric Mellander (HR) d. Sawyer Russell (ER) 6-3, 6-1

4. Nicholas Marlow (HR) d. Nick Shoemaker (ER) 6-3, 7-5

5. Daniel Antonelli (HR) d. Alex Gobbel (ER) 6-2, 6-3

6. Abhishek Chauhan (HR) d. Carson Barnhart (ER) 6-2, 6-0

1. Gray/Russell (ER) d. Goers/Marlow (HR) 10-6

2. Frey/Antonelli (HR) d. Dry/Barnhart (ER) 10-4

3. Mellander/Chauhan (HR) d. Shoemaker/Gobbel 10-2

Hickory Ridge 1-5 (1-3 SPC) next match Wednesday, 4:00 versus Jay M. Robinson at Frank Liske Park

Boys Golf

NORTH PIEDMONT 3A/4A MATCH

Team Scores

1.) North Lincoln- 160

2.) Lake Norman- 164

3.) Alexander Central- 168

4.) South Iredell- 169

5.) Mooresville- 179

6.) West Iredell- 191

7.) North Iredell- 212

8.) Statesville- 214

Individual Scores

1.) North Lincoln

Aaron Digh- 36

Connor Bain- 38

Chase Lackey- 42

Jacob Kovalchuk- 44

2.) Lake Norman

Clayton Saunders- 40

Cody Anderson- 40

Owen Swavely- 41

Ryan Lux- 43

3.) Alexander Central

Hunter Riddle- 40

Bubba Thompson- 41

Garrison Millsaps- 43

Garrett Sipe- 44

4.) South Iredell

Carter Payne- 38

Thomas Meyer- 43

Stone Dyson- 44

Nate Alexander- 44

5.) Mooresville

Hayden Estes- 40

Andrew Merrill- 41

Sam Chopko- 49

Isaac Smith- 49

6.) West Iredell

Tyler Messick- 38

Dawson Alford- 49

Justin Dagenhart- 50

Austin Burke- 54

7.) North Iredell

Chandler Douglas- 46

Alex Martin- 54

Hunter Goodman- 56

Seth Williams- 56

8.) Statesville

Edward Johnson- 46

Zack Nicholson- 53

Nick Lackey- 56

Hunter Wilhelm- 59

BIG SOUTH 2A/3A MATCH

LNCharter - 323

South Point - 350

Stuart Cramer - 365

Forestview - 384

East Gaston - 385

North Gaston - 397

Ashbrook - 401

Hunter Huss - 482

Individual Scores:

1T. Ian Johnson

LNC sophomore 80

1T. Jacob Rowland

LNC senior

80

3T. Matt Miller LNC

senior 81

3T. Harrison Howe

Ashbrook senior 81

5T. Connor Thomas LNC

senior 82

5T. Daniel Duffie Forestview freshman

82

7T. Cameron Callahan LNC

senior 83

7T. Jacob Hunsucker

S. Point junior

83

Note: This is LNC’s fifth straight league match win.

ROCKY RIVER 2A MATCH

WS

Chase Clayton 38

Andrew Godwin 36

PW

Hogan Nance 37

Central Academy

168

West Stanly

169

Mt. Pleasant

187

Parkwood

176

Forest Hills

225

Monroe

239

  Comments