Prep Insider Blog

NCISAA State Championship Pairings and Scores 05.09.17

Baseball

Second round results/pairings

1A: Ridgecroft 2, Hickory Christian 1; Grace Christian at Statesville Christian; Northeast Academy at Northwood Temple; Oakwood at Terra Ceia

2A: Grace Christian at Calvary Day; Rocky Mount 3, Asheville Christian 1; Freedom Christian at Harrells Christian; Arendell Parrott at Westminster Catawba

3A: SouthLake at Charlotte Christian, Fri, 7; Christ School at Providence Day, Sat 1; High Point Christian at Charlotte Country Day, Fri, 5; Covenant Day at Wesleyan Christian

Softball

First round

1A: Albemarle School at Halifax; Pungo Christian at Ridgecroft School; Hickory Christian at Lawrence Academy, Tues, 4; Cape Fear at Oakwood School

2A: Village Christian at Freedom Christian; St. David’s at Harrells; Calvary day at Fayetteville Christian; Rocky Mount at Arendell Parrott

3A: Charlotte Christian at Gaston Christian Sat, 5; High Point Christian at Metrolina Christian; Covenant Day at Cannon; Cary Academy at Providence Day

Girls Soccer

Thursday’s second round

1A: Hickory Christian 2, Community Christian 0; Ridgecroft at Halifax; Greenfield at Grace Christian; American Hebrew at Wayne Country Day

Saturday’s third round: Hickory Christian at Statesville Christian, 1 p.m.

2A: Coastal at St. Davids; Christ at Cary Christian; Carolina Friends at Gaston Day; Arendell at Burlington Christian

3A: North Raleigh at Providence Day; Hickory Grove at Cary Academy, Fri, 5; Covenant Day at Durham Academy; Forsyth Country Day at Charlotte Latin, Sat, 6

Boys Tennis

Second round by May 16

1A: Burlington School/Statesville Christian at Oakwood; Lawrence Academy/Wayne Country Day vs. Woodlawn/American Hebrew

2A: O’Neal School at Carmel Christian, Thurs 3 (Matthews Tennis Center); Carolina Day at Caldwell Academy; Cary Christian at Cape Fear; Durham Trinity at Arendell Parrott

3A: Ravenscroft at Charlotte Country Day, Fri, 4:15; Greensboro Day at Charlotte Latin, Thurs, 3:30; Cannon School at Durham Academy; Cary Academy at Providence Day, Sat, 11

Boys Lacrosse

First round by Saturday

Division I: Charlotte Christian at Christ School, Sat, 1; Ravenscroft at Cannon School; Charlotte Latin at Charlotte Country Day, Saturday, time TBD; Durham Academy at Providence Day, Fri, 6:45 p.m.

Division II: Arendell Parrott at Forsyth Country Day; SouthLake Christian at Davidson Day, Fri, 4:30; St. David’s at Asheville School; Covenant Day at Cape Fear

Girls Lacrosse

First round by Saturday

Cape Fear at Charlotte Country Day, Thurs, 4:30; Providence Day at Raleigh Ravenscroft; St. Mary’s at Durham Academy; Greensboro Day at Charlotte Latin, Thurs, 5:15

  Comments