Prep Insider Blog

N.C. Independent Schools spring playoff scores, pairings 05.12.17 (1:58 PM)

Here are updated NCISAA spring sports playoff scores and pairings

Baseball

Second round pairings/results

1A: Ridgecroft 2, Hickory Christian 1; Statesville Christian 10, Grace Christian 0; Northwood Temple 9, Northeast Academy 2; Terra Ceia 6, Oakwood 2

Third round by Saturday: Lawrence Academy 11, Ridgecroft 1; Statesville Christian at Wayne Christian; Northwood Temple at Wayne Country Day; Terra Ceia at Kerr-Vance

2A: Calvary Day 4, Grace Christian 2; Rocky Mount 3, Asheville Christian 1; Harrells Christian 7, Freedom Christian 3; Westminster Catawba 4, Arendell Parrott 0

Third round by Saturday: Northside Christian at Calvary Day; Rocky Mount at Caldwell Academy; Harrells Christian at Westchester Country Day; Westminster Catawba at Faith Christian

3A: SouthLake at Charlotte Christian, Fri, 7; Christ School at Providence Day, Sat 1; High Point Christian at Charlotte Country Day, Fri, 5; Covenant Day at Wesleyan Christian

Softball

First round

1A: Albemarle School at Halifax; Pungo Christian at Ridgecroft School; Hickory Christian at Lawrence Academy, Tues, 4; Cape Fear at Oakwood School

2A: Village Christian at Freedom Christian; St. David’s at Harrells; Calvary day at Fayetteville Christian; Rocky Mount at Arendell Parrott

3A: Charlotte Christian at Gaston Christian Sat, 5; High Point Christian at Metrolina Christian; Covenant Day at Cannon; Cary Academy at Providence Day

Girls Soccer

Second round

1A: Hickory Christian 2, Community Christian 0; Halifax 9, Ridgecroft 0; Grace Christian 4, Greenfield 0; American Hebrew 1, Wayne Country Day 0

Saturday’s third round: Hickory Christian at Statesville Christian, 1 p.m.; Halifax at Neuse; Grace Christian at Oakwood; American Hebrew at Kerr-Vance

2A: St. David’s 2, Coastal Christian 1; Cary Christian 4, Christ The King 3; Gaston Day 2, Carolina Friends 0; Arendell Parrott 2, Burlington Christian 1

Saturday’s third round: St. David’s at Grace Christian; Cary Christian at Cape Fear; Gaston Day at Asheville Christian; Arendell Parrott at Fayetteville Academy

3A: North Raleigh at Providence Day, Fri, 4:30; Hickory Grove at Cary Academy, Fri, 5; Covenant Day at Durham Academy; Forsyth Country Day at Charlotte Latin, Sat, 6

Boys Tennis

Second round by May 16

1A: Statesville Christian at Oakwood; Woodlawn/American Hebrew at Wayne Country Day

2A: Carmel Christian 5, O’Neal 1; Carolina Day at Caldwell Academy, Sat, noon; Cary Christian at Cape Fear, Fri, 4:30; Durham Trinity at Arendell Parrott

3A: Ravenscroft at Charlotte Country Day, Fri, 4:15; Greensboro Day 7, Charlotte Latin 2; Cannon School at Durham Academy; Cary Academy at Providence Day, Sat, 11

Boys Lacrosse

First round by Saturday

Division I: Charlotte Christian at Christ School, Sat, 1; Ravenscroft at Cannon School; Charlotte Latin at Charlotte Country Day, Saturday, time TBD; Durham Academy at Providence Day, Fri, 6:45 p.m.

Division II: Arendell Parrott at Forsyth Country Day; SouthLake Christian at Davidson Day, Fri, 4:30; St. David’s at Asheville School; Covenant Day at Cape Fear

Girls Lacrosse

First round by Saturday

Charlotte Country Day 18, Cape Fear 1; Providence Day at Raleigh Ravenscroft; St. Mary’s at Durham Academy; Charlotte Latin 16, Greensboro Day 1

Second round by Tuesday: Providence Day/Ravenscroft at Charlotte Country Day; Durham Academy/St. Mary’s at Charlotte Latin

  Comments