Prep Insider Blog

NCISAA Spring Playoff Scores, Pairings 05.13.17

Here are updated NCISAA spring sports playoff scores and pairings

Baseball

Third round by Saturday

1A: Lawrence Academy 11, Ridgecroft 1; Wayne Christian 7, Statesville Christian 3; Northwood Temple 9, Wayne Country Day 1; Kerr-Vance 17, Terra Ceia 0

Tuesday’s semifinals: Wayne Christian at Lawrence Academy; Wayne Country Day at Kerr-Vance

2A: Northside Christian 9, Calvary Day 2; Rocky Mount 8, Caldwell Academy 2; Westchester Country Day 8, Harrells Christian 4; Faith Christian 6, Westminster Catawba 1

Tuesday’s semifinals: Rocky Mount at Northside Christian; Harrells Christian at Faith Christian

3A (second round): Charlotte Christian 9, SouthLake 1; Providence Day 6, Christ School 5; High Point Christian 1, Charlotte Country Day 0; Wesleyan Christian 4, Covenant Day 0

Tuesday’s semifinals: Providence Day at Charlotte Christian; High Point Christian at High Point Wesleyan

Softball

First round

1A (Tuesday’s first round): Albemarle School at Halifax; Pungo Christian at Ridgecroft School; Hickory Christian at Lawrence Academy, Tues, 4; Cape Fear at Oakwood School

2A (Tuesday’s first round): Village Christian at Freedom Christian; St. David’s at Harrells; Calvary day at Fayetteville Christian; Rocky Mount at Arendell Parrott

3A: Charlotte Christian 3, Gaston Christian 2; Metrolina Christian 8, High Point Christian 4; Cannon School 7, Covenant Day 3; Providence Day 15, Cary Academy 0

Second round Tuesday: Charlotte Christian at HP Wesleyan; Metrolina Christian at North Raleigh Christian; Cannon School at Wake Christian; Providence Day at Hickory Grove

Girls Soccer

Third round by Saturday

1A: Hickory Christian 1, Statesville Christian 0; Halifax 3, Neuse Christian 1; The Oakwood School 5 Grace Christian 0; Kerr-Vance 1, American Hebrew 0 (OT)

Fourth round by Tuesday: Oakwood at Kerr-Vance; Hickory Christian at Halifax Academy

2A: St. David’s 2, Grace Christian 1; Cary Christian 4, Cape Fear 2; Asheville Christian 3, Gaston Day 0; Arendell Parrott 1, Fayetteville Academy 0 (PKs)

Tuesday’s semifinals: St. David’s at Cary Christian; Arendell Parrott at Asheville Christian

3A: Providence Day 5, North Raleigh Christian 0; Hickory Grove at Cary Academy; Durham Academy 5, Covenant Day 0; Charlotte Latin 8, Forsyth Country Day 0

Third round by Tuesday: Hickory Grove/Cary at Providence Day; Durham Academy at Charlotte Latin

Boys Tennis

1A (second round by Tuesday): Statesville Christian at Oakwood; American Hebrew at Wayne Country Day

2A (third round by Tuesday): Caldwell Academy at Carmel Christian; Cape Fear at Arendell Parrott

3A: Charlotte Country Day 5, Raleigh Ravenscroft 0; Greensboro Day 7, Charlotte Latin 2; Durham Academy 5, Cannon School 0; Providence Day 5, Cary Academy 1

Tuesday’s semifinals: Greensboro Day at Charlotte Country Day; Durham Academy at Providence Day

Boys Lacrosse

First round

Division I: Christ School 23, Charlotte Christian 5; Cannon 8, Raleigh Ravenscroft 7; Charlotte Country Day 7, Charlotte Latin 5; Providence Day 15, Durham Academy 11

Second round by Tuesday: Cannon School at Christ School; Charlotte Country Day at Providence Day

Division II: Forsyth Country Day 18, Arendell Parrott 6; SouthLake Christian 10, Davidson Day 9; Asheville 15, St. David’s 11; Cape Fear 15, Covenant Day 5

Second round by Tuesday: SouthLake at Forsyth Country Day; Asheville School at Cape Fear

Girls Lacrosse

First round by Saturday

Charlotte Country Day 18, Cape Fear 1; Raleigh Ravenscroft 9, Providence Day 5; Durham Academy 17, St. Mary’s 5; Charlotte Latin 16, Greensboro Day 1

Tuesday’s semifinals: Durham Academy at Charlotte Latin; Raleigh Ravenscroft at Charlotte Country Day

  Comments