Prep Insider Blog

NCHSAA softball, girls soccer, lacrosse, tennis pairings 05.18.17 (10:42 PM)

Softball

N.C. High School Athletic Association softball playoff scores, pairings

Class 4A

West

Regional semifinals

North Davidson 9, Alexander Central 6

Richmond Senior 6, Mooresville 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

North Davidson (24-2) vs. Richmond Senior (24-2)

East

Regional semifinals

Fayetteville Cape Fear 7, Winterville South Central 6

Southern Alamance 4, Greenville D.H. Conley 3

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Fayetteville Cape Fear (24-0) vs. Southern Alamance (24-2)

Class 3A

West

Regional semifinals

Sun Valley 3, Cox Mill 1

Piedmont 15, Hickory Ridge 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Sun Valley (18-5) vs. Piedmont (21-2)

East

Regional semifinals

Hillsborough Orange (21-2) at Pikeville C.B. Aycock (22-3), 3 p.m. Saturday (ppd. from Friday)

West Brunswick 1, Lee County 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Hillsborough Orange-Pikeville C.B. Aycock winner vs. West Brunswick (22-3)

Class 2A

West

Regional semifinals

R-S Central (21-2) at Madison (24-0), 7 p.m. Saturday (ppd. from Friday)

Parkwood 2, Valdese Draughn 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

R-S Central-Madison winner vs. Parkwood (20-2)

East

Regional semifinals

Eastern Randolph 12, Jordan-Matthews 4

South Granville 11, North Johnston 7

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Eastern Randolph (18-7) vs. South Granville (24-0)

Class 1A

West

Regional semifinals

North Stanly 10, Chatham Central 0

Gray Stone Day 6, Lincoln Charter 1

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

North Stanly (20-3) vs. Gray Stone Day (20-4)

East

Regional semifinals

Whiteville 15, Princeton 2

Louisburg 4, Williamston Riverside 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Whiteville (21-5) vs. Louisburg (24-2)

NCISAA State finals

Class 1A

(at Oakwood School, Greenville)

First round

Halifax Academy def. Ahoskie Ridgecroft School, score NA

Merry Hill Lawrence Academy def. Greenville Oakwood School, score NA

Second round

Greenville Oakwood School def. Ahoskie Ridgecroft School, score NA (Ridgecroft eliminated)

Halifax Academy def. Merry Hill Lawrence Academy, score NA

First-round losers meet, 2 p.m. Friday

First-round winners meet, 4 p.m. Friday

Final round

Greenville Oakwood School (7-8) vs. Merry Hill Lawrence Academy (18-5), 10 a.m. Saturday (loser eliminated)

Halifax Academy (17-5) vs. Greenville Oakwood School-Merry Hill Lawrence Academy winner, noon Saturday (2 p.m. game, if needed)

Class 2A

(at Arendell Parrott Academy)

First round

Fayetteville Freedom Christian 11, Harrells Christian 1

Fayetteville Christian 5, Rocky Mount Academy 4

Second round

Harrells Christian 7, Rocky Mount Academy 4 (Rocky Mount Academy eliminated)

Fayetteville Christian 7, Fayetteville Freedom Christian 3

Final round

Harrells Christian (12-11) vs. Fayetteville Freedom Christian (22-4), 10 a.m. Saturday (loser eliminated)

Fayetteville Christian (14-2) vs. Harrells Christian-Fayetteville Freedom Christian winner, noon Saturday (2 p.m. game, if needed)

Class 3A

(at Wake Christian, Raleigh)

First round

High Point Wesleyan 3, Metrolina Christian 0

Hickory Grove Christian 6, Wake Christian 1

Second round

Metrolina Christian 10, Wake Christian 4 (Wake Christian eliminated)

Hickory Grove Christian 18, High Point Wesleyan 1

Final round

Metrolina Christian (18-7) vs. High Point Wesleyan (14-4), 10 a.m. Saturday (loser eliminated)

Hickory Grove Christian (22-3) vs. Metrolina Christian-High Point Wesleyan winner, , noon Saturday (2 p.m. game, if needed)

Girls Soccer

Class 4A

West

Regional semifinals

Charlotte Catholic (20-2-3) at Hough (20-1-2), 6 p.m. Saturday

West Forsyth 1, Myers Park 0

Regional finals

Charlotte Catholic-Hough winner at West Forsyth (24-1-1), time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Apex Middle Creek (15-5-3) at Raleigh Cardinal Gibbons (20-1-1), 7 p.m. Saturday

Wilmington Hoggard 1, Cary Green Hope 1 (Hoggard wins on PK

Regional finals

Apex Middle Creek-Raleigh Cardinal Gibbons winner vs. Wilmington Hoggard (22-2-2), time TBA Tuesday

Class 3A

West

Regional semifinals

Cox Mill 1, Marvin Ridge 0

Weddington (19-2) at South Iredell (21-0), 7 p.m. Saturday

Regional finals

Cox Mill (23-2) vs. Weddington-South Iredell winner, time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Corinth Holders 1, Northern Guilford 0

Fayetteville Terry Sanford 2, Jacksonville 1

Regional finals

Corinth Holders (18-4-1) at Fayetteville Terry Sanford (24-0-1), time TBA Tuesday

Class 2A

West

Regional semifinals

Forbush (20-4-1) at Hendersonville (20-1), 7 p.m. Saturday

West Stokes (22-3-1) at Parkwood (18-3-3), 7 p.m. Saturday

Regional finals

Forbush-Hendersonville winner vs. West Stokes-Parkwood winner, time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Dixon (21-2-1) at Clinton (22-1-2), 7 p.m. Saturday

Southwest Onslow (16-4-3) at Carrboro (18-1-1), 7 p.m. Saturday

Regional finals

Dixon-Clinton winner vs. Southwest Onslow-Carrboro winner, time TBA Tuesday

Class 1A

West

Regional semifinals

Gray Stone Day 2, East Surry 1

Winston-Salem Bishop McGuinness (18-4) vs. Community School of Davidson (23-1), at North Mecklenburg High, 7 p.m. Saturday

Regional finals

Gray Stone Day (16-3-2) at Winston-Salem Bishop McGuinness-Community School of Davidson winner, time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Seven Springs Spring Creek (16-5-1) at Chapel Hill Woods Charter (15-4-1), 7 p.m. Saturday

Whiteville (16-6) at Wake Forest Franklin Academy (20-2), 6 p.m. Saturday

Regional finals

Seven Springs Spring Creek-Chapel Hill Woods Charter winner vs. Whiteville-Wake Forest Franklin Academy winner, time TBA Tuesday

NCISAA Finals

Class 1A

(at Campbell University, Buies Creek)

Halifax Academy (15-5) vs. Kerr-Vance Academy (17-3), 4 p.m. Saturday

Class 2A

(at Campbell University, Buies Creek)

Cary Christian (18-3) vs. Asheville Christian (16-2-1), 1:30 p.m. Saturday

Class 3A

(at Covenant Day School, Matthews)

Providence Day (17-2-3) vs. Charlotte Latin (17-1-2), 11 a.m. Saturday

NCISAA Finals

(at Campbell University, Buies Creek)

Class 1A

Halifax Academy (15-5) vs. Kerr-Vance Academy (17-3), 4 p.m. Saturday

Class 2A

Cary Christian (18-3) vs. Asheville Christian (16-2-1), 1:30 p.m. Saturday

Class 3A

Providence Day (17-2-3) vs. Charlotte Latin (17-1-2), 11 a.m. Saturday

Tennis

Saturday’s state championship at Burlington Tennis Center

4A: Myers Park (20-0) vs. Panther Creek (17-2), 9:30 a.m.

3A: Weddington (13-3-1) vs. Fayetteville Sanford (13-0), 12:30 p.m.

2A: Brevard (16-0) vs. N.C. School of Science & Math (10-0), 9:30 a.m.

1A: Pine Lake Prep (10-3) vs Raleigh Charter (19-0), 12:30 p.m.

Lacrosse

State championships

Boys 1A/2A/3A

Weddington 21, Cedar Ridge 6

Boys 4A

Saturday’s state final at Wake Med Soccer Complex: Lake Norman vs. Cary Middle Creek, 2:30

Girls

Saturday’s state final at Wake Med Socccer Complex: Myers Park vs. Raleigh Cardinal Gibbons, 12:05

  Comments